فواید شگفت‌ انگیز پوست انار (پوست انار برای چی خوبه)

فواید پوست انار

پوست انار معمولاً غیر قابل خوردن تلقی می‌شود اما به خاطر داشتن سطح بالایی از آنتی اکسیدان و خواص ضدباکتریایی بسیار مفید است و فواید شگفت انگیزی دارد. برای آشنایی با فواید پوست انار و نحوه مصرف آن، این مطلب را دنبال کنید.

انار و آب انار می‌ تواند به بهبود فشار خون، گلوکز خون و سطح کلسترول کمک کند. پوست قرمز انار حدود 50 درصد از میوه را تشکیل می‌ دهد و حاوی آنتی اکسیدان بشتری نسبت به آب آن است. پوست انار معمولاً غیر قابل خوردن تصور می‌ شود اما مزایای بسیار زیادی برای سلامتی دارد. علاوه بر این، پوست انار در پزشکی آیورودا که ریشه در فرهنگ هند دارد، برای زیبایی نیز بسیار مفید می‌ باشد. پس از آن که از میوه جدا می‌ شود، پوست انار را می‌ توان خشک کرد و در آب داغ خیساند و به عنوان چای یا همراه با چای استفاده نمود. برای آشنایی با فواید شگفت‌ انگیز پوست انار همراه مینویسم باشید.

خواص پوست انار

به خاطر سطوح بالای آنتی اکسیدان، پوست انار دارای مزایای بی‌شماری است. در مطالب گذشته درباره فواید سوزاندن پوست انار صحبت کردیم. در ادامه، 9 مورد از مزایای پوست انار را بررسی خواهیم کرد.

1- کمک به درمان مشکلات پوستی 

پوست انار حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان پلی فنول است. مطالعات نشان داده‌اند که این دو ماده در درمان لک‌ های پوستی یا هایپرپیگمنتاسیون (تولید بیش از اندازه‌ی رنگدانه‌ های پوستی) موثر هستند. مطالعه‌ ای شامل 30 داوطلب با مشکل هایپرپیگمنتاسیون نشان داد که استفاده‌ روزانه از ماسک انار به مدت 1 ماه می‌ تواند به روشن شدن قسمت‌ های پوست که دارای لک هستند، کمک کند. از سوی دیگر، استفاده از آن بدون عوارض جانبی است.

علاوه بر این، گفته می‌ شود که خمیر تهیه شده از پودر پوست انار و آب نیز به دلیل مقدار زیاد آنتی اکسیدان می‌ تواند برای درمان آکنه و سایر مشکلات پوستی کمک کند. مطالعه‌ انجام گرفته بر روی موش‌ ها نشان داد که انار، یک روش درمان موثر برای آکنه محسوب می‌ شود. با این وجود، به مطالعات بیشتر، به خصوص مطالعات انسانی بیشتر، برای تایید نقش پوست انار در درمان آکنه نیاز است.

همچنین پوست انار به حفاظت از پوست در برابر اشعه‌ی فرابنفش و بهبود لک پوستی، آکنه، نشانه‌های افزایش سن و التیام پوست کمک می‌کند. با این وجود، مطالعات انسانی کمی در این زمینه انجام شده است و به مطالعات بیشتری نیاز است.

2- کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ های حاد

پوست انار می‌ تواند فاکتورهای خطر برای بیماری‌ های مزمنی از قبیل بیماری قلبی و دیابت را کاهش دهد. یک مطالعه‌ی کوچک 30 روزه نشان می‌دهد که 1000 میلی‌ گرم عصاره‌ پوست انار موجب بهبود کلسترول و سطح قند خون در افراد مبتلا به اضافه وزن و مرض چاق می‌شود چرا که به عنوان یک واحد ضدالتهاب عمل می‌ کند.

در مطالعه‌ دیگر شامل 7 داوطلب مبتلا به دیابت نوع 2، 500 میلی‌ گرم عصاره‌ی پوست انار موجب بهبود فشار خون، کلسترول و هموگلوبین در مقایسه با دارونما شد.

بطور خلاصه، در مطالعات کوتاه‌ مدت و کوچکی نشان داده شده است که عصاره‌ پوست انار منجر به بهبود قند خون می‌ شود. اما به مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

3- کاهش خطر از دست دادن قدرت شنوایی 

تنش اکسایشی، عاملی است که به از دست دادن قدرت شنوایی مرتبط به افزایش سن منجر می‌ شود. از آنجایی که پوست انار حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است و از بدن در برابر آسیب اکسایشی محافظت می‌کند، ممکن است خطر از دست دادن قدرت شنوایی را کاهش دهد.

مطالعات حیوانی نشان می‌ دهند که پوست انار می‌تواند به جلوگیری از کاهش قدرت شنوایی در اثر بالا رفتن سن کمک کند اما به مطالعات انسانی بیشتری در این زمینه نیاز است.

4- بهبود عملکرد مغز 

تحقیقات نشان داده که تنش اکسایشی، نقش بسیار مهمی در پیشرفت بیماری آلزایمر دارد. از آنجایی که پوست انار حاوی مقدار زیبادی آنتی اکسیدان است، به کمک آن می‌ توان کیفیت زندگی با وجود این بیماری را بهبود داد.

مطالعات حیوانی بسیاری زیادی انجام گرفته‌ اند که در آن‌ ها از پوست انار به عنوان مکمل استفاده شده است و نتایج امیدوارکننده‌ ای هم به دست آمد اما به مطالعات انسانی بیشتری در این زمینه نیاز است. مطالعه‌ ای شامل 36 انسان بالغ نشان داد که مکملی حاوی عصاره‌ پوست انار همراه با سایر ترکیبات گیاهی موجب بهبود عملکرد شناختی می‌ شود.

5-  خواص ضد سرطانی دارد

پوست انار حاوی مقدار زیادی پونیکالاجین است، پلی فنولی که خواص ضد سرطانی آن در مطالعات بسیار زیادی اثبات شده است. در یک مطالعه، عصاره‌ پوست انار به عنوان یک درمان موثر برای سرطان پروستات معرفی شده است زیرا موجب از بین رفتن سلول‌ های سرطانی می‌ شود.

اثبات شده است که انار در از بین بردن سلول‌ های سرطان سینه و روده نیز بسیار موثر است. به عبارت دیگر، باعث کند یا متوقف شدن پخش سلول‌ های سرطانی می‌ شود. علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌ اند که پوست انار برای سرطان کبد نیز مفید است و به خاطر داشتن سطح بالایی از آنتی اکسیدان، خواص محافظت‌ کننده از کبد دارد.

6- بهبود سلامت دندان 

پوست انار هنگامی که در مطالعه‌ای شامل 30 داوطلب سالم برای شستشوی دهان استفاده شد، نشان داد که می‌ تواند به جلوگیری از تشکیل پلاکت کمک کند. با این وجود، این یک مطالعه‌ قدیمی است و نتایج آن قابل توجه در نظر گرفته نشدند. مطالعات بیشتری در این زمینه نیاز است.

به دلیل خواص ضدباکتریایی قوی پوست انار، آن از تشکیل پلاکت جلوگیری می‌کند و در صورت استفاده به عنوان دهان‌شویه در درمان بیماری‌ های دندان و لثه بسیار موثر است.

فواید پوست انار

7- خواص ضد باکتریایی دارد

پوست انار به عنوان ماده‌ شستشوی دهان در برخی از فرهنگ‌ ها کمک می‌ کند. زیرا موجب درمان و تسکین گلودرد می‌ شود. در حالی که خواص ضدباکتریایی پوست انار توسط علم پذیرفته شده است اما مطالعات بسیار کمی در زمینه‌ اثبات اثربخشی آن در گلودرد انجام گرفته است.

تحقیقات نشان داده که عصاره‌ی انار دارای خواص ضدباکتریایی بسیار قوی است که در جلوگیری از عفونت و بهبود التیام زخم بسیار موثر می‌باشد.

8- درمان روماتیسم مفصلی

روماتیسم یک بیماری خودایمنی است که موجب التهاب در مفاصل می‌شود. گفته می‌شود که به دلیل خواص آنتی اکسیدانی انار، این میوه نقش مهمی در کاهش شدت بیماری روماتیسم مفصلی دارد. مطالعه‌ای نشان داده است که پونیکالاجین، ماده‌ای که در پوست امار یافت می‌شود، مانع از التهاب مفصلی و آسیب غضروفی در موش‌های مبتلا به آرتروز می‌شود.

مطالعات انجام گرفته روی موش‌ها، نتایج امیدوارکننده‌ ای از مزایای پوست انار در کاهش و درمان روماتیسم مفصلی را نشان می‌دهند اما به نتایج انسانی بیشتری در این زمینه نیاز است.

9- جلوگیری از کاهش تراکم استخوان 

مطالعات حیوانی و تحقیقات اولیه نشان دادند که پوست انار دارای مزایای بالقوه‌ امیدوارکننده‌ای در جلوگیری از کاهش تراکم استخوان و تولید مجدد بافت استخوانی است.

نحوه استفاده از پوست انار

پودر پوست انار را یا می‌ توان به صورت آماده خرید یا در خانه تهیه کرد. اگر دوست دارید خودتان این پودر را تهیه کنید، کافی است مراحل زیر را دنبال نمایید:

  1. پوست انار را از خود میوه جدا کنید.
  2. پوست‌ های جدا شده را به مدت دو تا سه روز یا تا وقتی که کاملاً خشک شوند، در برابر نور مسقیم آفتاب قرار دهید.
  3. پوست‌ ها را در مخلوط‌ کن یا غذاساز بریزید و آن‌ ها را به حالت پودری درآورید.
  4. پودر تهیه شده را در دمای اتاق در یک ظرف محکم نگه دارید.

از این پودر می‌ توان به عنوان ماسک صورت استفاده کرد. برای این منظور، کافی است آن را با آب ترکیب کنید تا حالت خمیری به خود بگیرد. علاوه بر این، می‌ توانید خیساندن پودر در آب داغ و مصرف آن به عنوان دمنوش را نیز امتحان کنید.

مطالعات هیچ‌ گونه عوارض جانبی را برای پودر پوست انار نشان نداده‌اند اما همیشه بهتر است که مصرف هر چیز جدیدی را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر تصمیم گرفته‌ اید که از پودر تهیه شده به صورت موضعی استفاده کنید، ابتدا آن را بر روی قسمت کوچکی از پوست تست کنید تا از عدم وجود حساسیت پوستی قبل از مصرف روی کل پوست اطمینان حاصل نمایید.

در نهایت، توجه داشته باشید که مطالعات مذکور از عصاره‌ی انار استفاده کرده‌ اند نه پوست آن. در حالی که یک ماسک خانگی تاثیر چندان شگفت‌ انگیزی بر روی پوست نخواهد داشت اما به احتمال زیاد آسیبی نیز به پوست نمی‌ زند.

 

سخن پایانی

در حالی که هیچ‌ گونه عوارض جانبی گزارش نشده است اما بهتر است که پیش از مصرف هرگونه مکمل جدید، با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.