سرحال شدن برای درس خواندن با راهکارهای ساده و موثر

نکات سرحال شدن برای درس خواندن

در برخی موارد ممکن است که هنگام مطالعه تمرکز و شادابی لازم را نداشته باشید. در این موارد بهتر است فعالیت هایی چون ورزش، پیاده روی، مدیتیشن، حمام کردن و همچنین داشتن تغذیه سالم را جزو روتین روزانه خود قرار دهید. در این پست به بررسی روش هایی به منظور سرحال شدن برای درس خواندن میپردازیم.

اگر به محض شروع مطالعه کتاب های درسی احساس خواب آلودگی و خستگی به سراغتان می آید و دلتان می خواهد بخوابید بدانید این موضوع تقریبا طبیعی و همگانی است. مطمئنا به دنبال روش هایی برای سرحال شدن برای منظور درس خواندن هستید. این متن برای شما میتواند مفید باشد. شادابی و تمرکز زیاد برای اعمالی مثل درس خواندن و کارکردن از ملزومات است تا بتوانید بازدهی مطلوبی داشته باشید بنابراین لازم است تا اموری را انجام دهید که به سرحال شدن برای درس خواندن کمک نماید.

روش های سرحال شدن برای درس خواندن

همه افراد برای انجام کارهای روزمره و مهم خود نیاز به تمرکز، انرژی و شادابی دارند. در حالی که کسانی که تصمیم به خواندن درس دارند بایستی تمرکزی بیشتر از بقیه کارها داشته باشند. بدین منظور در این مقاله راه هایی آورده شده است که باعث افزایش تمرکز و حافظه و ایجاد حس شادابی می شود.

  • هر روز مدیتیشن کنید

مطالعات نشان می دهد که مدیتیشن می تواند مغز شما را از نظر فیزیکی تغییر دهد تا شما را شادتر، آرام تر، همدل تر و متمرکزتر کند. هدف خود را تعیین کنید که هر روز 10 دقیقه آرام و با ذهنی روشن بنشینید. این در ابتدا آسان نخواهد بود. شما ممکن است فقط بتوانید 1 یا 2 ثانیه قبل از اینکه فکری به ذهنتان خطور کند، بروید. وقتی افکار و نگرانی ها به ذهن شما خطور کرد، بدون قضاوت آنها را مشاهده کنید و سپس اجازه دهید بگذرند. با ذهن خود مانند یک ماهیچه رفتار کنید. همانطور که هنگام وزنه برداری تا وزنه های سنگین تر کار می کنید تا لحظات طولانی تری در سکوت کار کنید.

  • پیاده روی انجام دهید

یکی از مزایای پیاده روی این است که باعث ایجاد ارتباطات جدید بین سلول های مغز می شود و زوال مغز را که با افزایش سن ایجاد می شود، قطع می کند. قبل از مطالعه و شروع درس خواندن کمی پیاده روی کنید تا خواب از سرتان بپرد یا اگر حین درس خواندن احساس خواب آلودگی می کنید چند دقیقه ای به هوای آزاد رفته و پیاده روی کنید.

  • کمتر از تلفن همراه و اینترنت استفاده کنید

افرادی که زمان زیادی را در اینترنت و شبکه های اجتماعی می گذرانند، به ویژه در معرض خستگی، مشکلات خواب و افسردگی هستند. قطعا یکی از روش های افزایش ساعت مطالعه همین مورد است.

  • محیط اطراف خود را تمیز کنید

داشتن خانه و فضای کاری نامرتب می تواند باعث ایجاد احساس اضطراب و استرس در شما شود. اگر زمان زیادی را در فضایی نامرتب و شلخته نشستید اینکارانرژی شما را می گیرد بنابراین برای شادابی و سرحال شدن برای خواندن کتاب های درسی بهتر است ابتدا محیط اطراف خود را مرتب و تمیز کنید. عمل فیزیکی تمیز کردن حتی ممکن است خون شما را به اندازه کافی پمپاژ کند تا احساس بهتری داشته باشید.

  • خود را تمیز و مرتب نگه دارید

هنگامی که ما احساس خستگی می کنیم، حفظ بهداشت اولیه ممکن است دشوار باشد. انجام کارهای اساسی مانند مسواک زدن، دوش گرفتن، شستن صورت، کوتاه کردن ناخن ها و برس کشیدن موهایتان مطمئنا به شما کمک می کند تا احساس شادابی و سرحال شدن کنید.

سرحال شدن برای درس خواندن
سرحال شدن برای درس خواندن
  • به خود توجه کنید

ماساژ بگیرید، به اسپا بروید، موهای خود را کوتاه کنید و کارهایی انجام دهید که با آنها حس بهتری دریافت می کنید. در طبیعت قدم بزنید و از بوها، مناظر، و احساسی که روی زمین هنگام راه رفتن دارید، لذت ببرید.

  • آب کافی بنوشید

علائمی که نشان می دهد به اندازه کافی آب نمی نوشید عبارتند از: احساس گرسنگی، احساس خستگی، سوزش چشم ها و خشکی دهان و کاهش عملکرد ذهنی، از جمله خلق و خوی ضعیف و ناتوانی در تمرکز.

  • سالم بخورید

متخصصان معمولاً خوردن پروتئین های بدون چربی، چربی های سالم و غلات کامل و پرهیز از غذاهای فرآوری شده حاوی مقدار زیادی سدیم و یا قند را توصیه می کنند. نکته کلیدی این است که غذاهای متنوع بخورید تا تمام مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز خود را دریافت کنید. مطالعات نشان داده اند که خوردن بیش از حد و یا خوردن غذاهای نامناسب می تواند به مغز شما آسیب برساند و بر خلق و خو و حافظه شما تأثیر بگذارد.

اسیدهای چرب امگا 3 (موجود در ماهی)، آنتی اکسیدان ها (موجود در زغال اخته) و اسید فولیک (موجود در اسفناج، آب پرتقال و مخمر) عملکرد مغز را بهبود می بخشند.

  • به طور منظم ورزش کنید

ورزش نه تنها برای بدن مفید است، بلکه برای حافظه و توجه نیز مفید است.  ورزش تولید فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز را بهبود می‌بخشد. همچنین به ترشح هورمون‌های حس خوب، یعنی دوپامین، نوراپی نفرین و سروتونین کمک می‌کند که خلق و خوی ما را تنظیم می‌کند و انرژی ما را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان داده اند که ورزش مغز را سازماندهی می کند و آن را در برابر استرس مقاوم تر می کند. همچنین ثابت شده است که ورزش باعث بهبود حافظه و مهارت های تفکر می شود. کارشناسان توصیه می کنند که حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​(پیاده روی) یا 75 دقیقه فعالیت بدنی شدید (دویدن، کلاس کاردیو) در هفته انجام دهید.

  • به اندازه کافی بخوابید

خواب توانایی یادگیری ما را بازیابی می کند و سمومی به نام بتا آمیلوئیدها را از مغز خارج می کند و به ما کمک می کند واضح تر فکر کنیم. توصیه رایج خواب شبانه 7 تا 9 ساعت برای بزرگسالان و 8.5 تا 9.5 ساعت برای نوجوانان است. همانطور که می خوابید، 5 مرحله را طی می کنید که از خواب عمیق به خواب نسبتاً بیدار می رسد. زمانی که در مرحله بیداری از خواب بیدار می شوید بیشترین احساس بیداری را خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: چند ساعت خواب کافی است

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.