از بین بردن رسوب آب از روی بدنه ماشین در خانه

چگونه رسوب اب روی ماشین را از بین ببریم

آب به دلیل وجود برخی مواد معدنی روی برخی از سطوح رسوب کرده و لکه به جای می گذارند. در این نوشته راه های پاک کردن رسوب آب از روی بدنه ماشین معرفی می شود.

رسوب آب روی بدنه ماشین باعث زشت شدن رنگ ماشین می‌شود. به نظر می‌رسد که پاک کردن این اشکال بیضی شکل  یا دایره‌ای با لبه‌های سفید رنگ با دستمال بسیار ساده باشد. اما زمانی که آب خشک می‌شود، لکه‌ها دوباره بازمی‌گردند. خوشبختانه، رسوب آب بر روی بدنه ماشین را می‌توان به راحتی با موادی که در دسترس هستند، از بین برد. به منظور از بین بردن رسوب آب از روی ماشین روش های زیر را امتحان کنید.

رسوب آب روی بدنه ماشین به چه علت ایجاد می شود

رسوب آب روی بدنه یا شیشه‌های ماشین غالباً لکه‌های باقیمانده از آب، به خصوص آب سخت، هستند که خشک شده‌اند. تمام آب‌ها حاوی مواد معدنی هستند؛ آب سخت حاوی مواد معدنی بیشتری است. با بخار شدن آب سخت، ردپایی از مواد معدنی از قبیل کلسیم و منیزیم روی بدنه ماشین باقی می ماند. اگر این لکه هنگامی که هنوز خیس هستند، با دستمال تمیز شوند، هیچ‌گونه لکه‌ای باقی نخواهد ماند.

چیزی که در ابتدا آزاردهنده و زشت به نظر می‌رسد، در واقع می‌تواند به رنگ ماشین آسیب بزند. هر چه این رسوب آب بیشتر بر روی بدنه ماشین بماند، چسبنده‌تر خواهند شد. این لکه‌ها به درون سطح نفوذ می‌کنند و به روش‌های دشوارتری برای پاک کردن نیاز پیدا خواهند کرد. حتی ممکن است نیاز باشد تا بدنه ماشین مجدداً رنگ شود.

را های از بین بردن لکه رسوب اب روی ماشین

شستن ماشین ممکن است باعث ایجاد رسوب آب شده باشد. بنابراین، چرا باید دوباره این کار را تکرار کرد؟ آیا می‌خواهید لکه‌ها دوباره برگردند؟

نحوه رفع رسوب آب از روی بدنه ماشیننه لزوماً. اول از همه، برای بسیاری از روش‌هایی که به منظور پاک کردن رسوب آب انتخاب می‌کنید، شستن ماشین اولین قدم محسوب می‌شود. این کار باعث می‌شود تا ذراتی که ممکن است هنگام تلاش برای پاک کردن لکه‌ها روی بدنه خش ایجاد کنند، از بین بروند. از سو دیگر، شستشوی مجدد به کمک تکنیک‌های بهتر ممکن است لکه‌ها را از بین ببرد.

شما به یک سطح آب صابونی گرم و تمیز، یک دستمال و اسفنج نرم، شلنگ با آب شستشوی تمیز، یک سطح آب شستشوی تمیز دیگر و حوله‌هایی معمولی یا میکروفیبر برای خشک کردن نیاز پیدا خواهید کرد. ماشین را مانند همیشه با چند استثنا بشویید:

  • از روش تمیزکاری دو سطلی استفاده کنید که در آن، اسفنج را درون آب و صابون فرو می‌برید. پس از تمیز کردن، اسفنج را درون سطل آب شستشوی تمیز فرو ببرید و دوباره بدنه ماشین را تمیز کنید.
  • تنها زمانی که سطح رنگ خنک است، شستشو را انجام دهید.
  • بدنه ماشین را با آب تمیز خارج شده از شلنگ بشویید.
  • فوراً شروع به خشک کردن ماشین از بالا به پایین بکنید. از فرد دیگری برای خشک کردن کمک بگیرید تا بتوانید بدنه را پیش از بخار آب به طور کامل خشک کنید.

در صورتی که شستشو همچنان فایده‌ای ندارد، از آب مقطر برای تمیز کردن استفاده کنید. در حالی که این یک گزینه‌ی هزینه‌بر است اما آب مقطر هیچ‌گونه مواد معدنی ندارد که باعث رسوب آب روی بدنه ماشین شود.

پاک‌کننده‌های شیمیایی رسوب آب

وقتی می‌خواهید رسوب آب را از روی بدنه ماشین پاک کنید، استفاده از پاک‌کننده‌های تجاری می‌تواند بهترین روش باشد. پاک‌کننده‌ها دارای مواد اولیه متفاوتی هستند. با این وجود، برخی از مواد سازنده‌ی آن‌ها مشترک می‌باشد. آب مقطر، ماده‌ی اصلی است و روغن معدنی نیز به عنوان روان‌ساز بکار می‌رود. مواد دیگر شامل حلال‌ها، جاذب‌ها و نرم‌کننده‌ها هستند.

پاک‌کننده‌ی رسوب آب بر روی رنگ، شیشه و فلز بسیار موثر عمل می‌کند. استفاده از آن‌ها بر روی سطوح رنگ روغن بی‌خطر است اما نباید بر روی رنگ‌های مات بکار روند.

پس از شستشوی مجدد و خشک کردن بدنه ماشین، مقداری از پاک‌کننده را به کمک اسفنج روی لکه‌ها بزنید. پاک‌کننده را دو یا سه بار روی لکه بکشید. سپس، با یک پارچه‌ی تمیز و خشک، ترکیب به جا مانده را پاک کنید.

خاک رس مخصوص

برای لکه‌های کوچک آب، از ابزار مخفی متخصصان یعنی خاک رس مخصوص استفاده کنید. این نوع خاک رس بسیار شبیه به خاک رس بکار رفته توسط هنرمندان است که می‌توان از آن به شکل پاک‌کن استفاده کرد. خاک رس مخصوص با روان‌سازی که در بسته‌بندی محصول وجود دارد، بکار می‌رود. استفاده از این ماده برای لکه‌هایکوچک آب توصیه می‌شود.

از بین بردن رسوب آب از روی بدنه ماشین با سرکه

سرکه معمولاً به عنوان یک ماده‌ی معجزه‌آسا شناخته می‌شود که از آن برای پاک کردن کاشی‌ها، حمام کردن سگ‌ها، از بین بردن علف هرز، رسوب گیری اتو با سرکه و افزایش عمر گل‌های چیده شده استفاده می‌گردد. بنابراین، جای تعجبی ندارد که سرکه می‌تواند در پاک کردن رسوب آب از روی بدنه ماشین نیز موثر باشد. سرکه سفید اسیدی است و به همین دلیل، یک مولفه‌ی موثر به منظور از بین بردن رسوب قلیایی محسوب می‌شود.

پاک کردن رسوب آب از روی بدنه ماشینبرای این منظور، شما به سرکه سفید، آب مقطر، یک سطح آب تمیز، اسپری و حوله نخی قدیمی و دستما کاغذی نیاز خواهید داشت. پس از اولین بار شستشوی ماشین:

  1. مقداری از آب مقطر و سرکه را در اسپری پر کنید و به آرامی تکان دهید.
  2. مقداری از این ترکیب را بر روی لکه‌های سطح بدنه ماشین اسپری کنید.
  3. باقی محلول را در سطل بریزید و حوله را درون آن فرو ببرید.
  4. حوله را بر روی قسمت‌های از بدنه ماشین که باید تمیز شوند، قرار دهید. بگذارید به مدت 2 دقیقه باقی بماند. سپس، از همان حوله برای از بین بردن لکه‌های آب استفاده کنید.
  5. آن ناحیه را با آب تمیز شلنگ بشویید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.