بهترین مواد غذایی برای قد کودکان که به قد بلند شدن آن ها کمک می کند

چه مواد غذایی برای رشد قد کودکان مفید است

گرچه مهمترین عامل برای قد بلند شدن کودکان ژنتیک و ارث است اما نباید نقش مواد غذایی را نادیده گرفت در این نوشته بهترین و موثرترین مواد غذایی برای قد بلند شدن کودکان را به شما معرفی می کنیم.

داشتن قد بلند و اندامی جذاب و کشیده صفت بارز در زیبایی افراد محسوب می شود. هر پدر و مادری تمایل دارد که فرزندش قد بلندی داشته باشد. دختران در 19 سالگی به قد کامل رسیده ولی پسران تا 25 سالگی هم رشد قدی دارند. والدین میتوانند توسط رژیم غذایی سالم و صحیح باعث افزایش رشد فرزند عزیزشان شوند. در این مقاله به معرفی بهترین و مفیدترین مواد غذایی که برای افزایش قد در کودکان بسیار حائز اهمیت است، میپردازیم. مواد غذایی برای افزایش قد کودک می توانند تاثیر مطلوبی داشته باشند.

عوامل موثر در قد کودکان

سه عامل اساسی بنام ژن ها، رژیم غذایی و نوع و روش زندگی، تعیین کننده مستقیم در قد کودک هستند. ژنتیک یا وراثت از مهمترین عوامل شناخته شده در  بلند شدن قد کودک شناخته شده است. مصرف مواد غذایی مناسب برای افزایش قد تاثیرگذار است.

هورمون رشد انسانی (HGH) توسط غده هیپوفیز ترشح می‌شود و در تنظیم قد کودک تاثیر بسزایی دارد. تشویق کودک به مصرف غذاهای مغذی و سالم در تولید این هورمون باعث افزایش قد کودک خواهد شد.

مواد غذایی برای افزایش قد کودکان

مصرف مواد غذایی مفید برای افزایش قد کودکان تاثیری زیادی بر قد و رشد مناسبشان دارد. قد کودکان از بزرگترین نگرانی های پدران و مادران است. قد کودک در افزایش اعتمادبنفس کودک  تأثیر گذار است. برخی از کودکان، سرعت رشد قدی کمتری نسبت به همسن خود دارند. گاهی کودکان کوتاه قد در مدرسه مورد تمسخر دیگران قرار می گیرند که باعث ترس آنها و کاهش اعتماد به نفس آنها خواهد شد. خواندن ده نکته برای تربیت کودکانی با اعتماد به نفس بالا توصیه می شود.

بهترین مواد غذایی برای رشد قد کودکانقد تحت تاثیر ژن ها قرار میگیرد. اما عوامل اکتسابی در زندگی روزانه مانند نوع مواد غذایی که کودک مصرف میکند نیز بر قد اش در دوران رشد کودک تأثیر گذار است. والدین نمیتوانند ژنی که به کودک انتقال داده اند را تغییر دهند، اما برای رشد قدی کودک میتوانید از رژیم غذایی سالم و مغذی استفاده کنند.

توجه داشته باشید که ژن هر قدر هم که باعث افزایش قد شود ولی با تغذیه نامناسب، رشد قد کودک متوقف میشود.

پروتئین ها

پروتئین از مهمترین مواد غذایی در افزایش قد کودکان محسوب میشود. پروتئین برای ساخت، رشد و نگهداری عضلات و بافتهای بدن لازم است. کمبود پروتئین باعث توقف رشد و کاهش توده عضلانی خواهد شد، باید رژیم غذایی کودک دلبندتان حاوی مواد غذایی سرشار از پروتئین به اندازه کافی باشد.

مواد معدنی

مواد معدنی برای افزایش قد کودک لازم و ضروری است. غذاهای غنی از  آهن، منیزیم، فسفر، ید، منگنز و فلوراید در تقویت رشد کودکان و نوجوانان موثر هستند. کلسیم یکی از مواد معدنی مهم است، زیرا در رشد قد کودک و استحکام استخوان ها نقش بالقوه و موثری دارند.

انواع ویتامین ها

ویتامین D در سلامت کل بدن، رشد استخوان و افزایش قد لازم است. ویتامین دی به جذب کلسیم کمک کرده است. کمبود ویتامین دی باعث تضعیف استخوان ها میشود و بر قد کودک اثر منفی خواهد داشت. بنابراین برای افزایش قد کودک خود مواد غذایی حاوی ویتامین دی را در برنامه غذایی او بگنجانید.

ویتامین آ، ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین سی ، ریبوفلاوین، اسید اسکوربیک و ویتامین F برای رشد قد کودکان بسیار حائز اهمیت است. سبزیجات و میوه ها غنی از ویتامین هستند و وجود این ترکیبات در رژیم غذایی ضروری و لازم میباشد.

ویتامین ها و عناصرمعدنی مؤثر برای رشد قد کودکان

1.کلسیم
کلسیم در روند رشد و افزایش تراکم استخوان لازم است. در دوران کودکی و نوجوانی استخوان در حال رشد میباشد و بعد از متوقف شدن رشد، استخوان سازی دارمه دار است.

2. ویتامین های گروه B
ویتامین B1 و B2 در افزایش قد و پیشگیری از کوتاهی قد موثر است.

3. ویتامین D
بر سلامت استخوان و بافت همبند و در تراکم استخوان و پیشگیری از کوتاهی قد با مصرف مکملهایی غنی از کلسیم یا مصرف لبنیات موثر است.

ویتامین D با افزایش جذب کلسیم باعث تحریک رشد استخوانی می گردد.

4. ویتامین K
این ویتامین، یک پروتئین کاملا کاربردی به اسم استئوکلسین را در بدن میسازد. استئوکلسین با ویتامین k و اتصال به کلسیم و فسفر سبب تقویت و استحکام استخوانها شده و موجب رشد استخوان ها ميشود.

5.منیزیم
منیزیم محرک غده تیروئید براي ترشح هورمون کلسیتونین است، این هورمون کلسیم در خون و فعالیت سلول های استخوانی را کنترل می کند.

6.زینک یا روی
عنصر روی یا زینک باعث ترشح هورمون های جنسی و غده تیروئید و ترشح کلسیتونین شده و با باعث تولید ویتامین D ، جذب کلسیم و افزایش قد خواهد شد.

7. ویتامین C
براي رشد و افزایش قد و رشد اسکلتی لازم است. این ویتامین باعث افزایش ساخت تاندون ها و بافت اسکلتی شده و موجب استحکام استخوان ميشود .

8. فسفر
استخوان ها از کلسیم و فسفر ساخته شده است و بیشتر ساختار استخوان ها را فسفات تشکیل ميدهد.
با مصرف رژیم غذایی سالم و طبیعی و سبک درست زندگی و همچنین استفاده از مکملهای رژیمی غذایی تحت نظر پزشک میتوانید بر افزایش رشد قدی کودکتان تاثیر بگذارید.

بهترین مواد غذایی برای قد کودکانکربوهیدرات ها

مصرف بیش از حد کربوهیدراتها  مضر است، اما مقدار متعادلش برای افزایش قد کودکان در رژیم غذایی سالم لازم و ضروری است. کربوهیدرات ها مانند انواع قندهای ساده و پیچیده مثل خرما و نان به کودکان انرژی می دهد. رژیم غذایی باید حاوی کربوهیدرات های سالم باشد. کربوهیدرات های سالم و مغذی رژیم غذایی کودک شامل غلات کامل و سبوس برنج و گندم است. استفاده از آرد تصفیه شده مانند پیتزا، همبرگر و نان سفید، برای رشد کودک مضر خواهد بود.

اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6  هم علاوه بر کربوهیدرات ها، پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی، برای سلامت و رشد قد کودک نیاز است.

لبنیات و مشتقات آن

یکی از مهمترین غذاهای حاوی مواد مغذی برای رشد قد کودک لبنیات و مشتقات آن است. شیر، پنیر و کشک سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم و ویتامین های A ، B ، D و E میباشد. شیر منبع پروتئین به رشد سلول های بدن کمک می کند. ماست گزینه خوبی برای رشد قد کودک است.

تخم مرغ

تخم مرغ با داشتن پروتئین، ویتامین B12 ،کلسیم و ریبوفلاوین برای افزایش قد کودکان ضروری و مفید است. سفیده تخم مرغ 100٪ پروتئین دارد. اگر خواهان رژیم غذایی بدون چربی هستید، زرده را از سفیده جدا کنید و فقط سفیده تخم مرغ را به کودک بدهید.

مرغ

مرغ مانند تخم مرغ غنی از پروتئین است. مرغ خصوصا سینه مرغ بیشترین پروتئین را در میان سایر غذاهای حیوانی دارد. مرغ به ساختن بافت ها و عضلات کمک کرده و باعث افزایش قد کودک می شود.

سویا

سویا از مواد مغذی باارزشی است که به افزایش سلامتی و قد کودک کمک شایانی میکند. سویا حاوی پروتئین، فولات، ویتامین ها، کربوهیدرات ها و فیبر است و برای گیاهخواران گزینه بسیار مناسبی بشمار میآید.

موز

موز سرشار از پتاسیم، منگنز و کلسیم است که به تقویت سلامت و رشد قدی کودک کمک میکند.

آووکادو

این میوه حاوی اسیدهای چرب تک غیراشباع است و کاهش دهنده چربی بد خون و بیماري های قلبی میباشد.

این میوه با داشتن فیبرهای محلول باعث تنظیم قندخون شده و منبع ویتامین ای است. این میوه را همراه لیمو و ماست به عنوان میان وعده کودکتان بدهید.

آجیل و دانه ها

آجیل و دانه ها حاوی مواد معدنی، ویتامین های ضروری و چربی های سالم و اسیدهای آمینه برای رشد کودک هستند. آنها را به صبحانه اضافه کرده و یا بصورت میان وعده به کودکتان بدهید.

مغز گردو، بادام و فندق و دانه کتان بصورت آسیاب شده یا کره آن برای افزایش قد کودک موثر است.

سبزیجات برگدار

سبزیجات سبز مثل کلم بروکلی، اسفناج، نخود فرنگی، بامیه و کلم بروکسل غنی از مواد معدنی ضروری، ویتامینها و فیبر است که به رشد کودک کمک می کنند.

میوه ها

میوه های تازه فصلی به خصوص میوه های سرشار از پروتئین برای حفظ سلامت و رشد قد کودکتان مفید است. میوه ها غنی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر هستند. انواع میوه ها، خصوصا میوه های سرشار از ویتامین C و A، مانند پاپایا، پرتقال، هندوانه، انبه، سیب و زردآلو در رژیم غذایی کودک به افزایش قد کودک کمک میکند.

ماهی

ماهی حاوی پروتئین و ویتامین دی است که به رشد استخوان و عضلات بدن کودک کمک می کند.

هویج

هویج حاوی ویتامین های A و C است. این ویتامینها در هویج در سلامت استخوان ها موثر است.

غلات کامل

غلات کامل از مواد غذایی سالم و عالی برای رشد قد کودکان هستند. غلات کامل انرژی مورد نیاز کودک را فراهم میکند و حاوی مقدار زیادی فیبر، ویتامین، آهن، منیزیم و سلنیوم است. نان و ماکارونی سبوس دار را در برنامه غذایی کودکتان قرار دهید.

گوشت قرمز

گوشت قرمز غنی از پروتئین و آهن است. مصرف گوشت قرمز در حد اعتدال برای بدن مفید و ضروری خواهد بود.

لوبیا

لوبیا باعث تحریک هورمون رشد کودکان میشود. لوبیا سرشار از فیبر و مقدار زیادی پروتئین و سایر مواد مغذی است.

غذاهای مضر برای رشد قد کودکان

مصرف موادغذایی زیر در رشد قد و سلامت کودک عزیزتان تاثیر منفی میگذارد:

  • قند و شکر
  • اسید چرب ترانس
  • چربی های اشباع

غذاهای وجود دارد که برای رشد کودک مفید نیستند.

مصرف بیش از حد قند، نمک، قهوه، چربی و نوشابه های گازدار در رژیم غذایی کودک تاثیر منفی در روند رشد و سلامت کودک میگذارد.

این غذاها مهارکننده های کلسیم هستند و مانع جذب کلسیم میشوند. کودکانی که غذای سالمی مصرف نمیکنند در سنین بالا دچار بیماری هایی مانند چاقی، بیماری های قلبی،  دیابت،  آرتروز و پوکی استخوان میشوند.

توصیه های ضروری برای کمک به رشد قد کودکان

  • کودک باید خواب منظم داشته باشد. بدن در استراحت و خواب، هورمون رشد را آزاد میکند.
  • نوزادان در شبانه روز حداقل به 14الی17 ساعت خواب، کودکان 3 تا 11 ماهه در حدود 12الی 17 ساعت نیاز دارند.
  • کودک بزرگ که می شود، زمان خواب کاهش میابد و به 10الی13 ساعت خواب در 3 تا 5 سالگی می رسد. خواب منظم بر رشد و حفظ سلامت بدن نقش مهمی دارد.
  • کودک را به ورزش تشویق کنید. ورزش ها در فضای باز به دریافت ویتامین D بدن و به تقویت عضلات کمک می کند.
  • شنا و بسکتبال که شامل پریدن هستند، یوگا، پرش و آهسته دویدن کمک زیادی به افزایش قد کودک در طول سالهای رشد خواهد کرد.
  • تنقلات بدون ارزش غذایی را حذف کنید و میوه های خشک، آجیل و مغزها را جایگزین کنید.
  • برخی مکمل ها برای سلامتی و رشد کودک در داروخانه ها موجود است که با تجویز پزشک همراه با ناهار یا شام به کودکتان دهید، بسیار موثر و ضروری برای رشد قد کودک است چون سرشار از ویتامینها و مواد مغذی با دوز تعیین شده برای رشد کودکتان میباشد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.