متن سوره قدر بدون ترجمه و با ترجمه + pdf با فونت درشت و صوت

متن کامل سوره قدر بدون ترجمه، متن سوره قدر با معنی، متن سوره قدر پی دی اف pdf با فونت درشت و لینک دانلود سوره قدر صوتی را در این مقاله با شما به اشتراک گذاشته ایم، همراه ما باشید.

سوره مبارکه قدر با 5 آیه، نود و هفتمین سوره از قرآن کریم است، این سوره در مکه بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده است و در جزء 30 قرار گرفته است. نام دیگر سوره قدر، «انا انزلنا» میباشد. متن کامل سوره قدر بدون ترجمه، متن سوره قدر با معنی، متن سوره قدر پی دی اف pdf با فونت درشت و لینک دانلود سوره قدر صوتی را در این مطلب از سایت مینویسم بخوانید.

علت نام گذاری سوره قدر به دلیل اشاره خداوند به نزول قرآن در شب قدر و اهمیت آن شب در نخستین آیات آن است. علت نامیدن این سوره به «انا انزلنا» هم به دلیل آن است که سوره قدر با این عبارت آغاز شده است.

از نظر ترتیب قرار گرفتن سوره قدر در قرآن کریم، این سوره بعد از سوره علق و قبل ا از سوره بینه قرار دارد.

نام سورهقدر
محل نزولمکه
شماره سوره97
تعداد آیات5
جزء30
تعداد حروف114
تعداد کلمات30

محتوا و مضامین سوره قدر

مضمون کلی سوره قدر راجب نزول قرآن کریم در شب قدر، بزرگی و عظمت این شب، نزول فرشتگان رحمت و رقم زدن سرنوشت انسان و بیان برکات و آثار این شب بزرگ است که از هزار ماه بالاتر است.

هدف از نزول سوره قدر به طور کلی بیان نزول قرآن در شب قدر و بيان اهميت این شب میباشد.

آثار و برکات تلاوت سوره قدر

خواندن سوره قدر موجب خروج از قرض و بدهکاری می شود، امام باقر (ع) در جواب شخصی که که توان ادای قرض را نداشت فرمودند: زیاد استغفار کن و سوره قدر را فراوان قرائت کن.

یکی دیگر از آثار خواندن سوره قدر دوای درد ها میباشد. در روایتی از امام صادق (ع) نقل شده است: هر کس که دردی دارد کوزه ای نو بگیرد و در آن آب بریزد و این کار را خود به عهده گیرد سپس سوره قدر را به شیوه ترتیل سی بار بر آن آب بخواند. آنگاه از آن آب بنوشد و با آن وضو بگیرد و توسط آن سر و صورت خود را مسح کند و هر مقدار که از آب کم شد بر روی آن بیفزاید سه روز بر او نمی گذرد مگر اینکه به اذن خداوند درد او بهبود یافته و درمان می شود.

از دیگر برکات تلاوت سوره قدر بینایی چشم میباشد، در روایتی از امام صادق (ع) آمده است: هر کس سوره قدر را بر آب بخواند و از آن آب بنوشد خداوند نوری در چشمان او قرار می دهد.

یکی دیگر از آثار قرائت سوره قدر به عنوان دعا برای آسان شدن زایمان میباشد، در روایت آمده است: هرگاه زایمان زنی سخت شد در کنارش سوره قدر را زیاد تلاوت کنید.

خواندن سوره قدر موجب فرزند دار شدن می شود، برخی از افراد از داشتن فرزند یا جنسیت دلخواه محرومند. امام باقر (ع) فرمودند: هر وقت که زن وارد ماه نهم شد سوره قدر را با مشک و زعفران بنویس و آن را شسته و به او بنوشان.

خواندن سوره قدر موجب درمان بیماری کبد، خواب آرام و امنیت هنگام خواب، اجابت دعا، بخشش گناهان می گردد همچنین سوره ای برای شادی روح اموات می باشد.

متن سوره قدر همراه با ترجمه با فونت درشت

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ ﴿١﴾ وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ ﴿٢﴾ لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿٣﴾ تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ ﴿٤﴾ سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿٥﴾  

متن سوره قدر همراه با ترجمه

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
به نام خداوند رحمتگر مهربان

إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ ﴿۱﴾
ما آن (قرآن) را در شب قدر نازل کردیم. (۱)

وَمَا أَدْرَاکَ مَا لَیْلَةُ الْقَدْرِ ﴿۲﴾
و تو چه می‏دانی شب قدر چیست؟! (۲)

لَیْلَةُ الْقَدْرِ خَیْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ ﴿۳﴾
شب قدر بهتر از هزار ماه (۳)

تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَةُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ ﴿۴﴾
فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان برای (تقدیر) هر کار نازل می‏شوند. (۴)

سَلَامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ﴿۵﴾
شبی است مملو از سلامت (و برکت و رحمت) تا طلوع صبح! (۵)

متن سوره قدر پی دی اف pdf

خواص و فضیلت قرائت سوره قدر چیست؟

در روایات برای خواندن این سوره ثواب‌های بسیاری ذکر شده است: منقول است بهترین سوره‌ اى که بعد از سوره فاتحه در نمازهاى فریضه خوانده می‌ شود، سورۀ قدر و توحید است.
از حضرت امام محمدباقر (ع) نقل شده است که «فضیلت ایمان کسى که ایمان به جملۀ «إِنّٰا أَنْزَلْنٰاهُ» و تفسیر آن داشته باشد بر کسانی که چنین ایمانی نداشته باشند، چون فضیلت انسان است بر حیوانات».
در روایتی دیگر از امام صادق (ع) آمده است: کسى که سوره قدر یا «إنا أنزلناه» را در یکى از نمازهاى واجب بخواند، هاتف غیبى او را مورد خطاب قرار مى‌‏ دهد که: اى بنده خدا! خداوند هر گناهى را که تاکنون انجام داده بودى آمرزید، عمل خود را از سر انجام بده.

سوره قدر چند آیه دارد و در کدام جزء قرار گرفته است؟

5 آیه دارد و در جز 30 ام قرار گرفته است.

بهترین سوره که در نماز های فریضه بعد از سوره فاتحه خوانده می شود، کدام است؟

سوره قدر و توحید

دانلود صوتی سوره قدر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.