جوش در قسمت های مختلف صورت درباره سلامت شما چه می گوید؟

جوش در نقاط مختلف صورت (پیشانی، ابرو، دماغ، دور دهان، گونه، چانه و ..) نشانه چیست؟ جوش زدن در نواحی مختلف صورت ناشی از موارد متفاوتی است. در این نوشته علت جوش های روی نقاط مختلف صورت و روش درمان هر کدام توضیح داده شده است.

اگر مانند اکثر مردم هستید، آکنه و جوش را تجربه کرده اید و می دانید چه حسی دارد. اما آیا تابحال به علت جوش های جاهای مختلف صورت فکر کرده اید؟ برخی از پزشکان بر این باورند که آکنه و جوش بازتابی از سلامت داخلی بدن است و به دلیل یک موضوع جدی تر به وجود می آید. بر اساس این باور، فرد می تواند از تکنیک نقشه برداری از آکنه صورت برای یافتن دلیل اصلی جوش زدن در نقاط مختلف صورت استفاده کند.

وقتی علت جوش روی قسمت های مختلف صورت مشخص شد، می تواند درمان مناسب را شروع کند. محل جوش می تواند اطلاعات زیادی در مورد علت و نحوه درمان آن به شما بدهد.

اگر جوش های شما همیشه در یک نقطه ظاهر می شوند، ممکن است پوست شما در تلاش برای گفتن چیزی باشد. دکتر امی کسوف، متخصص پوست، می گوید: «آکنه بسیار رایج است، بنابراین به نظر می آید که درمان آن نیز ساده است. اما فاکتورهای متعددی در آن نقش دارند، از جمله ژنتیک، هورمون ها و فلور نرمال یا باکتری سالم پوست شما»

یک سرنخ مهم در مورد این که چه خبر است؟ محل ظاهر شدن آکنه و جوش است. در ادامه در مورد علت جوش زدن در نواحی مختلف صورت صحبت می کنیم.

انواع جوش در نقاط مختلف صورت چه چیزهایی در مورد سلامت شما می گوید؟

نقشه برداری از صورت که با نام mien shiang نیز شناخته می شود، یک تکنیک در طب سنتی چین (TCM) است که به 3000 سال پیش بازمی گردد. این تکنیک بر این باور به وجود آمده است که جوش و سایر مشکلات پوستی بازتابی از مشکلات سلامت داخلی هستند. قبل از این که پزشکان بتوانند از سی تی اسکن و سایر ابزارهای تصویربرداری برای تشخیص یک بیماری استفاده کنند، نقشه برداری از صورت روشی برای دیدن داخل بدن افراد بود.

مانند بسیاری از روش های دیگر در طب سنتی چین، نقشه برداری از صورت مفهوم انرژی نیروی حیات، با نام چی را دربرمی گیرد. چی از طریق کانال ها یا گذرگاه های انرژی در بدن فرد جریان می یابد. اگر این انرژی حیاتی به هر دلیلی مانند بیماری، استرس یا رژیم غذایی دچار اختلال شود، ممکن است به صورت آکنه یا التهاب بر روی صورت فرد ظاهر شود.

طب سنتی چین در مورد دلیل جوش روی نقاط مختلف صورت چه می گوید؟

در طب سنتی چین، بسیاری از مشکلات پوستی با مشکلات یک اندام داخلی در ارتباط هستند. محل جوش به پزشک کمک می کند تا مشخص کند کدام اندام تحت تاثیر اختلال در جریان چی قرار گرفته است. به عنوان مثال، با استفاده از نقشه برداری صورت، یک پزشک TCM ممکن است بگوید که جوش بر روی پیشانی بیانگر ضعف در سلامت روده است. به همین دلیل ممکن است تغییر در رژیم غذایی یا سبک زندگی را برای بهبود سلامت روده و حل مشکل آکنه توصیه کند.

با توجه به نقشه برداری آکنه TCM روی صورت، معنای هر مکان به شرح زیر است:

 • علت جوش پیشانی. پیشانی نشانگر دستگاه گوارش است. یک رژیم غذایی ضعیف، استرس یا اختلالات دستگاه گوارش مانند سندرم روده تحریک پذیر می توانند موجب جوش بر روی پیشانی شوند.
 • علت جوش ابرو. فضای بین ابروها با کبد در ارتباط است. از انجایی که کبد مسئول سم زدایی بدن است،‌ جوش زدن در این ناحیه می تواند نشانه ای از وجود سموم ناشی از رژیم غذایی ضعیف یا احساسات منفی باشد.
 • علت جوش شقیقه ها. شقیقه ها به کلیه و مثانه اشاره دارند. عفونت یا التهاب کلیه یا مثانه می تواند موجب جوش زدن در ناحیه شقیقه شود. عوارض جانبی داروها نیز به بروز آکنه در این نواحی منجر می شود.
 • علت جوش گونه ها. گونه ها نمایانگر سیستم تنفسی، معده یا طحال هستند. جوش در این نواحی می تواند ناشی از التهاب معده، مشکلات سینوسی یا حساسیت باشد.
 • علت جوش روی بینی. بینی با قلب در ارتباط است. چربی و آکنه در اطراف بینی به مشکل کلسترول یا فشار خون اشاره دارد.
 • علت جوش اطراف دهان. دهان به روده بزرگ و معده در ارتباط است. آکنه در اطراف دهان به این معنی است که فرد ممکن است زخم معده داشته باشد یا این که غذای سرد و نپخته زیاد می خورد. خوردن غذای سرد یا خام موجب می شود که معده برای هضم غذا بیش از حد کار کند.
 • علت جوش چانه. چانه و خط فک نمایانگر سیستم تولید مثل و هورمون هاست. آکنه در این نواحی به چرخه قاعدگی مرتبط هستند یا می توانند ناشی از استرس باشند.

علت جوش زدن قسمت های مختلف صورت و معنی آن

یکی دو تا جوش اینجا و آنجا ممکن است تصادفی یا ژنتیکی در نظر گرفته شوند. اما اگر دائما آکنه بر روی بخش هایی از صورت شما ظاهر می شود، این جوش ها ممکن است با یک مشکل جدی تر در ارتباط باشند. این گاهی اوقات با عنوان نقشه برداری از آکنه صورت شناخته می شود.

دکتر کسوف می گوید: «جایی که جوش بر روی صورت شما ظاهر می شود، می تواند در روند درمان کمک کند. بیشتر متخصصان پوست نقشه ای از صورت افراد نمی کشند، اما مناطق مختلف پوست صورت را در نظر می گیرند تا بهترین رویکرد برای بیمار شناسایی شود.»

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محل های رایج ظاهر شدن جوش و این که چه معنایی دارند و این که چگونه می توانید در آینده از آن ها جلوگیری کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

علت ایجاد جوش در پیشانی و بینی

علت جوش پیشانی

اگر تابحال یک وبلاگ یا مجله زیبایی را خوانده باشید، با ناحیه T، ناحیه ی T شکل در اطراف پیشانی و پایین بینی خود آشنایی دارید. این ناحیه یک محل کلاسیک برای جوش های سرسیاه و سرسفید است زیرا این ناحیه منافذ و غدد چربی بزرگ تری نسبت به سایر نواحی صورت دارد.

یکی از انواع آکنه که با نام آکنه کومدونال شناخته می شود. دکتر کسوف توضیح می دهد: «جوش های سرسیاه، کومدون ها (جوش های زیر پوستی) بازی هستند که در آن ها هوا می تواند به سبوم و سلول های مرده پوست در منافذ نفوذ کند، که اکسید شده و آن ها را به رنگ سیاه درمی آورد. در جوش های سرسفید، منافذ همچنان بسته هستند و سلول های پوستی مرده و سبوم با هوا در تماس نیستند، بنابراین به طور طبیعی سفید باقی می مانند.»

گزینه های درمان جوش های پیشانی و بینی

درمان آکنه در ناحیه T شکل با باز کردن این منافذ انجام می شود. دکتر کسوف می گوید: «وقتی صحبت از کومدون ها (جوش های زیر پوستی) در میان باشد، داروهایی را تجویز می کنیم که به خروج این سلول های پوستی از منافذ و باز شدن آن ها کمک می کنند.»

 • اسید سالیسیلیک: در بسیاری از محصولات بدون نسخه (OTC) موجود است. این ماده به تجزیه سلول های مرده پوست و پاک کردن منافذ کمک می کند.
 • بنزوئیل پراکسید: یکی دیگر از موادی که به راحتی در کرم های آکنه OTC یافت می شود. این ماده همچنین به پاک کردن منافذ مسدود شده و خشک شدن آکنه کمک می کند. اما می تواند با برخی دیگر از درمان های موضعی آکنه تداخل داشته باشد، بنابراین بدون مشورت با پزشک، آن را با هم ترکیب نکنید.
 • رتینوئیدها: رتینوئیدها مانند آداپالن به گردش سلولی کمک می کنند، که آنها را به یک گزینه خوب مبارزه موثر با آکنه تبدیل می کند. کرم ها و لوسیون های رتینوئیدی موضعی با نسخه و به صورت OTC در دسترس هستند.

علت جوش چانه و خط فک

آکنه در این دو محل یک مقصر همیشگی دارد: هورمون ها.

نوجوانانی که در بدو تولد مذکر هستند (AMAB) اغلب در طول جهش رشد در امتداد خط فک آکنه می زنند، در حالی که افرادی که در هنگام تولد مونث (AFAB) هستند ممکن است چانه هایشان را در طول سیکل های قاعدگی به دلیل تغییرات هورمونی جوش بزنند. پیشنهاد می کنیم مقاله خصوصیات جوش های هورمونی را بخوانید.

دکتر کسوف می گوید: «آکنه در اینجا احتمالا عمیق تر، بزرگ تر و ملتهب تر از آکنه های دیگر روی صورت است. آخ!»

گزینه های درمان برای آکنه بر روی چانه و خط فک

درمان آکنه هورمونی می تواند چالش برانگیز باشد زیرا خود هورمون ها یک معمای پیچیده هستند. اما دکتر کسوف می گوید که مصرف دارو و درمان های موضعی می توانند با مولفه هورمونی آکنه مقابله کرده و به رفع این مشکل کمک کنند.

 • کنترل بارداری هورمونی: اگر مستعد جوش های مرتبط با سیکل قاعدگی هستید، مصرف قرص های ضد بارداری می تواند در کنترل آکنه شما موثر باشد. اما برخی از انواع داروها می توانند جوش ها را بدتر کنند، بنابراین قبل از هر چیز با پزشک مشورت کنید.
 • رتینوئیدها: این ضد آکنه فوق العاده از ویتامین A مشتق می شود و می تواند در رفع آکنه های هورمونی موثر باشد. دکتر کسوف می گوید: «ان ها سلول های مرده پوست را کمی تضعیف کرده و در نتیجه از منافذ پوست بیرون می آورند و منافذ باز می شوند.»
 • سولفور: درمان های موضعی حاوی سولفور می توانند به کاهش التهاب آکنه های عمیق کمک کنند. آن ها هم به صورت بدون نسخه و هم با نسخه در دسترس هستند.

علت جوش گونه چیست

علت جوش گونه

برخلاف جوش های روی چانه و ناحیه T شکل، لکه های روی گونه ها چیز زیادی در مورد علت اصلی بازگو نمی کنند. دکتر کسوف اذعان می کند که این جوش ها کمک زیادی به پزشک نمی کنند.

آکنه در این ناحیه می تواند ژنتیکی یا تصادفی باشد. همچنین ممکن است در تماس با باکتری ایجاد شده باشد. به برس آرایشی کثیف، تلفن همراه آلوده به میکروب یا روبالشی کثیف فکر کنید.

گزینه های درمان برای آکنه بر روی گونه ها

پوست در ناحیه گونه ها نسبت به پوست بقیه نواحی صورت خشک تر است و زودتر تحریک می شود، بنابراین نباید در درمان آکنه در این ناحیه زیاده روی کنید. شما می توانید جوش های روی گونه ها را با همان محصولاتی که برای سایر نواحی استفاده می کنید، از جمله اسید سالیسیلیک، بنزوئیل پراکسید و رتینوئیدها درمان کنید.

اما به جای این که این محصولات را هر روز بکار ببرید، یک روز در میان بر روی گونه های خود استفاده کنید. این کار باعث می شود که بدون تحریک پوست از مزایای درمان بهره مند شوید.

به منظور جلوگیری از آکنه گونه، همه چیز را تمیز نگه دارید، از موها گرفته تا رختخواب و حتی گوشی موبایل که ممکن است به نظرتان کمی عجیب باشد. آیا می دانستید که تلفن همراه شما نسبت به توالت می تواند میکروب بیشتری را در خود جای دهد؟

علت جوش در خط رویش مو

اگر فقط در امتداد خط مود جوش می زنید، ممکن است آکنه استاندارد ناحیه T را تجربه نکنید. این جوش ها ممکن است ناشی از محصولات مراقبت از مو مانند موس یا شامپو ایجاد شده باشند. به گفته دکتر کسوف: « محصولات مراقبت از مو بسیار مومی شکل هستند و ممکن است در خط مو انباشته شده و باعث ایجاد جوش شوند.»

گزینه های درمان برای آکنه در امتداد خط مو

اگر به این موضوع شک کردید که محصول مراقبت از مویی که استفاده می کنید مقصر ظاهر شدن جوش ها در امتداد خط مو است، آن را روی انتهای رشته های مود استعمال کنید و از تماس آن با پوست سر خودداری نمایید. یا محصول دیگری را امتحان کنید که ممکن است برای پوست شما مناسب تر باشد.

روش هایی برای جلوگیری از آکنه بر روی صورت

پیشگیری از جوش زدن

همیشه در برابر وسوسه ی ترکاندن جوش مقاومت کنید زیرا این کار باعث می شود که به پوست شما آسیب وارد شود. اگر جوش خود به خود باز شده است، می توانید یک چسب جوش روی آن قرار دهید تا روند بهبود تسریع یابد.

اما برای پیشگیری از جوش زدن چه کنیم؟ دکتر کسوف نکات کلی مراقبت از پوست را به اشتراک می گذارد که می تواند به دفع آنها در آینده کمک کند.

پوست را تمیز نگه دارید

صورت خود را یکبار در روز با یکبار پاک کننده ملایم تمیز کنید. گاهی اوقات، تنها چیزی که به آن نیاز دارید یک روتین شستشوی خوب است.

هر روز صورت خود را بشویید

شستشوی منظم صورت به حذف چربی و سلول های پوست مرده انباشته شده در منافذ پوست کمک می کند. شما می توانید از یک صابون ملایم یا پاک کننده های فوم دار همراه با آب ولرم برای روتین شستشوی روزانه خود استفاده کنید. همچنین این کار را با نوک انگشتان خود انجام دهید. AAD توصیه می کند که وقتی از خواب بیدار می شوید یا قبل از خواب و بعد از تعریق صورت خود را بشویید.

موهای خود را شامپو بزنید

آیا موهای چرب دارید؟ اگر این چنین است، سعی کنید هر روز موهای خود را شامپو بزنید. موهای تمیز در صورت تماس با پوست صورت کمتر موجب بسته شدن منافذ پوست خواهد شد.

محصولات مراقبت از مو را از پوست دور نگه دارید

وقتی از محصولاتی مانند ژل، اسپری، شامپو خشک یا موارد دیگر استفاده می کنید، آن ها را از پوست صورت خود دور نگه دارید. محصولات مراقبت از مود معمولا حاوی چربی هستند که می تواند منافذ پوست را مسدود کند. بهتر است از محصولات مبتنی بر آب استفاده کنید. همچنین ممکن است سعی کنید صورت خود را بعد از استفاده از محصولات مو بشویید.

از تماس با صورت خود خودداری کنید

آیا می دانستید که برخی از افراد طی یک ساعت چندین بار صورت خود را لمس می کنند؟ بر اساس مطالعه ای در سال 2015، شرکت کنندگان به طور متوسط 23 بار به صورت خود دست زدند. لمس مکرر صورت در طی روز می تواند باکتری و فشار اضافی بر روی پوست وارد کند. در نتیجه،‌ سعی کنید دست های خود را با انجام کارهایی مانند بازی با توپ استرس یا کش پلاستیکی مشغول نگه دارید.

یک محصول ثانویه به روتین خود اضافه کنید

اگر بعد از شستن منظم صورت به مدت یک ماه هیچ بهبودی حاصل نشد، سعی کنید یک محصول ثانویه را به روتین خود اضافه کنید. درمانی را انتخاب کنید که حاوی ماده ضد آکنه ای است که محصول کنونی شما آن را ندارد. همچنین، اطمینان حاصل کنید که از موادی استفاده می کنید که نوع خاصی از آکنه را مورد هدف قرار می دهند. به عنوان مثال، اگر می خواهید چربی پوست را کاهش داده و منافذ را باز کنید، به دنبال رتینوئیدها باشید. اگر می خواهید التهاب را در حین باز کردن منافذ پوست از بین ببرید، محصولی حاوی اسید سالیسیلیک را امتحان کنید.

پاک کنده های فوم دار

توصیه ما این است که به جای پاک کننده های لوسیونی از پاک کننده های فوم دار استفاده کنید زیرا فوم در برداشتن چربی و کثیفی روی پوست عملکرد بهتری دارد.

لایه برداری با احتیاط

اگر خیلی تهاجمی عمل لایه برداری یا اسکراب را انجام دهید، پوست شما تحریک شده و جوش ها بدتر می شوند. کمی لایه برداری خوب است. بیشتر از آن فایده ای ندارد. از برس های لایه بردار یا اسکراب ها حداکثر یک یا دو بار در هفته استفاده کنید و اگر باعث تحریک پوست شما می شوند، آن ها را به طور کامل کنار بگذارید.

برس های آرایشی خود را بشویید

این برس ها به راحتی محل تجمع باکتری و چربی می شوند که خود موجب بسته شدن منافذ و جوش زدن می شود. سعی کنید هفته ای یک یا دو بار آن ها را با یک شامپوی ملایم بدون بو بشویید.

از لوازم آرایشی فاقد چربی استفاده کنید

برخی از لوازم آرایشی موجب بسته شدن منافذ و تشدید آکنه می شوند، به همین دلیل باید قبل از مصرف مواد تشکیل دهنده آن ها را چک کنید. به دنبال محصولاتی باشید که فاقد چربی و غیر کومدون زا یا غیر آکنه زا هستند، به این معنی که منافذ را مسدود نمی کنند. به خاطر داشته باشید که لوازم آرایشی «ایمن» ممکن است همچنان در برخی افراد باعث آکنه شوند. شاید لازم باشد قبل از پیدا کردن برندی که برای پوست شما مناسب است، محصولات مختلفی را امتحان کنید.

رژیم غذایی خود را تطبیق دهید

لاکتوز و شکر هر دو باعث تحریک آکنه در برخی از افراد می شوند. بنابراین اگر برای شفاف نگه داشتن پوست صورت خود تلاش می کنید به این نکته توجه داشته باشید. کاهش مصرف لبنیات و احتیاط در مصرف شکر می تواند موثر باشد. یک رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین داشته باشید. غذاها و نوشیدنی هایی با شاخص گلیسی بالا آن هایی هستند که قند خون شما را سریع افزایش می دهند. آن ها شامل غذاهای ناسالم مانند سیب زمینی سرخ کرده و دونات همراه با نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه هستند. وقتی غذایی که می خورید موجب افزایش ناگهانی در قند خون می شود،‌ منجر به التهاب و تولید چربی اضافی خواهد شد که خود آکنه را تشدید می کند. غذاهای با گلیسمی پایین، مانند سبزیجات تازه و لوبیا، باعث افزایش آهسته تر قند خون می شوند و ممکن است به جلوگیری از جوش کمک کنند.

همچنین بخوانید: مواد غذایی مفید و مضر برای جوش

به طور منظم گوشی تلفن خود را تمیز کرده و روبالشی را بشویید

حتماً به طور دوره ای روبالشی، تلفن، ملحفه، کلاه و هر چیز دیگری که ممکن است با صورت شما تماس داشته باشد را تمیز کنید تا منافذ پوست عاری از چربی و کثیفی باشد. سعی کنید روبالشی خود را حداقل دو بار در هفته بشویید، به خصوص اگر گونه های شما مستعد آکنه هستند. همچنین به طور مرتب گوشی خود را با دستمال ضدعفونی کننده تمیز کنید و از بردن آن به حمام خودداری کنید.

با یک متخصص پوست مشورت کنید

اگر محصولات بدون نسخه بعد از سه ماه به شما کمک نکردند یا اگر کیست آکنه دارید، بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست می تواند برای شما دارو تجویز کند و برنامه ای را برای خلاص شدن از شر جوش ها در اختیار شما قرار دهد.

درمان پوست برای اصلاح اسکار آکنه

اسکار آکنه در افرادی که مستعد آکنه هستند، شایع است. در حالی که جوش های سرسیاه و سرسفید معمولا بدون اسکار بهبود می یابند، برخی از انواع آکنه مانند کیست ها و ندول ها اثری ماندگار به جای می گذارند. اسکار اکنه ممکن است به صورت فرورفتگی بر روی پوست یا در برخی موارد، برجستگی باقی بمانند. نوع اسکارهایی که بر روی پوست باقی می مانند، به بدن شما بستگی دارند.

اسکارهای آکنه بدون توجه به نوع و محل قابل درمان هستند. اولین قدم برای جوانسازی پوست این است که به یک متخصص پوست برای ارزیابی مراجعه کنید. این افراد حرفه ای نوع پوست، اهداف و نیازهای شما را در نظر گرفته و یک رویکرد مناسب را ارائه می دهند. می توانید ماسک گیاهی برای از بین بردن جای جوش را امتحان کنید دیگر درمان های اسکار آکنه عبارتند از:

فیلر یا پرکننده

در این روش، یک فرد حرفه ای ماده ای به نام فیلر پوستی را زیر اسکار اکنه تزریق می کند. این ماده باعث می شود تا فرورفتگی زیر پوست پر شود و سطحی صاف ایجاد شود. یک متخصص زیبایی ممکن است فیلر را برای هر نوع اسکار توصیه کند، اگرچه اسکارهای کم عمق تر ممکن است بهترین پاسخ را به این درمان نشان دهند.

اصلاح لکه های تیره: گاهی اوقات، آکنه لکه های قرمز، بنفش یا قهوه ای را بر روی پوست برجا می گذارد. اگرچه این لکه ها اسکار محسوب نمی شوند و در نهایت به خودی خود محو خواهند شد، اما می تواند آن ها را سریع تر درمان کرد. به عنوان مثال، می توان از درمان نور پالسی شدید (IPL) برای بهبود لکه های تیره و قرمزی استفاده کرد. IPL همچنین ممکن است برای درمان آسیب های ناشی از نور خورشید و ضایعات عروقی استفاده شود.

لایه برداری پوست

در روند لایه برداری لایه هایی از پوست برداشته می شود و به بدن اجازه می دهد که لایه های جدید پوست را تولید کند. لایه برداری از پوست ممکن است درمان توصیه شده برای اسکارهای گسترده باشد. روش های زیادی برای لایه برداری پوست وجود دارد، از جمله Morpheus8، یک روش میکرونیدلینگ پیشرفته و کم تهاجمی. با Morpheus8، متخصص زیبایی شما انرژی فرکانس رادیویی را به ناحیه آسیب دیده می رساند تا تولید کلاژن و الاستین جدید را تسهیل کند.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP)

PRP ماده ای است که از خون شما گرفته می شود. این ماده حاوی پروتئین هایی است که به بدن در رشد سلول های جدید کمک می کند. به منظور درمان اسکار اکنه، یک متخصص زیبایی حرفه ای یک نمونه خون می گیرد و پلاسمای موجود در آن را جدا می کند. سپس، میکروکانال هایی را بر روی پوست مشابه با به فرآیند میکرونیدلینگ ایجاد کرده و PRP را در ناحیه آسیب دیده ماساژ می دهد. روش جوانسازی صورت خون آشام نیز نامیده می شود.

کربن تراپی

کربن تراپی یک روش درمانی ملایم،‌ ایمن و موثر است که برای کاهش ظاهر اسکارهای جدید ناشی از آکنه استفاده می شود. یک متخصص زیبایی، کربن مایع را بر روی پوست شما می زند و لیزر را از روی سطح پوست عبور می دهد و باعث می شود که ذرات کربن گرم شده و رشد سلولی تحریک شود. نتیجه، ظاهری صاف تر و با طراوت تر است.

کلام آخر

همه ما گاهی اوقات جوش می زنیم. اما اگر بتوانید سرنخ هایی از علت جوش های مناطق مختلف صورت پیدا کنید، این جوش ها کمتر می شوند. علت جوش در نواحی مختلف صورت را با هم بررسی کردیم. امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.