آموزش روش صحیح مسواک زدن به کودکان

یکی از دغدغه های همیشگی همه مادر و پدر ها این است که “چگونه روش صحیح مسواک زدن به کودکان را آموزش دهیم؟”  در این پست نیز قصد داریم تا  آموزش روش صحیح مسواک زدن به کودکان را بررسی کنیم. علاوه بر اینکه آموزش نحوه صحیح مسواک زدن به کودکان را توضیح میدهیم خواهیم گفت که چگونه کودکان را به مسواک زدن عادت دهیم.

آموزش طرز صحیح مسواک زدن به کودکان

با وجود اینکه سلامت بهداشت و دندان به صورت عمومی در حال افزایش است و پدر ها ومادرها به مسواک زدن فرزندان خود بیش از گذشته اهمیت میدهند و کودکان هر روز مسواک می زنند اما باز هم دچار پوسیدگی دندان و عفونت های لثه می شوند.

دلیل این موضوع هم ندانستن روش های درست نگهداری و مراقبت از دهان است. به همین دلیل است که کودک باید روش صحیح مسواک زدن را آموزش ببیند.

از آنجا که منشا بسیاری از بیماری ها عفونت های دهانی می باشد پس باید به خوبی از دندان های کودکان خود مراقبت کنیم تا دچار آسیب نشوند. قرار است که روش صحیح مسواک زدن کودکان را بررسی کنیم.

روش درست مسواک زدن را بصورت تصویری ببینید و بیاموزید

بهتر است در ابتدا والدین برای کودکان مسواک بزنند تا جایی که کودکان به خوبی متوجه طرز صحیح مسواک زدن دندان های خود شوند، سپس خود کودک این مراحل را پیاده کند.

نحوه صحیح مسواک زدن دندان کودکان

مسواک را داخل دهان کودک برده، مسواک زدن را به صورت دایره ای و از دندان های عقبی شروع می کنیم و به سمت جلوی دهان می آییم.

دقت داشته باشید که مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به دندان ها قرار دهید. همچنین این موضوع را رعایت کنید که مسواک باید با لثه ها هم برخورد داشته باشد.

علاوه بر سطح بیرونی، سطح درونی دندان ها را نیز با حرکت دورانی و نرم مسواک تمیز کنید.

حالا روی تاج دندان ها را، یعنی محل جویدن غذا، را با حرکت عقب و جلو بردن مسواک نیز تمیز کنید تا هیچ ذره ای باقی نماند. در ضمن مسواک را روی زبان بکشید تا میکروب های سطح آن نیز از بین بروند.

بهترین مدل های مسواک برقی ۲۰۲۰

چند نکته در خصوص مسواک زدن کودکان:

  • کودک باید دو بار در 24 ساعت مسواک بزند؛ یک بار قبل از خواب و یک بار هم صبح بلافاصله از بیدار شدن. در ضمن هر وعده مسواک زدن حداقل باید 2 دقیقه زمان ببرد.
  • مسواک مناسب کودکان را انتخاب کنید؛ یعنی پرزهایش نرم باشند و مسواک اندازه دهان کودک باشد.
  • از خمیردندان به اندازه یک نخود، نه بیش از اندازه، استفاده نکنید؛ چراکه به دندانهای کودک آسیب خواهد رساند.
  • هر 3 الی 4 ماه باید مسواک کودک تعویض شود.  زیرا پرزهای مسواک فرسوده می شوند و کارآیی ندارند.
  • استفاده از نخ دندان بعد از مسواک هم بسیار توصیه می شود. این کار باعث خواهد شد، بخشهایی که قابل دستسرسی مسواک نبوده اند را از میکروب ها تمیز کنیم.

عکس روش صحیح مسواک زدن دندان ها

عکس روش صحیح مسواک زدن
عکس روش صحیح مسواک زدن

عادت دادن کودکان به مسواک زدن

عادت دادن کودکان به مسواک زدن
عادت دادن کودکان به مسواک زدن

دوست دارید که کودکانتان به صورت خودکار و بدون هیچ حرفی خودشان مسواک بزنند؟ دوست دارید تا کودکانتان عادت به مسواک زدن را پیدا کنند؟

تنها راه حل این موضوع این است که مسواک زدن را برای کودکانمان به شکل عادت در بیاوریم.

از لحاظ روانشناسی اگر میخواهید که یک رفتار به صورت عادت انجام شود باید آن رفتا رار تا 3 هفته تکرار کنید و پس از این 3 هفته این رفتار به صورت یک عادت تبدیل میشود. تکرار مدوام یک رفتار تنها روش موثر برای عادت پیدا کردن به آن است.

تنها کافی است که هر شب و هر روز صبح تا مدت 3 هفته با کودکتان مسواک بزنید. فراموش نکنید که گفتیم با کودکتان هر گز نباید او را وادار کنید. بلکه به عنوان یک دوست با او همراه شوید. مسواک زدن را به یک کار و حتی یک بازی سرگرم کننده تبدیل کنید.

نقش سازنده و غیرسازنده تقلید در کودکان چیست؟

حتما این موضوع را میدانید که کودکان دقیقا رفتاری را تکرار می کنند که آن را مشاهده میکنند و این همان تقلید است. سعی کنید خودتان هم به مسواک زدن عادت داشته باشید. پس نمیتوان این توقع را داشت که کودکمان به مسواک زدن عادت داشته باشد در حالی که ما اینطور نیستیم!

عادت داشتن کودکان به مسواک زدن یک نکته مهم است اما نکته ی مهم دیگر این است که روش صحیح مسواک زدن به کودکان را هم آموزش دهیم.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید