مزایا و تاثیر و محدودیت های استفاده از وازلین بر صورت

وازلین یک محصول محبوب از فراورده ها به شمار میرود. وازلین ترکیبی از مواد معدنی و پارافین است. بیش از 140 سال است که از آن برای التیام بخشیدن زخم،سوختگی و خراش روی پوست استفاده میشود. جزء اصلی وازلین نفت است .شما با سایر فراورده های نفتی مثل نفت سفید و بنزین بیشتر آشنا هستید. وازلین هم یک فراورده نفتی با غلظت زیاد است.اما بر خلاف دیگر فراورده های نفتی،استفاده از وازلین برای مو و صورت مشکلی ایجاد نمیکند و حتی میشود از آن به عنوان کرم استفاده کرد.اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از وازلین استفاده میکنید به این نکات توجه کنید:

وازلین در واقع باعث انسداد سلول های پوستی شده و از خروج رطوبت از پوست شما جلوگیری میکند و در واقع این تصور که آبرسانی به پوست را انجام میدهد،اشتباه است. وازلین همچنین با ایجاد یک مانع بر روی پوست از نقاط آسیب دیده محافظت میکند و همچنین باعث میشود رطوبت پوست شما در حد متعادلی باقی بماند. وازلین از نظر مواد معدنی از روغن زیتون،لانولین و سایر روغن های معدنی ،غنی تر است.کارآمد ترین و بهترین ویژگی وازلین این است که میتوان از آن برای پاک کردن آرایش استفاده کرد و رطوبت و اکسیژن لازم حین خواب برای صورت تامین میشود.

مزایای وازلین

 • پاک کردن آرایش چشم

باتوجه به این که وازلین یک فراورده نفتی به شمار میرود ،میشود گفت که تقریبا همه آرایش چشم را میتوان با استفاده از آن، از بین برد و برخلاف برخی پاک کننده ها که استعمال آن در اطراف چشم مضر است، آسیبی به چشم نمیرساند . همچنین میتوان  برای پاک کردن ریمل و خط چشم های ضدآب هم از آن استفاده کرد.

 • حفظ رطوبت

وازلین به تنهایی میتواند بدون ایجاد التهاب پوستی،رطوبت پوست شما را حفظ کند.استفاده از وازلین پیش از خواب میتواند لطافت و رطوبت خوبی برای پوست شما به همراه داشته باشد.

 • التیام خراش ها و زخم های جزئی

وازلین ،یک لایه محافظتی روی پوست ایجاد میکند و از نفوذ باکتری در زخم های در حال بهبود جلوگیری میکند.

 • جلوگیری از خشکی و ترک خوردن لب ها

عوامل طبیعی مانند سردی هوا یا آفتاب شدید میتواند موجب خشک شدن لب ها شود. استفاده از وازلین از ایجاد خشکی جلوگیری میکند و با توجه به اینکه عاری از هرگونه اسانس میباشد ، نگرانی در مورد واکنش های آلرژیک  وجود ندارد.

 • فرم دهی به ابروها

اگر تمایل دارید ابرویی قوس دار یا مرتب تر داشته باشید ،  به شما توصیه میکنیم ،مقدار کمی وازلین بر ابروی خود بزنید تا بتوانید به آن شکلی که مد نظر دارید ، بدهید.

خواص وازلین برای برخی بیماری های پوستی

 • روزاسه

زوراسه یک نوع بیماری التهابی شایع در پوست است. علائم و دلایل بروز این بیماری در هرفرد متفاوت است اما تحقیقات صورت گرفته نشان میدهد که انسداد سلول های پوستی برای بهبود این بیماری بسیار موثر است.بنابراین وازلین از التهاب پوست جلوگیری کرده و باعث بهبود آن میشود.

 • پسوریازیس

بروز این بیماری اغلب در پوست های خشک شایع است.اگر شما علائم پسوریازیس را بر پوست خود مشاهده میکنید ، با توجه به این که استفاده از وازلین موجب حفظ رطوبت پوست میشود، میتوانید از آن به صورت موضعی استفاده کنید.

 • پیری زودرس

طی نتایج به دست آمده از تحقیقات صورت گرفته بر عملکرد ضد باکتریایی وازلین ،این ماده موجب تنظیم و افزایش پپتید های موجود در سطح پوست میشود . وجود این ویژگی باعث محبوبیت برخی کرم ها و محصولات زیبایی شده است.وازلین در اصل به درمان چین و چروک های صورت کمکی نمیکند اما رطوبت ایجاد شده در اثر استعمال وازلین ، سرعت بروز علائم پیری را کاهش داده و از پیری زودرس جلوگیری خواهد کرد.

 • استفاده از وازلین برای آفتاب سوختگی مناسب نمیباشد.

باتوجه به این که وازلین خاصیت روغنی دارد ، استفاده از آن بلافاصله پس از آفتاب سوختگی موجب تشدید التهاب شده و ابدا توصیه نمیشود .اگر چه در نشان اعتماد این محصول ذکر شده که برای آفتاب سوختگی مناسب است،شما تنها میتوانید از آن برای درمان آفتاب سوختگی های درحال بهبود استفاده کنید و در عوض برای درمان فوری میتوانید از آلوئه ورا استفاده کنید.

 • برای درمان آکنه از وازلین استفاده نکنید.

به گفته آکادمی تخصصی پوست و مو ، استفاده از وازلین برای پوست های مستعد آکنه ، موجب تشدید آکنه خواهد شد.

 

 

 • آیا استفاده از وازلین برای پوست های خشک مشکلی ایجاد نمیکند؟

وازلین برای پوست های خشک خطری ایجاد نمیکند.اگر شما پوست خشکی دارید یا پوست شما به اصطلاح پوسته پوسته میشود میتوانید از وازلین برای حفظ رطوبت پوست خود استفاده کنید. برخلاف سایر محصولات ، استعمال وازلین بر اطراف چشم مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

 • آیا استفاده از وازلین برای پوست های چرب توصیه میشود؟

حتی اگر شما پوست چربی داشته باشید ،استفاده از وازلین خطری با خود به همراه ندارد. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که ممکن است احساس سنگینی بر پوست خود داشته باشید.

 • آیا میشود از وازلین برای پوست های حساس استفاده کرد؟

سازندگان وازلین مدعی هستند که وازلین محصولی ضدحساسیت است پس میتوانید بدون نگرانی از آن استفاده کنید.

پی نوشت:

 • ایجاد آلرژی: در موارد نادری استفاده از وازلین آلرژی زا است. اگر شما به فراورده های نفتی حساسیت دارید ،از استفاده از وازلین خودداری کنید.
 • وازلین مرطوب کننده نیست: وازلین یک مرطوب کننده محسوب نمیشود.
 • وازلین سلول های پوستی را مسدود کرده و از خروج رطوبت و آلودگی ها جلوگیری میکند. به یاد داشته باشید که هنگام خواب به منظور تنفس پوستی آن را از صورت پاک کنید.
 • سطح پوست به کندی وازلین را جذب میکند: احساس رطوبت در پوست هنگام استفاده از وازلین بدان دلیل است که وازلین به کندی جذب پوست میشود.
 • سنگین است: وازلین برای استفاده روزانه و یا زیرسازی در آرایش مناسب نمیباشد زیرا باعث میشود شما احساس سنگینی در پوست داشته باشید.

 

 

خلاصه نکات

برای بیشتر افراد وازلین یک روش ایمن و مقرون به صرفه برای حفظ رطوبت در پوست است. حتی اگر از بیماری های روزاسه یا پسوریازیس رنج میبرید استفاده از وازلین برای شما مشکلی به وجود نخواهد آورد.وازلین به راحتی آرایش را از بین میبرد و برای پوست های حساس مشکلی به وجود نخواهد آورد.اگرچه وازلین به خودی خود به پوست رطوبت نمیرساند اما موجب میشود رطوبت پوست شما ازبین نرود.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.