آموزش پس انداز به کودکان با روش های ساده و کارآمد

نحوه آموزش پس انداز به کودکان

یادگیری هر مفهومی در کودکی کمک می کند تا کودک زودتر به شناخت درباره آن مفهوم برسد و بتواند در زندگی آینده خود فرد موفق تری باشد. یکی از مفاهیم مهم پول و پس انداز است. بهتر است از کودکی مفهوم پس انداز برای کودکان روشن شود. هدف از کسب پول و نحوه پس انداز و ذخیره آن را به کودکان خود آموزش دهید. با خواندن مطالب این نوشته بهتر می توانید این کار را انجام دهید.

آموزش پس انداز به کودکان می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر زندگی آن‌ها داشته باشد. این درس‌های به نظر ساده به آن‌ها کمک می‌کند تا پول خود را برای دانشگاه، ماه عسل و حتی بازنشستگی پس‌انداز کنند. در این مقاله، درس‌هایی در مورد آموزش پس انداز که باید با فرزندانتان به اشتراک بگذارید را آورده‌ایم تا فرزندتان بتواند با آرامش خاطر وارد جامعه شود.

 

بهترین راه آموزش پس انداز به بچه ها

برای آموزش نحوه پس انداز کردن به کودکان چند مورد را به خاطر بسپارید. کودکان باید انگیزه ای برای پس انداز داشته باشند این انگیزه می تواند خرید اسباب بازی دلخواه آن ها باشد. مسیر را به آن ها نشان دهید اما بگذارید تصمیم نهایی را خودشان بگیرند. آموزش به کودکان از طریق اشتباهات بهترین روش است. بعد از اینکه کودک شما پول پس انداز کرده اش را برای خرید یک کالای بی ارزش صرف کرد به او بگویید که با این پول چه کارهای بزرگتر و مفیدتری می توانسته انجام دهد.

 

آموزش پس انداز به کودکان با تعریف یک هدف

برای کودکان، درک مفاهیمی از قبیل زمان، پول و پس انداز می‌تواند دشوار باشد. تصویرسازی و اهداف کوتاه‌مدت پس انداز می‌تواند به روش‌سازی این مفاهیم کمک بسیار زیادی بکند.

در مجموع، یک مورد یا تجربه را انتخاب کنید. مطالعات نشان داده‌اند که وقتی پول خود را خرج فعالیت‌های گروهی می‌کنیم، خوشحال‌تر از زمانی هستیم که برای یک آیتم فیزیکی هزینه می‌کنیم. اما می‌توانید به برخی از تجربیات شاد و لذت‌بخش نیز فکر کنید.

شما می‌توانید با آویزان کردن تصویری از این هدف و دنبال کردن روند پیشرفت آن از طریق یک جدول، فرآیند را لذت‌بخش و جذاب‌تر کنید. هر قدم مثبتی که فرزندتان به سمت هدفش برمی‌دارد را جشن بگیرید تا این فرآیند لذت‌بخش و سرگرم‌کننده باشد.

 

آموزش پس انداز به کودکان با تبدیل قلک به حساب بانکی

زمانی که در مورد پس انداز پول فکر می‌کنیم، قلک پول دوران بچگی به ذهن بسیاری از ما خطور می‌کند. با این وجود، بسیاری از متخصصان یک روش کاملاً متفاوتی را پیشنهاد می‌دهند. بنابراین، کودکان باید پول خود را در کجا پس انداز کنند؟ با جمع کردن پول کودکان در یک شیشه‌ی شفاف آغاز کنید. به این طریق، آن‌ها می‌توانند زیاد شدن پولشان را ببینند.

سپس، در سن 7 سالگی، این پول‌های جمع شده را به حساب پس انداز کودک خود بخوابانید. سارا حسین، مدیر محصولات بازیافتی در Alliant credit Union در اینباره می‌گوید: سعی کنید یک حساب پس انداز دیجیتال برای کودکان خود باز کنیدتا آن‌ها بتوانند نتیجه‌ی تلاش و زحمت خود را از طریق اپلیکیشن‌های بانکی ببینند.

باز کردن یک حساب پس انداز می تواند روز بزرگی برای یک کودک باشد. در ادامه، چندین نکته به منظور شروع این کار آورده شده است:

  • به کودکان خود نشان دهید که برخی از بانک‌ها و موسسات مالی بهتر از سایرین هستند. به گفته‌ی سارا حسین، تحقیق یک بخش بسیار مهم از فرآیند خرید به حساب می‌آید. بنابراین، از طریق مقایسه‌ی دو حساب پس انداز مخصوص کودکان سعی کنید این اطلاعات را به فرزند خود منتقل کنید و در مورد مزایا و معایب هر یک از آن‌ها حرف بزنید. آن‌ها را با نرخ سود، هزنیه‌ها و مشخصات دیجیتال آشنا کنید.
  • اپلیکیشن را همراه یکدیگر نصب کنید. نصب یک اپلیکیشن برای حساب بانکی به همراه کودکان شاید چندان هیجان‌انگیز و جالب به نظر نرسد. با این وجود، اجازه دهید که آن‌ها در این مسیر به شما کمک کنند و نوعی حس مالکیت نسبت به حساب خود پیدا نمایند.
  • حساب را هر چند وقت یکبار چک کنید. چک کردن حساب، یک درس مهم است که باید به فرزندانتان یاد دهید. نرخ سود بانکی و پولی که از این طریق به دست می‌آورند را به آن‌ها نشان دهید. در صورتی که خودتان هیجان‌زده باشید، آن‌ها هم هیجان‌زده خواهند بود. در نهایت، گفتگوی شما در مورد نرخ سود می‌تواند منجر به گفتگویی در مورد سرمایه‌گذاری و انباشته بهره شود.

 

به فرزندان خود پس انداز از طریق یک استراتژی درآمد را یاد دهید

فرزندتان به روشی به منظور کسب درآمد نیاز پیدا خواهد کرد. به این طریق، می‌توانند پول خود را پس انداز کنند. هدیه‌های تولد قطعاً کمک می‌کنند اما یک جریان نیمه منظم از پول می‌تواند موثرتر باشد.

پول تو جیبی برنامه‌ریزی شده

پول توجیبی که به کودکان پرداخت می کنید یک استراتژی مورد بحث در میان وبلاگ‌های مربوط به والدین به شمار می‌روند. اما این ابزار پولی می‌تواند تاثیرگذار باشد. بسیاری از متخصصان مالی در مورد خرجی نامرتبط با کار با یکدیگر اختلاف نظر دارند. در عوض، آن‌ها پیاده‌سازی یک خرجی منظم مرتبط با کارهای خاص را پیشنهاد می‌دهند.

به گفته‌ی خانم حسین، پیش از شروع یک برنامه، جزئیات استراتژی خرجی  را در نظر بگیرید تا قوانین و روش‌ها منسجم باشند. هر چه برنامه قوی‌تر باشد، بیشتر می‌توان بر روی دلیل تنظیم خرجی تمرکز کرد، یعنی آموزش پس انداز کردن به کودکان.

 

برنامه درآمد اقتصادی

به کودک خود در یافتن چند ایده‌ی کاربردی کسب درآمد اقتصادی کمک کنید. فرصت‌های بسیار زیادی برای کارآفرینان جوان وجود دارند، از جمله فروختن لیموناد، چمن زدن یا حتی باغبانی برای همسایه یا دوستان.

به کودک خود در پیدا کردن یک برنامه بازاریابی ساده و قیمت‌گذاری خدماتی که ارائه می‌دهند، کمک کنید. نه‌تنها فرزندتان درآمد خواهد داشت بلکه کمی هم با دنیای تجارت آشنا می‌شود.

 

به کودکان یاد دهید برای خرج کردن اولویت داشته باشند

عادت‌های پس انداز خوب می‌توانند به کودک یاد دهند که در حد وسع مالی خود زندگی کند. برای کودکانی که کمی بیشتر خرج می‌کنند، یک بودجه مشخص کنید. یا تعیین بودجه، به آن‌ها کمک می‌کنید تا نحوه‌ی خرج کردن برای ضروریات زندگی، یعنی مواد غذایی، وسایل مدرسه، بنزین و لباس را یاد بگیرند. زمانی که پولشان اضافه آمد، می‌توانید در مورد اولویت‌بندی اهداف پس انداز به منظور جلوگیری از خریدهای غیرضروری صحبت کنید.

همچنین بخوانید: آموزش چرتکه به کودکان

 

اجازه دهید فرزندانتان اشتباه کنند

می‌دانم که حتماً با خود می‌گویید: گفتن آن آسان است!

همگی ما چیزهایی خریده‌ایم که از خرید آن‌ها پشیمان شده‌ایم، خواه آن تردمیلی باشد که فکر می‌کردیم بیشتر از آن استفاده خواهیم کرد یا سرمایه‌گذاری که به نظر خوب می‌رسید. اکنون زمان خوبی برای فرزندتان است که مرتکب اشتباه شود چون میزان ضرر پایین است. اگر فرزندتان می‌خواهد پول به سختی به دست آمده‌ی خود را برای خرید یک اسباب‌بازی ساده خرج کند، به او اجازه‌ی این کار را بدهید.

زمانی که متوجه‌ی خرید اشتباه خود شوند، از آن‌ها بپرسید که چه درسی گرفته‌اند و چگونه می‌توانند عملکرد خود را بهتر کنند. دفعه‌ی بعدی، آیا باید بیشتر در مورد خرید محصول خود تحقیق کنند؟ چگونه باید اهداف بزرگ‌تر خود را یادآور شوند؟ بیشتر از خرج کردن پول برای چه چیزی لذت می‌برند؟ خوشبختانه، وقتی در آینده پس انداز خود را خرج می‌کنند، هوشمندانه‌تر عمل خواهند کرد. تاثیر یادگیری از اشتباهات بهترین روش آموزش پس انداز و نحوه صحیح پول خرج کردن به کودکان است.

 

در مورد پول با فرزندانتان صحبت کنید

در طول تمرین آموزش پس انداز به کودکان با فرزندانتان، در مورد پس انداز و خرج کردن خود صحبت کنید. اگر می‌خواهید عملکرد بهتری داشته باشید، آن را با فرزندانتان به اشتراک بگذارید و به آن‌ها توضیح دهید که چگونه می‌خواهید بهتر عمل کنید. اگر به یک هدف پس انداز خود دست پیدا کردید، اجازه دهید تا فرزندانتان این هیجان و افتخار را در شما ببینند. صداقت و شفافیت به رشد هم شما و هم فرزندانتان کمک خواهد کرد.

اگر چنین گفتگویی به صورت طبیعی به وجود نیامد، نگران نباشید. شما تنها نیستید. 50 درصد از والدین شرکت‌کننده در Rowe Price’s 11th Annual Parent گفتند که تمایلی به صحبت کردن در مورد پول و مسائل مالی با فرزندانشان ندارند. در ادامه، چندین نکته برای شروع بحث آورده شده است:

  • با عادت‌های پولی روزانه‌ی خود شروع کنید. در حالی که فنجان قهوه‌ی خود را پر می‌کنید، توضیح دهید که چرا در خانه قهوه می‌خورید. یا، اگر هر صبح به کافی‌شاپ محل خود می‌روید، دلیل اهمیت آن خرید و قیمت آن را برای فرزندتان توضیح دهید.
  • با همدیگر به خرید بروید. در مغازه‌ی خرده‌فروشی، قیمت‌های مختلف قرار گرفته در قفسه‌ها را به فرزندانتان نشان دهید. توضیح دهید که چرا باید برای برخی از کالاها بیشتر هزینه کرد و برخی از اقلام را با قیمت پایین‌تر خرید. به آن‌ها نشان دهید که چگونه می‌توانند قیمت به ازای هر اونس را حساب کنند. باور کنید یا نه، این نکته ساده بسیار کارساز هستند و در ذهن کودک باقی می‌مانند.
  • در مورد قیمت‌ها صحبت کنید. اکثر مواقع، نحوه‌ی خرج کردن و پس انداز ما منعکس‌کننده‌ی ارزش‌هایی است که بر آن‌ها باور داریم. بر روی اهمیت پول دادن به خیریه‌ها و نحوه‌ی تصمیم‌گیری برای خرید تاکید کنید.
  • اشتباهات خود را کودک نشان دهید. همگی ما مرتکب اشتباهات مالی می‌شویم. در واقع، بسیاری از متخصصان روان‌شناس معتقدند که هم والدین و هم فرزندان از تبدیل یک اشتباه به درس زندگی نفع می‌برند. از صادق بودن با فرزندانتان در مورد مسائل مالی نترسید و به آن‌ها وام یا قرض گرفتن را آموزش دهید.

صحبت کردن در مورد پس انداز نباید به سخنرانی و نصیحت تبدیل شود. آن باید به صورت بخشی از زندگی روزانه به کودک آموزش داده شود. اگر فکر می‌کنید که مدتی است هیچ گفتگویی در این زمینه با فرزندانتان نداشته‌اید، پس بهتر است این مورد را نیز به تقویم کاری خود اضافه کنید!

 

الگوی خوبی باشید!

بهترین راه آموزش پس انداز به کودکان این است که شما خودتان این کار را انجام دهید. مانند هر چیز دیگری، فرزندان از شما الگوبرداری می‌کنند. اگر تاکنون هیچ حساب پس انداز برای موقعیت‌های اضطراری نداشته‌اید، همین امروز برای ایجاد آن برنامه‌ریزی کنید. اگر بدهی بسیار زیادی دارید که باید بپردازید، برخی از هزینه‌ها را کم کنید و برنامه‌ای برای بازپرداخت آن‌ها تنظیم نمایید.

ادبیات مالی از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود. فرزندانتان، کار و تلاش بسیار زیاد شما را خواهند دید و امید است که جا پای شما بگذارند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.