کمبود ویتامین D در بدن با چه علائم و عوارضی همراه است؟

در این پست با شما عزیزان همراه هستیم با موضوع بررسی علائم کمبود ویتامین D . با توجه به فصول گرمی که در پیش داریم ، قطعا می دانید که علاوه بر مواد غذایی حاوی ویتامین D که ما مصرف می کنیم، بخش عمده ای از ویتامین D مورد نیاز بدن ما از طریق نور خورشید تامین می گردد به همین دلیل لازم دونستم که اطلاعاتی کامل در رابطه با ضرورت جذب این ویتامین و همچنین عوارض کمبود آن با انتشار این مطلب در اختیار شما دوستان قرار بدم.

علائم رایج کمبود ویتامین دی

حدود یک سوم از جمعیت کل دنیا دارای کمبود ویتامین دی هستند. از آنجایی که بر اساس گفته دانشکده سلامت دانشگاه هاروارد، از امراض قلبی و سرطان گرفته تا آنفلوآنزا و پوکی استخوان، همه با کمبود ویتامین دی مرتبط هستند از این رو علایم کمبود آن باید به دقت مورد بررسی قرار گرفته شود.

لازم است که بدانید کمبود ویتامین دی در نوزادان ، کمبود ویتامین D در زنان باردار و همچنین کمبود ویتامین دی در مردان باید مورد برسی قرار گیرد از این رو باید حواستان به علایم ‌کمبود ویتامین دی باشد و از دکتر خود بپرسید که آیا لازم است برا تعیین سطح ویتامین دی بدنتان آزمایش دهید یا نه؟

بیشتر بخوانید : زمان صحیح مصرف ویتامین D

شکستگی استخوان ها بر اثر کمبود ویتامین دی

دکتر آدریان گامبرت، دانشیار موسسه لینوس پاولینگ در دانشگاه اورگن در شهر کوروالیس که به طور گسترده در مورد ویتامین دی مطالعه میکند، میگوید شکستگی‌ تنشی استخوان، مستقیم ترین علامت کمبود ویتامین دی است. ویتامین دی به جذب کلسیم (عنصر سازنده استخوان) از غذا کمک میکند.

“اگر مقدار ویتامین دی بدن شما کمتر از ۲۰ میکروگرم بر میلی‌لیتری باشد، ویتامین دی کافی برای انتقال کلسیم به استخوان ها را ندارید” در نتیجه شما استخوان های ضعیفی خواهید داشت که بیشتر در معرض آسیب ها، از جمله شکستگی تنشی استخوان قرار دارند.

بدن ضعیف و مستعد بیمار شدن

بدن ضعیف و مستعد بیمار شدن
بدن در اثر کمبود ویتامین دی ضعیف می شود.

یکی از علائم کمبود ویتامین دی ضعیف شدن بدن و پایین مدن سطح ایمنی بدن می باشد. نتیجه ۳۹ مطالعه نشان داده است که کمبود ویتامین دی خطر ابتلاء به عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی را افزایش میدهد.

به گفته مجله Medicine افرادی که سطح ویتامین دی آنها پایین است، بیشتر در معرض ذات الریه قرار دارند. اگه مدتی است که سرفه میکنید و نمیتوانید علتش را بفهمید (در صورتیکه دستهایتان را مرتب می شورید، خواب کافی دارید، به تغذیه خود دقت می کنید و غیره)، ممکن است به خاطر کمبود ویتامین دی باشد در این صورت حتما با دکتر خود مشورت کنید.

آیا به سختی ورزش می کنید؟

تارهای ماهیچه برای رشد و نمو نیاز به ویتامین دی دارند. به همین دلیل، یک مطالعه چاپ شده در مجله Health & Fitness اعلام میکند که کمبود ویتامین دی ممکن است بر عملکرد ماهیچه و سلامتی جسمی اثر بگذارد.

کمبود ویتامین D موجب بی ارادگی و سستی افراد می گردد

از نقش ویتامین دی در تولید سروتونین آگاه شدید، درسته؟ خب، براساس یک پژوهش چاپ شده در مجله FASEB، انتقال دهنده عصبی سروتونین، نه تنها بر خلق و خوی شما موثر است، بلکه بر فعالیت های وابسته به آگاهی مانند تصمیم گرفتن و کنترل نبض نیز اثر میگذارد. نداشتن قدرت تصمیم‌گیری ممکن است از علایم کمبود ویتامین دی باشد.

حتما بخوانید : مصرف ویتامین D برای مقابله با کرونا

کمبود ویتامین D و افسردگی

ویتامین ها آمینواسید تریپتوفان را به سرتونین (انتقال دهنده عصبی که خلق و خو را تنظیم میکند) تبدیل می کنند. اگر نمی توانید از شر احساسات بد خود خلاص شوید، ممکن است به دلیل کمبود ویتامین دی باشد.

شهرنشینان بیشتر در معرض کمبود ویتامین D قرار دارند

افرادی که در مناطق کم نور زندگی می کنند، کمتر در معرض آفتاب که تولید کننده ویتامین دی است قرار می گیرند (مخصوصاً ساکنان قطب شمال).

پیتر هورواث، محقق تغذیه دانشکده سلامت دانشگاه بافلو، هنگام مطالعه ساکنان شهر بافلو در نیویورک، متوجه شد که حدود ۵۰ درصد مردم ویتامین دی کافی نداشته و ۲۵ درصد مردم دچار کمبود ویتامین دی هستند (ویتامین دی خونشان کمتر از ۳۰ میکروگرم بر میلی‌لیتر است).

کمبود ویتامین دی شهرنشینان می تواند به دلیل زندگی مدرن و آپارتمان نشینی نیز باشد زیرا این خانه ها فاقد حیاط هستند و ساکنین کمتر وقت خود را در طبیعت می گذراننددر نتیجه نور خورشید و ویتامین D کمتری را جذب می کنند.

تامین ویتامین دی با نور خورشید

می توانید با پیاده روی در زیر نور آفتاب و یا دراز کشیدن کنار ساحل تا حدی می تواند به جبران کمبود ویتامبن دی بدن کمک نماید. و لازم است که بدانید کرم ضد آفتاب چیز بدی نیست. تکرار میکنم : کرم ضد آفتاب چیز بدی نیست (!!). بخرید و مدام استفاده کنید.

گامبرت میگوید: «اما هنگامی که از ضد آفتاب استفاده میکنید، بدنتان ویتامین دی آفتاب را جذب نمیکند» نیاز نیست بین سلامتی پوست و سلامتی استخوان یکی را انتخاب کنید: گامبرت توصیه میکند با دکترتان حرف بزنید تا به عنوان مکمل برایتان ویتامین دی بدهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.