دوستان ناباب چه کسانی هستند نشانه های دوست بد!

دوستان ناباب چه کسانی هستند نشانه های دوست بد! دوستان قسمت مهمی از زندگی هستند. آنها با ارائه پشتیبانی اجتماعی و عاطفی، همراهی و بالا بردن روحیه، زندگی شما را بهتر می کنند. در طول زندگی شما، حفظ دوستی های مثبت می تواند منجر به بهبود سلامتی و رفاه شود و حتی زندگی شما را طولانی تر کند. با این حال، همه دوستی ها مفید نیستند. برخی دوستی ها سمی و استرس زا هستند. دوست بد ممکن است نشانه های زیادی داشته باشد، اما به طور معمول منجر به خستگی ذهنی و روحی یا فقدان رفاه عمومی می شود. تحقیقات نشان می دهد که تعاملات اجتماعی منفی یا بیش از حد پرخاشگرانه می تواند منجر به افزایش التهاب در بدن شود.

دوستان ناباب چه کسانی هستند

به طور خلاصه، دوست بد کسی است که برای بودن در محیط اطراف شما استرس آور یا خسته کننده باشد. یا ممکن است :

 • بیش از حد با شما رقابت می کند
 • احتمالاً رفتارهای بد را تشویق می کند
 • غیر قابل اعتماد است
 • زیاد پرخاش می کند و شما را می زند (مانند شروع دعوا)
 • بی ادب
 • تحقیرتان می کند (حال شما را بد می کند)
 • مستعد شایعات
 • احتمال دارد شما یا دیگران را اذیت کند

انسان ها کامل نیستند، و این موضوع در دوستی ها هم مشهود است. با این حال، هنگامی که تعاملات با یک دوست به شدت منفی است، شما ممکن است با یک دوست بد سر و کار داشته باشید.

اگرچه اعتراف به اینکه دوست بدی دارید می تواند ناامید کننده باشد، مراحلی وجود دارد که برای حرکت به جلو مورد استفاده قرار می گیرد. شناخت انواع دوستان بد و علائم دوستی سمی و همچنین حرکت از رابطه منجر به بهبود سلامتی شما خواهد شد.

انواع دوستان ناباب

در حالی که دوستی های بد همیشه شامل تعاملات منفی و آسیب رساندن به سلامتی عاطفی شما است، طیف گسترده ای از انواع دوستی های سمی که ممکن است تجربه کنید وجود دارد. برخی از نمونه ها عبارتند از:

دوست خودخواه

این دوست فقط ممکن است برنامه هایی را تنظیم کند که برای خودش مفید باشد، یا فقط وقتی احساس تنهایی و بی حوصلگی می کنند سراغ شما می آیند. آنها همچنین ممکن است به دنبال توجه مداوم باشند یا از شما لطفهای نامعقول بخواهند. در غیر این صورت، درصورتی که شما بیشتر به آنها احتیاج داشته باشید، در دسترس نیستند یا قابل اطمینان نیستند. این دوستی ممکن است تا حد زیادی یک طرفه یا ناامیدکننده احساس شود.

دوست بیش از حد انتقادی

این دوست ممکن است عمدا یا ناخواسته شما را تنزل دهد. اگر آنها داستان های شخصی شما را به اشتراک بگذارند یا در پشت سر شما اظهارنظرهای تحقیرآمیز (مانند پایین آوردن شما) انجام دهند، ممکن است شما یک دوست بیش از حد انتقادی داشته باشید که این دوستی سالم نیست.

دوستی فراتر از حد

این دوست ممکن است نیت خوبی داشته باشد اما مرز ندارد. یک دوست بیش از حد ممکن است خود را در مکالمات یا مسائل با شما و شریک زندگی، خانواده یا سایر دوستان خود وارد کند بدون اینکه از او خواسته شود یا در ابتدا از وی نام برده شود.

دوست رقابتی

رقابت می تواند سالم باشد، اما اگر دریابید که دوست شما هنگام یافتن موفقیت، منفعل-پرخاشگر است  ممکن است با یک دوست بیش از حد رقابتی روبرو شوید که قادر به خوشبختی برای شما نیست.

قربانی

یک شکل دوست ناباب، شکل قربانی است. در حالی که دوستان گاه به گاه به کمک احتیاج دارند ، این فرد ممکن است به طور ناسالم به توجه یا دلسوزی دیگران احتیاج داشته باشد. آنها ممکن است ظرفیت دلسوزی شما را از بین ببرند.

دوستان ناباب چه کسانی هستند نشانه های دوست بد!

نداشتن دوست صمیمی از لحاظ روانشناسی چه آسیب هایی به همراه دارد؟

نشانه های دوستان ناباب

هر دوستی مشکلات خاص خود را دارد، اما یک دوست واقعا بد از الگوی ثابت رفتار سمی پیروی می کند. با این وجود چندین نشانه می تواند نشان دهد که دوستی شما به شما یا سایر روابط شما آسیب می زند. در اینجا برخی از نشانه هایی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

بی اعتمادی

اگر در خود نسبت به یک دوست احساس بی اعتمادی می کنید، ممکن است زمان جدا شدن از راه رسیده باشد. یکی از علائم دوستان ناباب، احساس ناخوشایند یا متنفر بودن روزافزون نسبت به آنها است.

سو استفاده کردن

اگرچه ممکن است بدیهی به نظر برسد، تشخیص رفتار سو استفاده در افرادی که دوستشان دارید یا به آنها اعتماد دارید، دشوار است. هر نوع سو استفاده – جسمی ، روحی ، عاطفی یا هرگونه دیگر – فرصتی برای خاتمه دوستی است.

سو استفاده ممکن است همیشه بدیهی به نظر نرسد. به حس خود (احساس ددرونی خود) گوش دهید. اگر در دوست خود احساس تنزل یا بدرفتاری می بینید، در یک رابطه منفی قرار دارید که می تواند به عزت نفس و سلامت روانی شما آسیب برساند.

رفتار مخرب

اگر دوست شما با قصد صدمه زدن به احساسات شما با شما صحبت می کند یا شما را صدا می کند، دوستی بدی را تجربه می کنید. رفتارهای مخرب (آسیب زا) می تواند به صورت بی ادبی، خساست واضح ظاهر شود.

نفوذ بد

یکی از بارزترین نشانه های دوستان ناباب این است که دوست شما رفتار مجرمانه یا خطرناک را تشویق می کند.

برخورد با یک دوست بد

اشکالی ندارد اگر احساس کنید در یک دوستی بد گیر افتاده اید. اگر احساس می کنید که دوستی شما منفی می شود یا به سلامت روان شما آسیب می رساند، باید:

دوستی را فوراً پایان دهید. تصمیم گیری برای پایان دادن به یک دوستی می تواند چالش برانگیز باشد. اگر از ماهیت رابطه خود مطمئن نیستید، ممکن است از خود بپرسید:

آیا این دوستی باعث می شود احساس ارزشمندی کنم؟
آیا دوست من به من احساس دلگرمی می دهد؟
آیا وقتی با دوستم هستم احساس خوشبختی می کنم؟
اگر نمی توانید به هیچ یک از این سوالات پاسخ مثبت دهید ، وقت آن است که به دوستی خود پایان دهید و ادامه دهید.

بالا بردن اعتماد به نفس در ۲ دقیقه در موقعیت های سخت و کاهش استرس

ایجاد روابط جدید

مهم است که خود را با روابط مثبت و معنی دار احاطه کنید. اگر احساس دلسردی ندارید، می توانید با افراد جدید ملاقات کنید:

 • حضور در رویدادها به صورت داوطلبانه
 • تمدید و قبول کردن دعوت به دیگران
 • خود را مشغول یک سرگرمی جدید کنید
 • پیوستن به یک انجمن
 • قدم زدن

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.