روش صحیح اصلاح صورت با ژیلت برای خانم ها + نکات مهم

نحوه اصلاح صورت خانمها با ژیلت که جوش نزنیم و صورت ملتهب و قرمز نشود در این مقاله به صورت کامل آموزش داده شده است.

چه کسی از پوست صاف و درخشان بدش می آید؟ به منظور داشتن پوستی فوق العاده صاف، بسیاری از ما به هک های مراقبت از پوست مختلف متوسل می شویم. اما آیا می دانستید که اصلاح موهای صورت با تیغ نیز می تواند یک روش خانگی موثر برای حذف موهای زاید باشد؟ در ادامه آموزش اصلاح صورت زنان با تیغ را تقدیم شما می کنیم.

نکته جالب این است که اصلاح صورت با ژیلت نه تنها موهای زاید را از بین می برد بلکه پوست را نیز لایه برداری می کند و باعث می شود تا درخشان تر و صاف تر به نظر برسد. 

در این مقاله، نگاه دقیق تری بر فواید اصلاح موهای صورت با ژیلت و روش درست انجام این کار می اندازیم. 

آیا اصلاح صورت با ژیلت برای خانم ها خوب است؟

اصلاح موهای صورت انتخاب فردی است. در حالی که برخی از خانم ها طرفدار اصلاح هستند، برخی دیگر از عوارض جانبی آن می ترسند. برخی تصور می کنند که اصلاح باعث ضخیم تر و تیره تر شدن موهای صورت می شود و در برخی از موارد، قرمزی و حساسیت صورت را به همراه دارد. اما واقعیت این است که اصلاح صورت، پوست خشک و مرده را لایه برداری می کند و در نتیجه، پوست صاف و شفاف می شود. آرایش صورت برای کسانی که پوست صاف و نرمی دارند، بسیار آسان تر است. 

با این وجود، پوست های حساس ممکن است واکنش خوبی نسبت به اصلاح با تیغ نداشته باشند؛ به خصوص اگر لکه های قرمز و حساس پوستی داشته باشید. علاوه بر این، ممکن است اصلاح موهای صورت با ژیلت برای کسانی که مشکلات پوستی مانند اگزما، آکنه یا پسوریازیس دارند، گزینه مناسبی نباشد. اصلاح در چنین موارد منجر به بدتر شدن مشکل و حتی عفونت می شود. 

چرا خانم ها باید صورت خود را اصلاح کنند؟

اصلاح صورت نه تنها موهای زائد را از بین می برد بلکه سلول های پوستی مرده را نیز لایه برداری می کند. این امر منجر به پوستی صاف و درخشان می شود. این یک روش خانگی موثر برای دستیابی به صورتی نرم و درخشان است. اما، پیش از پرداختن به فواید آن، تفاوت بین دو نوع موی صورت (موهای ضخیم و موهای کرک) را بیان می کنیم. موهای کرک، موهای نازک و ظریفی هستند که اکثر قسمت های صورت را پوشش می دهند. آن ها به ندرت دیده می شوند. از سوی دیگر، موهای ضخیم، موهای تیره و ضخیمی هستند که در ناحیه گردن، چانه، لب های پایین و بالا رشد می کنند. شما می توانید با اصلاح هم موهای کرک و هم موهای ضخیم صورت خود را از بین ببرید. 

در میان تمام روش های مختلف حذف موهای صورت، اصلاح با ژیلت یا تیغ ابرو به عنوان ساده ترین، موثرترین و سریع ترین روش در نظر گرفته می شود. این کار بدون درد است و موها بسته به سرعت رشد، تا چند روز بیرون نمی آیند. برای اصلاح موهای صورت خود هم می توانید از ریش تراش برقی و هم از ریش تراش یکبار مصرف استفاده کنید. 

مقاله باورهای غلط درباره اصلاح صورت با ژیلت را بخوانید

بهترین روش اصلاح موهای صورت زنان چیست؟

روش صحیح اصلاح صورت با ژیلت برای خانم ها

برخلاف مردها، خانم ها برای از بین بردن موهای صورت خود باید روش اصلاح متفاوتی داشته باشند. اصلاح صورت کاملاً با اصلاح پاها و زیربغل تفاوت دارد. پوست صورت با پوست قسمت های دیگر بدن متفاوت است و در نتیجه، به مراقبت بیشتری نیاز دارد. در ادامه، یک راهنمای گام به گام روش صحیح اصلاح صورت با ژیلت برای خانم ها برای شروع آورده شده است. 

1- صورت خود را بشویید

پیش از شروع اصلاح، صورت خود را خوب بشویید تا گرد و غبار و آرایش به طور کامل از بین برود. در صورتی که پوست خود را بریده باشید، این کار می تواند از حساسیت و التهاب پوستی جلوگیری کند. 

2- برای از بین بردن پوست مرده لایه برداری کنید

برای تجربه یک اصلاح نرم و خوب، از یک اسکراب ملایم برای از بین بردن پوست مرده استفاده کنید. لایه برداری همچنین می تواند به جلوگیری از رشد موهای زائد کمک کند. 

3- پوست خود را آبرسانی کنید

قبل از اصلاح، یک پارچه مرطوب و داغ را برای 2 تا 3 دقیقه نزدیک پوست خود نگه دارید. این کار به آبرسانی پوست و نرم شدن فولیکول های مو کمک می کند و در نتیجه، اصلاح نرم و خوبی خواهید داشت. علاوه بر این، می توانید صورت خود را پیش از اصلاح با آب ولرم بشویید. 

4- ژل اصلاح استفاده کنید

از کرم یا ژل اصلاح در نواحی که می خواهید اصلاح صورت را انجام دهید، استفاده کنید. ژل اصلاح به حفظ رطوبت کمک می کند و اجازه می دهد تا ژیلت یا تیغ ابرو به آرامی روی پوست حرکت کند. 

5- ابزار مناسبی انتخاب کنید

برای اصلاح موهای صورت، یک ژیلت تیز تک تیغه با لبه صاف انتخاب کنید. تیغ ابرو هم ابزار مناسبی است و کمک می کند اصلاح را راحتتر انجام دهید. تیغ تیز می تواند موها را به آسانی از ریشه درآورد و در کنار اصلاح نرم، احتمال ایجاد بریدگی را کاهش می دهد. علاوه بر این، تیغ اصلاح صورت باید جدا از تیغ های دیگر باشد و از آن برای اصلاح موهای قسمت های دیگر بدن استفاده نکنید. این کار باعث می شود تیغ برای مدت زمان طولانی تری تیز بماند. به یاد داشته باشید که تیغ کند منجر به برآمدگی، سوزش و بریدگی بیشتر می شود. 

6- مراقب حرکت ژیلت باشید

هنگام اصلاح موهای صورت، مراقب حرکت تیغ باشید. لبه ایغ را با زاویه 45 درجه نگه دارید و به سمت پایین به آن کمی فشار بیاورید. به منظور جلوگیری از حساسیت، حرکت کوتاه و ثابتی داشته باشید. همیشه به یاد داشته باشید موها را در جهت رشد اصلاح کنید. 

7- مرطوب کردن پوست را فراموش نکنید

بلافاصله بعد از اصلاح صورت با ژیلت، صورت خود را بشویید و با روغن یا کرم مرطوب کنید. از آرایش کردن بلافاصله بعد از اصلاح بپرهیزید. 

8- بهترین زمان برای اصلاح صورت زنان با ژیلت

در حالت ایده آل، می توانید اصلاح را بلافاصله بعد از دوش یا در حین دوش گرفتن انجام دهید. در این مدت، پوست آبرسانی می شود و موها نرم باقی می مانند. در نتیجه، فرآیند اصلاح آسان تر و نرم تر صورت می گیرد. 

نکته: این که اصلاح هر چند وقت یکبار باید صورت گیرد، به رشد موها بستگی دارد. اصلاح دوبار در هفته برای صورت مناسب است. اما اگر موهای صورتتان سریع تر رشد می کنند، اصلاح را می توانید یک یا دو روز درمیان انجام دهید. 

همچنین بخوانید: بعد از اصلاح صورت چه ماسکی بزنیم که جوش نزنیم

بایدها و نبایدهای اصلاح صورت خانم ها با ژیلت

بایدها

  • همیشه صورت خود را پیش از اصلاح آبرسانی کنید. این کار باعث کاهش اصطکاک و جلوگیری از تحریک پوستی می شود
  • همواره موهای صورت خود را در جهت رشد اصلاح کنید تا تحریک پوستی به حداقل برسد. 
  • همیشه از یک پارچه مرطوب برای آرام تمیز کردن صورت خود استفاده کنید. این کار باعث نرم ماندن موها می شود.
  • تیغ را بعد از اصلاح بشویید. 

نبایدها

  • هیچ وقت صورت خود را با تیغی که برای اصلاح پا یا زیربغل بکار می برید، اصلاح نکنید. اگر از همان تیغ استفاده کنید، احتمال عفونت وجود دارد.
  • مرطوب کردن را فراموش نکنید. در غیر اینصورت، پوست بیش از اندازه خشک می شود. 
  • اگر پوستی حساس یا بیماری پوستی جدی دارید، اصلاح صورت نکنید.

مزایای اصلاح صورت با ژیلت برای خانم ها

اگر صورتتان آماده لایه برداری است، اصلاح می تواند فواید متعددی داشته باشد، ازجمله:

1- پوست صاف و نرم

جدا از حذف موهای زائد، اصلاح به از بین بردن پوست مرده و خشک، مواد زائد و چربی اضافی نیز کمک می کند. این کار در نهایت موجب شادابی، روشنی و درخشش پوست می شود. 

2- آرایش کردن آسان تر می شود

اصلاح باعث می شود تا آرایش صاف تر روی صورت قرار بگیرد و برای مدت زمان طولانی تری باقی بماند. 

3- روش ارزان تر

در مقایسه با روش های دیگر حذف موهای زائد مانند اپیلاسیون، اصلاح با تیغ یک روش مقرون به صرفه است و می توان به راحتی این کار را در خانه انجام داد. 

4- محصولات مراقبت از پوست موثرتر هستند

اصلاح منجر به لایه برداری پوست مرده از صورت می شود. بنابراین، وقتی از محصولات مراقبت از پوست خود استفاده می کنید، بهتر در پوست نفوذ می کنند و عملکرد موثرتری خواهند داشت. 

عوارض جانبی اصلاح صورت برای خانم ها

1- پوست خشک و خارش

اگر پوست بسیار خشکی داشته باشید، بلافاصله بعد از اصلاح دچار خارش و خشکی می شوید. با این وجود، می توانید به راحتی با مرطوب کردن پوست بلافاصله بعد از اصلاح از این مشکل اجتناب کنید. 

2- پوست آسیب دیده

ایجاد بریدگی در طول اصلاح بسیار رایج است. با این وجود، در برخی از موارد، بریدگی منجر به خونریزی یا سوزش می شود. سوزش جای تیغ نیز کاملاً عادی است. 

3- درد

اصلاح موهای زائد ضخیم می تواند منجر به برآمدگی های دردناک شود.

4- سایه ساعت 5

اگر می خواهید موهای ضخیم خود را اصلاح کنید، لازم است تا این کار را بیشتر انجام دهید. اگر موهای تیره بسیار زیادی دارید، سایه ای زیر پوست بعد از اصلاح خواهید دید. این پدیده را اغلب با عنوان سایه ساعت 5 می شناسند.  

سخن پایانی

اگر به دنبال یک روش موثر، بدون درد و مقرون به صرفه برای از بین بردن موهای زائد صورت خود هستید، اصلاح موهای صورت با ژیلت ارزش امتحان کردن را دارد. در کنار حذف موهای زائد، اصلاح می تواند به حذف سلول های پوستی مرده، چربی اضافی و گرد و غبار از روی صورت کمک کند و در نتیجه، پوست شفاف تر و نرم تر به نظر می رسد. اما پیش از اصلاح، باید نوع پوست خود را بدانید. اگر پوستی حساس یا مشکل پوستی جدی دارید، ابتدا روی قسمتی از پوست تست انجام دهید. علاوه بر این، اگر فکر می کنید که رشد موهای صورتتان افزایش یافته است، برای کشف دلایل احتمالی به پزشک مراجعه کنید. 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.