رابطه تنبلی تخمدان و وزن؛ چگونه با PCOS وزن کم کنیم؟

کاهش وزن برای درمان تنبلی تخمدان بسیار توصیه می شود. در این مقاله رابطه تنبلی تخمدان و وزن و راههایی برای کاهش وزن در افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک ارائه شده است.

به گفته محققان، وزن بدن ارتباط نزدیکی با تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارد. تیمی از انجمن غدد درون ریز اروپا گزارش داد که چاقی در دوران کودکی و نوجوانی در پیشرفت این بیماری نقش مهمی را ایفا می کند. این تحقیقات بهداشت عمومی پیشگامانه در بیست و چهارمین کنگره غدد درون ریز اروپا در 23 می 2022 در میلان ایتالیا ارائه خواهد شد. در ادامه خواهیم گفت رابطه تنبلی تخمدان با چاقی و اضافه وزن چیست و تاثیر کاهش وزن بر تنبلی تخمدان چگونه است. همچنین روش هایی به منظور اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی مناسب برای درمان تنبلی تخمدان آورده شده است. با مینویسم همراه باشید.

خطرات سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

قبل از اینکه به رابطه رابطه تنبلی تخمدان و وزن بپردازیم کمی درباره تنبلی تخمدان صحبت کنیم. سندرم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری شایع است. بسیاری از موارد تشخیص داده نمی شوند، اما طبق مطالعه ای در سال 2016، این بیماری 10% زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. PCOS بر نحوه عملکرد تخمدان ها تاثیر می گذارد و ممکن است به صورت پریودهای نامنظم، سطح بالای هورمون های مردانه و بزرگ شدن تخمدان ها با کیسه های پر از مایع در اطراف تخمک ها ظاهر شود.

همانطور که گفته شد سندرم تخمدان پلی کیستیک 1 زن از هر 10 زن در سن باروری را تحت تاثیر قرار می دهد. بیش از نیمی از این زنان در گروه دارای اضافه وزن دسته بندی می شوند و این می تواند نشاندهنده رابطه چاقی و تنبلی تخمدان باشد. سندرم تخمدان پلی کیستیک می تواند منجر به دیابت، ناباروری، کیفیت پایین زندگی و مشکلات بارداری شود.

رابطه بین وزن بدن و سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

لارنس دابی، پزشکی در بیمارستان دانشگاه رویال لیورپول در انگلستان و دانیل کاتبرسون، پروفسور پزشکی در بیمارستان دانشگاه رویال لیورپول، بررسی کردند که آیا نشانگرهای چاقی و دیابت به پیشرفت بیماری PCOS کمک می کنند یا خیر.

این مطالعه شامل تحلیل ژنتیکی تحت عنوان توارث مندلی بر روی بیش از 110000 نفر بود. آن ها همچنین داده ها از 63 مطالعه دیگر را از طریق متاتحلیل جمع آوری کردند تا ارزیابی کنند که چگونه اضافه وزن و چاقی بر روی احتمال پیشرفت بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک تاثیر می گذارد.

این مطالعه نشان داد که BMI، سطح چربی بدن و نشانگرهای نشان دهنده دیابت برای پیشرفت بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک حیاتی هستند. این تیم همچنین نشان داد که دخترهایی که در کودکی یا نوجوانی دارای اضافه وزن یا چاقی بودند، ولی در سنین بزرگسالی به وزن طبیعی بدن دست یافته بودند نیز بیشتر از سایرین در معرض این بیماری قرار داشتند.

تیم همچنین گزارش کرد که چاقی و اضافه وزن به خصوص در دوران نوجوانی برای پیشرفت بیماری تنبلی تخمدان مهم است. این مطالعه نشان می دهد که چاقی در دوران کودکی و نوجوانی فاکتورهای کلیدی در پیشرفت بیماری سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است.

این راهی را برای حمایت از سلامت زنان از طریق برنامه های مدیریت وزن و تغذیه برای افراد جوان فراهم می کند. همچنین این پتانسیل را دارد تا از عوارض جانبی این بیماری که شامل کیفیت پایین زندگی، ناباروری،‌ دیابت و عوارض بارداری است،‌ جلوگیری کند.

دکتر لارنس دابی می گوید: «تحقیقات در آینده باید بر روی توسعه روش های جدید برای کمک به زنان تحت تاثیر PCOS با هدف مدیریت وزن متمرکز شوند.»

پروفسور کاتبرسون می گوید: «تیم گزارش می دهد که دختران چاق که در بزرگسالی به وزن طبیعی خود دست یافتند، همچنان در معرض ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند. این به وضوح نشان می دهد که مدیریت وزن در دوران کودکی برای جلوگیری از ابتلا به این سندرم حیاتی است. این پتانسیل بهبود سلامت زنان را دارد.»

در حالی که تشخیص PCOS ممکن است یک چالش بزرگ باشد، حتی کاهش وزن 5-10 درصدی نیز می تواند تفاوت چشمگیری رقم زند. رسیدن به وزن طبیعی به پریودهای نامنظم،‌ عملکرد تخمدان ها و موهای زائد کمک می کند. سایر نشانگرهای بیماری های قلبی عروقی نیز بهبود می یابند. این شامل مواردی مانند سطح انسولین، چربی دور شکم، فشار خون بالا و غیره است.

در ادامه، 15 گام مهم برای بازیابی کنترل سلامت خود را به شما ارائه می دهیم. با ما باشید.

کاهش وزن و درمان تنبلی تخمدان PCOS

کاهش وزن با PCOS کار ساده ای نیست. زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کستیک ساده تر از سایر زنان دچار اضافه وزن می شوند. همچنین با موانع بیشتری برای کاهش وزن مواجه هستند.

افزایش وزن ناشی از PCOS به دلیل عدم تعادل هورمونی رخ می دهد. این عدم تعادل ناشی از مقاومت به انسولین و التهاب مزمن است. این مقاومت به انسولین موجب افزایش نرخ انباشت چربی بدن شده و نقش کلیدی را در مدیریت وزن ایفا می کند.

التهاب مزمن همچنین باعث افزایش وزن می شود. این یک مولفه ژنتیکی قابل توجه دارد، اما تاثیرات محیطی مانند رژیم غذایی و سبک زندگی می توانند به نوبه خود این را تغییر دهند.

پرداختن به این مکانیزم ها روش هایی را برای هر مداخله کاهش وزن PCOS فراهم می کند. این دلیل اصلی است که چرا 15 گام زیر کارساز هستند. بهبود تنظیم انسولین و کاهش التهاب کلید کاهش وزن با تنبلی تخمدان PCOS هستند.

پیشنهاد می کنیم مقاله رژیم غذایی برای تقویت تخمدان را بخوانید

1. مصرف قند خود را کاهش دهید

کاهش مصرف قند موثرترین مداخله غذایی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک است. قند در فهرست مواد غذایی که برای PCOS باید از آن اجتناب کرد در جایگاه نخست قرار دارد. بیشتر منایع طبیعی قند حاوی تقریبا 50٪ فروکتوز و 50٪ گلوکز هستند. هر دو این ترکیبات می توانند باعث افزایش وزن شما شوند.

فروکتوز مشکل ساز است زیرا به مانند یک ماده سمی توسط کبد متابولیزه می شود. به دلیل اثرات بلندمدت آن بر سلامت متابولیک، برخی از متخصصان فروکتوز را الکل بدون گاز می نامند. قبلا تصور می شد که افراد به دلیل مصرف بیش از حد مواد غذایی چرب دچار اضافه وزن می شوند. اما شواهد امروزی نشان می دهند که فروکتوز ممکن است بزرگ ترین فاکتور خطر برای چاقی باشد.

این گفته به خصوص برای زنان با PCOS صدق می کند. تحقیقات نشان می دهند که زنان چاق مبتلا به PCOS سطح فروکتوز بالاتری دارند. مطالعات دیگر نشان می دهند که مصرف قند بیشتر با چربی دور شکم بیشتر مرتبط است. این یافته ها خط مستقیمی را بین کاهش مصرف قند و کاهش وزن ترسیم می کنند.

بخش گلوکز مولکول قند نیز می تواند در مدیریت وزن سالم مشکل ساز باشد. اگرچه برای زندگی ضروری است، اما فراوانی بیش از حد گلوکز در رژیم غذایی می تواند چربی بدن را افزایش دهد. این به این دلیل است که وقتی در معرض مازاد انرژی مزمن قرار می گیریم، مقاومت به انسولین ایجاد می شود.

آبنبات و نوشابه اولین اهدافی هستند که باید حذف شوند، اما بسیاری از مواد غذایی دارای قند نهفته هستند. فهرست مواد غذایی که باید در PCOS از آن ها اجتناب کرد شامل تعداد زیادی از مواد غذایی سرشار از قند است.

اینها برخی از مواد غذایی است که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک باید به ویژه مراقب آنها باشند. اگر می خواهید وزن کم کنید، عادت کردن به بررسی برچسب های مواد غذایی یک عادت مهم است.

2. کربوهیدرات آهسته را به مقدار کم از منابع غذایی کامل دریافت کنید

علاوه بر کاهش مصرف قند، کاهش بار گلیسمی نیز یک روش قدرتمند برای کاهش وزن با PCOS است. بار گلیسمی اثر کلی یک وعده غذایی بر سطح قند خون را توصیف می کند. این ترکیبی از شاخص گلیسمی (GI) که نشان می دهد که غذا با چه سرعتی سطح قند خون را افزایش می دهد و میزان مصرف شماست. همچنین، میزان انسولین مورد نیاز برای هضم یک وعده غذایی را نشان می دهد. با کاهش بار گلیسمی، بدن به انسولین کمتری نیاز خواهد داشت. این به نوبه خود انباشت چربی بدن را کاهش می دهد.

ساده ترین راه برای کاهش بار گلیسمی وعده غذایی شما این است که:

 • غذاهایی را انتخاب کنید که GI نسبتاً پایینی دارند، یعنی کربوهیدرات آهسته.
 • مقدار کمی از غذاهای غنی از کربوهیدرات مانند «کم کربوهیدرات» بخورید.
 • کربوهیدرات های خود را از منابع غذایی کامل دریافت کنید. غذاهای فرآوری شده می توانند سیستم را با تولید غذاهایی با GI پایین که سرشار از فروکتوز هستند بازیابند (فروکتوز GI پایینی دارد).

برنج سیاه، سیب زمینی شیرین و کینوآ همگی نمونه هایی از غذاهای کامل با GI نسبتا پایین و غنی از کربوهیدرات هستند. یک وعده مناسب از این مواد غذایی شامل نصف فنجان پخته شده است. طبق بیشتر استانداردها، این یعنی کم کربوهیدرات، اما برای جلوگیری از کتوز کافی است.

3. چربی های سالم مصرف کنید

علیرغم این که چربی موجود در رژیم غذایی مقصر اصلی اضافه وزن در نظر گرفته می شود، اما خوردن چربی بیشتر می تواند باعث کاهش وزن شود. برای شروع، مصرف چربی تاثیر مثبتی بر سیری دارد و به نظر می رسد که اشتها را تنظیم می کند.

برخی از انواع چربی که در گوشت گاو و بره یافت می شوند، تحمل گلوکز را بهبود بخشیده، حساسیت به انسولین را افزایش داده و موجب کاهش چربی بدن می شوند. محصولات غذایی حاوی نارگیل به طور خاص برای کاهش وزن مفید می باشند. این غذاها غنی از تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط هستند که باعث کاهش چربی از ناحیه معده و ران می شود.

ماهی های روغنی، آجیل، دانه ها، روغن زیتون و آووکادو به درستی به عنوان چربی های خوب و سالم معرفی می شوند. اما، چربی های اشباع از منابع غذای کامل نیز برای PCOS خوب هستند.

شواهد حاصل از کارآزمایی های تصادفی و کنترل شده نشان می دهند که چربی اشباع شده خطر بیماری قلبی را افزایش نمی دهد. در نتیجه، بسیاری از متخصصان با دستورالعمل های رژیم غذایی ایالات متحده برای آمریکایی ها مبنی بر محدود کردن مصرف چربی های اشباع شده مخالف هستند.

حدود 20 مقاله طی 10 سال اخیر با مرور بر کل داده های جمع آوری شده در مورد چربی اشباع شده و پیامدهای قلبی عروقی آن منتشر شد. این مقالات نشان می دهند که توصیه برای محدود کردن چربی های اشباع شده فاقد دقت علمی است.

4. پروتئین کافی بخورید

پروتئین رژیم غذایی به روش های متعدد بر کاهش وزن تاثیرگذار است. این پروتئین بر سیری، تولید گرما، راندمان انرژی و ترکیب بدن تاثیر می گذارد. در مقاله منتشر شده در مجله تغذیه بالینی آمریکا، دکتر پادون جونز و همکارانش توضیح می دهند که:

 • پروتئین نسبت به مصرف کربوهیدرات یا چربی باعث افزایش احساس سیری می شود.
 • رژیم های حاوی مواد غذایی با پروتئین بالا با افزایش تولید گرما همراه است. این به شما کمک می کند کالری را سریعتر بسوزانید.
 • رژیم های حاوی پروتئین بیشتر به حفظ توده عضلانی نسبت به چربی کمک می کنند.

پروتئین حیوانی گرفته شده از گوشت، تخم مرغ و غذاهای دریایی ترجیح داده می شود. این ها منابع پروتئین کامل هستند که حاوی تمام اسیدهای آمینه ضروری به شکل زیستی می باشند. برخلاف بیشتر پروتئین ها با منشا گیاهی، پروتئین حیوانی کربوهیدرات کمتر و چربی بیشتری دارد.

5. غذاهایی با فیبر بالا مصرف کنید

اگرچه رژیم غذایی مطلوب برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک همچنان مورد بحث است، تقریبا تمام متخصصان اتفاق نظر دارند که رژیم غذایی با فیبر بالا به کاهش وزن کمک می کند.

مطالعات نشان می دهند که چاقی در زنان با PCOS با پرخوری یا کم تحرکی قابل توضیح نیست. اما، زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک فیبر کمتری مصرف می کنند. حتی کاهش اندک مقدار فیبر در رژیم غذایی می تواند موجب افزایش چربی دور شکم شود. از آنجایی که مصرف فیبر بر مقاومت به انسولین تاثیرگذار است، خوردن غذاهای غنی از فیبر کلید هر رژیم کاهش وزن PCOS است.

برخی از بهترین مواد غذایی حاوی فیبر بالا عبارتند از سیر، کنگر فرنگی،‌ آووکادو،‌ سبزیجات چلیپایی و نشاسته ای. پشن فروت، انار، شاه توت و تمشک نیز سرشار از فیبر می باشند.

6. سبزیجات غیر نشاسته ای بخورید

سبزیجات غیرنشاسته ای یک توصیه کلیدی برای کاهش وزن در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است. این توصیه به خصوص برای سبزیجات با برگ سبز تیره و نارنجی/زرد تیره صدق می کند. این مواد غذایی ریزمغذی های ضروری را برای حفظ سلامت کامل فراهم می کنند. همچنین تنظیم انسولین را بهبود می بخشند که خود به کاهش وزن کمک می کند.

7. از مصرف غذاهای التهاب آور خودداری کنید

مقاومت به انسولین موجب تجمع چربی در بدن می شود. اما برای زنان مبتلا به PCOS، التهاب مزمن یکی دیگر از دلایل افزایش وزن است. التهاب یکی از دلایل اصلی تمام علائم و نشانه های PCOS است و می تواند توسط طیف گسترده ای از فاکتورهای محیطی ایجاد شود.

رژیم غذایی یک ورودی محیطی کلیدی است. کاهش مصرف مواد غذایی که باعث التهاب می شوند نه تنها به کاهش وزن بلکه به بهبود کل طیف علائم PCOS کمک می کند. راه های رایجی که رژیم غذایی می تواند باعث التهاب شود عبارتند از:

 • مصرف بیش از حد کربوهیدرات های در دسترس، به ویژه شکر.
 • مصرف غذاهای پیش التهابی به ویژه روغن های گیاهی و غذاهای فرآوری شده.
 • غذاهایی که باعث واکنش آلرژیک می شوند.
 • غذاهایی که ممکن است عدم تحمل تحت بالینی در آنها وجود داشته باشد.

در دسته آخر، گلوتن و لبنیات در بین زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک رایج تر هستند. این مواد غذایی اغلب محرک های اصلی افزایش وزن می باشند. حذف مواد غذایی حاوی گلوتن و لبنیات نقش کلیدی را در موفقیت هزاران زن که چالش رژیم غذایی 30 روزه PCOS من را تکمیل کرده اند، ایفا کرده است.

8. علائم گرسنگی و سیری خود را دنبال کنید

در حالت ایده آل، روش های رژیم غذایی سنتی می توانند برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مضر باشد. رژیم های غذایی محدودکننده که میزان کالری مصرفی را کنترل می کنند، اغلب در درازمدت جواب نمی دهند. مطالعات نشان داده اند که در اغلب موارد، رژیم گرفتن بیشتر باعث افزایش وزن می شود تا کاهش وزن.

علاوه بر این، این حقیقت وجود دارد که PCOS با نرخ بالای اختلالات خوردن همراه است. تغذیه بر اساس حس گرسنگی و سیری یک رویکرد واقعی تر برای حفظ وزن در طولانی مدت است. این رویکرد به خصوص برای افرادی که با پرخوری در گذشته دست و پنجه نرم کرده اند،‌ مفید است.

خوردن بر اساس علائم گرسنگی و سیری بیان می کند که افراد می توانند به طور طبیعی میزان کالری دریافتی خود را تنظیم کنند. برای تعیین مقدار کالری مورد نیاز بدن نمودارها،‌ محاسبات و اپلیکیشن ها مورد نیاز نیستند. این توانایی ذاتی از هورمون ها سیگنال دهنده گرسنگی و سیری مانند گرلین و لپتین نشئت می گیرد. این هورمون ها به خوبی به یک رژیم غذایی غنی از پروتئین و سبزیجات واکنش نشان می دهند.

این دلیل دیگری است که چرا یک رژیم غذایی PCOS مبتنی بر غذاهای کامل بهترین گزینه برای کاهش وزن است. شما احساس گرسنگی کمتری خواهید داشت و بیشتر سیر خواهید بود.

ماژول غذا خوردن بصری موجود در برنامه Beat PCOS 10 Week من به ویژه برای زنانی که می خواهند وزن کم کنند محبوب است. همانطور که بسیاری از شرکت کنندگان دریافتند، کاهش وزن به همان اندازه که در مورد تغذیه است، در مورد تقویت یک رابطه سالم با غذا است. برای رهایی از رژیم های یویو، غلبه بر تاثیر روانی منفی رژیم های قبلی ضروری است. ما باید به جای آن از علائم طبیعی گرسنگی و سیری خود پیروی کنیم.

9. روزه دوره ای را در نظر داشته باشید

روزه دوره ای یک ابزار تایید شده برای بهبود سلامت متابولیک و کاهش وزن است. مطالعات نشان داده اند که برای زنان مبتلا به PCOS، محدود کردن غذا به هشت ساعت در روز ممکن است به بهبود ترکیب بدن، حساسیت به انسولین، قاعدگی، التهاب مزمن و تنظیم آندروژن کمک کند.

بدون در نظر گرفتن هرگونه خطر احتمالی برای اختلالات خوردن، روزه دوره ای یک روش موثر برای بهبود هرچه بیشتر رژیم غذایی در افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است.

درباره رژیم فستینگ برای لاغری بیشتر بخوانید

10. سطح گلوکز خون را چک کنید

یک رژیم غذایی با کربوهیدرات کم با کاهش سطح گلوکز در خون موجب کاهش وزن می شود. این امر جذب انسولین را کاهش می دهد که خود موجب ذخیره شدن گلوکز به صورت چربی در بدن می شود. سطح گلوکز در خون به شرایط مختلفی بستگی دارد که روزانه تغییر می کنند.

مهم ترین فاکتور نوع و مقدار کربوهیدرات های غذایی است. ترکیب کلی وعده غذایی، خواب، استرس و ورزش و نیز واکنش گلیسمی هر وعده غذایی را تغییر می دهد.

با اندازه گیری و نظارت بر سطح گلوکز در بدن، این امکان وجود دارد که رژیم غذایی خود را برای کاهش وزن بهینه کنید. چیزی که می خواهید ببینید افزایش اندک سطح گلوکز در خون بعد از خوردن یک وعده غذایی است. پیک کمتر از 110 میلی گرم در دسی لیتر (1/6 میلی مول در لیتر) خوب است.

این را می توان با استفاده از فلش مانیتور گلوکز که از یک انگشت خون نمونه برداری می کند، اندازه گیری کرد. این نوع نظارت به شما یک دید لحظه ای می دهد. در مقایسه، مانیتورهای مستمر قند خون، تصویر کامل تری را ارائه می دهند. اینها بهترین ابزار برای درک اینکه چگونه رژیم غذایی و تصمیمات سبک زندگی بر کاهش وزن تأثیر می گذارد هستند.

11. در رژیم غذایی خود از مکمل ها استفاده کنید

بسیاری از مکمل های رژیم غذایی می توانند به زنان مبتلا به PCOS در کاهش وزن کمک کنند. اگرچه فواید کاهش وزن کم است، اما میو اینوزیتول یا اوازیتول محبوب ترین آنها هستند. این ماده مغذی طبیعی بی خطر است و در بهبود حساسیت به انسولین موثر می باشد. این به نوبه خود موجب کاهش وزن متوسط می شود.

مطالعات نشان داده اند که میو اینوزیتول به اندازه داروی متفورمین که معمولاً تجویز می شود مؤثر است.

مکمل های غذایی دیگری نیز برای کاهش وزن وجود دارند که ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد آن ها مشورت کنید. بربرین، روی، کلسیم + ویتامین D، کارنیتین، سلنیوم  و کروم در صدر فهرست برای زنان مبتلا به PCOS قرار دارند.

همچنین بخوانید:

خواص زنجبیل برای تنبلی تخمدان

خواص میخک برای تخمدان

12. به طور منظم ورزش کنید

تحقیقات نشان می دهند که چگونه فعالیت فیزیکی موجب بهبود حساسیت به انسولین و ترکیب بدن در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می شود. بهترین انواع ورزش برای چنین افرادی به طور کلی به یک یا دسته اصلی محدود می شود که ورزش ایروبیک یا هوازی و تمرین های استقامتی است. ورزش هوازی موجب کاهش التهاب می شود. در حالی که تمرین استقامتی موجب بهبود تنظیم هورمون ها می شود.

13. سطح استرس خود را کاهش دهید

استرس به طور غیرمستقیم بر وزن بدن از طریق مکانیزم های مختلف تاثیر می گذارد. سطح استرس بر رفتارهای غذایی و کنترل نفس اثرگذار است. آن باعث می شود گرسنه تر شویم و میل بیشتری به کربوهیدرات پیدا کنیم. استرس همچنین ما را کم تحرک تر می کند و میزان خواب ما را کاهش می دهد.

استرس، یک فاکتور ریسک برای حتی سالم ترین افراد به شمار می رود اما زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، استرس بیشتری در مقایسه با دیگر زنان تجربه می کنند. این هم می تواند مشکل ساز باشد و هم یک نوع فرصت است. به عبارت دیگر، زنان مبتلا به PCOS باید بیشتر سطح استرس خود را کنترل کنند. از سوی دیگر، هرگونه مداخله ای که منجر به کاهش استرس می شود، کاهش وزن را به همراه خواهد داشت.

برخی از بهترین ابزارهای مدیریت استرس مستقیم شامل مدیتیشن ذهن آگاهی، تمرینات آرام سازی هدایت شده و رفتاردرمانی شناختی است. فعالیت فیزیکی نیز یک روش قدرتمند به منظور کاهش اضطراب و علائم افسردگی به شمار می رود. 

14. خوب بخوابید

اگر احساس خوب داشتن به تنهایی نمی تواند انگیزه کافی برای بهبود عادت های خوابتان باشد، بدانید که بهبود خواب می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند:

 • خواب منجر به کاهش استرس می شود.
 • کیفیت خواب نامناسب با التهاب سیستمیک همراه است که خود علت اصلی افزایش وزن ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک به شمار می رود. 
 • آپنه خواب تاثیر معکوسی بر مقاومت به انسولین و تحمل گلوکز در زنان مبتلا به PCOS دارد. 
 • کیفیت خواب ناکافی بر عادت های غذایی تاثیر می گذارد. 
 • بیشتر خوابیدن، میل ما به خوردن غذاهای شیرین را کاهش می دهد. 

غلبه کردن بر بی خوابی می تواند برای بسیاری از افراد چالش برانگیز باشد. اما روش های بسیار زیادی به منظور بهبود کیفیت خواب وجود دارد. کارهایی ازقبیل در اولویت قرار دادن زود خوابیدن و کاهش نور آبی در عصر. تمرینات آرام سازی و مدیتیشن خواب نیز می تواند تاثیر مثبتی بر کاهش وزن داشته باشد. 

15- تیروئید خود را مورد آزمایش قرار دهید

تاثیر عملکرد نامناسب غده تیروئید در زنان مبتلا به PCOS سه برابر بیشتر از زنان دیگر است. درصد زیادی از این موارد تشخیص داده نمی شوند. اگر درمان نشوند، کم کاری زیربالینی تیروئید می تواند مانع قابل توجهی بر سر کاهش وزن باشد. 

عملکرد نامناسب تیروئید می تواند تشخیص در بسیاری از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک را دشوار کند. به عنوان مثال، سطح افزایش یافته آندروژن در PCOS می تواند منجر به کاهش هورمون تیروئید (TBG) شود. این بدان معنی است که برای بسیاری از زنان مبتلا به PCOS، TSH و T4 (نشانگرهایی که معمولاً برای بررسی مشکلات تیروئید بکار می روند) نرمال هستند. یک تشخیص مناسب تنها با پنل تیروئید کامل که شامل نشانگرهای TBG، T3 و T3 معکوس است، امکان پذیر می باشد. 

انجام یک آزمایش تیروئید کامل برای هر کسی که می خواهد با وجود PCOS وزن کم کند، توصیه می شود. این موضوع به خصوص زمانی اهمیت پیدا می کند که مزایای رژیم غذایی و مداخله های سبک زندگی به نظر محدود می رسند. 

سخن پایانی

یکی از راههای موثر درمان تنبلی تخمدان کاهش وزن است و ارتباط نزدیک و دو طرفه ای بین وزن و تنبلی تخمدان وجود دارد. برای بسیاری از زنان، داشتن سندرم تخمدان پلی کیستیک به معنی آسان بودن افزایش وزن و سخت بودن کاهش آن است. اما علیرغم موانع بسیار زیاد بر سر راه کاهش وزن افراد مبتلا به تخمدان پلی کیستیک، این کار با اطلاعات و حمایت درست امکان پذیر خواهد بود. صدها هزار زن مبتلا به PCOS با استفاده از منابع رایگان در دسترس شروع به کاهش وزن کرده اند. 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.