علائم بیماری توکسوپلاسموز در گربه

نشانه های بیماری توکسوپلاسموز در گربه

در این نوشته درباره توکسوپلاسموز گربه خانگی که می تواند به انسان منتقل شود صحبت می کنیم و علائم بیماری توکسوپلاسموز گربه را خواهیم گفت.

توکسوپلاسموز نوعی عفونت شایع است که از طریق انگلی میکروسکوپی به نام توکسوپلاسما گوندی (Toxoplasma gondii) ایجاد می شود. این عفونت در بسیاری از گونه های مختلف حیوانات دیده می شود؛ اما گربه ها رایج ترین عامل انتقال این انگل به انسان هستند. اگر می خواهید علائم بیماری توکسوپلاسموز در گربه را بدانید تا انتها با ما باشید. بیش از 40 میلیون نفر در ایالات متحده به توکسوپلاسموز آلوده اند.

معمولا افراد و حیوانات آلوده، حین یا بعد از عفونت علائمی از خود نشان نمی دهند؛ اما افراد باردار یا کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر هستند.

 

توکسوپلاسموز در گربه ها چیست؟

توکسوپلاسما گوندی انگلی تک سلولی و بسیار کوچک است که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود. این انگل در خاک، آب، گوشت خام، بدن بسیاری از حیوانات و جاهای دیگر زنده می ماند؛ ولی در بدن گربه ها طولانی تر عمر را دارد. عفونت این نوع انگل معمولاً چند هفته طول می کشد تا از بین برود و بیشتر انسان ها و حیوانات بعد از ابتلا به این عفونت در مقابل آن ایمن می شوند.

چرا گربه ها بالا می آورند؟

توکسوپلاسموز چگونه در گربه ها شیوع پیدا می کند؟

گربه ها معمولاً  بعد از خوردن حیوانات وحشی یا گوشت نیمه پخته شده آلوده به انگل به توکسوپلاسموز مبتلا می شوند. انگل توکسوپلاسما گوندی در مدفوع گربه های آلوده هم یافت می شود و به این ترتیب می تواند گربه ها یا حیوانات دیگری که این مدفوع را می بلعند را هم آلوده کند. گربه ها از طریق تماس بدنی با انسان یا حیوانات دیگر به این بیماری مبتلا نمی شوند؛ بلکه باید مواد حاوی انگل را ببلعند تا انگل وارد بدنشان شود.

 

علائم و نشانه های توکسوپلاسموز در گربه ها

توکسوپلاسموز اغلب اوقات هیچ علامتی ندارد چون سیستم ایمنی بدن می تواند جلوی ایجاد بیماری توسط انگل های توکسوپلاسما را بگیرد. با این حال افراد یا حیوانات باردار یا کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند با علائم جدی تر و خطرات سلامتی طولانی مدت ناشی از توکسوپلاسموز مواجه هستند.

گربه ها هنگام ابتلا به این عفونت علائم خفیفی دارند؛ ولی گربه ای با ویروس نقص ایمنی گربه سانان یا سایر مشکلات مربوط به سیستم ایمنی علائم شدیدتری را نشان می دهد. این علائم شامل موارد زیر است:

 • اسهال
 • از دست دادن اشتها یا مشکل در جویدن و بلعیدن غذا
 • خستگی
 • تب
 • مشکلات تنفسی
 •  زرد شدن پوست (زردی)
 • مشکلات بینایی و تعادل
 • تکان های ناگهانی گوش
 • تشنج
 • تغییر رفتار
 • فشار دادن قسمت جلویی سرشان روی سطوح

 

روش تشخیص توکسوپلاسموز در گربه ها

برای تشخیص توکسوپلاسموز می توان از آزمایش خون به همراه بررسی علائم جسمی بیماری و سابقه پزشکی گربه استفاده کرد. این آزمایشات دنبال دو نوع آنتی بادی توکسوپلاسموز (مواد شیمیایی تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن برای از بین بردن میکروب ها و عفونت های ایجاد شده از طریق عوامل خارج از بدن) در خون گربه هستند. وجود یکی از این آنتی بادی ها نشان می دهد که گربه در برهه ای از زمان آلوده شده و در حال حاضر مصون است- یعنی دیگر نمی تواند افراد یا حیوانات دیگر را آلوده کند – اما اگر آنتی بادی دوم در خون گربه وجود داشت یعنی عفونت توکسوپلاسموز هنوز در بدن گربه فعال است.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.