طرز تهیه باقلوای روسی (آموزش ساده و مرحله به مرحله)

بطور کلی طرز تهیه باقلوا روسی کمی پیچیده و زمان بر است اما ما سعی کرده ایم که در این مطلب خیلی ساده و مرحله به مرحله روش تهیه این شیرینی روسی خوشمزه را به شما آموزش دهیم.

بیشتر آدم های دنیا پروسه درست کردن باقلوا را سخت و زمان بر میبینند. اما برای من باقلوا درست کردن فقط عشق است و بس! باقلوا درست کردن برای من یعنی هنر لایه لایه کار کردن، پخش کردن یکدست مواد و برش های لوزی شکل زیبا و در نهایت شیرینی هایی که در دهان آب می شوند! در این مطلب می خواهم طرز تهیه باقلوا آن هم به سبک روسی را به شما آموزش خواهیم داد.

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه باقلوا گل اناری

طرز تهیه باقلوای روسی

 من عقیده دارم چیزی جادویی و ارزشمند در ساعت های که صرف باقلوا درست کردن می شود وجود دارد. و پاداش تمام سختی ها و زمانی که صرف می شود برش های لوزی و شیرینی است که با تاجی از گردوهای خوشمزه در ظرف می درخشند. البته که باقلواها باید در شهد و کره غرق باشند. در غیر این صورت که اصلا باقلوا نمی شوند!

 • زمان آماده سازی: 20 دقیقه
 • زمان پخت: 50 دقیقه
 • زمان کلی مورد نیاز برای تهیه باقلوا روسی: 1 ساعت و 10 دقیقه

مواد لازم برای تهیه باقلوا روسی

مواد لازم برای تهیه خمیر باقلوا روسیمقدار
آرد4 فنجان
کره نرم شده300 گرم
خامه ترش1/5 فنجان
تخم مرغ4 سفیده
جوش شیرین1 قاشق چای خوری
بیکینگ پودر1 قاشق چای خوری
نمکنصف قاشق چای خوری
مواد لازم برای فیلینگ باقلواهامقدار
تخم مرغ4 سفیده
کرم تارتار1/4 قاشق چای خوری
شکر2 فنجان
گردو2/5 فنجان
مواد لازم برای شهد باقلوامقدار
کره100 گرم
عسلنصف فنجان

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه باقلوا شعریه

روش تهیه باقلوای روسی

زمان مورد نیاز: 1 ساعت و 10 minutes.

 1. آماده سازی تخم مرغ ها

  سفیده و زرده های تخم مرغ را از هم جدا کنید. 4 زرده تخم مرغ در یک کاسه با سایز متوسط، 6 سفیده تخم مرغ در کاسه ای جداگانه و 2 سفیده تخم مرغ را درون ظرفی جداگانه نگه دارید.

 2. مواد خشک را درون کاسه ای با هم ترکیب کنید

  این مواد شامل آرد، نمک و بیکینگ پودر می شود.

 3. خامه ترش و جوش شیرین را اضافه کنید

  خامه ترش و جوش شیرین را به چهار سفیده تخم مرغ اضافه کنید.

 4. کره را به مواد خشک اضافه کنید

  ترکیب آرد و مواد خشک را به کاسه میکسر منتقل کنید. کره را تکه تکه کرده و به آرد اضافه کنید. میکسر را روشن کنید تا آرد و کره ترکیب شوند.

 5. اضافه کردن ترکیب خامه ترش

  ترکیب خامه ترش را به آرد و کره درون میکسر اضافه کرده و هم زدن را آنقدر ادامه دهید تا هیچ اثری از خامه ترش باقی نماند. خمیر شما در این مرحله به شدت مرطوب و روان است. (اگر آرد شما مخصوص قنادی باشد رنگی سفیدتر خواهد داشت. اما اگر آرد شما مخصوص نانوایی باشد رنگ خمیر شما، مانند خمیر من که در عکس مشاهده می کنید، کمی تیره تر خواهد بود)

 6. مواد را داخل سینی بریزید

  درون سینی کاغذ نچسب یا نسوزی پهن کرده و خمیر مرطوب و روان خود را درون ظرف پهن کنید. درب سینی خمیر را بپوشانید و اجازه دهید به مدت 1 ساعت و نیم یا حتی یک شبانه روز در جای سرد قرار دهید.

 7. سفید تخم مرغ را هم بزنید

  سفیده تخم مرغ را درون کاسه میکسر ریخته و هم زدن را شروع کنید. وقتی سفیده ها پنبه ای شده و پف کردند خامه تارتار را اضافه کنید. سپس آنقدر هم زدن را ادامه دهید تا خامه شما فرم بگیرد. پس از این کم کم شکر را به حالت بارانی اضافه کرده و خامه را کنار بگذارید.

 8. گردو ها را خورد کنید

  3/4 فنجان گردو ها را با چاقو یا میکسر به تکه های بسیار ریز تقسیم کنید و گردوهای باقی مانده را با چاقو به دو نیمه تقسیم کرده و برای تزیین روی باقلواها کنار بگذارید. گردوهای ریز شده را با باقی مانده شکرها ترکیب کنید.

 9. یک چهارم خمیر را کف سینی پهن کنید

  وقتی خمیر شما کاملا خنک شد به 4 قسمت مساوی تقسیم کنید. روی یکی از قسمت ها کار کرده و باقی بخش ها را همچنان خنک نگه دارید. خمیر را به شکل یک مستطیل بزرگ باز کنید. خمیر را روی وردنه خود بپیچید و به آرامی در سینی فر که با ورقه روغنی پوشانده شده قرار دهید.

 10. خامه را روی خمیر بریزید

  سفیده های تخم مرغ زده شده را با ترکیب گردو و شکر میکس کنید. سپس 1/3 این ترکیب خامه ای را روی خمیر مستطیلی شکل پهن کنید. دو لایه بعدی را هم با لایه ای از ترکیب خامه و گردو بپوشانید.

 11. آماده سازی لایه آخر باقلوا روسی

  پس از قرار دادن لایه آخر، دو سفیده تخم مرغی که جدا گذاشته بودید را خوب بزنید و با 2 قاشق چای خوری آب ترکیب کرده و روی آخرین لایه پهن کنید.

 12. نحوه برش زدن باقلوا روسی

  با چاقویی بسیار تیز لایه تنها لایه اول را به صورت لوزی شکل برش دهید. دقت کنید که فقط لایه اول خمیرها برش داده شود. روی هر لوزی برش داده شده نیمی از یک گردو را قرار دهید.

 13. باقلوا را داخل فر بگذارید.

  خمیر ها را با دمای 375 درجه سانتیگراد و به مدت 30 دقیقه درون فر قرار دهید.

 14. برش زدن مجدد باقلوا

  پس از مدت زمان گفته شده ظرف خمیر را از فر بیرون آورده و دما را به 350 درجه تغییر دهید. با کمک چاقویی روی خطوط برش داده شده را تا ابتدای لایه سوم ببرید. دقت کنید که در این مرحله لایه سوم نباید برش داده شود.

 15. ترکیب کره و عسل

  کره و عسل را در دو ظرف جداگانه آب کنید. اول عسل و پس از آن کره را درون شیارهای برش داده شده بریزید. سپس ظرف خمیر ها را به درون فر برگردانده و 15 تا 20 دقیقه دیگر به آن دما دهید تا رنگش به طلایی مایل به قهوه ای تغییر کند. در این مرحله بوی باقلوای اصیل تمام خانه را پر می کند.

 16. نحوه خنک کردن باقلوا

  باقلوا پس از طی زمان اشاره شده پخته شده اما برای خارج کردن از ظرف آماده نیست. بهترین راه برای خارج کردن این شیرینی خوشمزه از ظرف خنک کردنش است. من یک شب کامل ظرف را درون فریزر قرار می دهم. خنک شدن و یخ زدن باعث می شود کره و عسل خنک شده و شرینی ها راحت تر از محل برش جدا شوند.

 17. جدا کردن باقلوا روسی از ظرف

  روز بعد از یک چاقوی تیز اما ظریف استفاده کرده و دور تا دور باقلوا را برش دهید تا از ظرفش جدا شود. سپس کاغذ نچسب را جدا کرده و کل شیرینی را روی تخته برش قرار دهید. سپس با کمک چاقویی تیز روی برش های قبلی را تا لایه آخر ببرید تا لوزی های خوشمزه و شهد دار شما کاملا از هم جدا شوند. خنک شدن کمک می کند برش ها کاملا از هم جداش شوند و فرم لوزی کاملی داشته باشند. در عین حال باقلو از آن شیرینی هایی است که با سرد شدن و یخ زدن هیچ آسیبی نمی بیند.

 18. نحوه نگهداری باقلوا در ظرف

  باقلوا روسی را درون ظرفی در دار گذاشته و فریز کنید. البته باقلواها را درون کیسه های زیپ کیپ هم می توان نگه داشت.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.