بهترین زمان آموزش زبان دوم به کودکان (یادگیری ضمنی بهتر است یا آگاهانه؟)

بسیاری از پدر و مادرها دوست دارند که فرزندانشان زبان دوم و زبان انگلیسی یاد بگیرند و بتوانند به آن تسلط داشته باشند اما نمی دانند بهترین زمان آموزش زبان دوم به کودکان چه سنی است؟ برخی معتقدند آموزش زبان دوم به کودک از سن 2 سالگی باید شروع شود زیرا کودکان در این سن به شکل ضمنی و ناخودآگاه یاد می گیرند و تنها چیزی که برای فراگیری زبان دوم نیاز دارند حافظه است. اما برخی دیگر معتقدند آموزش زبان یا به طور کلی هر چیز دیگری به کودکان باید از سنین بالاتر آغاز شود یعنی زمانی که کودکان به شکل آگاهانه یاد می گیرند. برای یافتن پاسخ این شوال که سن مناسب اموزش زبان دوم به کودک چه زمانی است تحقیقی در این زمینه صورت گرفته در ادامه خواهید دید.
مردم غالباً تصور می کنند که کودکان بدون توجه به موقعیتی که در آن قرار دارند زبان های جدید را به راحتی و بدون تلاش یاد می گیرند. اما آیا واقعاً درست است که کودکان زبان دوم را بسیار راحت یاد خواهند گرفت؟ با مینویسم همراه باشید.

بهترین سن یادگیری زبان دوم برای کودکان

تحقیقات در زمینه سن آموزش زبان دوم به کودکان نشان داده است كه جدای از بحث سن کودک، كودكان در صورت طولانی مدت درگیر شدن با زبان جدید بسیار یادگیرنده موفقی خواهند بود، مانند كودكان مهاجر كه همه روز با زبان جدید احاطه شده اند و طبیعی است که زبان جدید را بسیار آسوده تر فرا می گیرند.

در چنین سناریویی، کودکان در طولانی مدت نسبت به بزرگسالان بسیار مسلط به زبان جدید خواهند شد، اما اگر کودکان به اندازه کافی با زبان جدید احاطه نشوند و آن را فقط در کلاس ها یاد یگیرند، نمی توانند زبان انگلیسی و هر زبان دوم دیگری را خوب فرا بگیرند و ضعف هایی خواهند داشت.

آموزش زبان انگلیسی کودکان و خردسالان

محققان استدلال کرده اند که کودکان به طور ضمنی یاد می گیرند یعنی بدون فکر، تأمل یا تلاش آگاهانه اما نکته ای که وجود دارد این است که یادگیری ضمنی احتیاج به تمرین و تکرار بسیار دارد که باید در طولانی مدت تکرار شود و نباید فقط به صورت مقطعی و کوتاه مدت باشد.

بهترین زمان آموزش زبان دوم به کودکان
بهترین زمان آموزش زبان دوم به کودکان

اما هرچه سن بیشتر میشود یادگیری به صورت آگاهانه تر تبدیل میشود و باید با حفظیات آن را تقویت کرد. تحقیقات انجام شده بر روی این موضوع هستند که آیا آموزش زبان انگلیسی برای کودکان میتواند مانند بزرگسالان به صورت آگاهانه و صریح باشد؟

ما برای یافتن پاسخ سوال بهترین زمان آموزش زبان دوم به کودکان چه سنی است با بیش از 100 کودک 4 ساله، هشت تا نه ساله، در پنج مدرسه ابتدایی در انگلیس کار کردیم. این کودکان تعدادی آزمون از جمله اندازه گیری استعداد یادگیری زبان خود را انجام دادند که توانایی آنها در تجزیه و تحلیل زبان (توانایی تحلیلی زبان)، به خاطر سپردن مطالب زبان (توانایی حافظه) و مدیریت صداهای زبان (آگاهی واجی) را ارزیابی کردیم.

بیش از یک سال تحصیلی، کودکان به مدت 75 دقیقه در هفته در کلاس های زبان شرکت می کردند. بدین منظور آنها به چهار گروه تقسیم شدند.

در نیمه اول سال تحصیلی، به هر گروه به ترتیب  آلمانی، ایتالیایی، اسپرانتو با “روش تمرکز روی فرم” آموزش داده شد. این روش شامل معلمی است که معلم توجه کودکان را به الگوهای منظم در زبان جلب می کند، از آنها می خواهد در مورد معنای قسمت های خاصی از کلمات یا چگونگی ترکیب جملات در زبان فکر کنند. به عبارت دیگر، کودکان با استفاده از رویکرد صریح و آگاهانه، از توانایی تجزیه و تحلیل زبان خود استفاده کردند.

در گروه های دیگر، زبان انگلیسی به روشی آموزش داده می شود که معمولاً در دبستان استفاده می شود، یعنی کاملاً بازیگوشانه ، با آهنگ و کاربرگ. همانطور که در مطالب فوق ذکر شد این روش به احتمال زیاد منجر به یادگیری ضمنی می شود.

در نیمه دوم سال تحصیلی، همه گروه ها کلاس یکسانی از زبان را تجربه کردند. همه آنها زبان فرانسه آموختند و با روش تمرکز روی فرم تدریس می کردند. برای مطالعه خود، ما پیشرفت کودکان در فرانسه در نیمه دوم سال تحصیلی را نیز ارزیابی کردیم و سپس بررسی کردیم که آیا استعداد آنها در توانایی تجزیه و تحلیل زبان، توانایی حافظه، آگاهی واجی موفقیت آنها در یادگیری زبان فرانسه را میتوان پیش بینی کرد؟

بهترین سن یادگیری زبان دوم برای کودکان
بهترین سن یادگیری زبان دوم برای کودکان

معرفی چند نرم افزار آموزش زبان انگلیسی رایگان اندروید

اگر کودکان به طور ضمنی یاد بگیرند، انتظار داریم که مهمترین توانایی حافظه باشد. به عبارت دیگر، توانایی چیدن مطالب زبان با شنیدن و دیدن آنها بیشترین اهمیت را دارد. اگر کودکان بیش از همه به صراحت یاد بگیرند، انتظار داریم که توانایی تحلیلی زبان از همه مهمتر باشد.

خلاصه کلام

بسیاری از والدین می خواهند بدانند که بهترین زمان آموزش زبان دوم به کودکان چه سنی است. متفاوت از آنچه که مردم انتظار دارند، متوجه شدیم که توانایی تحلیلی زبان در کودکان و به دنبال آن آگاهی واجی مهمترین است. این دو توانایی در پیش بینی موفقیت کودکان به زبان فرانسوی نقش داشتند، در حالی که توانایی حافظه فقط به میزان اندکی مربوط بود. این نشان می دهد که کودکان در سن هشت یا نه سال می توانند به طور واضح و آگاهانه تا حدی یاد بگیرند، اگر روش آموزشی که آنها را ترغیب می کنند به تجزیه و تحلیل زبان آموخته شده بپردازند.

نتایج ما با مطالعه قبلی مطابقت دارد که به طور مستقیم کودکان و بزرگسالانی را که روشهای مختلف آموزشی را تجربه می کنند مقایسه می کند. در اینجا این محقق همچنین دریافت که استفاده از روش صریح و آگاهانه فراگیران در کلاسهای زبان خارجی فقط به سن بستگی ندارد بلکه به نحوه آموزش زبان آموزان بستگی دارد. این بدان معنی است که حتی کودکان کوچکتر نیز می توانند مانند دانشمندان به یک مقدار یادگیری نزدیک شوند.

البته توجه به این نکته مهم است که کودکان در سنین دبستان هنوز توانایی یادگیری صریح خود را دارند. بنابراین، نمی توانیم انتظار داشته باشیم كه دقیقاً همان شیوه ای را كه به نوجوانان یا بزرگسالان آموزش می دهیم، به آنها زبان بیاموزیم. اما برخی از فعالیت هایی که کودکان را ترغیب می کند تا آگاهانه در مورد مواد زبانی یاد بگیرند و آنها را تجزیه و تحلیل کنند، می توانند برای استفاده بهینه از زمان محدود کلاس که برای آموزش زبان های خارجی وجود دارد، معرفی شوند. امیدواریم با خواندن این مطلب متوجه شده باشید که بهترین زمان برای آموزش زبان دوم به کودکان چه سنی است و چه تفاوتی در یاددادن زبان دوم به کودکان در سنین مختلف وجود دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.