چگونه بفهمیم سگ باردار است؟ (۵ نشانه شروع بارداری سگ)

اگرچه اکثر صاحبان حیوانات خانگی و به ویژه سگ‌ها مراقب هستند که سگ‌شان باردار نشود، اما گاهی اوقات تولیدمثل انجام می‌شود. حتی بدون این که صاحب سگ متوجه شود. در موارد دیگر، تولیدمثل برنامه‌ریزی شده است. در هفته‌های اول، تشخیص بارداری سگ کار دشواری است. چگونه بفهمیم سگ باردار است؟ چند نشانه وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید. اگر نسبت به بارداری سگ خود مشکوک هستید، این 5 نشانه بارداری سگ را بررسی کنید.

از کجا بفهمیم سگ باردار است؟

آیا با نشانه های بارداری در سگ ها آشنا هستید؟ چگونه بفهمیم یک سگ حامله است تا اقدامات مناسب را با توجه به وضعیت او انجام دهیم؟ در ادامه خواهیم گفت نشان بارداری سگ چیست تا تشخیص بارداری سگ برای شما ساده تر شود.

1. کاهش اشتها و استفراغ

چگونه بفهمیم سگ باردار است؟کاهش اشتها از اولین نشانه‌های بارداری سگ هاست. همه سگ‌های ماده «حالت تهوع صبحگاهی» را تجربه نمی‌کنند اما برخی از آن‌ها در دو هفته‌ی اول بارداری اشتهای کمتری دارند. این کم اشتهایی به تدریج از بین می‌رود. اگر سگ‌ها حالت تهوع داشته باشند، معمولا در هفته‌های سوم و چهارم بارداری هستند و این حالت کم کم در ماه‌های بعدی از بین می‌رود.

اگر سگ شما در هفته‌های اول بارداری اشتهای خود را از دست داده است یا گاهی اوقات دچار استفراغ می‌شود، او را وادار به غذا خوردن نکنید. شما می‌توانید با کمی برنج و گوشت گاو پخته شده او را وسوسه کنید اما اگر همچنان میل به غذا خوردن نداشت، ‌نگران نباشید. اکثر سگ‌ها بیشتر از یکی دو روز بدون غذا خوردن دوام نمی‌آورند. اگر سگ شما سه روز متوالی از غذا خوردن امتناع کرد، زمان آن رسیده است که با دامپزشک مشورت کنید و از او کمک بخواهید.

همچنین بخوانید: سگ‌ها به چه مقدار خواب نیاز دارند؟

2. کاهش ناگهانی سطح فعالیت

اگر سگ شما به طور معمول پر جنب‌وجوش است، کاهش ناگهانی در سطح فعالیت او می‌تواند نشانه‌ای از بارداری سگ باشد. درست همانند برخی از زنان باردار، سگ‌ها نیز احساس خستگی را تجربه می‌کنند. این احساس خستگی ناشی از تغییرات هورمونی برای رشد جنین است. احساس خستگی معمولا در هفته‌ی دوم بارداری سگ آغاز می‌شود و به احتمال زیاد چند هفته بعد با عادت کردن به شرایط جدید، از بین می‌رود.

چگونه بفهمیم سگ باردار است؟3. بزرگ شدن پستان

بزرگ شدن سینه‌ها (پستان) نشانه‌ی خوبی از بارداری سگ هاست. نوک پستان در سگ‌های ماده که باردار نیستند، معمولا کوچک است و سطح زیر آن‌ها مسطح است. به محض بارداری سگ، غدد شیری در زیر نوک سینه‌ها شروع به رشد می‌کنند تا برای تولید شیر و شیردهی آماده شوند. حدود دو هفته بعد از شروع بارداری باید نشانه‌هایی از بزرگ شدن سینه‌ها را متوجه شوید.

4. تغییر در رنگ نوک پستان

علاوه بر رشد و بزرگ شدن سینه‌ها، رنگ نوک پستان نیز تیره‌تر می‌شود؛ خصوصا چهار تا شش پستانی که نزدیک به پاهای عقبی سگ هستند. نوک سینه‌ها معمولا به رنگ خاکستری مایل به صورتی بسیار روشن است اما به دلیل افزایش جریان خون در اطراف آن‌ها، تیره‌تر می‌شوند. این تغییر رنگ وقتی اتفاق می‌افتد که رشد و بزرگ شدن سینه‌ها آغاز می‌شود. به عبارت دیگر، تقریبا دو هفته بعد از آغاز بارداری سگ این تغییر به وجود می‌آید.

5. تغییرات رفتاری

تقریبا تمام سگ‌ها باردار دستخوش تغییرات رفتاری می‌شوند. برخی از آن‌ها بیش از حد مهربان می‌شوند و برخی دیگر به صاحب خود وابسته می‌شوند زیرا نسبت به تغییراتی که تجربه می‌کنند، احساس اطمینان ندارند. برخی دیگر از سگ‌ها کمی بدخلق می‌شوند و تنهایی را ترجیح می‌دهند. تغییرات رفتاری معمولا چند روز بعد از آغاز بارداری قابل مشاهده هستند. در ماه‌های آخر بارداری سگ، یعنی از هفته‌ی ششم تا زمان تولد توله سگ‌ها، رفتار آن‌ها به گونه‌ای تغییر می‌کند که خود را برای تولد توله‌ها آماده می‌کنند. در هفته‌های آخر و نزدیک شدن به زمان زایمان به دلیل درد و ناراحتی فیزیکی که سگ ماده تجربه می‌کند، زود رنج‌تر و کج خلق‌تر می‌شود.

تفاوت بین بارداری کاذب و واقعی در سگ‌ها

تشخیص این که سگ شما واقعا باردار است یا یک بارداری کاذب را تجربه می‌کند، می‌تواند دشوار باشد. طبق گزارش‌های VCA Hospitals، دلیل دشواری در تشخیص این است که در هر دو شرایط علائم و نشانه‌ها تقریبا یکسان هستند. تفاوت اصلی در بارداری کاذب این است که این علائم حداقل چهار هفته پس از پایان سیکل فحلی ظاهر نمی‌شوند و حتی ممکن است تا نه هفته بعد از آن نیز مشاهده نشوند. اما در بارداری واقعی،‌ در دو هفته‌ی اول بارداری علائم ظاهر می‌شوند و شما متوجه خواهید شد.

همچنین بخوانید: چقدر غذا برای سگ مناسب است ؟

تست دامپزشکی

اگرچه توجه به علائم و نشانه‌های بارداری سگ در خانه می‌تواند مفید واقع شود اما مشورت با یک دامپزشک اهمیت زیادی دارد. فرقی نمی‌کند که برای تولیدمثل برنامه‌ریزی صورت گرفته است یا نه، بهتر است سگ خود را برای انجام تست بارداری به نزد دامپزشک ببرید زیرا ممکن است این علائم به دلیل یک بیماری به وجود آمده باشند. در صورتی که شگ شما باردار باشد، نیاز به کمک چندانی نخواهد داشت. وظیفه‌ی اصلی شما فراهم کردن موارد زیر است:

  • بهترین تغذیه را برای او فراهم کنید،
  • مطمئن شوید که فعالیت کافی داشته باشد؛ نه فعالیتی که خیلی سخت و طاقت‌فرسا باشد. فقط حواستان باشد که سگ‌تان به اندازه‌ای فعالیت داشته باشد که دچار چاقی و اضافه وزن نشود.
  • یک محل استراحت راحت برای او تعبیه کنید زیرا با بزرگ شدن شکم به این محل نیاز پیدا می‌کند.
  • استرس در محیط خانه را به حداقل برسانید.
  • محلی را برای زایمان و نگهداری توله سگ‌ها آماده کنید.

تست بارداری سگ

برخلاف انسان‌ها، هیچ تست بارداری خانگی برای حیوانات اهلی وجود ندارد که بتوانید آن را از داروخانه یا پت شاپ خریداری کرده و سگ خود را تست کنید. آزمایش خون برای بارداری سگ یک هورمون خاص به نام ریلاکسین را مورد آزمایش قرار می‌دهد که بیشتر صاحبان سگ تجهیزات لازم برای انجام چنین آزمایشی را در اختیار ندارند.

دامپزشک می‌تواند از سگ شما خون گرفته و در یک بازه‌ی زمانی 10 دقیقه‌ای شما را از سطح ریلاکسین موجود در خون سگ مطلع سازد. سگ‌ها تنها در دوران بارداری سطح بالایی از این هورمون را دارند. بنابراین، نتیجه‌ی این آزمایش بسیار قابل اعتماد است. اگرچه، باید حداقل 22 روز از بارداری گذشته باشد تا آزمایش نتیجه‌ی دقیق داشته باشد.

تست بارداری سگ نسبتا ارزان است. با این وجود، برخی از دامپزشک‌ها آزمایش سونوگرافی را برای تشخیص ترجیح می‌دهند که البته هزینه‌ی آن کمی بالاتر است. مزیت سونوگرافی این است که دامپزشک می‌تواند اطلاعات بیشتری در مورد بارداری سگ از جمله تعداد توله‌ها و وضعیت عمومی سلامت آن‌ها در اختیار صاحب سگ قرار دهد.

این تازه شروع کار است!

برای تشخیص بارداری سگ در مراحل اولیه به یک چشم تیزبین نیاز است، اما با گذشت زمان نشانه‌ها بیشتر ظاهر می‌شوند. سعی کنید اطلاعات زیادی در مورد بارداری سگ، علائم و نشانه‌های بارداری و مراحل بارداری جمع‌آوری کنید تا هر آنچه اتفاق می‌افتد را به خوبی درک کنید. از یک تقویم بارداری سگ استفاده کنید تا زمان تقریبی زایمان را بدانید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.