عوارض قلیان کشیدن برای مردان و زنان؛ مقایسه قلیان با سیگار

عوارض قلیان به دلیل وجود نیکوتین بسیار شبیه مضرات سیگار است اما میزان این عوارض بیشتر است. به مهمترین مضرات قلیان برای پوست و مو، سرطان، بیماری قلبی، معده، شیردهی و … اشاره شده است.

اگر اهل قلیان کشیدن هستید حتما در مورد عوارض و خطرات قلیان کشیدن شنیده اید اما تا چه اندازه به این موضوع که قلیان برای سلامتی مضر است اعتقاد دارید؟ خواندن این نوشته به شما کمک می کند تا با مضرات قلیان کشیدن آشنا شوید و اگر زیاد قلیان می کشید در رقتار خود تجدید نظر کنید. قبل از خواندن ادامه مطلب در مورد عوارض قلیان بهتر است بدانید دود قلیان حاوی مواد سرطان زای بسیاری است که در دود تنباکو و سیگار نیز وجود دارند. در واقع طبق مطالعات دود قلیان بسته به عواملی مانند میزان دود استنشاق شده و میزان دودی که وارد ریه‌ ها می‌ شود می تواند خطرناکتر از دود سیگار باشد.

مضرات قلیان کشیدن

قلیان کشیدن تبدیل به یک عادت محبوب در بین جوانان و نوجوانان حتی افراد میانسال و پیر شده است. دود قلیان به اندازه‌ی دود سیگار و حتی بیشتر از آن خطرناک است و موضوع جالب این است که اکثر افراد از این موضوع بی خبر هستند. طبق آماری که از یک مطالعه بدست امده است 30 درصد از دانش آموزان و 60 درصد از بزرگسالان قلیان کشیدن را به اندازه سیگار کشیدن خطرناک نمی دانند. شاید با خواندن این مقاله دید بهتری نسبت به عوارض قلیان کشیدن بد

مضرات دود قلیان برای پوست و مو

از عوارض قلیان می توان به ایجاد ظاهر نازیبا در پوست اشاره کرد. دود قلیان حاوی موادی است که کلاژن سازی در پوست را محدود کرده و باعث پیری زودرس پوست می شود. قلیان کشیدن به خصوص باعث ایجاد چروک های ریز در اطراف چشم می شود. نکته دیگری که ممکن است به آن کمتر توجه کرده باشید این است که قلیان کشیدن باعث چروک اطراف دهن می شود زیرا هنگام قلیان کشیدن ماهیچه های صورت نیز درگیر می شوند.

مضرات قلیان برای معده

یکی از مشکلاتی که قلیان به ازمغان می آورد مشکل رفلاکس معده است. رفلاکس معده به حالتی گفته می شود که محتویات معده به داخل مری میریزد. طبق مطالعات پزشکی صورت گرفته در این زمینه دود قلیان عوارض رفلاکس معده را بدتر می کند.

همچنین بخوانید: برای جلوگیری از رفلاکس معده چه بخوریم

عوارض قلیان برای زن شیرده

مادران شیرده باید مراقب تغذیه خود باشند. قلیان کشیدن برای مادران شیرده مضر است در واقع علاوه بر سایر مضراتی که قلیان برای همه دارد قلیان کشیدن توسط مادر شیرده باعث می شود طعم شیر عوض شود و همچنین میزان شیر تولید شده کاهش یابدو معمولا مادرانی که به طور مداوم قلیان می کشند نوزادان خود را زودتر از شیر می گیرند.

در دود قلیان 27 نوع ماده سرطان زا وجود دارد

مضرات و عوارض قلیان کشیدن اگر از سیگار بیشتر نباشد از آن کمتر نیست. قلیان مانند سیگار حاوی مواد سرطان زاست و از آنجایی که دود قلیان غلیظ تر و بیشتر از دود سیگار است غلظت بسیاری از این مواد سرطان زا در قلیان بسیار بیشتر از سیگار می باشد.

از جمله مواد مضر موجود در قلیان عباتند از:

 • کربن مونواکسید که در زغال قلیان وجود دارد برای بیماران قلبی مضر است و حتی می تواند باعث ناراحتی های قلبی شود
 • بنزن
 • هیدروکربن‌ های آروماتیک چند حلقه‌ای با وزن مولکولی بالا
 • آرسنیک
 • کبالت
 • کروم
 • سرب
 • کادمیوم
 • نیکل
 • فرمالدئید
 • استالدئید
 • اکرولین

هنگام قلیان کشیدن دود بیشتری استنشاق می شود

برای اینکه مضرات قلیان را بهتر متوجه شوید با عدد و رقم میزان دود وارد شده به ریه ها هنگام سیگارکشیدن و قلیان کشیدن را با هم مقایشه می کنیم. در یکبار قلیان کشیدن به مدت یک ساعت حدود 200 پک زده می‌ شود اما در یک نخ سیگار کشیدن معمولی 20 پک استنشاق می‌ شود. به بیان دیگر، در یک بار قلیان کشیدن معمولی 90000 میلی لیتر دود و در سیگار کشیدن 500 الی 600 میلی لیتر دود استنشاق می‌ شود.

همچنین بخوانید: چرا بعد از قلیان حالت تهوع می گیریم

دود قلیان به قسمت های عمیق ریه می رود

عمق استنشاق دود در قلیان کشیدن بیشتر از سیگار کشیدن است و این یکی از دلایلی است که باعث می شود عوارض قلیان کشیدن بیشتر از سیگار باشد. اگرچه میزان تفاوت این دو هنوز به طور دقیق مشخص نشده است، اما ممکن است بررسی نرخ سرطان ریه بعد از افزودن فیلتر به سیگارها به این موضوع کمک کند.

قبل از این که سیگارها فیلتر داشته باشند، دود سیگار خیلی عمیق استنشاق نمی‌شد و سرطانی به نام سرطان سلولی فلسی را به وجود می‌آورد. این نوع سرطان در بیشتر موارد در مجاری هوایی بزرگ ورودی به ریه‌ها (برونش) ظاهر می‌شود و به دلیل موقعیت آن، در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده می‌شود (زیرا منجر به بروز علائمی مانند سرفه زدن، سرفه همراه خون، خس خس کردن و عفونت‌های مکرر به دلیل بسته شدن مجاری هوایی می‌شود).

با اضافه کردن فیلتر به سیگارها، آدنوکارسینوم ریه شایع‌تر شد. این نوع از سرطان ریه اغلب در محیط پیرامون ریه رخ می‌دهد و به همین دلیل در مراحل پیشرفته بیماری تشخیص داده می‌شود.

خطر اعتیاد بیشتر نسبت به سیگار

نیکوتین موجود در سیگار است که موجب اعتیاد می‌ شود و در قلیان نیز به همان اندازه نیکوتین وجود دارد. علیرغم تبلیغات انجام شده، قلیان حاوی تار یا قطران نیز است. فرآیند سوختن در سیگار و گرم شدن در قلیان موجب به وجود آمدن قطران می‌ شود. در واقع، قلیان کشیدن موجب می‌شود بیشتر در معرض قطران قرار گیرید زیرا بازه زمانی کشیدن آن طولانی‌ تر است. بنابراین خطر ابتلا به اعتیاد به قلیان بیشتر از سیگار است.

خطر سرطان ناشی از قلیان کشیدن

افرادی که قلیان می‌ کشند در معرض ابتلا به همان نوع سرطان‌ هایی هستند که افراد سیگاری دچارش می‌ شوند:

 • سرطان ریه: همانطور که گفته شد بسیاری از مواد سرطان زا موجود در دود سیگار در دود قلیان نیز وجود دارند. در یک مطالعه در هند، احتمال ابتلا به سرطان ریه در مصرف‌ کنندگان قلیان چهار برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری بود.
 • سرطان معده: مطالعات اخیر ارتباط بین مصرف قلیان و سرطان معده و همچنین ضایعات پیش سرطانی در معده مصرف‌کنندگان معمولی قلیان را نشان داده است.
 • سرطان سر و گردن
 • لوسمی: بنزن، یک ماده سرطان زا مرتبط با لوسمی حاد میلوژن (AML) و سایر سرطان‌های مرتبط با خون است. محققان 105 مصرف‌کننده قلیان و 103 نفر را که در معرض دود قلیان قرار گرفته بودند را با اندازه‌گیری محصولات حاصل از تجزیه بنزن قبل و بعد از قرار گرفتن در معرض قلیان ارزیابی کردند. میزان بنزن در افرادی که در مکان‌های عمومی قلیان می‌کشند 4/2 برابر بیشتر و آن‌هایی که در خانه قلیان می‌کشیدند، 1/9 بیشتر بود.
 • سرطان مری
 • سرطان دهان: تنباکو بافت‌های دهان و گلو را تحریک می‌کند و همانطور که در افرادی که تنباکو می‌جوند دیده می‌شود، باعث التهاب شده که خود می‌تواند منجر به سرطان شود.
 • سرطان مثانه: در ایالات متحده، 50 درصد از سرطان‌های مثانه در مردان ناشی از مصرف سیگار است.
 • سرطان لوزالمعده: مطالعات نشان داده است که مصرف قلیان خطر ابتلا به سرطان پانکراس یا همان لوزالمعده را افزایش می‌دهد. کشیدن قلیان همچنین خطر ابتلا به بیماری لثه را افزایش می‌دهد که عامل خطر مهمی برای سرطان لوزالمعده است.

سایر بیماری های مرتبط با قلیان کشیدن

درست همانند سیگار کشیدن، بیماری‌ های دیگری نیز با کشیدن قلیان در ارتباط هستند و مضرات قلیان تنها به ابتلا به سرطان محدود نمی‌ شود.

قلیان باعث چاقی می شود

اگرچه اعتقاد عمومی بر این است که سیگار کشیدن باعث کاهش وزن می شود و به نظر می رسد این موضوع صحت دارد،‌ اما در مورد قلیان این موضوع برعکس است. طبق مطالعات صورت گرفته قلیان کشیدن باعث چاقی می شود.

مراقب خطر عفونت ناشی از قلیان کشیدن مشترک باشید

یکی از عوارض قلیان به نحوه قلیان کشیدن دسته جمعی مربوط می شود. درحالی که سیگار معمولا به صورت انفرادی توسط فرد کشیده می‌ شود، لوله قلیان معمولا توسط چندین نفر به صورت مشترک استفاده می‌ شود. به همین دلیل، ویروس یا باکتری موجود در دهان افراد ممکن است ازطریق این لوله به فرد دیگر منتقل شود؛ ازجمله میکروب‌ هایی مانند ویروس تبخال دهان.

سایر بیماری‌ ها و عوارضی که ممکن است در اثر مصرف قلیان ایجاد شود عبارتند از: آمفیزم یا نفخ، بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)، بیماری قلبی، پوکی استخوان، عوارض بارداری، زایمان زودرس و ناباروری.

مضرات دود قلیان برای اطرافیان

ممکن است خودتان قلیان نکشید اما در اطراف شما افرادی وجود دارند که مدام قلیان می کشند و شما ناخوداگاه آن را استنشاق می کنید و می خواهید بدانید آیا دود قلیان برای افراد غیرمصرف کننده مضر است یا نه.

تحقیقات کمی در زمینه‌ تاثیر دود قلیان بر روی اطرافیان انجام شده است. دود تنباکو محیطی (ETS) که به آن دود دست دوم نیز گفته می شود به ترکیبی از دود اصلی، دود جانبی و دودی که توسط افراد مصرف‌کننده بازدم می‌شود، اشاره دارد.

از آنجایی که بسیاری از سموم و مواد سرطان زا موجود در دود سیگار در دود قلیان نیز موجود هستند، منطقی به نظر می‌آید که دود دست دوم قلیان نیز به همان اندازه‌ی دود سیگار خطرناک باشد. با این وجود، دود قلیان دست دوم تفاوت‌هایی با دود سیگار دست دوم استنشاق شده دارد زیرا بیشتر دود سیگار از طریق بازدم فرد سیگاری به افراد دیگر می‌رسد. این که این خوب است یا بد،‌ خود مسئله‌ی دیگری است.

مطالعات دریافته‌اند که سطح بنزن در افرادی که در معرض دود قلیان قرار دارند، افزایش می‌یابد. همچنین تحقیقی وجود دارد که نشان می‌دهد سطوح یک ماده سرطان زای ریه به نام NNK [4- متیل نیتروزامین]-1-[3-پیریدیل]-1-بوتانون) در اتاق خواب کودکانی که ماهانه یا هفتگی در معرض دود قلیان قرار می‌گیرند، بسیار بیشتر است.

همچنین بخوانید: چرا سیگار بد است

کلام آخر

نکته اصلی این است که با وجود به ظاهر بی ضرر بودن قلیان کشیدن و طعم میوه‌ای محصول تنباکو، کشیدن قلیان ممکن است به اندازه سیگار کشیدن برای سلامتی فرد و سلامت عزیزان، به ویژه کودکان و بزرگسالان خطرناک باشد. به برخی از مهمترین عوارض قلیان اشاره شد که امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

آیا قلیان باعث نازایی زنان میشود

قلیان کشیدن به مدت طولانی می تواند باعث سرطان گردنه رحم در زنان شود و تخک گذاری را مختل کند.

آیا قلیان باعث غلظت خون میشود

بله غلظت خون در نتیجه کاهش اکسیژن در بدن اتفاق می افتد و کشیدن سیگار و قلیان باعث می شوند خون غلیظ تر شود.

آیا قلیان باعث تپش قلب میشود

بله قلیان کشیدن ضربان قلب را افزایش می دهد.

لینک منبع:

https://www.verywellhealth.com/does-hookah-smoking-cause-cancer-2248791
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.