پل های عجیب و غریب دنیا ( پل های پیاده رو ، ماشین رو و خطرناک ترین ها)

در این مقاله پل های عجیب و غریب جهان که برخی از آنها جز خطرناکترین پل ها نیز هستند را به همراه خلاصه ای از تاریخچه و عکس آن با شما به اشترک می گذاریم.

هر بار که به پلی نگاه می کنم ذهنم درگیر مهندسی خاصی می شود که پشت ساخت و ساز این سازه باشکوه قرار دارد. پل ها در واقع سازه های مهندسی شده ای هستند که به پیاده ها، سواره ها، و حتی گاهی آب ها اجازه می دهند از موانع و مسیر های رفت و آمد و حتی از میان رودخانه ها و مسیل ها به راحتی عبور کنند. تخمین زده شده که در دنیا تا به حال 600000 پل ساخته شده است.

رومیان، یونانیان، هندی ها و چینی ها از اقوام باستانی هستند که در گذشته پل می ساختند. البته در این میان تمدن اینکاها را هم نباید از یاد برد. قدیمی ترین پل تاریخ که همچنان هم استفاده می شود و در کتاب گینس به ثبت رسیده است، پل کاروان در ازمیر ترکیه است. البته تکنولوژی و مهندسی ساخت این سازه های شگفت انگیز به سرعت پیشرفت کرده و امروزه پل های عجیب و غریبی ساخته می شوند.

مطالب پیشنهادی : ترسناک ترین جاذبه های گردشگری دنیا

پل های عجیب و غریب ترین و ترسناک دنیا

در سراسر دنیا پل های عجیب در جاهایی عجیب تر ساخته می شوند. جاهایی که حتی فکرش را هم نمی کنید! پل هایی در ارتفاعی به اندازه هزاران متر بالای سطح زمین و طولی به اندازه صدها کیلومتر! امروز چین رکورد شکن مهندسی پل سازی است! در این کشور پل هایی ساخته می شوند که عظمت شان مو به تن انسان راست می کند!

البته باید بدانید که با نگاه کردن به یک پل نمی توان گفت که امنیت اش تا چه حد است! برخی از این پل ها آنقدر ترسناکند که رد شدن از آنها شجاعت می خواهد! چرا؟ خب برخی از آنها متحرک هستند و برخی دیگر در ارتفاعی غیر قابل باورساخته شده اند! اگر می خواهید با عجیب و غریب ترین پل های دنیا آشنا شوید این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

مطالب پیشنهادی: ترسناک ترین استخرهای جهان

عجیب و غریب ترین پل های دنیا برای پیاده ها

در این بخش از مقاله پل های عجیب و غریب برای پیاده رو ها در سراسر دنیا (پل معلق حسینی در پاکستان، ) را به شما معرفی می کنیم.

پل معلق حسینی در پاکستان

پل معلق حسینی در پاکستان

حسینی در خطرناک ترین پل دنیا برای پیاده هاست. این پل در منطقه گیلگیت-بالتیستان و در ارتفاعی 2600 متری قرار دارد. طول این پل هم 194 متر است. این پل در میانه سال های 1966 تا 1977 ساخته شده و هدف هم در ابتدا ارتباط روستایان اطراف دره هونزا بوده است. البته پس از این کاربری این پل به جاذبه ای توریستی تغییر کرد.

جالب است بدانید که این پل را محلی های منطقه با کمک چوب و طناب ساخته اند. پل قبلی را سیلاب کنده و با خودش برده بود! این را هم بگویم که پل حسینی اصلا امن نبوده و در کف آن فواصل بسیاری وجود دارد.

مطالب پیشنهادی: ترسناک ترین کشور ها برای زندگی

پل ریشه های زنده در مگالایا، هند

پل ریشه های زنده در مگالایا، هند

پل های تشکیل شده از ریشه های زنده درختان از عجیب ترین پل های دنیا بشمار می آیند. این نوع از پل ها در مگالایای هند زیاد دیده می شود. محلی های قبیله «خاصی» و «جاینتیا» که در دو طرف رودخانه ماگلالیا زندگی می کنند ریشه های رونده درخت کائوچو را به هم می رسانند و این پل ها را درست می کنند. البته ساختن این پل نیاز به فریمی از جنس بامبو یا چون نخل دارد. ریشه های کائوچو درون این فریم بافته می شوند و با رشد ریشه ها پل هر روز محکم تر از روز قبل می شود. ریشه ها پس از عبور از فریم و رسیدن به آن سوی رودخانه باز هم در گل فرو می روند تا برای همیشه زنده و محکم بمانند.

باید بدانید که پل ریشه های زنده گاهی تا 20 متر طول داشته اما اصلا امنیت ندارد. چرا که ریشه ها با توجه به طبیعت شان بسیار سر و لغزنده هستند.

مطالب پیشنهادی: ترسناک ترین مکان های دنیا

پل های معلق قاسا، نپال

پل های معلق قاسا در نپال

این پل ها با دارا بودن 343 متر طول و ارتفاعی به اندازه 135 متر یکی از طولانی ترین و در عین حال خطرناک ترین پل های دنیا هستند که در شهر قاسا کشور نپال ساخته شده اند. هدف اصلی از ساختن این پل ها عبور و مرور دام ها بوده که حجم ترافیک مسیرهای اصلی کمتر شود. جالب است بدانید که ظاهر این پل اصلا امن به نظر نمی آید. اما در باطن بسیار محکم بوده و حتی امروز هم پیاده ها همراه با دام هایشان از آن عبور می کنند.

پل اوبین، میانمار

پل اوبی در میانمار

پل اوبین در ماندالار؛ میانمار قرار گرفته، سازه ای چوبی بوده و برای عبور پیاده ها از میان دریاچه تانگتامان ساخته شده است. پل اوبین در سال 1851 ساخته شده و از 1086 ستون از جنس ساج تشکیل شده است. اوبین قدیمی ترین و طولانی ترین پل ساخته شده از جنس چوب ساج در دنیاست.

باید بدانید که پل همچنان سالم است اما ستون های ساجی یکی پس از دیگری فرسوده شده و از بین می روند. بنابراین اگر به این پل رسیدگی نشود خیلی زود از بین خواهد رفت.

مطالب پیشنهادی: زیباترین روستاهای دنیا

پل های میمون در ویتنام

پل های میمون در ویتنام

پل های میمون گروه خاصی از پل هستند که در دلتای مکونگ ویتنام پیدا می شوند. این سازه ها در ارتفاعی 2 تا 10 متری بالای دلتاها ساخته شده و مخصوص عبور روستاییان پیاده از یک سمت به سمت دیگر هستند. جالب است بدانید که این پل تنها از یک تنه بامبو و توسط محلی های منطقه ساخته می شود. برای رد شدن از این پل باید مانند یک میمون خم شد و طناب های اطراف را گرفت. به همین خاطر به این سازه نام پل میمون را داده اند.

پل های واین در ایا ولی، ژاپن

پل های واین در ایا ولی در ژاپن

پل های واین یکی از خارق العاده ترین سازه های دست بشر هستند که بر روی رودخانه ایا در میوشی، توکوشیما، ژاپن ساخته شده اند. روزگاری در دره ایا 13 مدل از این پل ها وجود داشت. اما امروزه تنها سه مورد از این سازه های شگفت انگیز باقی مانده است.

پل ایا کازوراباشی با داشتن طولی به اندازه 45 تر در ارتفاع 14 متری دره ساخته شده و بزرگ ترین پل دره ایا در میان سه باقی مانده این نسل از پل هاست. این پل از چوب و طناب ساخته شده و هر چند سال یکبار بازسازی هم می شود. البته باید بگویم که در میان این طناب ها، کابل های استیلی مخفی شده است که پل را محکم تر کرده و امنیتش را هم بالاتر ببرند. دو طرف پل هم به درخت های سدر غول پیکر متصل شده است. چنانچه به تصویر فوق خوب دقت کنید؛ متوجه می شوید که چرا این پل را در لیست پل های عجیب و غریب جهان آورده ایم.

پوئنته دو اوجولیا، مکزیکو

پوئنته دو اوجولیا، مکزیکو

این پل تاریخی در سال 1898 و در ماپیم، دورانگو، مکزیکو ساخته شده است. این سازه 318 متری از سال 1991 مورد توجه توریست ها قرار گرفت. چرا که از همان سال مردم برای بازدید از شهر روح زده اوجولا باید از این پل رد می شدند. پوئنته از چوب ساخته شاخته شده و دراتفاع 109 متری از کف دره قرار دارد. پونئته یکی از خطرناک ترین پل های دنیاست. چرا که در هنگام رد شدن تاب می خورد.

مطالب پیشنهادی: جزیره عروسک ها در مکزیک

پل موسو تسو ریباشی در ژاپن

پل موسو تسو ریباشی در ژاپن

پل موسو تسو ریباشی در بخش های جنوبی آلپ ژاپنی قرار داشته، در سال 1950 ساخته شده و خطرناک ترین پل ژاپن شناخته می شود. جالب است بدانید ک این سازه 144 متری تنها از طناب و تخته های نازک چوب درست شده است. با این حال در ارتفاعی 83 متری همچنان استوار مانده است. راه رسیدن به این پل خیلی دشوار است. بازدید کنندگان باید از کوهی شیب دار و با کمک زنجیرهای نصب شده در راه بالا بروند تا بتوانند رد شدن از پل تسو ریباشی را تجربه کنند.

پل های عجیب و غریب ترین دنیا برای ماشین ها

قطعا برای شما هم جالب است که بدانید عجیب و غریب ترین پل های ماشین رو دنیا در کجا ساخته شده و آیا اکنون نیز از آنها استفاده می شود؟ در ادامه چند نمونه از این پل ها را به شما معرفی خواهیم کرد.

پل اشیما اوهاشی در ژاپن

پل اشیما اوهاشی در ژاپن

پل اشیما اوهاشی که به نام «پل ترن هوایی» هم معروف است در ایالت یاتسوکاچو اشیما قرار داشته، محکم ترین پل فریم دار ژاپن و سومین پل محکم در سراسر دنیاست. این پل 1700 متری در ارتفاع 44.7 متری بوده و دو شهر ماتسو و ساکاسمیناتو را به هم وصل می کند. ممکن است در عکس خیلی ترسناک و بلند به نظر برسد اما در واقع خیلی هم امن و بی خطر است.

پل کوئپوس در کاستاریکا

پل کوئپوس در کاستاریکا

این پل یکی از خطرناک ترین پل های ماشین رو در دنیاست که به نام «پل مرگ» نیز شهرت دارد. کوئپوس در ساحل مرکزی اقیانوس آرام در کاستاریکا قرار دارد، مسیر ارتباطی بین جاکو و کوئپوس را برقرار می کند.  جالب است بدانید که این سازه در میانه سال های 1930 تا 1940 ساخته شده و بسیار باریک است. چرا که در ابتدا پلی برای عبور قطار بوده و کالاهای بندر کوئپوس با این مسیر راه آهن جا به جا می شده است. همه چیز پس از تغییر کاربری این پل وحشتناک تر هم شد. چرا که با عبور ماشین ها صدای ناله پل در می آید. گویی هر لحظه قرار است فرو بریزد. متاسفانه مسئولان محلی اصلا به فکر نیستند و همچنان کامیون های سنگین از این پل رفت و آمد می کنند.

پل رودخانه ویتیم در سیبری

پل رودخانه ویتیم در سیبری

پل این رودخانه بسیار باریک بوده و در سال 1980 ساخته شده است. این پل هم مانند نمونه قبلی در ابتدا برای عبور قطار بوده و پس از مدتی تغییر کاربری داده و امروزه برای عبور ماشین ها استفاده می شود. پل رودخانه ویتیم 570 متر طول و 15 متر ارتفاع دارد. اما عرض این سازه تنها 1.8 متر است؛ تا جاییکه یک ماشین هم به زور از آن رد می شود. هیچ گارد محافظتی هم در اطرافش وجود ندارد. جالب است بدانید که هوای سرد منطقه باعث می شود فلز این سازه در اکثر روزهای سال یخ زده و لغزنده هم بشود.

پل های خطرناک و غیر قابل باور در دنیا!

در قسمت پایانی این مقاله تصمیم داریم شما را با ترسناک ترین و خطرناک ترین پل ها آشنا کنیم.

پل تریفت در سوئیس

پل تریفت در سوییس

یکی از طولانی ترین پل های کابلی دنیا پل تریفت در سوئیس است که 170 متر طول داشته و در ارتفاع 100 متری ساخته شده است. این پل یکی از جاذبه های آلپ سوییس بوده و با قرار گرفتن در فراز رودخانه تریفت زیباترین ویو را به بازدیدکنندگانش ارائه می دهد. جالب است بدانید که این پل در ابتدا در سال 2004 و به منظور دسترسی به کلوب تریفت و کلبه های استقرار بازدید کنندگانش ساخته شد. پس از این در سال 2009 بازسازی شده، محکم تر و زیباتر هم شد. جنس این پل از کابل های استیل و الوارهایی است که به سختی به هم بافته شده اند. اما پل شیب دار است و در هوای بد منطقه رد شدن از آن خیلی سخت می شود.

پل آسمانی لانگ کاوی در مالزی

پل آسمانی لانگ کاوی در مالزی

طولانی ترین پل منحنی دنیا با طول 125 متر همین سازه است که در لانگ کاو، کداه، مالزی قرار دارد. جالب است بدانید که ارتفاع این پل 660 متر است. گویی در نوک کوهستان ماچینچانگ مالزی قرار دارد. رد شدن از بخش منحنی شکل پل بسیار خطرناک و سخت بوده و نیاز به کابل حمایتی دارد. پیشنهاد می کنم افرادیکه ترس از ارتفاع دارند اصلا به رد شدن از این پل فکر نکنند. چرا که ریل های محافظتی اطراف پل نسبت به ارتفاعی که دارد خیلی کوتاه هستند.

مطالب پیشنهادی: جاذبه های توریستی مالزی

پل کاپیلانو در کانادا

پل کاپیلانو در کانادا

این پل کابلی تاریخی در سال 1889 بر روی رودخانه کاپیلانو در ونکوور، بیرتیش کلمبیا، کانادا ساخته شده است. منظره این پل بی نظیر بوده و در ارتفاعی 70 متری بالای جنگل و رودخانه کاپیلانو قرار دارد. مسیر پل کاپیلانو 137 متر طول داشته و از جنس چوب سدر است. این پل از ترسناک ترین پل های جهان بشمار می آید و رد شدن از این این پل باریک بر فراز درختان جنگلی شجاعت می خواهد اما آنقدر زیباست که به پذیرفتن خطرش می ارزد.

مطالب پیشنهادی: شرایط مهاجرت به کانادا

پل کاکوم کانوپی در غنا

پل کاکوم کانوپی در غنا

این پل یکی از جاذبه های توریستی پارک ملی کاکوم بوده و در سال 1995 افتتاح شده است. این پل در واقع مجموعه ای از 7 سازه است که در کل 350 متر طول داشته و در ارتفاع 39 متری بنا نهاده شده است. پل کاکوم ممکن است در نگاه اول خیلی امن به نظر نرسد. اما در واقع سازه اش از آلومینیوم، سیم های فلزی و الوارهای محکم ساخته شده و در اطرافش هم تورهای محافظتی وجود دارد که از افتادن افراد جلوگیری می کند.

پل طنابی کاریک رِدِ در ایرلند شمالی

پل طنابی کاریک رِدِ در ایرلند شمالی

این پل خطرناک یکی از جاذبه های ایرلند به حساب آمده، 20 متر طول داشته و به منظور دسترسی به یکی از جزیره های این کشور بنا نهاده شده است. باید اشاره کنم که ارتفاع این پل از رودخانه 30 متر بوده و در اصل برای کمک به ماهیگیران جزیره کاریک بوده که تورهایشان را در آب بیاندازند. البته امروزه پل تبدیل به جاذبه ای توریستی شده و صرفا برای دیدن زیبایی های منطقه به کار می رود. بیشتر کسانی که از پل رد می شوند ترجیح می دهند مسیر برگشت را با قایق طی کنند. چرا که یکبار دیگر تجربه تاب خوردن پل برای شان غیر قابل تحمل است.

پل هفت مایلی در آمریکا

پل هفت مایلی در آمریکا

پل ثابت هفت مایلی در فلوریدا 10.9 کیلومتر طول داشته و در اقیانوس اطلس قرار دارد. این پل که از جاذبه های توریستی فلوریدا به حساب می آید در ارتفاعی 20 متری و در سال 1982 ساخته شده و یکی از طولانی ترین پل های آمریکا است.  جالب است بدانید که این پل پیش از این محلی برای عبور قطار بوده و در سال 1935 توسط طوفان دونا ویران شده است. پس از این به منظور کاهش حجم ترافیک، پل هفت مایلی دیگری برای عبور ماشین ها در سال 1982 ساخته شد. در مسیر رد شدن از پل هفت مایلی جدید می توان پل هفت مایلی قدیمی را که در حال بازسازی است دید.

مطالب پیشنهادی: خانه های ترسناک در آمریکا

پل آیگوئله دو میدی در آلپ فرانسوی

پل آیگوئله دو میدی در آلپ فرانسوی

این سازه پلی کوتاه است که دو کوه را در مونت بلانک به هم وصل می کند. ارتفاع این پل بیشتر از 3840 متر بوده و کف آن هم شیشه ای است. رسیدن به این پل فقط با تلکابین ممکن است و رد شدن از آن هم کار هر کسی نیست به همین دلیل است که یکی از پل ها خطرناک دنیا محسوب می شود.

پل ابرها در کره جنوبی

پل ابرها در کره جنوبی

پل ابرها در پارک ملی وولچولسان، کره جنوبی قرار داشته، 52 متر طول و 120 متر هم ارتفاع دارد. جنس این پل از فلز آبدیده و کابل است. پل ابرها قله دو کوه را در کوهستان دائودونسان به هم وصل می کند. این پل در عین خطرناک بودن منظره فوق العاده ای داشته و واقعا به قبول خطر رد شدن از آن می ارزد.

پل سلطنتی گرج در آمریکا

پل سلطنتی گرج در آمریکا

پل سلطنتی گرج در کلرادو آمریکا قرار داشته، ساخت سازه آن در سال 1929 به پایان رسیده و بیشتر از اینکه پلی برای رفت و آمد باشد جاذبه ای توریستی و زیباست. این پل از استیل و الوار بوده، و در ارتفاعی 291 متری ساخته شده است. پل گرج از زمان ساختش تا سال 2001 بلندترین پل دنیا بود تا اینکه پل لیوگویانگه در چین ساخته شد و این عنوان را از آن خودش کرد. البته گرج همچنان بلند ترین پل آمریکاست.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.