چگونه ترس از آمپول (trypanophobia) را درمان کنیم؟ + علائم و دلایل

دراین مطلب هر آنچه باید در مورد ترس از آمپول، فوبیای آمپول، سوزن هراسی و یا تریپانوفوبیا بدانید را به همراه علائم و درمان این اختلال را مطالعه می کنید.

تریپانوفوبیا، ترس از آمپول و همان سوزن هراسی است که به ترس شدید از روش های پزشکی شامل تزریق یا سوزن های زیرپوستی مربوط می شود. معمولاً در کودکان شایع‌تر است و ممکن است با بزرگ‌تر شدن افراد و کسب تجربه بیشتر در مورد روش‌های پزشکی و تزریق‌های حاوی سوزن کاهش یابد. تریپانوفوبیا (trypanophobia) یک بیماری جدی است که باید درمان شود، زیرا ممکن است در نهایت باعث شود مراقبت های پزشکی مورد نیاز خود را از دست بدهید. و اگر یکی از عزیزان این فوبیا را دارد، نگرانی های او را جدی بگیرید. با درمان مناسب، غلبه بر این وضعیت بالقوه جدی فوبیا امکان پذیر است. در ادامه این مطلب ضمن بیان علائم و دلایل ترس از آمپول خواهیم گفت که چگونه ترس از آمپول را از بین ببریم؟

مطاب پیشنهادی : علت و درمان سوشیال فوبیا

ترس از آمپول trypanophobia چیست؟

آیا فکر فرو رفتن سوزن در پوست شما باعث تپش قلب و لرزش معده شما می شود؟ آیا اضطراب آنقدر زیاد است که از مراجعه به پزشک، واکسن و سایر اقدامات پزشکی به طور کلی اجتناب می کنید؟ خوب، شما تنها نیستید. فوبیای آمپول بسیار گسترده تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید.

یک مطالعه در بریتانیا نشان داد که تقریباً 25٪ از بزرگسالان ترس شدید از سوزن یا تزریق را تجربه می کنند. مطالعه دیگری تخمین زده است که حدود 63 درصد از جوانان 6 تا 17 ساله به همین نوع فوبیا مبتلا هستند. نام این بیماری رایج تریپانوفوبیا است.

مانند سایر فوبیاها، تجربه تریپانو هراسی بازتابی از شخصیت یا «سرسختی» شما نیست. این بیماری می تواند افراد را از هر طبقه ای بدون در نظر گرفتن سن، شغل یا جنسیت تحت تاثیر قرار دهد. حتی برخی از ورزشکاران حرفه ای از آمپول زدن بیزارند.

اضطراب ناشی از ترس از آمپول بسیار واقعی است و می تواند به انواع مختلف بر زندگی شما یا فرزندتان تأثیر منفی بگذارد. ممکن است در طول روزها و شب‌های منتهی به یک عمل پزشکی، اضطراب یا بی‌خوابی شدیدی را تجربه کنید. یا ممکن است تصمیم بگیرید از آزمایش، درمان یا روش های دندانپزشکی که برای حفظ سلامتی شما یا بهبود کیفیت زندگی شما طراحی شده اند صرف نظر کنید. افرادی که ترس از سوزن دارند نیز بیشتر در مورد واکسینه شدن در برابر ویروس هایی مانند ویروس کرونا (COVID-19) تردید دارند.

اگر والدین کودکی هستید که از سوزن می‌ترسید، ممکن است برای آماده کردن آنها برای قرار ملاقات با پزشک مشکل داشته باشید. و صرفاً گفتن این که واکسن‌های پزشکی مفید هستند، احتمالاً کمکی به کاهش اضطراب آنها نخواهد کرد. اما، چه شما شخصاً با فوبیای سوزن دست و پنجه نرم می کنید یا کودکی از سوزن می ترسد، نباید آن را بزرگ کنید. اقدامات ساده ای وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن اضطراب و کنترل مجدد سلامت و تندرستی خود انجام دهید. در ادامه این مطلب بطور کامل در خصوص علائم ترس از آمپول یا فوبیای آمپول و روش های درمانی آن توضیح خواهیم داد.

مطالب پیشنهادی: درمان فوبیای ارتفاع

علائم ترس از آمپول یا فوبیای

 علائم ترس از آمپول یا فوبیای
علائم ترس از آمپول یا فوبیای

برای افراد در هر سنی، تزریق های پزشکی اغلب ناخوشایند است و فکر آمپول زدن آنها را به شدت عصبی و مضطرب می کند. بنابراین، هنگام برخورد با کودکان، تشخیص اینکه آیا آنها ترس عادی دوران کودکی از سوزن زدن دارند یا فوبیا آمپول دارند، می تواند سخت باشد. حتی ممکن است تشخیص اینکه ترس یا فوبیا دارید مشکل داشته باشید.

فوبیا باعث ایجاد اختلالات جسمی یا روانی می شود و ایجاد مشکلات جدی در زندگی فرد می شود. اگر به دلیل ترس از تزریق به طور کامل از بیمارستان یا تزریق واکسن اجتناب می کنید، احتمالاً فوبیا دارید.

اگر فوبیا به اندازه کافی شدید باشد، علائم ممکن است زمانی ایجاد شوند که شما یا فرزندتان به تزریق سوزن فکر می کنید یا تماشای تزریق واکسن فرد دیگری را می بینید. علائم ترس از آمپول می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و ممکن است شامل یکی از موارد زیر باشد:

 • تنگی قفسه سینه
 • دشواری در تنفس
 • سرگیجه
 • تپش قلب
 • بی خوابی
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • ضربان قلب تند
 • تکان دادن پا (ناشی از استرس)
 • تعریق

افرادی که به درد بسیار حساس هستند یا از قبل دارای اضطراب هستند، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد ترس از سوزن هستند. داشتن اعضای خانواده مبتلا به فوبیای سوزن نیز می تواند یک عامل خطر باشد، که نشان می دهد یک جزء ژنتیکی در این بیماری وجود دارد.

دلایل فوبیای آمپول

 • فوبیا آمپول می‌توانند در بسیاری از افراد به یک حادثه خاص که باعث احساس وحشت و ناتوانی در آنها شده است، مربوط شود.
 • شاید تجربه ناخوشایند یا آسیب‌زا دیگری در یک محیط پزشکی داشته‌اید.
 • اگر والدینش در حین تزریق آمپول، بیش از حد مضطرب باشند، ممکن اس کودک آنها نیز دچار اختلال سوزن هراسی می شوند.

منشا ترس شما از آمپول و سوزن هرچه که باشد، نیازی به احساس خجالت یا اجتناب از اقدامات پزشکی نیست. کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای غلبه بر ترس خود انجام دهید.

چگونه ترس از آمپول را از بین ببریم؟

ایجاد یک طرح. داشتن یک برنامه در ذهن می تواند باعث شود که کنترل بیشتری بر موقعیت داشته باشید. بنابراین، تکنیک های مختلفی که در زیر به آنها اشاره شده است را در نظر بگیرید و از هر ترکیبی از آنها برای مدیریت فوبیای خود استفاده کنید. اگر کودک شما از آمپول می ترسد، به او کمک کنید تا با تکنیک های ساده ای که می تواند در زمانی که اضطراب او به اوج می رسد، به آن روی بیاورد.

با ارائه دهنده صحبت کنید همیشه به فردی که تزریق را انجام می دهد در مورد فوبیای سوزن زدن خود یا فرزندتان بگویید و اینکه چگونه قصد دارید آن را مدیریت کنید. این فوبیا به قدری رایج است که اکثر ارائه دهندگان خدمات درمانی آن را درک می کنند و هر کاری که می توانند برای کمک انجام می دهند.

تزریقات را در زمان های خلوت کلینیک برنامه ریزی کنید، به عبارتی تزریقات را در زمان‌هایی برنامه‌ریزی کنید که کلینیک کمترین شلوغی را دارد، بنابراین پرستار عجله کمتری دارد و احتمال اینکه انتظار طولانی‌تری داشته باشید کمتر است. نشستن طولانی مدت در یک اتاق انتظار شلوغ یا مشاهده تزریق آمپول توسط دیگران تنها باعث افزایش اضطراب شما می شود.

مطالب پیشنهادی: روش های درمان ترس از حیوانات

1. به تزریق و یا آمپول زدن نگاه نکنید

دلیلی برای تماشای آنچه اتفاق می افتد وجود ندارد. ایمی دیا، پرستار بالینی در خدمات سلامت کارکنان در Cedars-Sinai می‌گوید: «اگر بیماران می‌دانند که از سوزن می‌ترسند، من همیشه به آنها می‌گویم: «به آن نگاه نکنید». “در دو ثانیه، کار ما تمام شد.”

2. از تکنیک های ریلکسیشن استفاده کنید

یکی از روش های درمان فوبیای آمپول، استفاده از تکنیک های ریلکسیشن است. تکنیک های تنفس عمیق، تجسم یا سایر استراتژی های آرامش ممکن است کمک کننده باشد. جما رئانتاسو، پرستار بالینی در خدمات بهداشتی کارکنان می گوید: «فکر کنید در ساحل هستید. سپس من دارو یا واکسن را تزریق می کنم و بعد تمام می شود.»

مطالعات نشان می دهد که تمرینات تنفسی می تواند درد را در طول واکسیناسیون کاهش داده و به آرامش ذهن و بدن کمک کند. یک تمرین تنفس آهسته و عمیق باعث افزایش میزان اکسیژن در خون شما می شود و به بدن شما سیگنالی برای آرامش می دهد. ضربان قلب شما کاهش می یابد علاوه بر آن فشار خون کاهش و تنش عضلانی نیز کاهش می یابد.

الگوهای تنفسی مختلف را آزمایش کنید تا زمانی که الگوی مناسب خود را پیدا کنید. بیشتر تمرینات شامل یک دم آهسته و عمیق است که به دنبال آن یک بازدم کمی طولانی تر انجام می شود. به عنوان مثال، 4 ثانیه دم، 4 ثانیه نگه دارید و 8 ثانیه بازدم کنید. یکی دیگر از تمرینات ممکن به سادگی شامل دم به مدت 7 ثانیه و بازدم به مدت 11 ثانیه است.

مطالب پیشنهادی: درمان ترس از پرندگان

3. یک همراه با خود به مراکز درمانی ببرید

در صورت امکان، واکسیناسیون خود را با یک دوست قابل اعتماد که از سوزن نمی ترسد، برنامه ریزی کنید. از دوستتان بخواهید ابتدا برود و واکنش او را تماشا کند. چرنوف می‌گوید: «می‌بینید که آن‌ها چگونه با آن کنار می‌آیند و عصبانی نیستند. “شما به خود می گویید، “می دانید چیست؟ من هم می توانستم این کار را انجام دهم.”

4. ناحیه تزریق را بی حس کنید

اگر درد همراه با تزریق باعث اضطراب شما می شود، یخ یا کرم لیدوکائین بدون نسخه ممکن است درد را کاهش داده و خیال شما را راحت کند. یکی از پرستاران می گوید: «افرادی که به سوزن هراسی مبتلا هستند می گویند بی حس کردن ناحیه تزریق به کاهش ترس و اضطراب آنها کمک می کند.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کمک به مقابله با ترس از تزریق، جلوگیری از درد ناشی از تزریق است. می توانید این کار را با استفاده از یک بی حس کننده موضعی (کرم بی حس کننده) روی ناحیه انجام دهید. برخی از کرم های موضعی یا اسپری لیدوکائین این کار را انجام می دهد، اما حتماً دستورالعمل های روی بسته بندی را برای بهترین نتیجه بخوانید.

اکثر کرم های موضعی باید حدود 30 دقیقه قبل از تزریق استفاده شوند. احتمالاً باید آن را در چندین نقطه بمالید، زیرا تشخیص دقیق محل تماس سوزن با پوست دشوار است. همچنین در نظر داشته باشید که برای پرس و جو در مورد هر گونه بی حس کننده موضعی که در محل موجود است، با ارائه دهنده تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید : درمان ترس از فضای بسته

5. خود را در معرض آمپول قرار دهید (مواجهه درمانی)

قرار دادن عمدی خود در معرض ترس های، یک روش درمانی است. در این مورد، آمپول زدن می تواند آنها را کمتر ترسناک کند. قرار گرفتن در معرض درمان ممکن است با مشاهده عکس ها یا فیلم های سوزن شروع شود و تا تماشای عکس گرفتن توسط شخص دیگری پیشرفت کند. به این روش درمانی ترس از آمپول، مواجهه درمانی می تواند توسط رفتار درمانگرانی که در درمان اضطراب و فوبیا تخصص دارند ارائه شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.