آیا نوشیدن شیر باعث خواب آلودگی شما می شود؟

آیا نوشیدن شیر باعث خواب آلودگی شما می شود؟

بله و خیر. غذاهای پروتئینی مانند شیر و فرآورده های شیر حاوی اسید آمینه تریپتوفان ناشی از خواب هستند. داشتن شیر گرم در هنگام خواب روشی مناسب برای رسیدن به مقدار توصیه شده وعده های غذایی شیر و جایگزین ها هر روز است و می تواند یک راه آسوده برای بستن چشم باشد. با این حال ، مصرف شیر به همین ترتیب بعید است که باعث تحریک خواب شود ، زیرا مقدار تریپتوفان موجود در شیر بسیار کم است.

تریپتوفان چیست ؟

تریپتوفان یک اسید آمینه است که خواب را تقویت می کند و در کلیه غذاهای پروتئینی به مقدار کمی یافت می شود. این ماده پیش ساز ترکیبات تحریک کننده خواب به نام سروتونین (یک انتقال دهنده عصبی) و ملاتونین (هورمونی است که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی نیز عمل می کند) است. بنابراین ، برای اینکه تریپتوفان دارای یک اثر آرام بخش باشد ، باید با عبور از سد خونی- مغزی وارد مغز شود. علاوه بر این ، از آنجا که تریپتوفان از سیستم حمل و نقل مشابه سایر اسیدهای آمینه استفاده می کند ، برای ورود به مغز مجبور است در برابر آنها رقابت کند.

اگرچه خوردن غذاهای پروتئینی به تنهایی بعلت داشتن مقدار کافی تریپتوفان ، باعث تحریک خواب نمی شود ، اما خوردن کربوهیدرات و پروتئین در همان وعده غذایی باعث می شود تا تریپتوفان بیشتر در دسترس مغز قرار گیرد. یک وعده غذایی بزرگ ، به ویژه یک غذای سرشار از کربوهیدرات ، باعث تحریک ترشح انسولین می شود. این باعث ترشح اسیدهای آمینه دیگر از جریان خون می شود و ورود تریپتوفان به مغز را تسهیل می کند. اما، چه مقدار کربوهیدرات مورد نیاز است و آیا این باعث خواب می شود نامشخص است.

از طرف دیگر ، برخی مطالعات حاکی از آن است که α- لاکتالبومین ، یک پروتئین شیر با محتوای تریپتوفان بالا ، همچنین با افزایش نسبت تریپتوفان به سایر اسیدهای آمینه موجود در خون ممکن است منجر به بهبود خواب شود. با این حال ، این مطالعات α- لاکتوآلبومین را به عنوان مکمل وعده های غذایی مورد بررسی قرار دادند، به این معنی که شواهد بیشتری برای نتیجه گیری قطعی لازم است. علاوه بر این ، اینکه میزان موجود در شیر برای تأثیر آن کافی است ، مشخص نیست.

مصرف شیر یا فرآورده های شیر به تنهایی احتمالاً نمی تواند باعث القا چرت زدن یا خواب آلودگی شود ، زیرا شیر به خودی خود حاوی مقدار کافی تریپتوفان نیست. از این رو شیر و فرآورده های شیر را می توان در هر ساعت از روز مصرف کرد. همچنین ، شیر یک ماده غذایی مغذی و تسکین دهنده است که می تواند قبل از خواب به طور معمول مصرف شود. این انتخاب غذایی نه تنها می تواند یک راه آرامش بخش برای پایان روز و داشتن یک خواب خوب در شب باشد ، بلکه همچنین به افراد کمک می کند بسته به گروه سنی خود ، 2 تا 4 وعده شیر و جایگزین های مورد نیاز آنها را برآورده کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.