علائم اولیه HIV در زنان را بیشتر بشناسید

بیماران مبتلا به اچ آی وی می‌توانند با درمان‌های (antiretroviral (ART سالم زندگی کنند. به همین خاطر خیلی مهم است که ویروس سریع شناسایی شود. قدرت دفاعی بدن فرد مبتلا به ایدز رفته رفته کاهش پیدا می‌کند و به راحتی فرد را بیمار می‌کند. هنگامی که  سیستم ایمنی بدن در حال مبارزه ویروس HIV است با برخی علائم همراه می باشد که اغلب ۲ تا ۶ هفته پس از مبتلا شدن خود را نشان می دهند.

راه های انتقال ویروس HIV از طریق رابطه جنسی ، شیر مادر ، مایعات واژنی ، مایعات روده ای و سرنگ آلوده امکان پذیر می باشد.  در ادامه این مطلب علائم ابتدایی HIV در زنان را بشناسید.

بیشتر بدانید: با مهم ترین غذاهای ضد سرطان سینه آشنا شوید

نشانه‌های ابتدایی HIV که هر زنی باید بداند

تب و لرز ، عرق مکرر در شب ، بثورات قرمز که خارش ، گلودرد شدید ، خواب آلودگی و درد مزمن ، عفونت مخمر ، زخم دهان ، تشخیص مننژیت ، کاهش وزن غیر منتظره از نشانه های ابتدایی HIV در زنان می باشد.

۱٫ تب و لرز

تب درجه پایین همراه لرزش  از شایع‌ترین علائم اچ آی وی است. تب امکان دارد یک یا دو هفته طول بکشد، یا ممکن است فقط یک یا دو روز باشد، اما یه گفته دکتر هوربرگ احتمال دارد که شما آلوده شده باشید و باید آزمایش انجام دهید.

۲٫ عرق‌های مکرر شب

عرق های مکرر در شب نیز یکی از نشانه های دیگر HIV در زنان می باشد. اگر در دمای متعادل اتاق احساس خیسی و عرق شدید حتما به پزشک مراجعه نمایید زیرا عرق سرد می تواند نشان دهنده این است که بدن در تلاش است تا از پخش سمومی بیماری HIV جلوگیری کند.

البته نمی توان گفت که تمام عرق های سرد دلیلشان بیماری HIV می باشد زیرا مواردی همچون یائسگی و منونوکلئوز به سرطان هایی مانند لنفوم و لوسمی دلیل عرق سرد شبانه باشد.

نحوه تشخیص بیماری از روی رنگ زبان در طب سنتی

۳٫ کاهش وزن غیر عادی

اگر تغییری در رژیم غذایی خود ایجاد نکرده اید اما دچار کاهش وزن شدید و غیر عادی شدید حتما به پزشک مراجعه نمایید زیرا این مورد یکی از نشانه های بیماری ایدز در زنان می باشد. فرد مبتلا به ایدز به پیشرفت بیماری اشتهای خود را از دست داده و به مرور زمان چربی و عضله های وی تحلیل می رود.

۴٫ زخم دهان

از دیگر علائم ابتدای بیماری HIV در زنان ، زخم دهان می باشد. دلیل بوجود آمدن زخم دهان بدلیل التهاب ناشی از تلاش بدن در برابر پخش ویروس HIV باشد.

مواردی دیگر همچون آلرژی غذایی ، استرس و تغییرات هورمونی می توانند دلیل بوجود آمدن زخم در دهان باشد اما در شرایطی که شک دارید که ممکن است به HIV مبتلا شده باشید این نشانه را جدی بگیرید.

۵٫ بثورات قرمز که خارش ندارند

از دیگر علائم عفونت HIV در زنان، بثوراتی است که می‌تواند در سراسر بدن از جمله دست ها، پا‌ها و لگن ظاهر شود.

۶٫گلودرد شدید

گلو درد شدید را نیز می توان از دیگر علائم ایدز در زنان دانست، البته می دانیم که گلو درد نشانه بیماری ساده همچون سرماخوردگی باشد اما اگر با فردی مشکوک به HIV رابطه جنسی داشته اید و یا با سرنگ آلوده ای تزریق انجام داده اید این علائم را جدی بگیرید.

۷٫ مشکلات معده

مشکلات گوارشی نظیر اسهال ، تهوع و استفراغ را می توان از علائم بیماری ایدز در زنان دانست. با تورم در مفاصل، سیستم ایمنی بدن تحلیل رفته و مشکلات گوارشی خود را نشان می دهند. در چنین شرایطی اگر درد عجیبی در ناحیه معده احساس کردید حتما به پزشک مراجعه کنید.

۸٫ خواب آلودگی و درد مزمن

بیشتر بیماران مبتلا به HIV، در هفته های اول دچار خواب آلودگی و بدن درد را احساس کردند، از این رو این نشانه را جدی بگیرید.

۹٫ تورم غدد لنفاوی

در گردن ، کشاله ران ، زیر بغل گره های لنفاوی وجود دارد که وظیفه تولید سلول های عفونی را برعهده دارند. این غدد و یا گره ها در بدن زنان مبتلا به HIV بیش از حد کار کرده و متورم می شود. در صورت مشاهده تورم در چنین نواحی حتما به پزشک مراجعه نمایید.

۱۰٫ عفونت مخمر

در صورت داشتن یک عفونت مخمر و احتمال حضور ویروس اچ آی وی در بدن، توصیه می‌شود که بلافاصله با پزشک مشورت کنید.

۱۱٫ تشخیص مننژیت

مدرس دانشکده بهداشت عمومی جان هاپکینز بلومبرگ، آمش آدالجا معتقد است بی حالی ، تحریک پذیری ، تب و استفراغ را می توان از علائم پیشرفت ویروس HIV از طریق سیستم عصبی مرکزی در زنان دانست.

اکثر دانشمندان بر این باورند که ویروس اچ آی وی ، با مننژیت کریپتوکوک در ارتباط می باشد که در مراحل پیشرفته بیماری ایدز که بدن ضعیف شده و قادر به مبارزه نیست خود را نشان می دهد.

علائم پیشرفت ویروس HIV

اگر فرد مبتلا به  HIV تحت هیچ گونه درمانی قرار نگیرد روند پیشروی بیماری در بدن فرد بیمار حدود ۱۰ سال طول میکشد. در طول این زمان، سیستم ایمنی بدن بیمار به شدت آسیب می بیند و در نتیجه بدن فرد مبتلا مستعد ابتلا به عفونت های مختلف قرار می گیرد.

عفونت هایی که معمولا برای یک شخص با سیستم ایمنی سالم مشکلی ایجاد نمی کند ولی برای شخص مبتلا به ویروس اچ.آی.وی میتواند مشکل آفرین باشد. علائم و نشانه هایی که در زمان پیشرفت ایدز در بدن فرد مبتلا اشاره کرد :

  1. عرق شبانه
  2. تب تکرار شونده
  3. اسهال مزمن
  4. بروز لکه های سفید مداوم یا ضایعات غیر معمول در زبان و یا دهان خود
  5. خستگی مداوم و مبهم
  6. کاهش وزن
  7. خارش و یا برآمدگی های بر روی پوست
فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید