با این راهکارها از شر افسردگی بعد از طلاق در امان بمانید

+* روش های مقابله با افسردگی بعد از طلاق و داشتن یک زندگی شاد و هدفمند و کاهش اثار طلاق *+

از آنجایی که طلاق در هر حالت یک اتفاق تلخ در زندگی هر فرد بشمار می آید روانشناسان در این باره تحقیقات زیادی انجام داده اند از این رو ، تحقیقات نشان داده اند که افسردگی و ناراحتی بعد از طلاق دامن دو طرف یک رابطه را می گیرد چه فردی که راضی به طلاق بوده و چه فردی که از روی اجبار و شرایط ، طلاق را پذیرفته هر چه عمر زندگی مشترک چه خوب و چه بد زیاد باشد افسردگی بعد از جدایی و اثار طلاق شدید تر بوده.

اما نگران نباشید اگر بنا به شراطی مجبور به طلاق گرفتن و یا طلاق دادن شدید حتما این مقاله علمی را مطالعه نمایید و با این راهکارها به مبارزه با افسردگی بعد از طلاق بپردازید .

ناراحتی بعد از طلاق هرچقدر هم که در گذشته زندگی بدی داشته باشیم به وجود خواهد آمد و چه بسیار افرادی که برای تسکین ناراحتی بعد از طلاق خود دست به کارهایی زده اند که خود از آن شرمسارند اما باید بدانیم که راه رهایی از خشم بعد از طلاق این نیست و باید به یک زندگی شاد و هدفمند برگشت و از نو شروع کرد و نیاز به خودسازی بعد از طلاق مهمترین وظیفه شما می باشد.

با ما همراه باشید تا در ادامه خواهیم گفت :

 • بررسی علائم افسردگی بعد از طلاق و اثار آن
 • پس از طلاق چه کنیم که افسرده نشویم؟

بررسی علائم افسردگی بعد از طلاق

گام اول درمان افسردگی بعد از طلاق تشخیص علائم و نشانه های افسردگی بعد از طلاق می باشد. همانطور که در ابتدا گفتیم هر چه عمر زندگی مشترک زیاد باشد افسردگی پس از طلاق شدید تر و با علائم و نشانه هایی همراه می باشد و همچنین دوره درمان آن نیز طولانی تر می باشد. اما هر چه خودمان و یا اطرافیانمان این علائم و نشانه ها را زودتر تشخیص دهیم درمان آن نیز راحت تر می باشد.

از آنجایی که افسردگی و ناراحتی یک بیماری روحی و روانی محسوب می گردد بسیاری از افراد دچار این موضل به دلیل اینکه بیمار روانی خطاب نشوند منکر افسردگی خود می شود. در این مرحله خانواده نقش به سزایی خواهد داشته با توجه به رفتار فرد می تواند علائم افسردگی را در آن مشاهده نماید و پای صحبت فرد بنشیند و او را برای گرفتن وقت مشاوره و یا پزشک روانشناس متقاعد نماید.

بررسی علائم افسردگی بعد از طلاق و جداییعلائم افسردگی پس از جدایی و طلاق :

 • پرخاشگری (بدخلقی) خشم بعد از طلاق

فردی که دچار افسردگی بعد از طلاق شده باشد بسیار پرخاشگر و بد اخلاق می شود البته خشم بعد از طلاق در آقایان بیشتر مشاهده شده و سر کوچکترین موضوع با دوستان و یا خانواده خود جر و بحث می نماید و یکی از شایع ترین نشانه های افسردگی بعد از طلاق در مردان است ولی در مقابل آثار روانی طلاق بر زنان بیشتر به صورت دیگر نمایان می شود و با گریستن خاتمه می یابد و ناراحتی بعد از طلاق خود را با گوشه گیری و ناله سپری میکنند.

 • ناراحتی بعد از طلاق

افرادی نیز هستند که پس از طلاق شدیدا احساس ناراحتی و پشیمانی می کنند. این کاملا طبیعی است زیرا زندگی از یک روندی خارج شد و شاید بزرگترین شکست زندگی خود را تجربه می کنند و زمان لازم است تا با شرایط جدید کنار بیایید. فقط کافیست کمی صبوری کنید و روش های مقابله با افسردگی بعد از طلاق را جدی بگیرید و به آن عمل نمایید.

 • زود رنج  و حساس شدن

این نشانه بیشتر در افرادی مشاهده می شود که پس از جدایی مجددا باز می گردند و با خانواده خود زندگی می کنند چون احساس سربار بودن دارند، با کوچکترین حرف هر چند بی منظور از سوی افراد خانواده خود ناراحت می شوند و جبهه می گیرند و حتی برخی خانواده خود را تهدید به ترک کردن می کنند.

 • اقدام به خودکشی

اگر فرد به همسر سابق خود وابسته و علاقه مند باشد این دوره سخت تر و افسردگی شدید تر خواهد بود. و در برخی موارد اقدام به خودکشی به دلیل قبول نکردن و کنار نیامدن با این شکست کاریست که انجام می شود و اطرافیان باید مراقب چنین اتفاقاتی باشند.

اینکه این کار هم از عوارض طلاق در زنان و هم در مردان است شکی نیست ولی باید ریشه این کار را که از اثرات ناراحت کننده طلاق است را در نحوه برخورد اطرافیان و دوستان پیدا کرد!!.

 • کم خوابی و یا خواب بیش از اندازه

برخی پس از جدایی و طلاق دیگر انگیزه ای برای ادامه زندگی در خود نمی بینند و احساس می کنند که به یک پوچی مطلق رسیده اند و دیگر هیچ تلاشی برای بهتر شدن شرایط و اوضاع نمی کنند و مدام با قرص های خواب آور می خوابند و یا کل روز را در رخت خواب به سر می برند. برخی نیز بلعکس بی خواب می شوند ولی انگیزه ای برای انجام کارهایی که قبلا به آن علاقه داشته اند ندارند.

 • منزوی ، گوشه گیر و کم حرفی از اثار طلاق

شخصی که دچار افسردگی بعد از طلاق و جدایی شود از رفتن مهمانی و دورهمی ها هراس دارد و مدام در ذهن خود با می گوید ” الان فلانی در مورد من چه فکر می کنه؟ و یا یه موقع کسی ازم نبپرسه چی شد که طلاق گرفتی “. و خود را از رفتن به مهمانی ها دورهمی ها منع می کنند و به مررو زمان منزوی ، گوشه گیر و کم حرفی می شوند و باید بدانید که اینها از بدترین آثار طلاق در زندگی شما خواهد بود.

مراقب رفتار خودمان باشیم و به دیگران نیز توصیه کنیم در زندگی دیگران کنکاش نکنند و این فرهنگ را جا بیاندازیم و بیاموزیم که برای حریم خصوصی افراد احترام قائل شویم و با سوال های بی مورد و نابجا کسی را ناراحت نکنیم چون زندگی بعد از طلاق دیگران ارتباطی با زندگی ما ندارد.

 • استرس و اضطراب و ترس از آینده

از دیگر اثرات طلاق این است که افرادی که طلاق می گیرند و دچار افسردگی می شوند مدام استرس و اضطراب دارند ، در بیشتر افراد این ترس و اضطراب از حرف و طرز فکر فامیل و آشنایان بوده و در برخی البته بیشتر در خانم ها این اضطراب از ترس از آینده نشأت می گیرد و این جمله را با خود تکرار می کنند : که اون مرد بود و چیزی را از دست نداد این من بودم که زنانگی ام را از دست دادم چه اتفاقی در آینده منتظر من است.

این جمله شاید خصمانه ترین و بدترین حرفی است که یک زن می تواند به خود بگوید زیرا زنانگی چیزی نیست که از دست رود! و اینکه طلاق یک معامله باخت باخت است و مردان هم در این اتفاق از لحاظ روانی بسیار آسیب خواهند دید.

راهکار و روش های مبارزه با افسردگی بعد از جدایی و طلاق

خب، دوستان عزیز این نکته را فراموش نکنید که این خودتان هستید که می توانید بیشترین کمک را در این شرایط به خودتان کنید. بله درست است که دوستان و خانواده می توانند نقش پر رنگی داشته باشند اما افسردگی یک احساس درونی است و تا خودتان نخواهید کاری پیش نخواهد رفت. باید به این فکر کنید که زندگی جریان دارد و با این اتفاق دنیا به آخر نرسیده.

 • مشاوره و روانشناس

در گام اول بهتر است پس از مشاهده و تشخیص علائم افسردگی پس از طلاق به یک مشاوره و یا روانشناس مراجعه نمایید و اگر افسردگی شما شدید باشد حتما از یک روانپزشک خوب نوبت بگیرید و نشانه های خود را با او در میان بگذارید تا با تجویز داروهای آرام بخش با دوز کمک کند که این دوره را پشت سر بگذارید.

 • از ارتباط با دوستان و اقوام مشترک دوری کنید.
 • از رفتن به پارک ها و کافه هایی که قبلا بصورت دونفره می رفتید خودداری نمایید.
 • به دنبال یک شغل مناسب برای کسب درآمد باشید.
 • با خانواده و دوستانتان برنامه مسافرت بچینید و یا اگر از نظر مالی وضعیت مناسبی ندارید به سفرهای شاد یکروزه با تورهای مسافرتی بروید.
 • اگر علاقه دارید ادامه تحصیل دهید.
 • اگر دوستار حیوانات اهلی هستید از حیوانات خانگی همچون : گربه ، سگ و خرگوش نگهداری کنید.
 • عکس های پروفایل شبکه های اجتماعی همسر سابق خود را چک نکنید.
 • به کارهایی که از قبل به انجام آنها علاقه داشتید بپردازید ( ورزش  ،کلاس موسیقی، نقاشی و ..)
 • برای خود بیشتر از قبل وقت بگذارید و سعی کنید که همیشه شاداب و پر انرژی در جمع حضور پیدا کنید.
 • کتاب و مجله های روز بخوانید.
 • در صورت امکان شماره تلفن همراه خود را تغییر دهید.
 • روابطتان را با دوستان صمیمی خود پر رنگ تر از قبل کنید.
 • به گذشته بازنگردید و خاطرات مشترک را مرور نکنید.

نتیجه گیری :

دوستان عزیزی که از همسر خود جدا شده اید ، سعی کنید با واقعیت کنار بی آید و آن را بپذیرید و این به نفع دو طرف رابطه است که پس از طلاق دیگر ارتباطی با یکدیگر نداشته باشند و مدام این اتفاق تلخ را به یکدیگر یاد آوری نکنند و پیگیر اینکه الان او در چه حال است و چه کار دارد می کند و یا حتی با کسی در ارتباط است یا خیر ؟ نباشید.

این را درک کنید که پس از جدایی و طلاق شما و همسر سابق شما دیگر تعهدی به یکدیگر نداشته و دو فرد آزاد بشمار می آیید. شاید همسر سابق شما چند ماه پس از جدایی اقدام به ازدواج مجدد کند شما باید انقدر خود را قوی و قدرتمند کرده باشید و روی روحیه خود کار کنید تا با شنیدن هر خبری از همسر سابق خود از هم نپاچید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.