مطالعات نشان داده اند که استرس سبب سفید شدن موها می شود

 استرس سبب سفید شدن موها می شود

تحقیقات می گوید که استرس روی موها تاثیر می گذارد. تغییر رنگ موها احتمالا به اعصاب دفاعی پاسخ سیستم ایمنی بدن مرتبط است.متخصصین می گویند استرس تنها فاکتوری است که سبب تغییر رنگ موها می شود. ژنتیک هم چنین نقش بسیار مهم و بزرگی را ایفا می کند.

پدر مادرم از شما عذر می خواهم! انگار اغراق نمی کردید وقتی می‌گفتید رنگ موها احتمالا به مرور سفید می‌شود. استرس نقش کلیدی در سرعت تغییر رنگ موها دارد. در یک مطالعه و تحقیق که هفته پیش چاپ شده چنین شواهدی نشان داد ه شد که دانشمندان فهمیدند ارتباطی بین موی سفید و استرس وجود دارد.اما تحقیق جدید دانشگاه هاروارد در ماساچوست گفته که اساس مکانیزم‌های اصلی نقش مهمی را بازی می‌کنند.

متخصصین روی هورمون کورتیزول به دقت کار کرده اند که وقتی فردی یک دعوا یا موقعیت استرس زا را تحمل می کند، این هورمون ترشح می‌شود.این یک عملکرد مهم بدنی است؛ اما ترشح طولانی‌مدت کورتیزول سبب نتایج منفی در سلامت شخص می شود. اما در نهایت سیستم عصبی سمپاتیک یک عکس العمل بسیار بد در بدن شخص ایجاد می کند. محققین اعلام کرده‌اند این اعصاب در تمام بدن پخش هستند و به  فولیکول های هر تار مو هجوم می‌ برند. مواد شیمیایی که حین عکس العمل استرسی بدن آزاد می شود؛مخصوصا نوراپی‌نفرین سبب می‌شود رنگ دانه‌ها ساقه سلولی تولید کنند و آن ها را قبل از موعد مقرر فعال کنند و اصطلاحاً رنگ موها را ببرد.تاثیر کشف شده استرس خیلی بیشتر از چیزی است که تصور می کنید.

نویسنده و دانشجوی دکترا Ya chieh به همراه همکار پروفسورش روی ساقه سلولی و بیولوژی احیا کننده در هاروارد مطالعه کردند و گفتند بعد از چند روز تمام ساقه های سلولی احیا کننده رنگدانه ها از بین رفتند و وقتی کامل نابود شدند؛دیگر نتوانستند دوباره رنگدانه تولید کنند و بنابراین این آسیب دائمی است.

 

چرا موهای ما خاکستری یا سفید می شود؟

استرس تنها مورد و یا اولین عامل سفیدی مو نیست و در بسیاری از موارد به ژنتیک افراد بستگی دارد. موهای خاکستری توسط کمبود ملانوسیت یا سلول های رنگدانه ای در فولیکول موها ایجاد می شود و این مشکل زمانی که سن فرد بالا می رود ایجاد می گردد.

متاسفانه هیچ درمانی برای بازیابی سلول ها و تولید رنگدانه ها وجود ندارد.متخصصین پوست و راهنمای درماتولوژی در دانشگاه نیویورک کلمبیاLindsey Bordone گفته است که فاکتورهای ژنتیکی تعیین کننده سفیدی موی فرد است. هیچ چیزی نمی تواند از لحاظ پزشکی روی افراد انجام شود تا آن ها را از این اتفاق منع کند یا جلوی آن را بگیرد. البته این به آن معنا نیست که فاکتورهای محیطی مثل استرس نقش مهمی را ایفا نمی‌کند. طبق مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۳ سیگار کشیدن برای مثال یک فاکتور ریسکی شناخته شده برای سفیدی مو هاست پس اگر می خواهید کمی دیرتر رنگ موهایتان عوض شود این عادت را کنار بگذارید. از دیگر فاکتورهای کمکی برای سفیدی موها شامل کمبود پروتئین؛ویتامین B12 ,مس و آهن به همراه افزایش سن می باشد و افزایش استرس اکسیداتیو نیز یک مورد بسیار با اهمیت است. این استرس توسط عدم توازن و تعادل بین رادیکال های آزاد و آنتی اکسیدان ها در بدن شما ایجاد می شود و می تواند به بافت پروتئین های بدن و DNA آسیب برساند.

فردی به نامKasey Nichols متخصص پزشکی گفته که داشتن درجاتی از استرس اکسیداتیو در زندگی طبیعی است و انتظار داریم با افزایش سن موهای خاکستری و سفید در سرمان دیده شود.در اصل برای هر دهه بعد از سن ۳۰ سالگی حدود ۱۰ درصد افزایش احتمال سفید شدن موها وجود دارد. تغییراتی که می‌توانید برای جلوگیری از موهای خاکستری اعمال کنید داشتن یک رژیم غذایی سالم سرشار از اسید چرب امگا ۳ مثل گردو و ماهی می باشد.

هم چنین قرار نگرفتن در مکان ها و مواقعی که به موها و پوستتان آسیب نرساند و نور فرابنفش خورشید وجود نداشته باشد،بسیار مهم است.به علاوه مصرف مکمل های ویتامین ب ۱۲؛و ب ۶ نیز موثر است. اگر موهای شما ناخودآگاه در حال خاکستری شدن است ،بهتر است با پزشک‌تان ملاقات کنید و چکاپ شوید. چون فاکتورهای طبیعی ژنتیکی تنها عامل این مسئله نیستند.

 

تحقیقات آینده:

تحقیقات انجام شده در هاروارد روی موش ها و آزمایش هایی که با آن ها انجام شد،نتایج یکسانی با مطالعات انسان‌ها نشان داد. البته تقویت و صلاحیت این نتایج بسیار ضروری است.تحقیقات هاروارد پیامدهایی علاوه بر خاکستری و سفید شدن موها نشان داد و گفت تغییر رنگ موها یک نشانه واضح و آشکار دیگر نیز در نتیجه استرس طولانی مدت بوده و با درک این که چقدر استرس می‌تواند روی ساقه های سلولی که سبب تولید رنگدانه می شود؛تاثیر بگذارد بسیاری از مسائل حل می‌شود. هم چنین استرس روی بافت ها و ارگان های بدن نیز موثر است.

اولین قدم حیاتی به سمت درمان احتمالی درک میزان تاثیر استرس روی بافت های بدن است.پس درمان آن نیز می تواند تاثیر مخرب استرس روی بدن را متوقف کند.آیا این درمان می‌تواند یک روز تغییر رنگ موها را متوقف کند؟ در حال حاضر نمی شود کامل حدس زد. دکتر HSU گفته است در این زمینه اطلاعات بسیار زیادی وجود دارد که باید آن ها را آموخت.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.