علائم و نشانه های آلزایمر (بیماری فراموشی و تضعیف حافظه)

از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموش کردن آدرس ها و اسم ها از علائم و نشانه های آلزایمر است، و کم کم تا آنجا پیش می رود که  بیمار حتی راه برگشت به خانه را از یاد می برد. این بیماری باعث از دست رفتن تدریجی مغز می شود و به آن آسیب می رساند و می تواند بر روی صحبت کردن، فکر کردن و انجام فعالیت های روزمره تأثیربگذارد. آلزایمر، یک اختلال عصبی است که مرگ سلول های مغزی باعث کم شدن حافظه و کاهش قدرت شناختی می شود. آلزایمر یک بیماری عصبی ارثی محسوب می شود که در اوایل شروع بیماری، علائم خفیف هستند، اما به مرور زمان شدیدتر می شود.

علائم و نشانه های آلزایمر 

۱. تضعیف حافظه و بروز حالت های فراموشی که زندگی روزمره را مختل می کند.

علی الخصوص فراموش کردن اطلاعاتی که فرد اخیراً آنها را به خاطر سپرده است ویا مواردی که شامل: فراموش کردن تاریخ ها و رویدادهای مهم، پرسیدن مکرر اطلاعات مشابه و وابستگی شدید به ابزاری مانند دفتر یادداشت و لوازم الکترونیکی برای به یاد آوردن موضوعات معمولی و روزمره هستند.

۲. چالش در برنامه ریزی یا حل مسائل

تجربه تغییراتی در توانایی برنامه ریزی یا کار کردن با اعداد و ارقام  که اغلب رسیدگی به صورت حساب های ماهانه است را فراموش می‌کنند و در تمرکز کردن و انجام کارهای طولانی‌تر با مشکل مواجه می شوند.

۳. مشکل در انجام کارهای معمول و ساده در منزل محل کار و تفریحات 

نسبت به فعالیت‌ها و افراد موردعلاقه‌ شان بی علاقه و بی‌تفاوت می شوند و هز آنها دست می کشند. آنها حتی برای رانندگی کردن تا یک مقصد آشنا، مدیریت هزینه های کاری و یا به یاد آوردن قوانین بازی های مورد علاقه شان دچار مشکل می شود. مشکل ازآنجا  شروع می‌شود که «کاری را که همیشه انجام می‌داده است»، برایش دشوارتر شده است.

۴.سر در گم شدن در زمان و مکان

این افراد نمی توانند تاریخ ها،فصل ها و گذر زمان را درک کنند و گاهی فراموش می کنند که کجا هستند و چگونه خود را به این محل رسانده اند.

۵. مشکل در درک تصاویر

در بعضی از افراد داشتن مشکل بینایی به طور واقع نشانه ای از آلزایمر است که در خواندن و تشخیص مسافت و رنگ و تضاد نورها با مشکل مواجه می شوند. در برخی موارد وقتی مقابل آینه قرار می‌گیرند تصور می‌کنند فرد دیگری مقابل آنها ایستاده و درک نمی کنند که تصویر خودشان است که در آینه میبینند. ویا  فعالیت‌هایی مانند بالارفتن از پله‌ها، وارد شدن به وان حمام، پیدا کردن آدرس منزل و یا مطالعه کتاب ممکن است بامشکل‌ مواجه شوند.

۶. پیدا کردن مشکلات تازه با واژه‌ها در گفتن یا نوشتن

در پیگیری یا پیوستن به یک گفتگو ناتوان می‌شوند. بعضی وقتها در حین مکالمه متوقف می‌شود و برای ادامه صحبت های خود هیچ ایده‌ای ندارند  و دائما جملات مشابهی را تکرار می‌کنند.

۷. گذاشتن اشیا در جای غیرمعمول و از دست دادن توان ردیابی مجدد برای پیدا کردن آنها

از علائم و نشانه های آلزایمر می توان اشاره کرد که فرد اغلب وسایل خود را در جاهای غیر معمولی می‌گذارد و در اکثر مواقع جای آنها را فراموش می‌کنند حتی توانایی آن را ندارند که با رجوع به حافظه خود  وسیله مورد نظر را ردیابی کنند.

۸. ضعف و ناتوانی در قضاوت و تصمیم گیری

علائم و نشانه های بیماری آلزایمر۹. عقب نشینی از فعالیت های کاری و اجتماعی

از علائم و نشانه های آلزایمر این است که کم کم و به تدریج خود را از برنامه های گروهی و فعالیت‌های اجتماعی و ورزشی کنار می‌کشند.

۱۰.تغییر در خلق و ویژگی‌های شخصیتی

آنها دچار سردرگمی، تردید و ظن، افسردگی ، ترس و اضطراب می شوند و به سادگی در شرایط مختلف آشفته و پریشان می شوند.به طور مثال این افراد قبلا سخت‌گیر نبودند ولی در حال حاضر زودرنج و ترسو شده اند. و دیگران را متهم میکنند که در انجام کارهای روزانه به او کمک می کنند که پول‌ و وسایل قیمتی او را بدزدید. و یا فقط به‌خاطر اینکه وسیله مورد علاقه‌ اش جابه‌جا شده، داد‌وبیداد راه می اندازند.

برای جلوگیری از بیماری آلزایمر چه کاری می توانید انجام دهید؟

علائم و نشانه های بیماری آلزایمر به طور ناگهانی پدید نمی آید و سال ها قبل ممکن است علائم آن در افراد مشاهده شود علائم این بیماری می تواند از سن ۳۰ سالگی در بدن ظاهر شود آلزایمر زودرس اغلب در دهه ۴۰ و ۵۰ زندگی ظاهر می شود اما ممکن است که برخی از افراد در دهه سی زندگیشان نیز به آن دچار شوند. اگر این علائم را در خود یا یکی از عزیزان‌تان مشاهده کردید، حتما با پزشک تماس بگیرید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.