موارد مصرف و عوارض قرص دیفنوکسیلات چیست؟ (قرص ضد اسهال)

قرص دیفنوکسیلات برای درمان اسهال مصرف می شود. اما این قرص نیز همانند هر داروی شیمیایی دیگر می تواند عوارض و اختلالاتی در بدن ایجاد کند. از آنجایی که یکی از مشتقات قرص دیفنوکسیلات Diphenoxylate مواد مخدر می باشد فروش بدون نسخه آن غیر مجاز می باشد. در ادامه این مطلب به بررسی موارد مصرف و عوارض قرص دیفنوکسیلات چیست؟ می پردازیم. می توانید از مطالب مرتبط همچون عوارض مصرف قرص سرماخوردگی نیز بازدید نمایید.

آیا مصرف قرص ژلوفن ضرر دارد؟ (عوارض و موارد منع مصرف)

قرص دیفنوکسیلات چیست و مکانیزم اثر آن چگونه است؟

قرص دیفنوکسیلات (Diphenoxylate) را با نام تجاری Lomotil، Lonox، Lomocot، Vi-Atr و با ارائه نسخه پزشکی می توانید از داروخانه ها تهیه نمایید. از قرص دیفنوکسیلات برای درمان اسهال و دلپیچه استفاده می شود.

مکانیزم اثر قرص دیفنوکسیلات به این صورت می باشد که درون صفرا دفع می شود و زمان عبور غذا از روده ها را زیاد می کند و باعث جذب آب می شود و این گونه اسهال را درمان می کند.

بیماری اسهال یک واکنش طبیعی جهت دفع مواد سمی از دستگاه گوارش است و امکان دارد به دلایل مانند میکروبی–ویروسی ٬ تک یاخته ای٬ عوارض دارویی و غذایی دلیل اسهال و دلپیچه باشند.

پزشکان برای درمان اسهال قرص دیفنوکسیلات تجویز می کنند. اما از آنجایی که داخل این قرص مخدر وجود دارد و این دارو از مشتقات داروهای اپیوئیدی (مانند ترياك) است عوارضی همچون اعتیاد در مصرف کنندگان این دارو مشاهده شده است.

قرص دیفنوکسیلات، دارای مقادیر کمی آتروپین می باشد. در صورت استفاده زیاد از آتروپین بدن دچار تپش قلب و بی قراری خواهد شد که می توان با مصرف دوز های پایین، آن را کنترل نمود.

قرص دیفنوکسیلات چیست و مکانیزم اثر آن چگونه است؟

نکاتی در مورد مصرف قرص دیفنوکسیلات

  • هنگامی که پزشک برای شما قرص دیفنوکسیلات تجویز کرد در صورت سابقه حساست و آلرژی پزشک را مطلع کنید.
  • اگر بیماری اسهال شما عفونی است و علائمی چون تهوع ، استفراغ ، تب و بی حالی هم دارید از مصرف این دارو خودداری کنید و حتما به پزشک مراجعه کنید.
  • از آنجایی که مصرف این دارو عوارضی بر روی سیستم عصبی دارد، در صورت مصرف طولانی مدت و مداوم از این دارو حتما باید با دکتر خود مشورت داشته باشید.
  • اگر 48 ساعت پس از مصرف قرص دیفنوکسیلات ، همچنان اسهال و دلپیچه داشتید مجددا به پزشک مراجعه نمایید.
  • اگر سابقه بیماری مانند زردی پوست و چشم و مشکلات کبدی دارید در صورت مراجعه به پزشک به دلیل اسهال و دلپیچه آن را مطلع نمایید.
  • اگر باردار هستید و یا در دوران شیردهی هستید و پزشک معالج مصرف قرص دیفنوکسیلات را تجویز نمود حتما پزشکتان را از وضعیت خود مطلع نمایید.

داروی سیتریزین برای چیست و آیا خواب آور است؟

عوارض مصرف قرص دیفنوکسیلات

همانطور که در ابتدا مقاله اشاره شد ، مصرف قرص دیفنوکسیلات درست است که دلپیچه و یا اسهال را درمان می کند اما عوارضی نظیر تاری دید، مشکل در دفع ادرار، خشکی پوست و دهان یا تب را به همراه دارد.

کودکان کوچک تر از ۲ سال نباید قرص دیفنوکسیلات را مصرف کنند و استفاده از آن برای کودکان بزرگ تر از 2 سال نیز فقط با تجویز پزشک مجاز است.

از سایر عوارض مصرف قرص دیفنوکسیلات می توان به موارد زیر اشاره نمود :

گیجی ، سرفه ، مشکل خواب ، استفراغ ، کاهش وزن ، کاهش حجم ادرار ، مشکل بلعیدن ، رنگ پریدگی پوست ، حالت تهوع ، از دست دادن اشتها ، احساس گرما ، ضربان قلب ضعیف ، دلسردی ، سرگیجه ، خواب آلودگی ، خشکی دهان و پوست ، سوزش دست و پا ، قرمزی صورت و گردن، گرفتگی معده یا درد ، تنگی قفسه سینه ، تشنگی ، مشکل تمرکز. در صورت مشاهده هر یک از موارد فوق سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.