رابطه ضربان قلب جنین با جنسیت؛ تعیین جنسیت از روی ضربان قلب آیا ممکن است؟

آیا تعداد ضربان قلب جنین دختر و پسر تفاوت دارد و می توان از روی تفاوت ضربان قلب جنین به پسر یا دختر بودن جنین پی برد؟

ماه های اولیه بارداری همه مادران دوست هیجان زده هستند که جنسیت نوزاد خود را بدانند و راههای مختلفی را امتحان می کنند. ممکن است شنیده باشید تعداد ضربان قلب جنین پسر با تعداد ضربان قلب جنین دختر متفاوت است و یا از روی تفاوت صدای قلب جنین دختر و پسر می توان پی به دختر یا پسر بودن جنین برد و بین ضربان قلب جنین با جنسیت رابطه وجود دارد. آیا این فرضیه صحیح است یا خیر؟

کم و بیش همه زنان باردار داستان های قدیمی را از زنان مسن در مورد جنسیت فرزندشان شنیده اند. «سبک راه می روی، پس فرزندت پسر است.» «تهوع صبحگاهی نداری؟ پس فرزندت دختر است.»

در حالی که این افسانه ها جنبه سرگرم کننده دارند، هیچ پشتوانه علمی برای حمایت از آن ها وجود ندارد. همین امر در مورد این که ضربان قلب جنسیت جنین را پیش بینی می کند، صدق می کند. جاستین لاپن، متخصص زنان و زایمان، حقایقی را در مورد ضربان قلب جنین و اینکه چرا هیچ ارتباطی با جنسیت ندارد،‌ توضیح می دهد.

جنسیت در مقابل جنس

وقتی کسی در مورد جنسیت فرزند خود صحبت می کند، واقعا به جنس کودک خود اشاره می کنند. جنس به ویژگی هایی اشاره دارد که فرد را از نظر بیولوژیکی مرد یا زن می کند. جنسیت به نقش یک فرد در جامعه یا هویت او اشاره دارد. اصطلاح رایج «افشای جنسیت» اغلب (به اشتباه) هنگام اشاره به کشف جنسیت کودک استفاده می شود.

آیا دخترها و پسرها ضربان قلب متفاوتی دارند؟

شما اغلب می تواند در جلساتی که قبل از زایمان با پزشک متخصص زنان دارید، ضربان قلب جنین خود را بشنوید. با استفاده از سونوگرافی، متخصص زنان و زایمان می تواند ضربان قلب جنین را از هفته ششم تا هشتم بارداری اندازه گیری کند.

آیا می توان از روی ضربان قلب فهمید جنین دختر است یا پسر

میانگین ضربان قلب جنین از 110 تا 160 ضربه در دقیقه (bpm) است و وقتی جنین در حال فعالیت باشد تغییر می کند. برخی کودکان ممکن است ضربان قلب سریع تر یا کندتر از این محدوده داشته باشند. اما این هیچ ارتباطی با جنسیت جنین ندارد.

دکتر لاپن می گوید: «ضربان قلب جنین جنسیت او را پیش بینی نمی کند. مطالعات هیچ تفاوتی را بین ضربان قلب جنین مذکر و مونث پیدا نکرده اند.»

همچنین بخوانید: افزایش ضربان قلب جنین در اوایل بارداری

آزمایش هایی که جنسیت کودک را مشخص می کنند

اگرچه ضربان قلب جنین نمی تواند مشخص کننده جنسیت فرزند شما باشد، اما آزمایش هایی وجود دارند که جنسیت را به والدین می گویند:

سونوگرافی در اواسط بارداری

معمولا در سه ماهه دوم بارداری از طریق سونوگرافی جنسیت جنین مشخص می شود. سونوگرافی در حدود هفته 20ام بارداری انجام می شود و رشد و سلامت کودک را بررسی می کند.

به گفته دکتر لاپن، «در این سونوگرافی،‌ ما معمولا قادر هستیم اندام تناسلی مردانه و زنانه را تشخیص دهیم. اما قبل از هفته 16 ام بارداری، ‌سونوگرافی نمی تواند روش قابل اعتمادی برای تعیین جنسیت کودک باشد.»

مطلب پیشنهادی: درصد اشتباه سونوگرافی در تشخیص جنسیت جنین

غربالگری پیش از تولد DNA بدون سلول

غربالگری پیش از تولد DNA بدون سلول از نمونه خون مادر برای جستجوی DNA بارداری استفاده می کند. نتایج این غربالگری می تواند نشان دهد که آیا نوزاد در معرض خطر بالاتری از اختلالات کروموزومی قرار دارد یا خیر.

نتایج همچنین نشان می دهند که آیا جنسیت جنین پسر است یا دختر. اما پزشکان معمولا از این غربالگری به عنوان گام اول برای تعیین جنسیت استفاده نمی کنند. دکتر لاپن توضیح می دهد: «آزمایش های DNA بدون سلول معمولا برای زنانی مورد استفاده قرار می گیرند که در معرض خطر بالاتری برای داشتن نوزادی با اختلالات کروموزومی هستند. اگر زنی علاقمند به انجام غربالگری DNA بدون سلول است، می تواند با متخصص زنان و زایمان خود صحبت کند.»

آزمایش های ژنتیکی قبل از تولد

آزمایش های ژنتیکی قبل از تولد به پزشک ها در تشخیص اختلالات ژنتیکی خاص در جنین کمک می کنند. این آزمایش ها می توانند جنسیت نوزاد را نیز مشخص کنند. آزمایش های ژنتیکی قبل از تولد عبارتند از:

  • نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS): پزشکان معمولا CVS را در حدود هفته 11 تا 13 ام بارداری انجام می دهند. CVS نمونه کوچکی از سلول ها را از جفت می گیرد. جفت عضوی است که با کودک شما رشد می کند و اکسیژن و تغذیه را تامین می کند.
  • آمنیوسنتز: می توانید بعد از هفته 15 ام بارداری آمنیوسنتز انجام دهید. این آزمایش شامل نمونه برداری از مایع آمنیوتیک است، مایع آبکی که اطراف نوزاد را احاطه کرده است.

این آزمایش ها خطر کمی برای سقط جنین عفونت دارند، بنابراین نباید گزینه ابتدایی شما برای تعیین جنسیت جنین باشند.

تعیین جنسیت از روی تعداد ضربان قلب جنین

دکتر لاپن می گوید: « هر کسی در صورت تمایل می تواند آمنیوسنتز یا CVS انجام دهد. اما این آزمایش ها مواردی نیستند که صرفا برای تعیین جنسیت جنین مورد استفاده قرار گیرند. این آزمایش ها برای زنانی مفید هستند که می خواهند بدانند آیا مشکلی در بارداریشان وجود دارد یا خیر.»

همچنین بخوانید: جنین پسر در کدام سمت رحم

دانستن جنسیت جنین: آنچه را که برای شما مفید است انجام دهید

هیچ زمان مناسبی برای تعیین جنسیت جنین وجود ندارد. برخی از زنان در طی غربالگری یا آزمایش های قبل از تولد متوجه جنسیت کودک خود می شوند. بسیاری این خبر را در هفته 20 ام بارداری ازطریق سونوگرافی می شنوند. برخی دیگر نیز تصمیم می گیرند تا روز زایمان صبر کنند.

دکتر لاپن می گوید: «روش های بی خطر و دقیقی برای تعیین جنسیت کودک وجود دارد. با متخصص زنان و زایمان یا ماما خود صحبت کنید تا بهترین گزینه را با توجه به شرایط خود انتخاب نمایید.»

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.