تفاوت لمینت و کامپوزیت و بلیچینگ و مزایا و معایب هرکدام

فرق لمینت و کامپوزیت و بلیچینگ در چیست

تفاوت لمینیت، بلیچینگ و کامپوزیت در چیست؟ این سه روش از جمله روش های زیباتر کردن دندان می باشند. در این مقاله به بررسی این سه روش و تاثیر آنها بر دندان ها میپردازیم.

امروزه آنقدر روش های زیباسازی دندان متنوع شده که گاهی انتخاب بین آن ها دشوار می شود. بنابراین بهتر است در مورد ویژگی های هر کدام از این روش ها و مزایا و عایب آن ها بدانیم. البته با مراجعه به دندانپزشک متخصص زیبایی توضیحات لازم را دریافت خواهید کرد. اما قبل از آن بهتر است اطلاعات کلی درباره آن ها داشته باشید. در این مقاله به بررسی سه روش سفید و زیباسازی دندان با نام های لیمینیت، کامپوزیت و بلیچینگ میپردازیم.

لمینت و کامپوزیت و بلیچینگ چه فرقی با هم دارند؟

از آنجایی که اهمیت زیبایی و به خصوص زیبایی دندان ها به مرور بیشتر می شود اشخاص به دنبال راه هایی برای سفید کردن دندان هایشان و یا تغییر فرم آنها می باشند. سه روش بلیچینیگ، لمینیت و کامپوزیت از سری متد هایی هستند که در سفیدی و تغییر فرم دندان موثر میباشند.

لمینیت چیست

لمینیت یکی از راه های سفیدی دندان و بهبود طرح لبخند است که از دو روش دیگر شناخته شده است. این روش علاوه بر سفید کردن، فرم دندان ها را تغییر می دهد و باعث می شود تا دندان های مرتب و سفیدی داشته باشید. نکته مهمی که در این روش باید به آن توجه داشت این است که لمینیت دندان همراه با تراش آن است. برای انجام لمینیت یک تراش روی دندان داده می شود و قالبی تهیه می گردد و در لابراتور ساخته شده و روی دندان فیکس می شود. زیبایی و درخشندگی حاصل از لمینیت بسیار طبیعی تر و جذاب تر است.

انوع لمینیت

به طور کلی لمینیت ها دو نوع هستند:

  • لمینیت سرامیکی
  • لمینیت کامپوزیتی

لمینیت سرامیکی:

این نوع لیمینت برای تغییر فرم دندان نیاز به تراش آن دارند. در این روش سطح دندان ها تراش داده شده سپس قالب گیری و تهیه در لابراتور انجام شده و لیمینت سرامیکی روی دندان نصب می گردد. دندان های لمینیت سرامیکی بسیار براق و چشم نواز هستند و بخاطر اینکه تراش زیادی می خورند نازک و طبیعی می باشند. لمینیت سرامیکی تغییر رنگ نمی دهد و رنگ آن بسیار طبیعی است.

کامپوزیت چیست

کامپوزیت دندان نیز برای سفید دندان و اصلاح فرم آن به کار می رود. در این روش ابتدا بررسی می شود که مینای دندان سالمی داشته باشید به دلیل اینکه میزان کمی از میزان دندان برداشته می شود که نسبت به لمینیت کمتر است. سپس پوسیدگی دندان برطرف می شود و مواد کامپوزیت بر اساس فرم و نامرتبی دندان روی داندن قرار داده می شوند. کامپوزیت دندان طی یک الی دو جلسه انجام می شود.

بلیچینگ چیست

بلیچینگ یکی از روش های سفیدی دندان است که در آن فقط به زیبایی دندان از لحاظ رنگ و سفید شدن رنگ دندان توجه می شود. بنابراین برای افرادی که دارای دندادن های نامرتب و یا شکسته هستند مناسب نمی باشد. بلیچینگ نسبت به روش های دیگر قیمت مناسب تری دارد. البته ماندگاری بلیچینگ بین 6 ماه تا یک سال بیشتر نیست. همچنین در مواردی چون رنگ های قهوه ای یا خاکستری روی دندان بلیچینگ تاثیر گذاری چندانی ندارد بنابراین بهتر است بر اساس نظر دندانپزشک از روش موثر برای زیبایی دندان استفاده کرد.

به جای بلیچینگ می توانید از روش های طبیعی سفید کردن دندان استفاده کنید.

تفاوت لمینیت، بلیچینگ و کامپوزیت دندان

بنابراین در بین روش های گفته شده بلیچینگ برای افرادی مناسب است که دندان های مرتبی دارند و فقط طالب رنگ سفید دندان هستند و نمی خواهند در فرم و شکل دندان ها تغییری ایجاد شود. اما لمینیت و کامپوزیت دندان علاوه بر سفید کردن دندان، فرم آن را نیز تغییر می دهد و طرح لبخند را بهبود می بخشد. با این تفاوت که در لمینیت دندان تراشیده می شود اما کامپوزیت نیاز به تراش دندان ندارد یا خیلی کم تراشیده می شود. لمینیت دندان رنگ طبیعی تری داشته ولی کامپوزیت رنگ سفید تری دارد. در هر دو روش لمینیت و کامپوزیت با استفاده از مواد خاصی شکل ظاهری دندان اصلاح می شود. برای افرادی که دندان های ریز و یا نامرتبی دارند و زمان ارتودنسی برای آن ها غیرقابل تحمل است یک روش اصلاحی سریع است.

 

در پایان:

هر کدام از روش های لمینیت، بلیچینگ و کامپوزیت دندان می تواند با توجه به شکل ظاهری، جنس دندان و سلیقه شما مفید باشد. به هر حال نمی توان هیچ کدام از این روش ها را بدون عوارض دانست. همگی این روش ها ممکن است به شکلی به مینای دندان شما آسیب هایی هرچند جزئی وارد کند. اما اگر زیبایی دندان هایتان برای شما اهمیت بیشتری دارد می توانید با خیال راحت نزد یک پزشک ماهر این کار ها را انجام دهید و مطمئن باشید آسیب جدی به دندان هایتان وارد نمی آید.

اگر تجربه خاصی از هر یک از این روش ها دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از آن استفاده کنند.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.