بهترین راه برای شستشوی چشم ها چیست؟ ۳ روش برای شستن چشم

بهترین روش شستن چشم

هنگام سوزش یا التهاب چشمی ممکن است راه های مختلفی به ذهنتان برسد و روش های مختلفی را برای شستشوی چشم بکار بگیرید. اما بهتر است در شرایط مختلف با توجه به نوع آسیب یا حساسیت، روش مخصوصی را برای شستن چشم در نظر داشته باشید. در این مطلب با بهترین روش برای شستشوی چشم آشنا خواهید شد.

چشم از مهمترین اعضای بدن است که گاهی دچار آسیب های ناشی از ورود مواد خارجی می شود و در مقابل آنها واکنش نشان می دهد. قرمزی، خارش، التهاب، سوزش و اشک ریختن از علائم حساسیت چشمی است. همچنین ورود گرده گل و گیاهان باعث تحریک چشم و انواع عفونت ها در چشم می‌ شود. برای آشنایی با بهترین روش برای شستشوی چشم تا انتهای مطلب همراه مینویسم باشید.

بهترین روش شستشوی چشم

انواع آلودگی ها از راه های مختلف وارد چشم می شود. ممکن است صبح از خواب بیدار شوید و در آیینه ببینید که چشم شما پر از ترشحات مخاطی است و شاید با ناراحتی جزئی یا حتی درد زیادی همراه باشد. شما باید چشمان خودتان را شستشو دهید تا عاری از آلودگی شود. در صورتی که آسیب شدید نباشد می توان از درمان های خانگی استفاده کرد اما اگر آسیب و درد غیرقابل تحمل است باید برای جلوگیری از آسیب به بینایی باید هر چه سریع تر به چشم پزشک مراجعه کنید. در این مقاله بهترین روش برای شستشوی چشم و روش صحیح برای تمیز کردن چشم ها از انواع آسیبها در منزل را یاد می گیرید.

آب؛ ایمن ترین و بهترین روش برای شستشوی چشم

ظرف مناسب تمیزی را پر از آب کرده و به چشم نزدیک کنید، چشم ها را در آن قرار داده و مرتب پلک بزنید تا جسم خارجی از چشم خارج شود.

روش دیگر اشک چشم مصنوعی است که به آب شبیه است و همه مواد مورد نیاز برای حفاظت چشم را دارد.

بهترین راه شستشوی چشم از مواد شیمیایی خانگی

مواد شیمیایی خانگی

مواد شیمیایی خانگی به چشمان آسیب می زند که سفیدکننده ها، کودها، پودر ظرفشویی و گچ و سیمان از جمله این مواد شیمیایی است.

علائم ناشی از آسیب شیمیایی چشم

 • احساس سوزش در چشم
 • اشک ریزش شدید
 • درد
 • قرمزی چشم و سطح پلک

آسیب به چشم به نوع  و مقدار ماده شیمیائی بستگی دارد. بلافاصله پس از ورود این مواد به چشم، حداقل ۱۵ دقیقه چشمانتان را با آب خنک بشویید. می توانید این کار را زیر دوش یا سینک ظرفشویی انجام دهید و در صورت شدید بودن آسیب حتما به اورژانس مراجعه نمایید.

برای پیشگیری از آسیب های شیمیایی چشم هنگام کار با این مواد حتما از عینک محافظ استفاده کنید.

بهترین راه شستن چشم از صابون و شامپو

احتمالا پیش آمده که حین دوش گرفتن یا شستش صورت و چشمانتان، شامپو و صابون وارد چشمتان شده باشد، برای بیرون آمدن و رفع سوزش چشم ناشی از صابون و شامپو، تنها به یک شستشوی ساده و سریع با آب نیاز دارید.

اگر دردی در چشمتان احساس می کنید، سریعا به اورژانس مراجعه کنید و چشم پزشک را از اینکه چه ماده ای وارد چشمتان شده است آگاه کنید.

بهترین روش شستشوی چشم از چرک یا ترشح مخاطی

چرک یا ترشحات مخاطی باعث خارش در چشم می شوند که ممکن است ناشی از سرماخوردگی، حساسیت یا التهاب باشد.

بهترین روش این است که به مدت چند دقیقه یک حوله گرم و مرطوب روی چشم بسته بگذارید، سپس پنبه ای گرم و مرطوب برداشته و وقتی چشم بسته است، به آرامی گوشه داخلی تا گوشه خارجی چشم را تمیز کنید.

چند نکته در مورد شستشوی چشم از چرک یا ترشح مخاطی:

 • دستانتان را قبل و بعد از تماس با چشم ها شستشو دهید.
 • از آب ولرم استفاده کنید،  زیرا آب داغ چشم ها، پلک ها و پوست اطراف چشم را حساس می کند.
 • اگر هر دو چشم خود التهاب دارید، از دو حوله جدا استفاده کنید تا عفونت منتقل نشود.

بهترین راه شستن چشم از گرد و خاک و ذرات معلق در هوا

هنگام وزش باد و طوفان ممکن است گرد و خاک و یا حتی اجسام بزرگتر وارد چشمتان شود. اگر در جنین مواقعی احساس درد یا سوزش در چشمتان دارید؛ چشم خود را با آب خنک شستشو دهید. این کار را ادامه دهید تا جسم خارجی خارج شود و احساس تاری یا درد در چشم از بین برود.

اگر جسم کوچکی روی چشم مشاهده می کنید، آرامی با یک حوله خیس یا پنبه تمیز بیرون آورید.

زمان مراجعه به پزشک 

اگر مشکلات زیر را دارید باید به پزشک مراجعه کنید:

 • مشکل در بینایی یا باز کردن چشم
 • درد در چشم
 • قرمزی قسمت سفید چشم
 • حساسیت به نور
 • ترشحات مداوم
 • مشکل در بیرون آوردن جسم خارجی

بهترین راه شستشوی چشم

چند روش شستشوی چشم

به غیر از موارد ذکر شده، چند روش مطمئن برای شستشوی چشم در شرایط مختلف را بشناسید:

شستشوی چشم با چای سیاه

 • آب جوشیده و ولرم برای شستشوی چشم مناسب است. برای خارج کردن اجسام خارجی ، هرگز از موچین، گوش پاک کن یا دستمال کاغذی استفاده نکنید زیرا باعث آسیب به چشم می شود .
 • شست وشو با چای می تواند برای شستشو چشم مفید باشد. یک قاشق چای سیاه را دم کرده و از صافی ریز رد کنید و در ظرفی ریخته و به آرامی و مکررا چشمانتان را باز و بسته کنید اینکار را 5 دقیقه ادامه دهید.
 • چای ولرم باعث کاهش التهاب چشم می شود .ترکیبات چای باعث به جمع شدن عروق چشم می گردد، باید از ظروف و پنبه استریل استفاده شود، چای خنک استریل و آرام بخش است و از شدت سوزش و قرمزی چشم را کاهش میدهد.
 • برای خارج کردن جسم خارجی و شستشو بهتر است از آب و چای خنک استفاده شود.

شستشو چشم با چای سبز

چای سبز سرشار از اسید تانیک است و عفونت را برطرف می کند. چای سبز از خارش چشم، پف زیر چشم جلوگیری می کند و با داشتن انواع مواد مغذی و آنتی اکسیدان به سلامت چشم ها کمک می کند.

 1. دو عدد چای سبز کیسه ای در آب گرم قرار دهید
 2. کیسه ها را از آب بیرون آورده و آب اضافی آنرا بگیرید، سپس در یخچال بگذارید.
 3. کیسه های خنک چای سبز را روی چشم قرار دهید.

این مراحل را به مدت 3 بار در روز انجام دهید.

شستشوی چشم با چای خنک قرمزی یا سوزش و خارش چشم را از بین می برد، اما تانین در چای موجب انقباض عروق چشم می شود. با اینکه از صافی استفاده میشود اما ممکن است در محلول چای ذراتی وجود داشته باشد که وارد مجرای اشکی شده و به عفونت ناحیه چشم منجر شود.

شستشو چشم با گلاب

گل محمدی زیبا و خوش عطر است و مزایای زیادی دارد. گلاب حاصل از گل محمدی، تاثیر فوق العاده ای در سلامت پوست و خواص درمانی فوق العاده ای برای چشم دارد.

در زندگی روزمره بعلت استفاده از کامپیوتر که برای چشم ها مضر است و آلودگی محیط زیست هم به چشم آسیب وارد میکند. خواص گلاب برای مراقبت از چشم مفید است.

روش شستشوی چشم با گلاب برای کاهش خستگی

 • خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده ی موجود در گلاب برای چشم مفید است و از چشمان در برابر گرد و غبار، آلودگی ها، قرمزی، التهاب چشم و لوازم آرایشی مراقبت خواهد کرد.
 • دو تکه پنبه بردارین و به اندازه کافی در گلاب خیس کنید و روی چشمهاتون قرار دهید و به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در این حالت بمانید سپس با آب فراوان چشمانتان را شستشو دهید.
 • گلاب فشار و خستگی ناشی از نشستن طولانی مدت در اثر استفاده از کامپیوتر و تلویزیون را کم میکند. چند قطره گلاب را به مقداری آب اضافه کرده و با یک گلوله پنبه چشم هاتون را شستشو دهید.

ریختن یک قطره گلاب در چشم

ریختن گلاب برای چشم مفید است. ۲ تا ۳ قطره گلاب را در هر چشم بریزین و دراز بکشد،۱۰ دقیقه چشمانتان را باز نکنید، این کار به آرامش و شستشو آلودگی چشم کمک میکند.

امیدواریم شما با مطالعه این مطلب توانسته باشید در منزل چشمانتان را شستشو داده و علاوه بر شستشو چشم از مزایای مواد طبیعی برای چشم بهره ببرید. قبل از هر اقدامی توجه داشته باشید که به پزشک مراجعه کنید و از روشهای خودسرانه خودداری کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.