روش آموزش حرف زدن به عروس هلندی بصورت مرحله ای

طوطی عروس هلندی از جمله پرنده های باهوش است که در صورت تربیت صحیح می تواند صحبت کند. این پرنده زیبا و دوست داشتنی در زبان انگلیسی (cockatiel) گفته می شود و در ایران پس از مرغ عشق محبوب ترین پرنده در بین پرورش دهنده هاست.

عروس هلندی بعد از کاسکو، طوطی اسکندر و ماکائو با عنوان باهوش ترین طوطی شناخته می شود که می تواند ادای کلمات را آموزش ببیند. با سوت زدن مداوم یک آهنگ، می توان آن را به عروس هلندی آموزش داد. می توانید برای انتخاب اسم از مطلب ‎انتخاب اسم برای طوطی عروس هلندی کمک بگیرید.

دانلود صدای مرغ عشق با کیفیت بالا برای آموزش دادن پرنده و ساخت کلیپ 

روش آموزش حرف زدن به عروس هلندی

شما می توانید با انجام 6 مرحله ای که در ادامه مطلب می خوانید روش آموزش حرف زدن به عروس هلندی را یاد بگیرید.

1. عروس هلندی نر و جوان بخرید

سن طوطی هلندی برای یادگیری صحبت کردن بسیار مهم است. چون پرنده های پیر استعداد و علاقه کمتری نسبت به آموزش و یادگیری دارند.طوطی هلندی جوان که 3تا 4 ماهه هستند و دانخور شده اند گزینه خوبی برای یادگیری و آموزش هستند. همچنین طوطی نر نسبت به جنس ماده جسورتر است و از این رو برای آموزش بهتر است.

 •  تمامی نژاد های طوطی عروس هلندی دارای هوش یکسان هستند
 • برای آموزش بهتر حتما طوطی عروس هلندی باید تنها باشد. در صورتی که طوطی را جفت خریداری کرده اید موفق به آموزش او نخواهید بود، چرا که با هم انس می گیرند و به شما وابسته نمی شوند.

2. اعتماد طوطی عروس هلندی خود را جلب کنید

بی قراری طوطی در اوایل ورود به خانه شما و حضورش در کنار شما طبیعی است. پرنده هنوز به محیط جدید عادت نکرده و احتمالا در برابر شما حالت تدافعی دارد و انگشتتان را نوک بزند. وظیفه شما در این زمان جلب اعتماد اوست. شما باید آب و غذای تمیز و سالم را مرتبا در اختیار طوطی قرار دهید. کنار قفس او بنشینید و با او به آرامی و محبت صحبت کنید. قفس او را در محلی آرام قرار دهید و از تنش دور نگه دارید.

3. با عروس هلندی خود وقت بگذرانید

از انجا که عروس هلندی شما تنهاست به هم صحبت نیاز دارد به همین دلیل شما باید در طول روز برای او وقت کافی بگذارید. در صورتی که وقت ندارید از خرید این پرنده خودداری کنید چون در این صورت طوطی شما افسرده و بیمار خواهد شد.

4. تلاش کنید طوطی به شما جذب شود

تلاش کنید طوطی به شما جذب شود
روش آموزش حرف زدن به عروس هلندی

شما می توانید با اقداماتی مانند دادن غذای مورد علاقه او و همچنین آرام نگه داشتن محیط و حرف زدن و بازی کردن طوطی را به خود جذب کنید. برای جذب عروس هلندی می توانید غذای مورد علاقه اش مثل ارزن و کتان به او بدهید. محیط نگهداری اش را ساکت و آرام کنید و با او حرف بزنید و بازی کنید.

می توانید از تیله، توپ، نردبان و زنگوله در قفسش به عنوان اسباب بازی استفاده نمایید. از قرار دادن آینه و عروسک شبیه به عروس هلندی خودداری کنید چرا که احتمال برقراری ارتباط پرنده وجود دارد و او دیگر به آموزش های شما واکنش نشان نمی دهد.

وقت خواب و بیداری اش را در نظر بگیرید و هنگامی که پرنده خوابیده سرو صدا نکینید. طوطی عروس هلندی باید ساعت 10 شب بخوابد و 8 صبح بیدار شود. قبل از خواب با او صحبت کنید و پارچه ای تمیز و نازک بر روی قفس قرار دهید و چراغ را خاموش کنید تا متوجه شود که زمان خواب است. صبح ها هم با او به نرمی صحبت کنید , دانخوری و آبخوری را شسته و آب و دانه تازه در اختیارش قرار دهید. با مرور این رفتار ها پرنده جلب شما می شود به شما عادت می کند.

معرفی ۳ راهکار برای درمان فوبیا و ترس از پرندگان

5. برای آموزش صحبت کردن به عروس طوطی هلندی به موارد زیر دقت کنید:

 • ورود افراد متفرقه حین آموزش را ممنوع کنید.
 • حتما اتاق پرنده کاملا ساکت و آرام باشد تا تمام حواس و تمرکزش به سمت شما باشد.
 • در صورتی که قفس پرنده نزدیک پنجره قرار دارد، پرده را بکشید.
 • تلویزیون یا موزیک باید حتما خاموش باشد.
 • کلمه ای خاص را در نظر بگیرید و مداوم آن کلمه را تکرار نمایید و از گفتن کلمه های متفاوت خودداری کنید.
 • کلمه مورد نظرتان را حتما با روحیه ای شاد و پر انرژی بیان کنید و بعد از هر بار گفتن آن ۵ ثانیه صبر کنید.
 • سعی کنید پس از دو یا سه بار گفتن کلمه مورد نظرتان، واکنش پرنده را ببینید. درصورتی که پرنده شما سعی در گفتن کلمه مورد نظرتان داشت، مقداری از غذای مورد علاقه اش را بهش بدهید.
 • زمان آموزش را نیم ساعت در نظر بگیرید. پرنده شما خسته خواهد شد و ادامه تمرین را به روز بعد موکول کنید.
 • بهتر است آموزش را هر روز سر ساعت مشخصی انجام دهید تا عروس هلندی شما آمادگی داشته باشد.
 • می توانید صدای خود را ضبط نمایید تا برای روزهای خاصی که در خانه نیستید،خانواده این صدا را برای عروس هلندی تان پخش کنند.

6. مراحل را تکرار کنید و صبور باشید

برای انجام درست آموزش حرف زدن به عروس هلندی تکرار و پشتکار لازم است و اگر فردی هستید که احتمال دارد از این کار دست بکشید و خسته شوید در انجام این کار ناموفق خواهید بود. به وقت آموزش حتما خود را خوشحال و پر انرژی نشان دهید. پرنده تمام احساسات و عواطف شما را می فهمد و اگر ناراحت باشید او نیز ناراحت خواهد بود و احتمال عدم موفقیت شما وجود دارد.

اگر پرنده شما کلمه اول را کامل و خوب یاد گرفت و تواتست به وضوح تکرار کند آموزش کلمه بعدی را شروع نمایید اما هنگام آموزش کلمه جدید کلمه قبلی را هم تکرار نمایید تا فراموش نکند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.