از بین بردن بوی سوختگی غذا از خانه در ۶ مرحله ساده و کاربردی

اگر غذای شما سوخته و حالا بوی بد سوختگی خانه شما فراگرفته، همراه ما باشید تا با چند راه از بین بردن بوی سوختگی غذا در خانه آشنا شوید.

آیا اجاق گاز خود را روشن گذاشته اید و غذایتان سوخته است؟ اگر این چنین است، این مطلب به شما کمک می کند تا بوی سوختگی خانه تان را از بین ببرید. به منظور دستیابی به بهترین نتایج، نکات زیر را در نظر بگیرید و در پایان، چندین نکته دیگر برای از بین بردن اثر سوختگی ارائه خواهد شد. پس، با چند روش از بین بردن بوی سوختگی غذا از خانه همراه ما باشید.

از بین بردن بوی سوختگی غذا در منزل

حتما تجربه سوختن غذا در خانه را داشته اید، بوی بد سوختگی تا ساعت ها و گاهی تا چند روز در خانه باقی می ماند که بسیار آزار دهنده است. خوب است بدانید با به کار بردن چند روش می توانید بوی بد سوختگی غذا در خانه را تا حدود زیادی از بین ببرید. تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا به شما بگوییم برای از بین بردن بوی سوختگی غذا از خانه و بویژه از بین بردن بوی سوختگی برنج در خانه، از بین بردن بوی سوختگی گوشت، از بین بردن بوی سوختگی حبوبات در غذا، از بین بردن بوی سوختگی خورشت و یا از بین بردن بوی سوختگی شیر در خانه و … چه باید کرد.

اگر به نکات خانه داری علاقه مند هستید پیشنهاد می کنم روش های از بین بردن بوی بد لیوان شیشه ای و نحوه رفع بوی بد یخچال با زغال را در مینویسم دنبال کنید.

برای از بین بردن بوی سوختگی غذا در خانه چه کنیم

توصیه ما به شما این است که برای رفع بوی سوختگی از خانه اقدامات زیر را به ترتیب انجام دهید:

1. پنجره را باز کنید

از جمله کارهایی که برای از بین بردن بوی سوختگی غذا از خانه باید انجام دهید، این است که پنجره را برای وارد شدن هوای تازه به داخل خانه و از بین رفتن بوی سوختگی باز کنید. این یکی از ساده ترین و آسان ترین روش ها برای از بین بردن بوی سوختگی غذا در خانه به شمار می رود. با این وجود، اگر آشپزخانه تان درب دارد، می توانید آن را نیز باز کنید تا هوای بیشتری در داخل آشپزخانه جریان یابد و بوی سوختگی بیرون برود. 

2. غذای سوخته را دور بریزید

حوادث و اتفاقات در حین آشپزی اغلب در خانه رخ می دهند. این اتفاقات منجر به سوختن غذا، بوی نامطبوع و ذغال شدن ظروف می شود. این موارد بوی بدی ایجاد می کنند که به سرعت از بین نمی روند مگر اینکه از شر آن ها خلاص شوید. بنابراین، برای رفع بوی غذای سوخته از خانه، بگذارید غذا خنک شود و سپس آن را در سطح زباله بریزید. 

وقتی تمام غذای سوخته را دور انداختید، کیسه زباله را جمع کنید و آن را بیرون ببرید. از رها کردن مواد غذایی سوخته در داخل سطل زباله خودداری کنید زیرا به مواد دیگر می چسبد و بوی آن برای مدت زمان بیشتری باقی می ماند. ظرف غذا را نیز تمیز کنید تا بوی سوختگی زودتر از بین برود.

3. فن را روشن کنید

حتی اگر درب ها و پنجره های خانه را باز کرده اید، می توانید با روشن کردن فن به از بین بردن بوی سوختگی غذا از خانه در مدت زمان کوتاه تر کمک کنید. فن باعث ایجاد جریان هوایی می شود که دود و بوی بد را به بیرون می کشد. اگر در آشپزخانه هواکش نصب کرده اید، می توانید آن را روشن کنید زیرا فن بوی سوختگی را از بین می برد. شاید لازم باشد این فن را برای مدتی روشن نگه دارید تا تمام بوی سوختگی از خانه خارج شود. 

4. سطوح را تمیز کنید

اگر می خواهید تمام بوی سوختگی غذا از بین برود، بهتر است آشپزخانه، اتاق ها و فضاهای کناری را تمیز کنید زیرا دود ناشی از سوختگی احتمالاً روی زمین، قفسه ها یا فرش خانه نشسته است. 

پس بهتر است از بین بردن بوی بد سوختگی غذا در خانه را با تمیز کردن پیشخوان، کابینت ها و لوازم خانگی با پارچه شروع کنید. اگر باز هم از بوی سوختگی خلاص نشدید، سقف، اثاثیه و دیوارها را تمیز کنید. حتی می توانید از پاک کننده های مبتنی بر مرکباتی استفاده کنید که نه تنها بوی بد را از بین می برند بلکه بوی دود و کثیفی را ریشه کن می کنند. 

5. تصفیه کننده هوا را روشن کنید

روش عالی دیگر برای برطرف کردن بوی سوختگی غذا از خانه، استفاده از تصفیه کننده هواست زیرا به از بین بردن میکروب ها، آلرژن ها و آلاینده های موجود در هوا کمک می کند و هوای داخل خانه را تا حد امکان تمیز نگه می دارد. دستگاه های تصفیه هوا از طریق فیلترهایی عمل می کنند که گرد و غبار، دود و سایر ذرات معلق در هوا را به دام می اندازند و هوا را تمیز و تازه می کنند.

برخی از این دستگاه ها مجهز به فیلترهای HEPA و فیلترهای کربن فعال برای حذف ذرات معلق در هوا هستندد. فیلتر کربن فعال می تواند به سرعت بوی بد را از بین ببرد در حالی که فیلتر HEPA به از بین بردن ذرات بزرگ موجود در هوا کمک می کند.

به علاوه، داشتن یک تصفیه کننده هوا باعث از بین رفتن بوی سوختگی می شود زیرا بو را با هوای تازه تصفیه می کند. مهم تر از همه، اگر سیگاری هستید، دستگاه های تصفیه هوا برای کاهش بو و دود تولید شده توسط تنباکو نیز مناسب هستند.

6. وسایل پارچه ای را بشویید

اکنون آشپزخانه خود را بررسی کنید و هر پارچه ای که بو می دهد را بشویید. این پارچه ها می توانند شامل روکش، پرده، پتو، رومیزی و لباس باشند. بنابراین، برای تمیز کردن و حفظ کیفیت پارچه باید از پاک کننده ای استفاده کنید که دارای نرم کننده و محلول سفید کننده بی خطر است.

به یاد داشته باشید که بررسی کنید و مطمئن شوید که بو از بین رفته است. اگر اینطور نیست، پارچه ها را پیش از خشک کردن دوباره بشویید. خشک کردن آن ها به طور مستقیم باعث می شود تا بو به عمق پارچه نفوذ کند و از بین بردن آن دشوار شود. 

اکنون که می دانید برای برطرف کردن بوی بد سوختگی غذا از خانه چه کارهایی انجام دهید، نکات اضافی در رابطه با از بین بردن اثرات دود نیز برایتان گردآوری شده اند. 

روش پاک کردن پلاستیک سوخته از بخاری

از بین بردن دود سوختگی غذا

برخی از حوادثی که در آشپزخانه رخ می دهند، می توانند لکه های سرسختی به جا گذارند، بنابراین بسته به شدت بوی سوختگی، شما می توانید یکی از روش های زیر را انتخاب کنید. با این وجود، باید بدانید که اگر ذرات سوخته به داخل پارچه، اسباب و اثاثیه منزل، فرش یا هر چیز دیگری نفوذ کنند، خلاص شدن از شر آن ها برای شما دشوار خواهد بود. بنابراین، در اینجا روش هایی برای از بین بردن دائمی اثرات دود ناشی از سوختگی غذا مانند از بین بردن دود کباب در خانه آورده شده است.

استفاده از جوش شیرین

یکی از روش های طبیعی برای تمیز کردن و از بین بردن دود سوختگی در خانه این است که جوش شیرین را بر روی کف، مبلمان و سایر سطوح اسپری کنید. یا می توانید چند کاسه از جوش شیرین را در محیط قرار دهید تا بوی موجود در هوا را جذب کند و به شما کمک کند تا محیطی تمیز در داخل خانه ایجاد کنید.

مصرف سرکه برای رفع دود ناشی از سوختگی غذا

سرکه سفید به سرعت بوی سوختگی را از بین می برد، بنابراین بهتر است یک پارچه را با سرکه خیس کنید و کف زمین، دیوارهای قابل شستشو و سایر سطوح را با آن پاک کنید تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابید. همچنین می توانید چند کاسه سرکه را در نزدیکی محل حادثه قرار دهید تا بوی سوختگی از بین برود. با این وجود، برخی از افراد تحمل بوی سرکه را ندارند. در اینصورت می توانید کمی روغن اسطوخودوس را برای تغییر بوی سرکه به آن اضافه کنید.

جریان هوا

در فصل تابستان باید درها و پنجره ها را باز بگذارید زیرا هوای تازه و جریان هوا بوی سوختگی غذا در خانه را به طور طبیعی از بین می برد.

زغال فعال

زغال فعال یکی از پرکاربردترین عامل های سم زدایی است که به عنوان یک جاذب طبیعی عمل می کند. شما می توانید چند کاسه را با کربن فعال پر کنید و در آشپزخانه یا اتاق قرار دهید؛ در اینصورت تمام ذرات از هوا جذب می شوند و به از بین بردن دود و بوی سوختگی غذا در منزل کمک می کند.

کلام آخر

بیرون کردن دود سوختگی غذا از خانه کار ساده ای است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که موارد ذکر شده در این مقاله را رعایت کنید و اطمینان حاصل کنید که خانه و سایر اسباب و اثاثیه از آسیب های احتمالی دور می مانند. سپس، این روند را تکرار کنید تا بوی سوختگی به طور کامل از خانه خارج شود.

مطالب پیشنهادی:

راه های از بین بردن بوی پیاز از دست

روش برای رفع بوی بد ظروف تفلون

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.