بهترین زمان برای مصرف قرص امگا ۳ در طول شبانه روز

قرص امگا 3 را چه زمانی مصرف کنیم

در این نوشته درباره این موضوع که قرص امگا 3 کی باید خورده شود صحبت می کنیم و خواهیم گفت بهترین زمان خوردن قرص امگا 3 چه ساعتی از شبانه روز است.

مدت‌هاست که صبحانه به عنوان زمان مطلوب برای مصرف داروها، مکمل‌های غذایی و روغن ماهی (قرص امگا3) در نظر گرفته شده است. و منطقی هم به نظر می‌آید. در شروع روز، بسیاری از ما دوست داریم با انرژی تمرکز خود را بر روی سلامتی معطوف کنیم. با این وجود، مطالعات جدید پیوندی میان اثربخشی داروها و زمان مصرف آن‌ها یافته‌اند. این یافته‌ها پیشنهاد می‌دهند که بهتر است برنامه‌ریزی جدیدی برای زمان مصرف دارو داشته باشید.

روغن ماهی یکی از مرسوم‌ترین مکمل‌های قرص امگا 3 است. و به لحاظ فنی، به شرطی که آن را همراه با یک وعده‌ی غذایی میل کنید زمان مصرف قرص امگا 3 تاثیر چندانی ندارد. EPA و DHA امگا 3 موجود در روغن ماهی، چربی هستند و در صورتی که با چربی‌های دیگر مصرف شوند بیشتر در بدن جذب می‌شوند. اگر قرص امگا 3 را با معده خالی مصرف کنید، به احتمال زیاد به خوبی جذب نخواهد شد.

اگر شما جز افرادی هستید که با مصرف قرص امگا 3 دچار ریفلاکس معده می‌شوید، برخی از متخصصان پیشنهاد می‌کنند که دوز تجویز شده را طی روز در چند مرحله مصرف کنید و مصرف دوز بیشتر در هنگام عصر خودداری کنید. دلیل آن این است که روغن ماهی موجب افزایش ترشح مایعات معده می‌شود، که خود می‌تواند منجر به سوهاضمه در برخی افراد شود. برای دیگران، شب می‌تواند زمان مناسبی برای مصرف قرص امگا 3 باشد، خصوصا اگر همراه با سایر مواد مغذی برای بهبود خواب مصرف شود.

شب بهترین زمان برای مصرف دارو و مکمل‌های غذایی

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که آسپرین و داروهای پایین آورنده‌ی کلسترول و نیز داروهای فشار خون و ضد ریفلاکس معده بهتر است هنگام عصر مصرف شوند. دانشمندان بیان می‌کنند که هنگام خواب، ریتم شبانه‌روزی بدن بر تعادل هورمونی تاثیر می‌گذارد و نیز توانایی بدن در جذب مواد شیمیایی موجود در داروها و مکمل‌هایی غذایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از آنجایی که بسیاری از علائم (خصوصا علائم مرتبط با ریفلاکس معده و بیماری‌های قلبی) در هنگام شب تشدید می‌شوند، مصرف داروها و مکمل‌های خاص در این زمان می‌تواند به بهبود شرایط سلامتی فرد در روز بعد کمک کند.

بهترین زمان برای مصرف قرص امگا 3

آنچه مطالعات بین‌المللی کشف کرده‌اند

فرض کنید داروی ضد ریفلاکس مصرف می‌کنید. بین ساعت‌های 10 شب الی 2 صبح، معده به طور معمول دو تا سه برابر بیشتر از ساعات دیگر شب اسید تولید و ترشح می‌کند. علاوه بر این، سوزش معده در هنگام دراز کشیدن بدتر می‌شود که عوارض جانبی آن را تشدید می‌کند.

این فاکتورهای توضیح می‌دهند که چرا در مطالعه‌ای عنوان شد که 70% از افرادی که داروی ضد ریفلاکس را در ساعات پایانی شب مصرف کرده‌اند، نتیجه‌ی بهتری گرفته‌اند؛ در حالی میزان تسکین علائم در 42% از افراد یکه صبح دارو را مصرف کرده‌اند کمتر بوده است.

همچنین، به خوبی مستند شده است که سکته‌ی قلبی و مغزی بیشتر در اوایل صبح رخ می‌دهند. این پدیده می‌تواند توضیح دهد که چرا مطالعه‌ای 5 ساله در اسپانیا نشان داد که خطر سکته‌ی قلبی و مغزی در افرادی که داروی فشار خون را در شب مصرف می‌کردند در مقایسه با افرادی که دارو را در اوایل صبح مصرف می‌کردند، 33% کمتر بود.

تاثیر یک وعده غذایی کم چرب بر میزان جذب قرص امگا 3

برای دهه‌ها، بسیاری از افراد عادت داشتند که قرص امگا 3 را در اوایل صبح مصرف کنند. با این وجود، محققان دریافتند که اسیدهای چرب امگا 3 باید همراه با غذا مصرف شوند؛ ترجیحا همراه با یک وعده‌ی غذایی پر چرب، تا بدن آن‌ها را به خوبی جذب کند.

 امروزه، دانشمندان گمان می‌کنند که تمایل به سمت صبحانه‌های کم چرب و حذف کامل وعده‌ی صبحانه می‌تواند توضیحی بر این موضوع باشد که برخی از مصرف کنندگان مکمل‌های امگا 3 نتیجه‌ی لازم را دریافت نمی‌کنند. به عبارت دیگر، علیرغم مصرف مکمل، سطح شاخص امگا 3 در بدن آن‌ها افزایش نمی‌یابد. این به چه معناست؟ اگر شما صبحانه نمی‌خورید یا مواد غذایی با چربی کم را برای صبحانه مصرف می‌کنید، بهتر است خوردن قرص امگا 3 را به سایر وعده‌های غذایی روز موکول کنید.

چرا شب بهترین زمان برای مصرف قرص امگا 3 است؟

در حالی که دریافت دوز موثر روغن ماهی با کیفیت تفاوت بسزایی در نتیجه‌ی حاصل به همراه خواهد داشت، اما زمان مصرف قرص امگا 3 آن نیز مهم است. علاوه بر مشکلاتی که در بالا ذکر شد، در ادامه دو دلیل برای این که شب بهترین زمان برای مصرف قرص امگا 3 است را بازگو می‌کنیم: التهاب و کیفیت خواب.

اگر آرتروز یا درد مفاصل دارید، به احتمال زیاد علائم مرتبط با این بیماری‌ها در صبح تشدید می‌شوند. مطالعه‌ای در فرانسه به این نتیجه رسید که NSAIDها (داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی) وقتی بیشتری اثربخشی را دارند که هشت ساعت قبل از شروع اوج درد مصرف شوند.

از آنجایی که اسیدهای چرب امگا 3 درست همانند NSAIDها عمل می‌کنند، مصرف مکمل روغن ماهی در شب به شما کمک می‌کند تا صبح راحت‌تر و با درد کمتری از خواب بیدار شوید.

فواید مصرف قرص امگا 3

در یک مطالعه‌ی آزمایشی در انگلستان، محققان دریافتند که زمان خواب کودکانی که مکمل امگا 3 دریافت کرده بودند به طور متوسط 58 دقیقه افزایش یافت. علاوه بر این، تعداد شب بیداری‌ها نیز کاهش قابل توجهی داشت. مطالعات دیگر نیز به طور مشابه نشان می‌دهند که مصرف دوز مناسب قرص امگا 3 برای داشتن یک خواب کافی و با کیفیت، استراحت بیشتر و کاهش خطر ابتلا به آپنه خواب ضروری است.

در مطالعه‌ی دیگری، محققان دانشکده‌ی بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان، شواری ملی علوم و فناوری مکزیک و موسسه ملی بهداشت عمومی مکزیک بررسی کردند که آیا غلظت پلاسمای DHA اسید چرب امگا 3 به زمان‌بندی خواب و مدت زمان خواب در نوجوان مرتبط است یا نه. با استفاده از زیرمجموعه‌ای از این مطالعه، نمونه شامل 405 شرکت کننده‌ی نوجوان بین 9 تا 17 سال از مکزیکوسیتی بود که خواب و نیز مقدار پلاسمای موجود در اسیدهای چرب زنجیره بلند در آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گرفت.

به گفته‌ی دانشمندان، نوجوانانی با غلظت پایین‌تر DHA پلاسما به طور تقریبی 45 دقیقه دیرتر از نوجوانانی که غلظت بالاتری از DHA را داشتند، خوابیدند. اگرچه DHA با مدت زمان خواب در طول هفته هیچ ارتباطی نداشت، اما با 30 دقیقه خواب بیشتر در آخر هفته‌ها مرتبط بود؛ یعنی وقتی که محدودیت زمان خواب به دلیل تکالیف مدرسه و یا وظایف کاری کمتر می‌شود.

با توجه به آنچه گفته شد، افزایش 20 الی 30 دقیقه‌ای مدت زمان خواب می‌تواند از نظر کنترل عاطفی و نتایج تحصیلی برای کودکان و نوجوانان بسیار مفید باشد. نتایج بدست آمده از این تحقیق به لحاظ بالینی بسیار معنادار است و نقش احتمالی قرص امگا 3 در بهبود سلامت و کیفیت خواب نوجوانان را بیان می‌کند.

کلام آخر

درباره بهترین زمان برای مصرف قرص امگا 3 صحبت کردیم. مطالعات جدید نشان داده‌اند که مصرف قرص امگا 3 همراه با یک وعده‌ی غذایی حاوی چربی موجب افزایش جذب آن توسط بدن می‌شود. به همین دلیل، متخصصان توصیه می‌کنند که بهترین زمان مصرف قرص امگا 3 شب است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.