نشانه های عدم تمرکز در کودکان را بشناسید + دلایل و راه حل مقابله با آن

تمرکز در کودکان آسان نیست و به نظر می رسد بسیاری از والدین با آن مشکل دارند. عدم تمرکز در کودکان می تواند در هر زمینه ای اتفاق بیفتد و این چیزی است که می تواند نگرانی و استرس بسیار بیشتری را به والدین اضافه کند. بسیاری غالباً از نشانه های عدم تمرکز در کودکان تعجب می کنند که آیا مشکلی در فرزندانشان وجود دارد، اما مطمئن باشید که این یک اتفاق بسیار شایع در خردسالان است. برای آشنایی با نشانه های عدم تمرکز در کودکان با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

علائم و نشانه های عدم تمرکز در کودکان

همه ما می خواهیم کودکانی با اعتماد به نفس بالا و موفق داشته باشیم. عدم تمرکز در کودکان یکی از موارد شایع در سال های اخیر است که مانع مهمی در یادگیری آن ها محسوب می شود. مهم ترین نشانه های عدم تمرکز کودکان که ممکن است در فرزندتان متوجه شوید، عبارتند از:

  • منحرف شدن حواس به راحتی
  • بی قراری
  • گم کردن وسایل
  • عدم توانایی در سازماندهی امور
  • عدم توانایی پیروی از دستورالعمل ها
  • مشکل در مدرسه
  • مودی، تحریک پذیر و یا پرخاشگر
  • عدم توانایی در حفظ دوستی

عوامل عدم تمرکز در کودکان و راه مقابله با آن ها چیست؟

در اینجا مواردی وجود دارد که ممکن است عامل عدم تمرکز در کودک باشد:

1. وظایف دشوار : در صورت مشاهده یکی از نشانه های عدم تمرکز در کودکان به این فکر کنید که آیا وظایفی که بر عهده اوست بیش از حد توان او است یانه؟ اگر فرزند شما وظایف مورد نظر را برای خود بسیار سخت یا دشوار تشخیص دهد، نمی تواند خیلی خوب روی آن تمرکز کند.

راه حل : وظایف بزرگ را به کارهای کوچکتر که برای فرزند شما ساده تر به نظر می رسد، شکسته و از مناسب بودن آنها برای سن کودک خود اطمینان حاصل کنید.

2. حواس پرتی : کودکان به طور طبیعی کنجکاو هستند، اما خیلی مشتاق نیستند که در یک مکان بنشینند و تمرکز کنند. ذهن سرگردان آنها به احتمال زیاد از هر چیزی پریشان می شود، مانند تلویزیون، رادیو، آنچه در خارج از پنجره می گذرد و غیره.

راه حل : اطمینان حاصل کنید که اتاقی که کودک شما در آن کار می کند عاری از حواس پرتی است.

3. کم توجهی : رفتار به روشی منفی روشی بسیار رایج است که کودکان می توانند توجه والدین خود را به خود جلب کنند  و انجام ندادن کار خود و عدم تمرکز صحیح، اغلب می تواند راهی برای جلب توجه باشد.

راه حل : هر روز مقداری از وقت با کیفیت را با فرزند خود بگذرانید. این امر باعث می شود وقتی سعی می کنید در کار مدرسه یا سایر فعالیت های خود به آنها کمک کنید، تمرکز خود را از دست ندهند.

4. تغذیه نامناسب : تغذیه نامناسب و عدم صرف صبحانه یک دلیل بسیار رایج برای عدم تمرکز در کودکان است. برخی غذاها برای رشد مغز کودکان مفید هستند که افزودن آن ها به رژیم غذایی کودکان می تواند در درمان عدم تمرکز کودکان مفید باشد.

راه حل : به طور روزانه به کودک خود رژیم غذایی متعادل و مغذی بدهید و از خوردن صبحانه کودک خود اطمینان حاصل کنید.

5. خواب ناکافی: اگر نشانه های عدم تمرکز در کودکان که در بالا ذکر شد را مشاهده کردید ممکن است دلیل آن بسیار ساده باشد مانند خواب ناکافی. برای اینکه کودکان در بهترین حالت خود قرار بگیرند، باید هر شب حداقل هشت تا دوازده ساعت بخوابند. كودکانی كه به اندازه كافی نمی خوابند، طبیعتاً قادر نخواهند بود كه به خوبی روی وظایف مورد نظر خود تمركز كنند.

راه حل : اطمینان حاصل کنید که فرزند شما روال منظمی در خوابیدن دارد. به آنها اجازه ندهید که شبها دیر وقت به خواب بروند. بهترین ساعت برای خواب آنها از 7:30 به بعد بسته به سن آنها است.

6. مشکلات شخصی : داشتن مشکلاتی که کودکان را درگیر می کند، به طور طبیعی بر توانایی تمرکز آنها تأثیر می گذارد. برای مثال اگر در خانه مشکلی ایجاد شود، فرزند شما به احتمال زیاد ذهن پریشانی خواهد داشت. اگر نشانه های عدم تمرکز در کودک خود را مشاهده کردید بهتر است به این به این مورد نیز توجه کنید.

راه حل : اگر مشکلی در خانه وجود دارد، سعی کنید آن را از فرزند خود دور نگه دارید زیرا این امر می تواند تأثیر بسیار منفی بر وی داشته باشد. همچنین اگر کودک شما دچار استرس است سعی کنید در جهت درمان استرس کودک خود اقدام مناسب را انجام دهید.

نشانه های عدم تمرکز در کودکان

7. عدم وجود انگیزه : وقتی کودکان علاقه ای به چیزی نداشته باشند، در تمرکز بر روی آن مشکل خواهند داشت. عدم انگیزه دلیل دیگری است که ممکن است سبب عدم تمرکز در کودکان شود.

راه حل : راهی پیدا کنید تا کودک خود را با انگیزه و علاقه مند به موضوع مورد نظر نگه دارید. اگر خودتان قادر به یافتن راهی نیستید، با یک متخصص مشورت کنید.

همچنین بخوانید: تفکر خلاق در کودکان چیست؟

8. عدم تحرک: شاید یکی از مهم ترین علائم عدم تمرکز در کودکان عدم فعالیت کافی باشد. بدون مقدار مناسب ورزش و تحرک بدنی، فرزند شما دچار تنبلی و بی حالی می شود و قدرت تمرکز آنها نیز از بین می رود.

راه حل: تلویزیون را خاموش کنید، تلفن های هوشمند و کامپیوتر را خاموش کنید. فرزندتان را بیرون ببرید. با هم به دوچرخه سواری بروید یا قدم بزنید. ورزش بدنی برای بهبود تمرکز در کودکان مهم است. سعی کنید با توجه به سن کودک خود از بین بهترین رشته های ورزشی برای کودکان یکی از آن ها را انتخاب کنید.

9. غم و اندوه: اگر در خانواده خسارت هایی مانند فوت یک عزیز به وجود آمده باشد، می تواند بر تمرکز کودک شما تأثیر منفی بگذارد.

راه حل: با فرزند خود صحبت کنید یا در صورت لزوم او را برای مشاوره نزد روانشناس کودک ببرید.

10. سبک یادگیری ناسازگار : همه کودکان به یک روش یکسان یاد نمی گیرند. برخی در خواندن و نوشتن بهتر هستند، اما برخی دیگر در کارهای عملی بهتر هستند.

راه حل: برای اینکه نشانه های عدم تمرکز در کودکان را کاهش دهید، سبک مناسب یادگیری را برای فرزند خود پیدا کنید.

به برخی از مهم ترین علائم و نشانه های عدم تمرکز در کودکان اشاره شد که باید جدی گرفته شود زیرا نداشتن تمرکز در کودکان مانع مهمی در مسیر یادگیری آن ها محسوب می شود. با کمی توجه بیشتر به کودک خود می توانید علت اصلی عدم تمرکز کودک خود را شخیص دهید و اقدام مناسب جهت درمان آن را انجام دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.