معرفی کمربندهای تکواندو و رنگ های آنها به ترتیب

رنگ های کمربند تکواندو و فلسفه ی آن چیست؟ برای گرفتن هر رنگ از کمربند تکواندو چقدر زمان لازم است؟ ترتیب کمربندهای تکواندو و مدت زمان کمربند های تکواندو در این نوشته آورده شده است.

تکواندو یک ورزش نمایشی رزمی است و بعد از جنگ جهانی دوم در کشور کره جنوبی پایه گذاری شد. امروزه در همه جای جهان شاهد آموزش های حرفه ای تکواندو هستیم و علاقه مندان زیادی برای یادگیری این رشته ورزشی به کلاس های آموزشی میروند. برای موفقیت در این ورزش رزمی نیاز به قدرت ضربات پا با حداکثر قدرت است. البته در ورزش تکواندو از دیگر اعضای بدن مانند دست ها برای مشت زدن و یا هل دادن حریف نیز استفاده می شود. حتما در مورد کمربندهای تکواندو شنیده اید، در این نوشته از مینویسم قصد داریم به طور مفصل در مورد کمربندهای تکواندو، تعداد رنگ ها، معنی رنگ ها، عکس کمربند های تکواندو، معنی کمربندهای تکواندو و فاصله زمانی گرفتن کمربندها صحبت کنیم.

فلسفه کمربند های تکواندو به ترتیب رنگ چیست؟

تکواندو دارای شش رنگ کمربند است که این کمربندها نشانه های درجه بندی و سطح های مختلف در این رشته است. گرفتن کمربندها دارای ترتیب خاصی است هر کدام این رنگ ها دارای فلسفه و معانی متفاوتی است. در ادامه مطلب به معرفی کمربندهای تکواندو میپردازیم.

فلسفه کمربند رنگ سفید تکواندو

در همه جای دنیا رنگ سفید نشانه ی پاکی و صداقت است و این رنگ برای همه ی ادیان نیز قابل احترام است. کمربند سفید نشانه ی سادگی و پاکی هنر جو از ندانستن این هنر رزمی است. هنر جویان در ابتدای شروع این ورزش تکواندو اطلاعات مختصری از این رشته دارند اما چون هنوز هیچ تجربه ای برای تکواندو ندارند به همین دلیل از کمر بند سفید استفاده میکنند.

فلسفه کمربند رنگ زرد تکواندو

کمربند زرد در تکواندو بیانگر امید و تلاش است. زرد یک رنگ پر انرژی و پر از امید است مانند خورشید که به رنگ زرد است و دارای انرژی است. همیشه جوانه ها به رنگ زرد هستند و کم کم به رنگ سبز در می آیند و این یعنی هنرجو در حال جوانه زدن و رشد کردن است و با امید و انرژی و تلاشش دارد به مراحل بالا تر میرود.

فلسفه کمربند رنگ سبز تکواندو

کمربند سبز نشانه ی رسیدن به رشد و آماده ی دفاع کردن است. هنرجو دارای کمربند سبز مانند جوانه ای است که رشد کرده و با تمام تکنیک های تکواندو آشنا شده و آن ها را درک کرده است و جالا میخواهد آن ها را بکار بگیرد.

فلسفه کمربند رنگ آبی تکواندو

رنگ آبی همیشه نشانه ی آرامش بوده است. در این مرحله هنرجو تکواندو دارای کمربند آبی به جایگاهی رسیده که از طوفان های اولیه گذر کرده است و به آرامش نسبی دست پیدا کرده است حالا میتواند از خودش و دیگران دفاع کند.

فلسفه کمربند رنگ قرمز تکواندو

کمربند قرمز بر خلاف کمربند آبی نشانه ی هجوم و حمله است. هنرجوی تکواندو دارای کمربند قرمز بین تلاطم های زیادی قرار میگرد از طرفی تلاش برای رسیدن به آرامش و بیرون آمدن از طوفان را دارد از طرفی آماده رفتن به دل این جنگ با بی عدالتی و ظلم میشود تا در دل خطر و سیاهی برود.

فلسفه کمربند رنگ مشکی تکواندو

کمربند مشکی مانند یک دنیای تاریک و ناشناخته است. سیاه رنگ ناراحتی و یاس است. حالا هنرجو از دل طوفان و جنگی سخت وارد یک دنیای تاریک و غریب شده است و در حال تلاش برای مقابله کردن با تمام این سختی ها است.

رنگ کمربندهای تکواندو
فلسفه کمربند تکواندو

معرفی کمربند های تکواندو و اندازه کمربند تکواندو

برای گرفتن کمربند های تکواندو یک ترتیب رنگ خاصی وجود دارد. این رنگها بر اساس حالت و شرایط هنرجویی که میخواهد در این رشته باشد طراحی شده است و از سفید تا مشکی دارای ترتیب و قانون است. این ترتیب رنگ برای گرفتن کمربند تکواندو خیلی حرفه ای ایجاد شده است. از زمانی که هنرجو با کمربند رنگ سفید شروع میکند و بعد به ترتیب زرد، سبز، آبی، قرمز و با کمربند مشکی وارد دنیای جدیدی میشود بارها ممکن است وسط راه خسته شود اما در هر مرحله از این رنگ ها نشانه و امیدی است برای ادامه دادن.

طول کمربند تکواندو از 2.40، 2.60 و 2.80 متر متغییر است و عرض آن 4 سانت است.

فاصله زمانی کمربندهای تکواندو

برای گرفتن کمربندهای تکواندو باید یک فاصله زمانی خاص طی شود. البته بستگی به خود هنرجو نیز دارد که ممکن است این فاصله را بیشتر یا کمتر کند

ازکمربند سفید تا کمربند زرددو الی سه ماه
از کمربند زرد تا کمربند سبزسه الی چهارماه
از کمربند سبز تا آبیچهار الی پنج ماه
از کمربند آبی تا قرمزحداقل شش ماه
قرمز تا کمربند مشکی دان یکحداقل نه ماه
از کمربند مشکی دان یک تا دان دوحداقل یک سال
از کمربند مشکی دان دو تا دان سهحداقل دوسال
از کمربند مشکی دان سه تا دان چهارحداقل سه سال
از کمربند مشکی دان چهار تا دان پنجحداقل چهارسال
از کمربند مشکی دان پنج تا دان ششحداقل پنج سال
از کمربند مشکی دان شش تا دان هفتمحداقل شش سال
از کمربند مشکی دان هفتم تا دان هشتمحداقل هشت سال
از کمربند مشکی دان هشتم تا نهم حداقل نه سال
از کمربند مشکی دان نهم تا دهمدر اختیار کمیته فنی و حداقل سن 60 سال بالا

کمتر کسی ممکن است کمربندمشکی دان 10 را دریافت کند. کسانی که استاد این کار شده اند و کمیته فنی نیز آن ها را تایید کند در سن های خیلی بالا میتوانند دان 10 را دریافت کنند.

کمربند مشکی تکواندو
کمربند مشکی تکواندو

معنی رنگ کمربندهای تکواندو

در علم روانشناسی رنگها هر رنگ معنی و مفهوم جالبی دارد. تمام این معانی و تعابیر زیبا برای رنگ های کمربند تکواندو نیز وجود دارد و هر رنگ از کمربند تکواندو حال و روحیه ی هنرجو تکواندو در آن مرحله را توصیف میکند.

  • رنگ سفید کمربند تکواندو نشانه ای پاکی و صداقت و نداشتن تجربه هنرجو در این هنر رزمی است.
  • رنگ زرد کمربند تکواندو نشانه ی شروع رشد و امید در هنرجو میباشد.
  • رنگ سبز کمربند تکواندو نشانه ی جوانه زدن و آماده ی دفاع شدن است.
  • رنگ آبی کمربند تکواندو نشانه ی آرامشی است که در هنرجو ایجاد شده و حالا میتواند از دیگران نیز دفاع کند.
  • رنگ قرمز کمربند تکواندو نشانه ی طوفانی است که برای حمله به بی عدالتی و ظلم در هنرج اینجاد میشود.
  • رنگ مشکی کمربند تکواندو نشانه ی قرار گرفتن هنرجو در دنیای ناشناخته و تاریکی است که با طی کردن این مراحل حالا میتواند در دنیای تاریک نیز از جهان دفاع کند.

همچنین بخوانید: بهترین رشته ورزشی برای کودکان

سوالات متداول در مورد کمربندهای ورزش تکواندو

چند سال طول میکشد تا کمربند مشکی تکواندو بگیریم؟

این زمان به استعداد و علاقه هنرجو متغییر است اما حدودا تا گرفتن کمربند مشکی حدودا دو سال نیم زمان میبرد و بعد از آن باید دان های مشکی کمربند مشکی را دریافت کنید. در جدول بالا زمان گرفتن هر دان مشخص شده است.

کمربند مشکی تکواندو چند دان دارد؟

کمربند مشکی تکواندو دارای 10 دان است

ورزش تکواندو چند کمربند دارد؟

تکواندو دارای شش رنگ کمربند است
سفید، زرد، سبز، آبی، قرمزو کمربند مشکی که خودش دارای 10 دان است.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.