بهترین ظرف برای درست کردن ماست

ظرف مناسب ماست زدن

اگر تصمیم به تهیه یک ماست عالی و سفت و خوشمزه خانگی دارید توجه به ظرف آن مهم است. بهترین گزینه برای تهیه کردن ماست ظروف سفالی است به دلیل اینکه آب اضافی آن را جذب میکند و ماستی سفت و چکیده به شما می دهد. در این پست به شما نحوه تهیه ماست خانگی و بهترین ظرف برای کردن ماست را می گوییم.

ماست های خانگی طعمی بهتر و متفاوت تر از ماست های شرکتی دارند اما لازم است برای تهیه ماست خانگی به نکاتی توجه کرد. در این پست برای ما آموزش تهیه ماست خانگی سفت و خوشمزه و بهترین ظرف برای درست ماست را می گوییم. با ما همراه باشید.

بهترین ظروف برای زدن ماست

اگر از طعم ماست هایی شرکتی خسته شده اید و می خواهید ماست سالم تری تهیه نمایید در این پست روش تهیه ماست خانگی خوشمزه را به شما می گوییم.

نکته اول تهیه ماست خانگی انتخاب ظرف مناسب آن است. بهتر است بدانید که بهترین ظرف برای درست کردن ماست خانگی ظروف سفالی هستند که آب اضافی ماست را جذب می کنند و باعث می شوند ماستی چسبنده و سفت داشته باشید.

ظروف سفالی خاصیت مکندگی بسیار زیادی دارند و به دلیل این خاصیت بسیار کاربردی، آب اضافی ماست را می گیرند و که این روند باعث به وجود آمدن ماست چکیده  و سنتی می شود. نکته مهم این است که بهتر است ظروف سفالی لعابدار باشند تا آب اضافی به بیرون ظرف پس ندهد و همچنین میکروب ها از بیرون به داخل ماست نفوذ نکنند.

اما اگر ظروف سفالی در دسترس شما نبود می توانید از ظروف لعابی و استیل برای تهیه ماست خانگی خوشمزه استفاده نمایید.

طرز تهیه ماست خانگی

  • شیر 4 پیمانه
  • ماست به میزان لازم

در ابتدا توجه داشته باشید که به ازای هر یک کیلو  شیر یک قاشق و نیم غذا خوری ماست نیاز دارید.

سپس مایه ماست را چند ساعت در محیط قرار دهید ت به دمای محیط برسد.

در یک ظرف لعابدار یا استیل شیر را میریزیم و روی اجاق با دمای متوسط رو به بالا قرار می دهیم تا به نقطه جوش برسد. بهتر است که از ابتدا ان را هم بزنید تا پروتئین های شیر  به ته ظرف نچسبند.

شیر را به مدت ده دقیقه روی اجاق قرار دهیم تا به خوبی جوش بیاید. توجه داشته باشید که شیر نباید تایم زیادی جوش بخورد زیرا آنزیم های آن از بین می رود.

سپس شیر را از روی اجاق بر میداریم و درون ظرف سفالی لعابدار مورد نظر میریزیم و اجازه میدهیم تا خنک شود به طوری که هنگامی که انگشت کوچک خود را به مدت 10 ثانیه داخل شیر میگذاریم داغ شود. توجه داشته باشید که حدود 40 دقیقه طول می کشد تا شیر خنک شود. سپس مایه ماست را درن شیر میریزیم و هم میزنیم تا به خوبی با شیر مخلوط شود.

سپس ظرف را بدون تکان دادن درون بقچه یا پارچه گرم می پیچیم تا گرم بماند و به مدت 6 ساعت میگذاریم استراحت نماید.

سپس بدون اینکه ماست بهم بخورد طرف را تکان دهید آن را به مدت 24 ساعت داخل یخچال بگذارد. زیرا اگر ظرف را تکان دهید ماست آب می اندازد. پس از آن میتوانید از ماست استفاده نمایید. ماست خانگی چکیده و خوشمزه شما حاضر شده است.

ماست طبع سرد دارد بنابراین بهتر است آن را با مصلح ماست مصرف کنید.

همچنین بخوانید:

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.