۱۰ بهترین فیلم درباره اختلال شخصیت پارانوئید (توهم توطئه و بدگمانی)

در این مطلب معرفی 10 فیلم برتر درباره اختلال شخصیت پارانویا را به شما معرفی می کنیم که با تماشای آنها با دنیای این بیماران و رنجی که می کشند بیشتر آشنا می شوید.

اختلال پارانوئید می تواند باعث ترس فرد از این شود که دیگران آنها را تماشا می کنند یا سعی می کنند به آنها آسیب برسانند. افراد مبتلا به اختلال شخصیت پارانویا به دیگران و حتی نزدیک ترین شخص زندگیشان بدگمان و مشکوک هستند. ما در این مطلب به منظور درک این افراد 10 تا از بهترین فیلم ها درباره اختلال شخصیت پارانوئید را به شما معرفی می کنیم. با تماشای این فیلم های با دنیای این افراد و مشکلاتشان آشنا خواهید شد.

تا کنون پزشکان و متخصصان دلیل اصلی ابتلا به این اختلال را شناسایی نکردند اما معتقدند بی خوابی مکرر، سوء مصرف مواد مخدر، دوران کودکی سخت و … می توانید بیس این اختلال شخصیتی باشد.

مطالب پیشنهادی: بهترین فیلم های معمایی

معرفی 10 فیلم برتر درباره اختلال شخصیت پارانویا

متاسفانه هیچ درمان قطعی برای اختلال شخصیتی پارانوئید وجود ندارد و روش های درمانی موجود فقط می توانند به فرد کمک کند تا با علائم خود کنار بیاید و زندگی شادتر و پربارتری داشته باشد. با مشاهده فیلم هایی که در خصوص اختلال شخصیت پارانوئید ساخته شده متوجه می شوید که این بیماری تا چه حد می تواند برای یک خانواده مخرب و آسیب زا باشد.

1. فیلم سینمایی باگ (BUG)-2007

فیلم سینمایی باگ (BUG)

باگ تصویری از دو بیمار اسکیزوفرنی مرزی است. این یک داستان عاشقانه است که در آن دو فرد مبتلا به اختلال شخصیت پارانوئید با هم تنها هستند که یکدیگر را با مشکلاتشان رنج می‌دهند. اگنس (اشلی جاد) در یک متل مخروبه در بیابان، یک رابطه ای را با یک تازه وارد به نام پیتر (مایکل شانون) آغاز می کند. او کاریزمای عجیبی دارد، کاریزمای که به اگنس ترسناک و بی ثبات، سوسو امیدی را ارائه می دهد. وقتی پیتر فاش می‌کند که نظامیان عمداً او را با یک حشره آلوده کرده‌اند و حشرات ریز زیر پوستش می‌خزند، پارانویا شروع به احاطه کردن زوج ناامید می‌کند.

اشلی جاد، مایکل شانون، هری کونیک جونیور، لین کالینز، نیل برگرون، برایان اف اوبیرن از بازیگران این فیلم می باشند.

2. فیلم جزیره شاتر (Shutter Island)-2010

جزیره شاتر (Shutter Island)

جزیره شاتر اثر مارتین اسکورسیزی که برگرفته از رمانی به همین نام از دنیس لیهان است، یکی از تکان‌دهنده‌ترین و مهیج‌ترین تریلرهای روان‌شناختی اخیر است. لئوناردو دی کاپریو در نقش یک مارشال آمریکایی بازی می کند که برای تحقیق در مورد ناپدید شدن یک بیمار به یک آسایشگاه روانی در جزیره ای دورافتاده فرستاده شده است. با افشای داستان دلخراش او، مارشال متوجه می شود که همه چیز آنطور که به نظر می رسد نیست. به جرات میتونم بگم که جزیره شالتر یکی از بهترین فیلم های در مورد اختلال شخصیت پارانوئید که تا کنون دیده ام.

مطالب پیشنهادی: معرفی بهترین فیلم های لئو ناردو دیکاپریو

3. فیلم عوارض جانبی (Side Effects)-2013

فیلم سینمایی عوارض جانبی (Side Effects)

به مدت چهار سال، امیلی تیلور (رونی مارا) منتظر آزادی همسرش مارتین (چنینگ تیتوم) از زندان بود. سرانجام، مارتین به خانه می‌آید، اما امیلی به همان اندازه که در زندان بود احساس بدی می‌کند و در افسردگی عمیق فرو می‌رود. پس از تلاش نافرجام خودکشی، روانپزشک جاناتان بنکس (جود لاو) مجموعه ای از داروها را تجویز می کند. وقتی این داروها جواب نمی‌دهند، او به امیلی داروی جدیدی می‌دهد که زندگی او را ویران می کند… چنانچه به دنبال فیلمی در مورد اختلال شخصیت پارانوئیا هستید، دیدن این فیلم را توصیه می کنم.

رونی مارا، جود لاو، چانینگ تاتوم، کاترین زتا جونز، وینسا شاو، رودریک رودریگز، ساشا باردی و … از بازیگران فیلم «عوارض جانبی» می باشند.

4. فیلم شب تاریک (The Dark Knight)-2008

فیلم شب تاریک (The Dark Knight)

با کمک متحدان ستوان جیم گوردون (گری اولدمن) و دای هاروی دنت (آرون اکهارت)، بتمن (کریستین بیل) توانسته است از جنایت در شهر گاتهام محافظت کند. اما هنگامی که یک جنایتکار جوان شرور که خود را جوکر (هیت لجر) می نامد، ناگهان شهر را در هرج و مرج می اندازد، صلیبی شنل پوش شروع به رد کردن مرز باریکی بین قهرمانی و هوشیاری می کند. کریستین بیل، هیث لجر، گری اولدمن و مایکل کین از بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

مطالب پیشنهادی: بهترین فیلم ها درباره قتل زنجیره ای

5. فیلم (Les Diaboliques)-1995

فیلم (Les Diaboliques)-1995

میشل دلاسال توسط همسر و معشوقه‌اش به قتل می‌رسد. جسد او را در یک استخر شنا می‌اندازند، اما وقتی استخر تخلیه می‌شود، جسدی در کار نیست! آیا میشل واقعا مرده است؟ داستان ترکیبی از عناصر هیجان‌انگیز و ترسناک است، با محوریت طرح یک زن و معشوقه شوهرش که برای قتل مرد توطئه می‌کنند. اما پس از ارتکاب جنایت، جسد او ناپدید می شود و اتفاقات عجیبی رخ می دهد. ورا کلوزوت، پل موریس و مادلین گوگ از بازیگران این فیلم هستند.

6. فیلم یادگاری (Memento)-2001

فیلم یادگاری (Memento)-2001

فیلم یادگاری (Memento)، یکی دیگر از بهترین فیلم هایی است که در مورد اختلال شخصیت پارانوئیا ساخته شده است. Memento یک فیلم هیجانی کم‌هزینه با بازی گای پیرس در نقش یک محقق بیمه با از دست دادن حافظه کوتاه مدت است که همسرش به قتل رسیده است. در تلاش برای ردیابی قاتل همسرش، او باید تمام سرنخ ها را روی بدنش خالکوبی کند تا آنها را فراموش نکند! روند این فیلم به حدی هیجان انگیز است که گذر زمان را احساس نخواهید کرد.

مطالب پیشنهادی: فیلم درباره مواد مخدر

7. فیلم محله چینی ها (Chinatown)-1974

فیلم محله چینی ها (Chinatown)-1974

محله چینی‌ها دارای برخی پیچش‌های داستانی واقعاً دلهره‌آور است، اما فیلم‌نامه آن توسط رابرت تاون یکی از بهترین فیلم‌نامه‌هایی است که تا کنون نوشته شده است. جک نیکلسون نقش یک جاسوس را بازی می‌کند. “جیک” گیتس (جک نیکلسون) توسط Evelyn Mulwray استخدام می شود تا در مورد فعالیت های شوهرش تحقیق کند، او فکر می کند که این پرونده یک خیانت معمولی است، در حالیکه اینطور نیست.

تحقیقات جیک به زودی زمانی که با خانم مولوری واقعی (فی داناوی) ملاقات می‌کند و متوجه می‌شود که توسط یک شیاد استخدام شده است، به چیزی جز روتین تبدیل می‌شود. مرگ ناگهانی آقای مولوری، گیتس را در مسیری پیچیده از فساد، فریب و اسرار شوم خانوادگی قرار می دهد، زیرا پدر اولین (جان هیوستون) مظنون به این پرونده می شود.

مطالب پیشنهادی: فیلم درباره افسردگی

8. فیلم گفتگو (The Conversation)-1974

فیلم گفتگو (The Conversation)-1974

کارشناس هری کال (جین هکمن) توسط (هریسون فورد) استخدام می شود تا زوج جوانی به نام های مارک (فردریک فارست) و آن (سیندی ویلیامز) را دنبال کند. کال و همکارش استن (جان کازال) با تعقیب این زوج از طریق میدان اتحاد سانفرانسیسکو، موفق می‌شوند یک مکالمه مرموز بین آنها را ضبط کنند. کال که از خاطرات یک پرونده قبلی که پایان بدی داشت، عذاب می‌کشد، وسواس زیادی در این پرونده به خرج می دهد و سعی می‌کند بفهمد که آیا این زوج در خطر هستند یا خیر! بی شک فیلم سینمایی گفتگو یکی از بهترین فیلم هایی است که درباره اختلال پارانوئید ساخته شده است.

9. فیلم سه روز از کندور (Three Days of the Condor)-1976

فیلم سه روز از کندور (Three Days of the Condor)-1976

در یک روز به ظاهر عادی، جو ترنر (رابرت ردفورد)، یک کدشکن ساکت سیا، به محل کارش می رود و متوجه می شود که همه همکارانش به قتل رسیده اند. جو وحشت زده از صحنه فرار می کند و سعی می کند به سرپرستان خود درباره این فاجعه بگوید. متأسفانه او به زودی متوجه می شود که مقامات ارشد سیا در این قتل ها دست داشته اند…

10. فیلم انفجار (Explosion)-2017

فیلم انفجار (Explosion)-2017

ژائو ژودانگ یک تکنسین بلستر است. وقتی انفجاری در معدن اتفاق می افتد و جان چهار کارگر را میگیرد، ژائو زنده می ماند. او مشکوک است که انفجار تصادفی نبوده و با بررسی بیشتر، دو معدنچی و صاحب معدن کشته می‌شوند. با افزایش تعداد تلفات، ژائو مظنون اصلی می شود و او باید خلاف این را ثابت کند.

11. فیلم هوانورد (The Aviator)-2004

فیلم هوانورد (The Aviator)-2004

فیلم هوانور با بازی لئوناردو دی کاپریو، داستان مردی را روایت می کند که در عین حال که برای رشد ثروتش تلاش می کند از وسواس فکری جبری (OCD) نیز رنج می برد. هاوارد هیوز، یک سرمایه دار با هوش و زکاوت است که دچار یک بیماری روانی می شود. این بیماری به حدی پیشرفت می کند که زندگی کاری و حرفه ای او را تحت شعاع قرار می دهد. زمانی که دیگر توان مقابله با آن را ندارد، خاطرات گذشته مرور می کند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.