مناسب‌ترین زمان برای خوردن قهوه | بهترین ساعت قهوه خوردن

بهترین زمان خوردن قهوه

چه زمان و ساعتی در روز قهوه بنوشیم تا از فواید آن حداکثر استفاده را ببریم.

زنگ به صدا در می‌آید و وقت آن است که روز را شروع کنید. و البته زمان خوردن قهوه! با این وجود، بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب مناسب‌ترین زمان برای خوردن قهوه نیست. برخی به خوردن قهوه ناشتا برای لاغری اعتقاد دارند اما این روش مناسبی برای لاغر شدن نیست و ممکن است سلامت معده شما را به خطر بیاندازد.

بهترین زمان خوردن قهوه در روز

بهترین زمان مصرف قهوه برای لاغری، چربی سوزی و … صبح است اما نه بلافاصله بعد زا بیدار شدن از خواب. خوردن قهوه در اولین لحظاتی که از خواب بیدار می شوید ممکن است باعث ایجاد مقاومت در برابر کافئین شود که در ادامه بیشتر توضیح داده می شود.

حداقل یک ساعت صبر کنید (یا بیشتر)

کورتیزول یا همان هورمون استرس متابولیسم (سوخت و ساز بدن)، پاسخ ایمنی بدن و فشار خون را تنظیم می‌کند و شما را هوشیار و متمرکز نگه می‌دارد. این هورمون توسط غده‌ی فوق کلیوی وقتی استرس دارید ترشح می‌شود، اما در زمان‌های مختلف روز نیز به عنوان بخشی از ریتم طبیعی بدن ترشح می‌شود. کورتیزول حدود 30 الی 45 دقیقه بعد از بیدار شدن از خواب در بالاترین سطح خود قرار دارد و به مروز زمان در طی روز کاهش می‌یابد. (لازم به ذکر است که مهم نیست در چه ساعتی از روز از خواب بیدار می‌شوید، یعنی فرق نمی‌کند سحرخیز هستید یا دیر وقت می‌خوابید و دیر از خواب بیدار می‌شوید).

برای اکثر افراد، مناسب‌ترین زمان برای خوردن قهوه بین ساعت‌ 9:30 الی 11:30 صبح است.

مناسب‌ترین زمان برای خوردن قهوه

اما چرا بهترین زمان سرو قهوه بعد از صبحانه است؟

ممکن است به نظر آید که کافئین می‌تواند به عنوان محرک عمل کند و میزان تولید کورتیزول را افزایش دهد، اما یافته‌ها نشان می‌دهند که خوردن قهوه یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا وقتی کورتیزول در بالاترین سطح خود قرار دارد، اثربخشی کافئین را کم کرده و ممکن است موجب ایجاد مقاومت به کافئین در بدن شما شود. (به جای این که به سطح انرژی کورتیزول طبیعی بدن اضافه کنید، آن را با کافئین جایگزین کنید).

سطح مقاومت کمتر به کافئین بدین معنی است که شما برای همان میزان اثربخشی به مقدار بیشتری کافئین نیاز دارید. همچنین، یافته‌ها حاکی از این است که کافئین موجود در قهوه می‌تواند سطح کورتیزول در بدن را افزایش دهد و افزایش سطح کورتیزول می‌تواند تاثیر منفی بر سیستم ایمنی داشته باشد و حتی منجر به مشکلاتی برای سلامتی فرد شود.

سعی کنید روتین صبحگاهی خود را تغییر دهید: ابتدا صبخانه بخورید، سپس کمی صبر کنید و بعد از خوردن قهوه لذت ببرید. اگر این ترتیب را رعایت کنید، ‌متوجه خواهید شد که افزایش سطح انرژی‌تان برای مدت زمان بیشتری باقی می‌ماند.

خوردن قهوه در بعد از ظهر

به طور متوسط، سطح کورتیزول افراد بین ساعت‌های 8 الی 9 صبح، ظهر و 1 الی 5:30 بعد از ظهر در بالاترین سطح خود قرار دارد. از این رو، توصیه می‌شود که قهوه را در این ساعات از روز بنوشید تا فواید حاصل از آن به حداکثر رسیده و از ایجاد مقاومت به کافئین جلوگیری به عمل آید.

اما لازم است که به یاد داشته باشید که خوردن قهوه در دیر وقت می‌تواند بر خواب شما تاثیر منفی داشته باشد. نیمه عمر کافئین شش ساعت است و کافئین مانع عملکرد انتقال‌دهنده‌های عصبی ادنوزین می‌شوند؛ این انتقال‌دهنده‌های عصبی به شما کمک می‌کنند تا بخوابید. به عبارت دیگر، سعی کنید حداقل 6 ساعت قبل از خواب کافئین مصرف نکنید. توصیه شده است که مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین را بعد از ساعت 2 الی 3 بعد از ظهر متوقف کنید و از خوردن بیش از 4 فنجان قهوه در روز اجتناب کنید.

به جای خوردن قهوه در ساعات پایانی روز یک دمنوش گیاهی بنوشید که به خواب راحت‌تر شما کمک کند.

بهترین زمان خوردن قهوه برای تمرین ورزشی

تحقیقات یافته‌اند که خوردن قهوه 30 الی 60 دقیقه قبل از یک تمرین ورزشی می‌تواند شما را در انجام تمرینات تقویت کند و احساس خستگی را به تاخیر اندازد (عدم توانایی در انجام تمرین با شدت بالا) و قدرت و استحکام عضلانی شما را بهبود بخشد.

بهترین زمان خوردن قهوه در روزبهترین زمان خوردن قهوه برای کاهش وزن

صبح. قهوه می‌تواند نرخ متابولیسم بدن شما را بهبود بخشد، اما برای اثر چربی‌سوزی و کاهش وزن، تنها یک یا دو فنجان قهوه توصیه می‌شود.

کلام آخر

برای بسیاری از افراد خوردن قهوه بلافاصله بعد از بیدار شدن در صبح یک عادت است و از آن لذت می‌برند. اما طبق آنچه که در این مقاله گفته شد، بهتر است حداقل نیم ساعت صبر کنید و بعدا یک فنجان قهوه بنوشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.