معرفی جاهای دیدنی مالزی همراه با عکس (کوالالامپور و اطراف آن)

در این مطلب 13 تا از جاهای دیدنی مالزی همراه با عکس در کوالالامپور و اطراف آن واقع شده (برج های دوقلوی پتروناس، غار های باتو، کوه کینابالو، جزایر پرهنتیان و… ) را به شما معرفی می کنیم.

مالزی کشوری با فرهنگ های متفاوت است که در آن برای هر نوع توریستی با هر میزان بودجه و سلیقه جاهای دیدنی برای لذت بردن و کارهای جالب برای انجام دادن پیدا می شود. برای مثال کوالالامپور، پایتخت این کشور، گلان شهری با ساختمان های سر به فلک کشیده و مراکز خرید عظیم است که معماری بی نظیرش نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند. در این شهر درندشت هم معماری مدرن پیدا می شود؛ از جمله برج های دوقلوی پتروناس، هم بافت های سنتی تر که به دوران استعمار این کشور بر می گردند. در ادامه بهترین جاهای دیدنی مالزی همراه با عکس به شما معرفی می کنیم.

مطالب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری مسکو

13 تا از جاذبه های گردشگری مالزی کوالالامپور با عکس

در مالزی با یک رانندگی کوتاه می توانید به زیباترین جزیره ها، کوهستان های معروف و غارهای ثبت شده جهانی برسید. تعداد بی شماری معبد و جنگل بارانی را هم نباید از این لیست جا انداخت.

غواصی درون آب های کریستالی مالزی هم کم طرفدار ندارد. صخره های مرجانی این کشور و شن های طلایی اش از بهترین اماکن توریستی مالزی به حساب می آیند. اما تمام این توضیحات تنها گوشه ای زیبایی های این کشور است. با من و مجله «مینویسم» همراه باشید تا 13 تا از پرطرفدارترین جاهای دیدنی مالزی را به شما معرفی کنم.

برج های دوقلوی پتروناس، کوالالامپور

برج های دوقلوی پتروناس، کوالالامپور

این برج ها بلندترین سازه دوقلو در تمام زمین بوده و با داشتن ارتفاعی 452 متری سر از آسمان ها درآورده اند. این برج 88 طبقه و 76 آسانسور دارد.

جالب است بدانید که پتروناس از سه ماده ابتدایی سیمان، شیشه و استیل ساخته شده و برج ها با کمک دو پل هوایی در طبقه های 41 و 42 به هم متصل هستند. توریست ها می توانند ویوی بی نظیری از کوالالامپور در این طبقات داشته باشند. البته ویوی پارک 9/6 هکتاری زیر این ساختمان را که در شب ها چشمان هر بیننده ای را مسحور می کند هم نباید از یاد برد.

بیشتر طبقات این برج توسط کمپانی های بزرگی مانند مایکروسافت، IBM و هواوی اجاره شده اند. البته طبقات پایینی هم توسط یکی از بزرگترین برندهای مراکز خرید به نام Suria KLCC اجاره شده است. این مرکز خرید با دارا بودن بیش از 300 فروشگاه برای خرید، یک گالری هنری و تالاری برای ارکستر سمفونیک می تواند بهترین مکان برای سرگرم کردن توریست ها باشد.

2. غار های باتو

غار های باتو

مجموعه غارهای باتو که شامل سه غار اصلی و یک سری غارهای کوچک است یکی از اماکن توریستی مالزی بشمار می آید و تنها 1 ساعت از کوالالامپور فاصله دارد. این مجموعه غار، مجسمه هایی از بودا و معابدی دارد که قدمت شان به 100 سال می رسد.  

غار اصلی به نام کلیسا شناخته شده و در بالاترین ارتفاع قرار دارد. پس برای رسیدن به این غار باید از 272 پله رنگین کمانی بالا بروید تا به مکانی برسید با مجسمه های زیبا و تزیینات نوری رنگارنگ. در انتهای این پله ها مجسمه معروف 43 متری و طلایی لرد موروگان انتظار بینندگان را می کشد.

توریست ها می توانند خودشان به تنهایی از غارها دیدن کنند یا اینکه همراه با تور به درون غارها بروند و اطلاعات مفیدی درباره آنها کسب کنند. در طول فستیوال هندوها که با نام ثایپوسام شناخته می شود هزاران نفر برای جشن گرفتن به این غار ها می آیند.

مطالب پیشنهادی : جاذبه های گردشگری آنتالیا

کوه کینابالو

کوه کینابالو

کوه کینابالو با ارتفاع 4000 متری بلندترین کوه مالزی است. گفتنی است که این کوه در پارک کینابالو، یکی از قدیمی ترین پارک های ملی مالزی قرار داشته و در یونکسو ثبت جهانی شده است. اکوسیستم این کوهستان خیلی خاص است. چرا که در عین حال برکه های کوهستانی و سرزمین های پوشیده از علف و بوته دارد. بنابراین هزاران گونه خاص جانوری و گیاهی، از جمله اورانگوتان های در حال انقراض در این زمین ها زندگی می کنند.

کوه کینابالو مقصد کوه نوردی بسیار خوبی است که البته، گاهی خطرناک هم می شود. روزانه تنها 185 نفر می توانند از این کوه بالا بروند. البته این کوه نوردان باید پیش از اقدام، اقامتگاه کوه نوردی و راهنمای خود را رزرو کنند. البته افراد زیر 16 سال هم می توانند از مسیرهای مشخص شده و همراه با گروه و راهنما از این کوه زیبا دیدن کنند.

کوه نوردان باید پیش از بالا رفتن از کوه در پارک ملی کینابالو اقامت داشته باشند. وسعت این پارک 1800 متر بوده و علت این اقامت هم سازگاری و خوی گرفتن با آب و هوا عنوان شده است.  

مطالب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان

جزایر پرهنتیان

جزایر پرهنتیان

این جزایر توریستی در مالزی روزگاری ایستگاهی برای تاجرین دریایی جنوب شرقی آسیا بوده است. اما امروزه این گروه کوچک از جزیره ها که بخشی از پارک ملی مارین هم به حساب می آیند مقصدی گردشگری در شمال شرقی مالزی هستند. برای رفت و آمد میان این جزیره ها می توان از فرابر یا قایق های موتوری کوچک استفاده کرد. البته در این میان تنها دو جزیره بزرگتر امکانات اقامتی و تفریحی دارند. این دو جزیره با نام های پولائو پرهنتاین بسار و پرهنتاین کسیل شناخته می شوند. البته مورد اول کمی بهتر از دومی است.

برای رفت و آمد در جزیره ها می توان از تاکسی های آبی استفاده کرد یا مسیرهای پیاده روی! این مسیرهای پیاده روی به شدت پر طرفدار بوده، از میانه جنگل عبور کرده و در عین حال ویویی بی نظیری به دریا و ساحل دارند.

غواصی، شنا کردن با لوله تنفسی و کایاک سواری از بهترین سرگرمی های این جزیره ها هستند. البته توریست ها می توانند عضوی از برنامه محافظت از لاک پشت ها باشند و به مناطق خاصی که این موجودات دریایی تخم گذاری می کنند هم دسترسی داشته باشند.

جزیره سیپادان

جزیره سیپادان

از دیگر جاهای دیدنی مالزی می توان به جزیره سیپادان اشاره کرد. جزیره سیپادان و آب های اطرافش از جمله غنی ترین مراکز ساحلی تمام دنیاست و بیشتر از آنچه فکرش را بکنید تفریحات ساحلی دارد. البته گونه های جانوری خاصی مانند لاک پشت های پوزه عقابی، کوسه های نهنگی، مارمولک مانیتور و هزاران گونه خاص و در خطر انقراض دیگر را هم می توان در آب های اطلسی این جزیره پیدا کرد.

رسیدن به این جزیره با کمک قایق های سرعتی بوده و تقریبا یک ساعت زمان می برد. البته تمام سختی اش همین مسیر است. چرا که در خود جزیره قدم به قدم سواحل تفریحی هست و به راحتی می توان کل جزیره را با پای پیاده طی کرد.

لازم به ذکر است که امروزه به دلایل محیط زیستی امکان اقامت در این جزیره فراهم نیست. از این رو می توانید در نزدیک ترین جزیره به نام مابول اقامت داشته باشید. توریست ها معمولا صبح زود برای غواصی و انواع تفریحات آبی به جزیره می آیند. چرا که باید ساعت 3 بعد از ظهر جزیره را ترک کنند.

مطالب پیشنهادی: جاهای دیدنی آلمان

پارک ملی گونونگ مولو

پارک ملی گونونگ مولو

این پارک ملی در یونکسو ثبت جهانی شده است و به خاطر سنگ های نوک تیز و آهکی کارسِت که درست شبیه به مجسمه انسان های ایستاده هستند شهرت دارد. البته غارهای بی شمارِ این پارک هم از جاذبه هایش به حساب می آیند.

این پارک با جنگل های انبوه بارانی احاطه شده و بسیاری از مناطقش همچنان در دسترس نیستند. علت این که بعضی از غارها تا سال 1970 کشف نشده بودند هم همین انبوه بودن پوشش گیاهی اش است. یکی دیگر از این دلایل، بزرگ و عمیق بودن غارهاست. هم غار اصلی و هم غار زیر زمینی این پارک ملی از بزرگ ترین و طولانی ترین مسیرهای غاری ثبت شده در جهان هستند.

غار گوزن با داشتن سقفی به ارتفاع 12 متر از زیباترین جاهای دیدنی این پارک است. این غار آبشارهایی دارد که از میانه سنگ ها گذشته و در نهایت از سوراخی عبور کرده و به استخری یک کیلومتری می ریزند. توریست ها می توانند از مسیر غاری ساراواک و آبشار پاکو بالارفته و قله پیناکل را فتح کنند. گفتنی است که فتح این قله سه روز زمان برده و مسیرش از گذرگاه های طنابی، نردبان های خطرناک و پیاده روی های جنگلی عبور می کند.

مطالب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری یونان باستان

تپه پنانگ

تپه پنانگ

برای رفتن به بالاترین نقطه تپه فنانگ باید سوار تلکابین های کابلی بشوید تا بتوانید مسیر 1007 متری را در عرض 5 تا 10 دقیقه بالا بروید. البته در میان راه ایستگاه هایی هم وجود دارد. ولی این ایستگاه ها جایی برای دیدن نداشته و تنها برای کسانی است که در این نقاط سکونت دارند.

بالای این تپه بسیار سبز و زیبا بوده و ویویی خاص به تمام شهر دارد. محوطه جنگلی این منطقه با وسعت 1.6 کیلومتری اش از میان جنگل های بارانی و چند منطقه استوایی عبور می کند. قدم زدن بر پل های معلق با ارتفاع 40 متری و زیپلاین که ویویی 360 دره به بندر دارد از جمله پرطرفدارترین سرگرمی های این منطقه هستند.

مطالب پیشنهادی: راهنمای سفر به تایلند

مرکز توانبخشی سپیلوک اورانگوتان

مرکز توانبخشی سپیلوک اورانگوتان

مرکز توانبخشی اورانگوتان که با نام سپیلوک شناخته می شود در سال 1964 و با هدف کمک به اورانگوتان های بی سرپرست افتتاح شد. در این مرکز از اورانگوتان هایی که به صورت غیرقانونی شکار می شوند یا به هر دلیلی پدر و مادرشان را از دست می دهند مراقبت می شود. در واقع هدف اصلی این مرکز توانبخشی این است که این موجودات را برای زندگی در حیات وحش آماده کند. درست مانند مادری که راه و رسم زندگی در جنگل را به بچه اش یاد می دهد. پس از کسب مهارت های لازم، این اورانگوتان ها را در جنگل های بارانی کابیلی سپیولوک که وسعت 4300 هکتاری داشته و دور تا دور مرکز توانبخشی را فرا می گیرد رها می کنند. بیش از 80 اورانگوتان سالم و آزاد امروزه در این جنگل های بارانی زندگی می کنند.

البته توریست ها نمی توانند به حیوانات این مرکز نزدیک شوند یا با آنها ارتباط مستقیم داشته باشند اما در هر صورت می توانند در این مرکز با این موجودات بیشتر آشنا شده و چالش هایی که زندگی روزمره شان را با خطر روبه رو می کند از نزدیک ببینند. مکان مراقبت و بالا رفتن از درخت ها هم با شیشه پوشانده شده و توریست ها می توانند این مکان را هم ببینند. حدودا دو بار در روز به بچه اورانگوتان ها غذا داده می شود. توریست ها می توانند از پشت شیشه این صحنه های دوست داشتنی را هم ببینند.

مسیر پیاده روی که از میانه این مرکز عبور می کند صحنه های دیدنی برای توریست ها خواهد داشت. لحظه بالا رفتن این موجودات از ارتفاع و تاب خوردن و بازی کردن شان خالی از لطف نیست.

مطالب پیشنهادی: راهنمای سفر به ونیز

معبد کک لوک سی

معبد کک لوک سی

بزرگترین معبد بودایی مالزی بر روی این تپه و در زیر مجسمه سمبل هوا قرار گرفته است و با نام کک لوک سی و از بهترین جاذبه های گردشگری مالزی شناخته می شود. البته در مقایسه با سایر معابد آسیایی این معبد چندان هم قدیمی نیست. چرا که ساختش در سال 1890 شروع شده است. اما سازه هفت طبقه پاگورا با بیش از 10000 مجسمه بوداییِ اطرافش، از بایدهای دیدنی برای هر توریستی به حساب می آید.

این سازه دیدنی با باغ ها، برکه های ماهی، تالارهای عبادت و سوغات فروشی ها احاطه شده است. مجسمه 36 متری کوان یین که سمبل بودایی از خدای محبت است هم در این منطقه قرار ارد.

این معبد مقصد گردشگری هزاران توریست است که هم برای خوش گذراندن می آیند و هم برای دیدن زیبایی های منطقه. جشن سال نو چینی در این منطقه برگزار شده و تمام محوطه با فانوس های چینی تزیین می شود. پس دیدن این معبد را در سال نو چینی به شما پیشنهاد می کنم.

مطالب پیشنهادی : جاذبه های توریستی استانبول

پل هوایی یا پل آسمان لنکاوی

پل هوایی یا پل آسمان لنکاوی

پل هوایی و کابلی لنکاوی از ایستگاه اول تا آخر مسیری 2.2 کیلومتری را طی کرده و در نهایت ویویی عالی به کوهستان و تفریحات رایج منطقه خواهد داشت؛ از جمله پل هوایی معلق. البته توریست ها مس توانند در ایستگاه های میانی هم پیاده شوند و از ویو عالی منطقه لذت ببرند.

سفر توریست ها در تلکابین های شیشه ای لنکاوی 15 دقیقه طول می کشید. ویو تلکابین در این مدت به سمت آبشار تلگا توجوه، آب های اطلسی اطراف جزیره لنکاوی و بندر بی نظیر این منطقه خواهد بود.

البته علاوه بر پل معلق، دو پلاتفرم میانی و مسیری برای پیاده روی جنگلی در مسیر برگشت هم در این منطقه گردشگری وجود دارد که دیدن شان خالی از لطف نیست.

مطالب پیشنهادی : راهنمای سفر به ارمنستان

پارک ملی باکو

پارک ملی باکو

پارک ملی باکو درست در کنار دریا، ماسه های طلایی و صخره های شنی قرار دارد. رسیدن به این پارک ملی هم چندان سخت نیست. فقط کافی است 20 دقیقه اتوبوس سواری و چند دقیقه قایق موتوری را تحمل کنید.

هیچ وسیله حمل و نقلی درون جزیره وجود ندارد. بنابراین باید یکی از16 مسیر پیاده روی را انتخاب کرده و از دیدن پوشش گیاهی و تنوع جانوری این منطقه لذت ببرید. از جمله خاص ترین موجودات این پارک می توان به میمون های پوزه دراز، خوک ریشدار و گیاهان گوشت خوار اشاره کرد. دو تا از بهترین مسیر ها در این منطقه لینتانگ لوپ و تاجور تریل هستند. در مسیر اول ویویی بی نظیر و جاده ای ساده پیش رویتان خواهد بود و در مسیر دوم آبشار ها و استخرهای آبی می بینید که امکان شنا کردن در آنها هم وجود دارد.

برای داشتن تجربه ای بهتر از این پارک ملی شب را در این منطقه بمانید. چرا که بیشتر حیوانات پس از غروب آفتاب شروع به فعالیت می کنند. خانه های ییلاقی و اقامتگاه هایی برای اجاره و ماندن در شب هم وجود دارد.

مطالب پیشنهادی: جاهای دیدنی جزیره بالی

ارتفاعات کامرون هایلندز

ارتفاعات کامرون هایلندز

تپه و ارتفاعات کامرون هیلز با رنگ سبز زمردین و وسعتی به اندازه 712 کیلومتر مربع از دیدنی ترین های مالزی به شمار می روند. البته جاذبه اصلی ارتفاعات این تپه ها مناطق کشت چای است که از زمان استعمار انگلستان به یادگار مانده است. البته این ارتفاعات پر شده از مزارع گل ارکیده و اسطوخدوس. مسیر های پیاده روی از دل جنگل برای رسیدن به روستاهای بکر و آبشارهای دیدنی هم کم نیستند.

فرقی ندارد بومی منطقه باشی یا توریست. آب و هوای خنک این ارتفاعات برای هر کسی دوست داشتنی است. البته که می توان در مزارع کشت چای، مانند بو یونگی، از سیر تا پیاز پروسه آماده شدن چای را هم دید.

ناگفته نماند که ارتفاعات کامرون هایلندز بومی ترین مناطق رشد گل رافلزیا است. رافلزیا بزرگترین گل تک روی زمین است که مستیقما روی خاک رشد کرده و اندازه قطر گل آن گاهی به 100 سانتی متر هم می رسد.

غار آیپوه

غار آیپوه

دو دلیل عمده برای بازدید از شهر آیپوه وجود دارد. اول اینکه این شهر دروازه ای به سمت ارتفاعات کامرون هایلندز است و دومین دلیل هم وجود تعداد بی شماری غار در این شهر است. گوا تمپورونگ یکی از طولانی ترین غارها در تمام مالزی است.

پلاتفرم هایی در این غار تعبیه شده که به توریست ها اجازه می دهد کریستال های تشکیل شده بر روی دیواره ها را از فاصله ای نزدیک ببینند. البته راهروهای غول آسا و رودخانه های زیر زمینی بسیاری هم در این غار وجود دارد. غار سام پو تانگ هم در این منطقه قرار داشته و با مجسمه های بودا پر شده است. این غار محل زندگی لاک پشت های خشکی و آبی است. این در حالی است که غار پانجانگ نقاشی هایی متعلق به عصر نوسنگی دارد.

گذشته آیپوه با تاریخ استعمار شده هم از دیگر جاذبه های این شهر است. معماری سازه هایی مانند ایستگاه قطار، برج ساعت بیرچ و مسیر پیاده روی 6.5 کیلومتری از جمله این دیدنی ها هستند.

آیپوه در کنار شهر دیگری به نام پنانگ، از جمله پایتخت های غذایی مالزی محسوب می شود. تمام شهر پر شده از رستوران ها و کافه های مختلف اما غذای خیابانی که در مسیر های اصلی آیپوه فروخته می شود تجربه ای خاص برای هر توریستی است. از جمله این غذاها می توان به مرغ و برنج و کاری اشاره کرد. گذراندن یک بعد ظهر شلوغ با طعم کاستارد تخم مرغ کاراملی و قهوه سفید معروف آیپوه از باید های برنامه هر توریستی در این منطقه است.

از جمله سرگرمی های دیگر در شهر آیپوه می توان به پارک تم دار «دنیای گمشده تامبون»، خرید کردن در بازار «مموری لین»، و دیدن از هنر های زیبای خیابانی در اولد تاون آیپوه اشاره کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.