به جای زنجیر چرخ از چی استفاده کنیم، اگر زنجیر چرخ نداشتیم چه کنیم؟

اگر در زمستان قصد مسافرت به شهر دیگر دارید و یا محل کار شما یک شهر دیگر است حتما برای رفتن به آن شهر آب و هوا را بررسی کنید و با امکانات کامل به سفر بروید. یکی از این امکانات زنجیر چرخ می باشد زیرا در زمستان احتمال بارش برف زیاد است و داشتن زنجیر چرخ کمک بزرگی می کند تا راحت در جاده ها رانندگی کنید. اما اگر زنجیر چرخ فلزی ندارید و یا فراموش کرده اید به نظر شما به جای زنجیر چرخ از چی استفاده کنیم؟ رانندگی در برف بسیار خطرناک است و باید حتما از زنجیر چرخ استفاده کنید. در این مطلب به این که به جای زنجیر چرخ از چی استفاده کنیم و یا اگر زنجیر چرخ نداشتیم چه کنیم اشاره می شود. در مطالب گذشته گفتیم که اگر در زمستان در جاده گیر کردیم چه کنیم؟

به جای زنجیر چرخ از چی استفاده کنیم؟

می خواهیم راجع به این که به جای زنجیر چرخ از چی استفاده کنیم و از چه جایگزینی استفاده کنیم، صحبت کنیم. هنگامی که برف در حال بارش است هوا گرمتر است و جاده ها نسبت به زمانی که برف نمی بارد اما هوا سرد است و برف بارش های قبلی یخ زده از وضعیت بهتری برخوردارند. در این شرایط خیلی مراقب باشید و حتما نکات گفته شده در این نوشته را بخوانید.

به جای زنجیر چرخ چی استفاده کنیم

استفاده از روکش پلاستیکی به چای زنجیر چرخ:

  • اگر زنجیر چرخ فلزی ندارید یا بستن آن به دور لاستیک برایتان مشکل است می توانید یک روکش پارچه ای لاستیکی تهیه کنید و همراه خود داشته باشید. این روکش ها مانع لیز خوردن لاستیک ها می شود و رانندگی در برف را برایتان دشوار نمی کند و با خیال راخت می توانید رانندگی کنید. طراحی بافت این روکش باعث اصطکاک بیشتر و کشش می شود و از لغزش لاستیک ها در برف به شدت می کاهد.

استفاده از طناب به جای زنجیر چرخ:

  • اگر در برف گیر کردید به جای زنجیر چرخ می توانید، با استفاده از طناب و چاقو زنجیر چرخ درست کنید و با احتیاط به رانندگی ادامه دهید. طناب را به صورت مارپیچ به دور لاستیک بپیچید و محکم گره بزنید و با چاقو طناب را ببرید. این کار را با فاصله نزدیک، کامل دور لاستیک بپیچید که لاستیک را کامل پوشش دهد و این کار را برای دو تا لاستیک جلو انجام دهید. این کار باعث می شود در حین رانندگی طناب حرکت نکند و در مقابل پارگی مستحکم باشد.
به جای زنجیر چرخ از چی استفاده کنیم
استفاده از طناب به جای زنجیر چرخ

اگر زنجیر چرخ نداشتیم چه کنیم؟ (نکات ایمنی)

  1. اگر در روز برفی در جاده لغزنده بودید و زنجیر چرخ نداشتید، می توانید باد لاستیک ها را تا 30 درصد کاهش دهید و با دقت و به آرامی در مسیر چرخ های ماشین های سنگین رانندگی کنید.
  2. اگر راننده ای هستید که با سرعت رانندگی می کنید حتما در زمان لغزنده بودن جاده مراقب باشید و آهسته برانید. زیرا با سرعت بالا در زمان یخبندان و لغزش، کنترل ماشین به راحتی از دست شما خارج می شود و بسیار خطرناک است. پس اگر در جاده برفی زنجیر چرخ ندارید حتما به آهستگی رانندگی کنید.
  3. اگر زنجیر چرخ ندارید و جاده هم برفی است و هم کولاک وجود دارد حتما ماشین را کنار نگه دارید تا کولاک و برف تمام شود زیرا جاده در زمان برف و کولاک کاملا سفید است و دید درستی ندارید پس بهتر است برای جلوگیری از تصادف توقف کنید.
  4. بدون داشتن زنجیر چرخ امکان لیز خوردن لاستیک ها بسیار زیاد است. زمانی که عقب ماشین لیز می خورد فرمان را به همان سمت بچرخانید و در برابر لغزش لاستیک مقاومت نکنید که بخواهید آن را کنترل کنید در این حالت کنترل بیشتر از دست شما خارج می شود.
  5. در هنگام لغزنده بودن جاده ها،  وقتی ماشین لیز می خورد سعی کنید آرام رانندگی کنید که نیازی به ترمز زدن نباشد. زیرا در این هنگام نیازی به واکنش نشان دادن نیست چون خودرو بعد از چند لحظه تعادل خود را برقرار می کند.
  6. با دنده سنگین رانندگی کنید. اگر لاستیک های معمولی دارید و زنجیر چرخ هم ندارید ناچارید در یخ و برف جاده آهسته رانندگی کنید. و اگر با دنده سنگین و با دقت رانندگی کنید لغزش لاستیک ها کمتر می شود.
  7. اگر جاده دارای پیچ می باشد قبل از این که کامل به پیچ برسید ابتدا ترمز کنید بعد بپیچید. ترمز ناگهانی و بعد پیچیدن بدون احتیاط باعث لغزش بیشتر می شود.

پس حتما در جاده های برفی سعی کنید زنجیر چرخ داشته باشید و اگر در دسترس نبود حتما جایگزین برایش بگذارید و در نهایت اگر لوازم برای ساخت زنجیر چرخ نداشتید حتما با احتیاط و دقت رانندگی کنید تا سالم و سلامت به مقصد خود برسید.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید