قهوه ناشتا برای لاغری مفید است؟

قهوه دارای خواص لاغر کننده است و همین موضوع باعث شده بسیاری از افراد اول صبح و ناشتا و با معده خالی قهوه بنوشند. ولی خوردن قهوه ناشتا برای لاغری آیا فایده ای دارد؟ نوشیدن قهده در اول صبح و ناشتا برای لاغری می تواند مفید باشد اما صدمه ای که به معده و دستگاه گوارش شما وارد می کند به حدی است که نوشیدن قهوه ناشتا به هیچ وجه توصیه نمی شود. نوشیدن قهوه ناشتا و با معده خالی می تواند به معده شما آسیب برساند و باعث سوء هاضمه و سوزش قلب شود. حتی می تواند اضطراب را افزایش داده و توانایی تمرکز شما را مختل کند.

بهترین زمان برای نوشیدن قهوه برای لاغر شدن اواسط صبح یا اوایل ظهر است تا علاوه بر اینکه باعث لاغر شدن شما شود ضرری نیز به شما وارد نکند. نوشیدن قهوه فواید زیادی برای بدن دارد مانند غلبه بر افسردگی، سرزندگی، کاهش ریسک ابتلا به دیابت، افزایش سوخت و ساز بدن و لاغری و … اما نوشیدن قهوه با معده خالی برای شما مضر است و اگر به فکر لاغر شدن با نوشیدن قهوه ناشتا هستید بهتر است راه دیگری برای لاغر شدن پیدا کنید. در ادامه بیشتر توضیح می دهیم که چرا خوردن قهوه ناشتا برای لاغری توصیه نمی شود.

خوردن قهوه ناشتا برای لاغری مفید است؟

نوشیدن قهوه دارای فواید زیادی برای سلامتی مانند پیشگیری از آلزایمر است. اما باید مراقب نوشیدن قهوه با معده خالی باشید. وقتی قهوه ناشتا و با شکم خالی مصرف می شود باعث افزایش ترشح اسید معده می شود و برای افرادی که دچار زخم معده و التهاب معده هستند می تواند ایجاد مشکل کند.

بنابراین اگر می خواهید از فواید قهوه برای لاغری برخوردار شوید خوردن آن را به بعد از خوردن صبحانه موکول کنید تا آسیبی به معده شما وارد نشود. همچنین بهتر است یک ساعت بعد از بیدار شدن قهوه بنوشید زیرا بلافاصله بعد از بیدار شدن میزان کورتیزول یا هورمون استرس در بدن شما بالاست و خوردن قهوه آن را تشدید می کند.

دکتر آدام سیمون ، رئیس ارشد پزشکی در PushDoctor.co.uk به اکسپرس گفت: نوشیدن قهوه بر روی معده خالی “می تواند باعث لرز و تغییرات خلقی شود.” همچنین می تواند علائم اضطراب را افزایش داده و همچنین ضربان قلب ، تحریک پذیری و عدم توانایی تمرکز را تقویت کند.

بهترین زمان خوردن قهوه برای لاغری چه زمانی است؟

قوه ناشتا باعث لاغری می شودتحقیقات جدید نشان می‌دهد: بهترین زمان مصرف یک فنجان قهوه بین ساعت ۹ تا ۱۱ صبح است. بهتر است یک ساعت بعد از بیدار شدن و بعد از خوردن صبحانه یا خوردن حداقل یک تکه نان، یک فنجان قهوه بنوشید. میزان کورتیزول بدن بلافاصله بعد از بیدار شدن در بالاترین حد خود می باشد. استیون میلر، عصب شناس و محقق دانشگاه مریلند بر اساس نتایج حاصل از تحقیق انجام شده در این زمینه اظهار کرد: بهتر است مصرف کافئین و قهوه را به بعد از ساعات افزایش این هورمون موکول کنیم. در واقع خوردن قهوه و کافئین زمانی که میزان هورمون کورتیزول بالاست، توصیه نمی شود زیرا با گذشت زمان شما به این میزان کافئین عادت می کنید و به مرور به فنجان قهوه بیشتری برای تاثیر مشابه احتیاج دارید.

در ساعات ۱۲ تا ۱ ظهر و ۱۷:۳۰ تا ۱۸:۳۰ نیز میزان کورتیزول افزایش می‌یابد و زمان خوبی برای نوشیدن قهوه نیست.

خوردن قهوه باعث لاغری می شود؟

براساس تحقیقات، خوردن قهوه برای افراد چاق مفید است و روند چربی سوزی را فعال می‌کند. قهوه سوزاندن انرژی را در بدن تسریع می کند و از تجمع چربی در نقاط مختلف بدن جلوگیری می کند. یک فنجان قهوه تلخ حاوی ۲ کیلوکالری انرژی و فاقد چربی است بنابراین باعث چاقی شما نمی شود. فراد بعد از نوشیدن قهوه سیری می کنند و معمولا غذای کمتری مصرف می نمایند. مکانیسم این اثر احتمالا ناشی از اثر این نوشیدنی بر مرکز سیری در مغز است. در واقع وجود کافئین و دیگر ترکیبات موجود در قهوه به عنوان یک مهار کننده ی اشتها عمل کرده و باعث می شود شما کمتر غذا بخورید.

البته برای لاغر شدن نباید متکی به قهوه و دیگر چربی سوزها باشید زیرا به تنهایی شما را به مقصود خود یعنی لاغری نمی رسانند. برای اینکه لاغر شوید باید در کنار نوشیدن قهوه ورزش کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. نوشیدن قهوه قبل از ورزش باعث می شود با انرژی بیشتری ورزش کنید و چربی بیشتری بسوزانید. بنابراین اگر صبح ها بعد از صبحانه قهوه بنوشید و ورزش کنید نتیجه خوبی برای لاغر شدن خواهید گرفت. اما به هیچ وجه برای لاغری ناشتا قهوه ننوشید.

 

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید