نام سوره های قرآن که به نام پیامبران هستند

سوره هایی که به نام پیامبران می باشند

برخی از سوره های قرآن به نام حیوانات و برخی هم به نام میوه ها هستند، اما تعدادی از سوره ها هم به نام پیامبران می باشند. در این مقاله نام سوره های قرآن که به نام پیامبران هستند، آورده شده است.

همانطور که می دانید قرآن سخن خداست که بر پیامبر اکرم (ص) وحی شده است، این آیات الهی برای هدایت و راهنمایی انسان ها نازه شده اند. در قرآن کریم در مورد ازدواج، طلاق، ستارگان، علوم، نجوم و …. آیاتی وجود دارد و هر یک از آیات دارای هدفی است و دربردارنده ی یک پیام مهم برای انسان ها می باشد. اگر توجه کرده باشید برخی از سوره های قرآن به نام پیامبران می باشد. در این پست نام سوره های قرآن که به نام پیامبران هستند به شما ارائه می شود، با ما همراه باشید.

کدام سوره ها به نام پیامبران است

در قرآن کریم 6 سوره به نام پیامبران آمده است، این سوره ها عبارتند از: سوره نوح، سوره ابراهیم، سوره یونس، سوره یوسف، سوره هود و سوره محمّد.

1. سوره یونس

یکی از سوره هایی که به نام پیامبران است، 10 امین سوره قرآن، سوره یونس می باشد که با 109 آیه در جزء 11 جای دارد. این سوره نیز از سوره های مکی است.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: “هر کس این سوره را بخواند ده حسنه خدا بدو عطا می‌کند به شماره هر کس که یونس پیغمبر را تصدیق کرده و یا تکذیب نموده و بشماره هر کس که همراه فرعون غرق شده است.”

2. سوره هود

سوره ای دیگر در قرآن که به نام پیامبران است، 10 امین سوره قرآن، سوره هود می باشد که با 123 آیه در جزء 11 و 12 جای دارد. این سوره هم نیز از سوره های مکی است که در شهر مکه بر پیامبر نازل شده است.

رسول خدا (ص) فرمودند: “هر کس این سوره را بخواند بشماره هر کس که به حضرت نوح و حضرت هود و حضرت صالح و حضرت شعیب و حضرت لوط و حضرت ابراهیم و حضرت موسى (ع) ایمان آورده و یا آن‌ ها را تکذیب کرده است، ده حسنه به او عطا شود و روز قیامت از سعیدان باشد.”

3. سوره یوسف

اما سوره ای دیگر که به نام پیامبران است، 12 امین سوره قرآن، سوره یوسف می باشد که با 111 آیه در جزء 12 و 13 جای دارد. این سوره نیز در مکه بر رسول خدا(ص) نازل شده است.

پیامبر اکرم (ص) فرمودند: “که هرکس سوره یوسف را بخواند و به خانواده و بندگانش بیاموزد، خداوند مرگ را برای او آسان خواهد نمود و و به او نیرویی می‌ دهد که به هیچ مسلمانی حسادت نکند.”

4. سوره ابراهیم

نام سوره‌ای از قران به نام پیامبر بت شکن (حضرت ابراهیم) می باشد. این سوره 14 امین سوره قرآن است که با 52 آیه در جزء 13 جای دارد.

پیامبر گرامى اسلام (ص) فرمودند: “هر کس سوره ابراهیم و حجر را بخواند، ده حسنه به او داده مى‌ شود به اندازه همه کسانى که بت‌ ها را پرستیده یا نپرستیده‌ اند.”

5. سوره محمد

یکی دیگر از سوره هایی که به نام پیامبران است، 47 امین سوره قرآن، سوره محمد می باشد که با 38 آیه در جزء 26 جای دارد. این سوره در شهر مدینه بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده است.

حضرت محمد (ص) فرمودند: “هر کس سوره محمد صلی الله علیه و آله را بخواند بر خداوند لازم است که از جویبار هاى بهشت به او بنوشاند.

6. سوره نوح

آخرین سوره ازقرآن که به نام پیامبران است، 71 امین سوره قرآن، سوره نوح می باشد که با 28 آیه در جزء 29 جای دارد. این سوره در مکه بر پیامبر اکرم (ص) نازل شده است.

حضرت محمد (ص) فرمودند: “هر کس سوره نوح را قرائت کند از مؤمنان خواهد بود که دعوت حضرت نوح علیه السلام را دریافته است.”

در پایان:

همچنین در برخی از روایات ها آمده است که برخی از سوره‌ های قرآن مانند طه، یس، مدثر و سوره مزمل به شخص پیامبر (ص) اشاره دارند، این سوره‌ها نیز به نوعی می‌ توانند جز سوره‌ هایی باشند که به نام‌ های مبارک پیامبران الهی و نام سوره‌ ای از قرآن به نام آخرین پیامبر خدا باشند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.