تفاوت لمینت و کامپوزیت و بلیچینگ و مزایا و معایب هرکدام

فرق لمینت و کامپوزیت و بلیچینگ در چیست

تفاوت لمینیت، بلیچینگ و کامپوزیت در چیست؟ در واقع لمینت به 2 روش لمینت کامپوزیت و لمینت سرامیکی تقسیم می شود. تفاوت ها و مزایا و معایب هر کدام از این 3 روش را در این مقاله بخوانید.

لمینت دندان روشی برای سفید کردن و جذاب کردن دندان هاست. اما این روکش دقیقا چیست؟ چه کاربردی دارد؟ تفاوت آن با کامپوزیت دندان چیست و چگونه می توانید از کیفیت آن مطمئن شوید؟ کسب اطلاعات در مورد معایب و عوارض لمینت دندان می تواند به شما کمک کند تا یک انتخاب اساسی داشته باشید. به طور کلی، لمینت دندان به دو دسته طبقه بندی می شود: لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر (لمینت کامپوزیت).

در این مقاله به بررسی سه روش سفید و زیباسازی دندان با نام های لیمینیت، کامپوزیت و بلیچینگ میپردازیم.

کاربرد لمینت (سرامیکی و کامپوزیت) چیست؟

لمینت (سرامیکی و کامپوزیت) معمولا برای درمان مشکلات زیر استفاده می شود. وضعیت دندان ها، هزینه ای که برای درمان در نظر گرفته می شود و در نهایت تشخیص دکتر دندانپزشک نوع درمان را تعیین خواهند کرد.

 • شکستگی دندان
 • دندان های بد
 • ترک خوردگی
 • دندان های کج و بد شکل
 • جایگزینی ارتودنسی (در برخی موارد)

مراحل لمینت سرامیکی

 1. بعد از بررسی دقیق و تعیین این که لمینت سرامیکی قابل اجرا است، قالب گیری اولیه انجام می شود. سپس، قالب برای ساخت مدل مومی (واکس-آپ) به آزمایشگاه ارسال می شود.
 2. ساخت مدل بر اساس مدل مومی آزمایشگاه مرحله بعدی است. در این مرحله، با مواد موقتی بیمار شکل لمینت ها را بر روی دندان های خود مشاهده می کند. این مرحله بسیار مهم است زیرا شکل نهایی صورت و لبخند شما مشخص می شود. بعد از این که مدل موقت توسط بیمار و دندانپزشک تایید شد، دندان ها کوتاه می شوند. این برش معمولا حدود نیم میلیمتر است.
 3. بعد از گذشت حدود 10 روز تا دو هفته، لمینت های اصلی به مطب دندانپزشکی ارسال خواهند شد. لمینت آماده شده بر روی دندان بیمار امتحان می شوند. سپس، در فرآیندی دقیق و ظریف با یک سیمان مخصوص چسبانده می شوند.
 4. لازم به ذکر است که هر یک از جلسات بالا اهمیت خاص خود را دارد.

لمینت سرامیکی در چند جلسه انجام می شود؟

لمینت سرامیکی در سه جلسه انجام می شود؟

 • معاینه و قالب گیری دندان
 • ساخت لمینت های سرامیکی در آزمایشگاه و امتحان کردن آن ها بر روی دندان های بیمار
 • چک کردن وضعیت لمینت بر روی دندان ها و تحویل نهایی
 • لمینت کامپوزیت در یک جلسه انجام می شود

معایب لمینت سرامیکی

 • امکان جدا شدن از روی دندان: مهارت دندانپزشک در طول عمر لمینت بسیار موثر است. اگر دندانپزشک غیرحرفه ای از چسب با کیفیت پایین استفاده کند، لمینت ممکن است از روی دندان جدا شود. به همین دلیل، ما توصیه می کنیم که حتما برای جلوگیری از آسیب به دندان به یک دندانپزشک معتبر مراجعه کنید.
 • برگشت ناپذیری: امکان بازگشت لمینت های سرامیکی وجود ندارد زیرا دندان ها تراش داده می شوند. این بدان معنی است که شما نمی توانید لمینت ها را از روی دندان های خود جدا کنید. دندان لمینت شده مانند دندان های معمولی به مراقبت نیاز دارند. نوشیدنی های گازدار، قهوه، سیگار و قلیان می توانند موجب تغییر رنگ لمینت در درازمدت شوند. دندان لمینت شده باید با استفاده از مسواک، نخ دندان و غیره مراقبت شوند.
 • گرما و سرما: همچنین، اگر محیط دهان در معرض تغییرات دمایی گرما و سرما قرار گیرد، ممکن است لمینت از دندان جدا شود.

تفاوت بین لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی

لمینت سرامیکی مستحکم تر و بادوام تر از لمینت کامپوزیتی است. این استحکام شامل رنگ و مواد بکار رفته در ساخت می شود. یکی از معایب لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیت این است که دندان باید تراشیده شود. لمینت سرامیکی در آزمایشگاه ساخته می شود و سپس بر روی دندان چسبانده می شود. در حالی که کامپوزیت بر روی دندان در مطب دندانپزشکی شکل می گیرد.

لمینت کامپوزیتی به تراشیدن دندان نیاز ندارد. قیمت لمینت کامپوزیتی حدود یک سوم لمینت سرامیکی است. البته دوام آن نیز نسبت به لمینت سرامیکی کمتر است. متوسط طول عمر لمینت سرامیکی 10 سال است و کامپوزیت بین 4 الی 5 سال می باشد؛ البته این اعداد با مراقبت خوب بیشتر می شوند.

لمینت کامپوزیتی

کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی روشی برای سفید کردن دندان هاست. در این روش، کامپوزیت به سطح بیرونی دندان اضافه می شود. کامپوزیت ونیر برای تغییر شکل یا رنگ دندان مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین، این درمان برای اصلاح نامنظمی های کم تا متوسط دندان یا روشن کردن رنگ دندان کاربرد دارد. کامپوزیت ونیر همچنین برای بستن شکاف بین دندان ها استفاده می شود.

لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی زیباتر از کامپوزیت است. این ماده یک لایه نازک با حداکثر قطر یک میلیمتر است و از سرامیک خالص ساخته شده است. لمینت سرامیکی بعد از تراشیدن دندان و قالب گیری از آن با استفاده از یک چسب مخصوص بر روی دندان چسبانده می شود.

ماندگاری لمینت دندان

مهارت یک دندانپزشک بر روی عمر و ماندگاری لمینت بسیار موثر است. به عبارت دیگر، اگر به درستی اجرا نشود ممکن است لمینت شکسته و از روی دندان جدا شود. در چنین مواردی، درمان مجدد مورد نیاز است. این فرآیند می تواند برای بیمار بسیار آزاردهنده باشد. به همین دلیل، ما توصیه می کنیم که برای جلوگیری از اسیب های بیشتر به یک دندانپزشک حرفه ای مراجعه کنید.

همچنین، اگر محیط دهان در معرض تغییرات دمایی سرد و گرم قرار گیرد، این امکان وجود دارد که لمینت از روی دندان جدا شود. در صورت رعایت بهداشت و مراقبت از لمینت سرامیکی، طول عمر آن تا 10 سال اضافه می شود. کامپوزیت وینر یا لمینت کامپوزیتی نیز در صورت مراقبت صحیح تا 5 سال عمر می کند.

قیمت لمینت سرامیکی

هزینه انجام لمینت یکی از سوالات متداولی است که بیماران مطرح می کنند. ابتدا، باید اشاره کنیم که هزینه لمینت بیشتر از کامپوزیت است. همچنین، تعرفه آن با توجه به تخصص دندانپزشک، نوع سرامیک مورد استفاده، هزینه آزمایشگاهی که لمینت را می سازد و نوع چسب بکار رفته، تغییر می کند.

هزینه لمینت همچنین به تعداد دندان هایی که نیاز به لمینت دارند، بستگی دارد. برای تعیین تعداد دندان ها، شما می توانید یک کار بسیار ساده انجام دهید. کافی است جلوی آینه لبخند بزنید. دندان هایی که می بینید باید لمینت شوند.

مراقبت از لمینت

مراقبت از دندان های لمینت شده همانند مراقبت از دندان های معمولی است. استفاده از نخ دندان و مسواک یکی از اصول اولیه و مهم بعد از انجام لمینت است. اگر فکر می کنید که نمی توانید بهداشت دهان و دندان خود را حفظ کنید، اصلا به سراغ لمینت نروید.

همچنین بعد از انجام لمینت بهتر است از خوردن تخمه و مواد غذایی سفت خودداری کنید. زیرا می تواند باعث شکستگی لمینت شود.

غذاهای رنگی نیز می توانند باعث تغییر رنگ لمینت شوند. البته، در صورت پولیش درست میزان لکه مانند دندان های طبیعی است. برای بهبود، پولیش مجدد لمینت در فواصل زمانی شش ماهه تا یک سال توصیه می شود. جرم گیری و نخ دندان نیز به همان شیوه دندان های معمولی انجام می شود.

چه کسانی می توانند دندان های خود را لمینت کنند؟

بسیاری از افراد می توانند بر امکان لمینت کردن دندان های شما تاثیرگذار باشند. در این بخش، یک دسته بندی جزئی از افراد با شرایط مختلف خواهیم داشت:

بستن فاصله بین دندانی یا دیاستما

فاصله بین دندان می تواند کوچک یا بزرگ باشد. همچنین، موقعیت دندان ها نیز متغیر است. در بیشتر موارد، دیاستما بین دندان ها را می توان بدون نیاز به درمان های دیگر از بین برد. اگر فاصله بین دندان ها کوچک باشد، می توان با افزودن کامپوزیت در یک طرف دندان آن را برطرف کرد.

اگر فاصله بین دندان ها زیاد باشد یا نیاز به برطرف کردن دو طرف دندان باشد، این فاصله ازطریق کامپوزیت ونیر انجام می شود. نه تنها با افزودن کامپوزیت به سطح دندان ها.

گاهی اوقات، به دلیل موقعیت دندان ها نسبت به یکدیگر و اندازه اصلی دندان، امکان از بین بردن شکاف بین دندان ها تنها با افزودن کامپوزیت ونیر به یک طرف دندان وجود ندارد. در این شرایط، نیاز به پیش درمان وجود دارد.

این مثال را در نظر بگیرید. دندان های میانی معمولا بسیار بزرگ هستند. همچنین، فاصله بین آن ها زیاد است، از این رو از دو طرف به دندان های کناری متصل می شوند. در چنین شرایطی، اگر کامپوزیت فقط به دندان های میانی اضافه شود، دندان ها بزرگ تر به نظر می آیند.

در نتیجه، نسبت طلایی این دندان ها نسبت به دندان های مجاور حفظ نخواهد شد. در این موارد، دندان میانی باید به مدت دو هفته از طریق یک بریس به هم نزدیک شوند. سپس، هر چهار دندان با هم کامپوزیت ونیر شوند.

درمان دندان های نامرتب با لمینت

در اصل، بر اساس میزان نامرتب بودن دندان ها، درمان می تواند با کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیت و در نهایت ارتودنسی انجام شود. در بی نظمی های جزئی که نیازی به تراشیدن زیاد دندان وجود ندارد، کامپوزیت ونیرها برای روشن تر کردن دندان یا تغییر شکل آن مورد استفاده قرار می گیرند.

در بی نظمی های جدی تر که بدون تراشیدن دندان امکان پذیر نیست، لمینت سرامیکی مورد استفاده قرار می گیرد و در نهایت ارتودنسی نیز یک گزینه درمانی است. لمینت اساسا دارای چندین کاربرد است:

 • روشن کردن رنگ دندان ها
 • تغییر شکل دندان ها
 • و یکی از مهم ترین آنها منظم کردن دندان هایی است که تا حدودی نامرتب هستند.

لازم به ذکر است که اگر بی نظمی بیشتر از حد معمول باشد یا به دلیل جابجایی فک بیمار به وجود آمده باشد، فضایی برای افزودن به سطح دندان وجود ندارد و در نتیجه ممکن است اجرای لمینت سرامیکی به جای کامپوزیت ونیر یا در شرایط شدیدتر، ارتودنسی مورد نیاز باشد.

در واقع، می توان گفت که اگر نامرتب بودن دندان ها خیلی شدید نباشد و در معاینه دندانپزشک مشخص شود که با کامپوزیت قابل حل است، نیازی به ارتودنسی نخواهید داشت. به این ترتیب، درمان بلندمدت ارتودنسی دیگر نیاز نخواهد بود (معمولا یک و نیم تا دو سال طول می کشد).

در این صورت، فرد طی یک یا دو جلسه به لبخند مطلوب خود خواهد رسید. اما گاهی اوقات بی نظمی به گونه ای است که بدون ارتودنسی برطرف نمی شود. گاهی اوقات، تنها با ارتودنسی نیز قابل برطرف کردن نیست. بنابراین، بعد از اتمام درمان با ارتودنسی بیمار باید درمان های زیبایی را شروع کند.

درمان بدشکلی فک با لمینت

معمولا تغییر شکل یا بدشکلی فک به گونه ای نیست که صرفا با اضافه کردن کامپوزیت به سطح دندان یا با تراش سرامیکی کم اصلاح شود. به عبارت دیگر،‌ ناهنجاری های فک معمولا نیازمند ارتودنسی و حتی جراحی ارتودنسی  هستند (ترکیبی از درمان های ارتودنسی و جراحی فک). در مواردی که ناهنجاری جزئی است، می توان آن را با کامپوزیت یا لمینت سرامیکی اصلاح کرد.

لمینت در دوران بارداری

هیچ درمان انتخابی دندانپزشکی برای دوران بارداری توصیه نمی شود. منظور از اختیاری بودن مقابل واجب و اضطراری بودن است. همچنین، در این دوران به دلیل تغییر در هورمون های بدن مادر، التهاب لثه ها و خونریزی از آن ها رخ می دهد. در صورت وجود التهاب لثه، اجرای لمینت امکان پذیر نیست زیرا لمینت می تواند باعث افزایش التهاب لثه شود.

پروتز متحرک و لمینت دندان

لمینت را نمی توان با پروتزهای متحرک دندان جایگزین کرد. اگر قصد دارید دندان های خود را لمینت کنید، باید به جای پروتز متحرک از ایمپلنت استفاده کنید. در نتیجه بقیه دندان هایتان را می توانید لمینت کنید. آسیب پروتز متحرک به لمینت به دلیل ناپایداری پروتز متحرک و گیره های پروتز روی دندان پایه است.

لمینت دندان کودک

لمینت دندان شیری امکان پذیر نیست. این به هیچ وجه توصیه نمی شود.

لمینت فک پایین

سوال دیگری که بیماران مطرح می کنند در مورد لمینت فک پایین است. لمینت فک پایین نیز امکان پذیر است. اما پاسخ به این سوال بسته به شرایط بیمار می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، اگر فک شما اجازه دهد، امکان استفاده از لمینت بر روی دندان های فک پایین وجود دارد.

درمان دندان های شکسته و لب ها فیلردار

لمینت یک روش درمان برای دندان شکسته و لب های فیلر شده است. اما پاسخ به این سوال تا حد زیادی به میزان شکستگی بستگی دارد. در برخی موارد، امکان اصلاح با کامپوزیت یا سرامیک یا هر دو وجود ندارد. در چنین مواردی، ونیرهای دندانی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی، می توان گفت که امکان اجرای لمینت برای دندان های شکسته تا حد زیادی به میزان شکستگی و درگیری عصب دندان ها بستگی دارد.

لمینت دندان های سیاه

ابتدا، دلیل سیاهی ریشه دندان باید پیدا شود. معمولا، فاکتورهایی که موجب سیاهی دندان می شوند همان مواردی هستند که مانع از اجرای لمینت خواهند شد. به عنوان مثال، دندان روکش دار معمولا سیاه می شود. این نوع دندان یکی از موارد منع استفاده از لمینت می باشد. به طور کلی، دندان های سیاه باید ابتدا معاینه شوند و دلیل اصلی آن مشخص شود. معمولا، این سری از دندان ها را نمی توان لمینت کرد و باید روکش شوند.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ یکی از روش های سفیدی دندان است که در آن فقط به زیبایی دندان از لحاظ رنگ و سفید شدن رنگ دندان توجه می شود. بنابراین برای افرادی که دارای دندادن های نامرتب و یا شکسته هستند مناسب نمی باشد. بلیچینگ نسبت به روش های دیگر قیمت مناسب تری دارد. البته ماندگاری بلیچینگ بین 6 ماه تا یک سال بیشتر نیست. همچنین در مواردی چون رنگ های قهوه ای یا خاکستری روی دندان بلیچینگ تاثیر گذاری چندانی ندارد بنابراین بهتر است بر اساس نظر دندانپزشک از روش موثر برای زیبایی دندان استفاده کرد.

به جای بلیچینگ می توانید از روش های طبیعی سفید کردن دندان استفاده کنید.

تفاوت لمینیت، بلیچینگ و کامپوزیت دندان

بنابراین در بین روش های گفته شده بلیچینگ برای افرادی مناسب است که دندان های مرتبی دارند و فقط طالب رنگ سفید دندان هستند و نمی خواهند در فرم و شکل دندان ها تغییری ایجاد شود. اما لمینیت و کامپوزیت دندان علاوه بر سفید کردن دندان، فرم آن را نیز تغییر می دهد و طرح لبخند را بهبود می بخشد. با این تفاوت که در لمینیت دندان تراشیده می شود اما کامپوزیت نیاز به تراش دندان ندارد یا خیلی کم تراشیده می شود. لمینیت دندان رنگ طبیعی تری داشته ولی کامپوزیت رنگ سفید تری دارد. در هر دو روش لمینیت و کامپوزیت با استفاده از مواد خاصی شکل ظاهری دندان اصلاح می شود. برای افرادی که دندان های ریز و یا نامرتبی دارند و زمان ارتودنسی برای آن ها غیرقابل تحمل است یک روش اصلاحی سریع است.

در پایان

در این مقاله در مورد تفاوت های لمینت، کامپوزیت و بلیچینگ صحبت کردیم. هر کدام از روش های لمینیت، بلیچینگ و کامپوزیت دندان می تواند با توجه به شکل ظاهری، جنس دندان و سلیقه شما مفید باشد. به هر حال نمی توان هیچ کدام از این روش ها را بدون عوارض دانست. همگی این روش ها ممکن است به شکلی به مینای دندان شما آسیب هایی هرچند جزئی وارد کند. اما اگر زیبایی دندان هایتان برای شما اهمیت بیشتری دارد می توانید با خیال راحت نزد یک پزشک ماهر این کار ها را انجام دهید و مطمئن باشید آسیب جدی به دندان هایتان وارد نمی آید.

اگر تجربه خاصی از هر یک از این روش ها دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از آن استفاده کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.