تفاوت ماساژ سوئدی و تایلندی چیست؟

ماساژ سوئدی با ماساژ تایلندی چه تفاوتی دارند؟

در این مطلب به بیان تفاوت ماساژ سوئدی و تایلندی می پردازیم.

تفاوت بین ماساژ تایلندی و ماساژ سوئدی چیست؟ آنها از بسیاری جهات با هم متفاوت هستند، مانند تکنیک های مورد استفاده، فلسفه ها، استفاده از روغن، نحوه لباس پوشیدن مشتریان و مزایای آن. دانستن تفاوت های ماساژ تایلندی و ماساژ سوئدی برای تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک برای شما بهتر است ضروری است. در این پست، ما تمام تفاوت های بین ماساژ سوئدی و ماساژ تایلندی را فهرست کرده ایم تا به شما در تصمیم گیری صحیح کمک کند در صورت تمایل می توانید از سایر مطالب مرتبط همچون نحوه  ماساژ پوست سر، ماساژ کف دست و ماساژ کف پا با روغن زیتون نیز بازدید نمایید.

فرق ماساژ سوئدی و تایلندی چیست؟

ماساژ تایلندی و سوئدی با یکدیگر تفاوت هایی دارند مثل نوع ماساژ و استفاده از روغن و سایر موارد، اما از اصلی ترین تفاوت بین این دو ماساژ می توان به لباس، پوزیشن و تکنیک اشاره کرد.

1. لباس 

ماساژ سوئدی از روغن های ضروری یا لوسیون استفاده می کند. بنابراین، مشتریان لباس‌هایشان را در می‌آورند و با یک حوله می‌پوشانند، روی میز ماساژ دراز می‌کشند. برای ماساژ تایلندی نیازی به درآوردن لباس نیست زیرا روغن های استفاده شده اسانس نیستند و اغلب استفاده نمی شوند.

2. تکنیک ها

ماساژ تایلندی بر روی نقاط طب سوزنی فشار وارد می کند تا عضلات را کشیده و شل کند. ماساژ سوئدی که “ماساژ نرم” نیز نامیده می شود، عمدتاً از تکنیک هایی بسیار آرام و لطیف استفاده می کند.

3. پوزیشن ها

از دیگر تفاوت های ماساژ سوئدی و ماساژ تایلندی می توان به “پوزیشن” و نحوه قرارگیری بدن اشاره کرد. “ماساژ یوگا تنبل” نام خود را از این واقعیت گرفته است که در طول یک ماساژ تایلندی، مشتریان توسط ماساژور در موقعیت های مختلف تکان داده یا دراز می شوند. در طول ماساژ سوئدی، مشتری معمولا روی میز ماساژ روی شکم خود دراز می کشد.

4. تفاوت بین فواید ماساژ تایلندی و ماساژ سوئدی

ماساژ تایلندی پویاتر است و بر افزایش جریان انرژی تمرکز دارد. این ماساژ کمی بیشتر از ماساژ سوئدی تأثیر شفابخش دارد، که بیشتر بر روی آرامش تمرکز دارد.

ماساژ تایلندی که به عنوان ماساژ سخت یا ماساژ یوگای تنبل نیز شناخته می‌شود، هزاران سال است که در تایلند آموزش داده شده است. این بر اساس درک شرقی از آناتومی و فیزیولوژی است. اصول بر اساس مسیرهای انرژی بدن است. فیزیولوژی تایلندی معتقد است که بیماری نتیجه مسدود شدن مسیرهای انرژی مرتبط با باورهای معنوی است. بنابراین، ماساژ تایلندی عمدتاً با هدف بهبود جریان انرژی در بدن شما انجام می شود. هرچه انرژی شما بهتر جریان یابد، بدن شما بهتر کار می کند.

ماساژ سوئدی که بیشتر در غرب دیده می شود و رایج است و اغلب به عنوان ماساژ کلاسیک، ماساژ آرامش بخش یا ماساژ نرم شناخته می شود، بر اساس درک غربی از فیزیولوژی و آناتومی است. هدف ترویج آرامش و تا حدودی التیام بدن است.

بیشتر بخوانید: نحوه ماساژ شکم نوزاد

5. موقعیت مکانی ماساژ تایلندی در مقابل ماساژ سوئدی

در طول ماساژ تایلندی، مشتری ممکن است چندین بار موقعیت خود را مطابق با انجام ماساژور تغییر دهد. ماساژور (معمولاً یک زن میانسال تایلندی) بدن مشتری را در چندین وضعیت مشابه یوگا کشیده یا جمع می کند تا تمرکز بهتری روی نواحی خاص داشته باشد و اثربخشی ماساژ را افزایش دهد.

به همین دلیل است که ماساژ تایلندی را ماساژ یوگا تنبل نیز می نامند. شما نیازی به تلاش برای حرکت ندارید، فقط استراحت کنید و بدن خود را رها کنید و اجازه دهید ماساژور کنترل آن را در دست بگیرد.

ماساژور می‌داند دارد چه می‌کند، و شما واقعاً نیازی به نگرانی در مورد کشیدگی بیش از حد یا آسیب دیدن ندارید.

ماساژ سوئدی به ندرت نیاز به تغییر وضعیت دارد. مثل آن ماساژهای کلیشه ای معمولی وسترن است که در بسیاری از فیلم ها یا عکس ها نشان داده می شود. مشتری لباسش را در آورده و با حوله پوشانده است. روی میز ماساژ روی شکم دراز می کشد و پشتش در معرض ماساژور است. پشت قسمت اصلی بدن است که ماساژور باید روی آن کار کند. مجدداً، مشتری نیازی به انجام کاری ندارد، جز اینکه استراحت کند و از نوازش لذت ببرد.

6. پوشش در ماساژ تایلندی در مقابل ماساژ سوئدی

ششمین تفاوت ماساژ تایلندی و ماساژ سوئدی می توان به “پوشش بدن” اشاره کرد. ماساژ تایلندی لزوما شامل استفاده از هر اسانس و یا لوسیون نیست، بنابراین شما می توانید به طور کامل لباس بپوشید. اغلب، قبل از جلسه، یک لباس خاص توسط درمانگر به شما ارائه می شود.

بنابراین، اگر با ماساژهایی که شامل برهنه شدن هستند، مانند ماساژ سوئدی، چندان راحت نیستید، واضح است که ماساژ تایلندی برای شما مناسب تر است. ماساژ تایلندی را می‌توان روی یک تشک روی زمین، در اتاقی که چشم‌انداز خوبی دارد، یا حتی در مسیر پارکی که گردشگران می‌توانند روی یک صندلی بنشینند و کاملاً لباس بپوشند، انجام شود.

ماساژ سوئدی است که در یک اتاق بسیار خصوصی انجام شود و شما می توانید که نیمه برهنه، به صورت خوابیده به روی تخت ماساژ فقط با یک حوله پوشیده شده است.

7. میز ماساژ تایلندی در مقابل ماساژ سوئدی

میز ماساژ را می توان در ماساژ تایلندی استفاده کرد اما ضروری نیست. اغلب اوقات، ماساژ تایلندی روی تشک یا حتی زمانی که گیرنده روی صندلی نشسته است، انجام می شود. ماساژ سوئدی باید روی میز ماساژ انجام شود.

بررسی تکنیک های ماساژ تایلندی

 • ماساژ تایلندی روی کل بدن شما اثر می گذارد! 

در مقایسه با ماساژ سوئدی، ماساژ تایلندی پویاتر و نیروبخش تر است. ماساژور از هر قسمت از بدن خود، دست‌ها، آرنج‌ها، ساعد، زانو، ساق پا و حتی پاها استفاده می‌کند تا نه تنها شما را کشش دهد، بلکه به عضلاتتان فشار وارد کند و مفاصلتان را شل کند. ماساژور حتی ممکن است در صورت نیاز روی شما راه برود یا روی شما بنشیند تا به اندازه کافی به قسمت های خاصی از بدن شما فشار وارد کند. در نتیجه، کل بدن شما کشیده، هل داده می شود، تحت فشار قرار می گیرد، تکان می خورد و می لرزد.

 • حرکات کششی 

حرکات کششی در ماساژ تایلندی نسبت به ماساژ سوئدی شامل حرکات بیشتری است. ماساژور بدن شما را در موقعیت های مختلف قرار می دهد تا به نواحی مختلف فشار وارد کند و نقاط ماشه ای بدن شما را تحریک کند. بخش پوزیشن یوگا در ماساژ از اینجاست.

 • تکنیک برای مسدود کردن جریان خون

این فقط در ماساژ تایلندی استفاده می شود و در قسمت های خاصی از بدن، معمولاً در قسمت هایی که پاها و بازوها در بالاتنه به هم می رسند، استفاده می شود. ماساژور برای حدود 30 ثانیه فشار ثابتی بر جریان خون شما وارد می کند. سپس، هنگامی که آزاد می شود، جریان خون اثر ماساژ را افزایش می دهد. یک جلسه ماساژ واقعی تایلندی باید 2 ساعت طول بکشد.

تکنیک های ماساژ سوئدی

همانطور که گفته شد، ماساژ سوئدی در مقایسه با ماساژ تایلندی آرامش بخش تر است. این شامل پنج تکنیک اصلی است:

1. نوازش و سر خوردن: این حرکات کششی طولانی و گسترده هستند که معمولا در شروع و پایان ماساژ استفاده می شوند.

2. ورز دادن و غلتاندن: ماساژ دهنده مانند خمیر ورز دادن، ماهیچه ها را ورز می دهد تا دردی از بین برود و آنها را بکشد.

3. کوبیدن یا ضربه زدن : این حرکات کوبه ای سریع هستند، مانند ضربه زدن، کوبیدن و کوبیدن. آنها به تدریج مورد توجه مشتریان قرار نمی گیرند زیرا به اندازه بقیه تکنیک ها آرامش بخش نیستند.

4. اصطکاک: اصطکاک و اعمال فشار عمیق به نقاط خاص با استفاده از نوک انگشتان، بند انگشتان و شست انجام می شود.

فواید ماساژ تایلندی در مقابل ماساژ سوئدی

ماساژ تایلندی و سوئدی هر دو برای سلامت و رفاه کلی مشتری مفید هستند زیرا عضلات را شل می‌کنند و کمردرد را تسکین می‌دهند، به بدن اجازه می‌دهند تا دوباره شارژ شود و به مشتری اجازه می‌دهد احساس انرژی کند. فواید مختلف ماساژ تایلندی و سوئدی در زیر ذکر شده است:

ماساژ تایلندی شامل حرکات زیاد و کمی انعطاف پذیری بیشتر است. ماساژور بر جریان انرژی یا مفاصل بدن تمرکز می کند تا کارایی انرژی را در بدن افزایش دهد، بنابراین تأثیرات شفابخش بیشتری نسبت به ماساژ سوئدی دارد.

از سوی دیگر، ماساژ سوئدی بیشتر بر روی آرامش تمرکز دارد، با استفاده از تکنیک‌های نوازش طولانی، ورز دادن، و مالش برای آرام کردن بدن، رهاسازی گرفتگی عضلات یا منقبض شده و تا حدودی، استرس و درد را کاهش می‌دهد و بدن شما را ترک می‌کند.

ماساژ تایلندی یا سوئدی کدام برای شما بهتر است؟

ماساژ سوئدی برای افرادی که:

 • عمدتاً می خواهند احساس آرامش کنید و استرس را از بین ببرند.
 • عاشق ماساژ روغنی می باشند
 • به نیمه برهنه بودن اهمیت نده.
 • در هر نوع ماساژی جدید هستند، زیرا در مقایسه با ماساژ تایلندی ملایم تر یا نرم تر است.
 • انعطاف‌پذیری ندارند و از پرت شدن و پا گذاشتن احساس ناراحتی می‌کنند.

ماساژ تایلندی برای افراد زیر مناسب است :

 • می خواهند یک درمان بدنی بیش از یک تجربه آرامش بخش داشته باشند.
 • می خواهند بهزیستی کلی خود را بهبود بخشند و سطح انرژی خود را افزایش دهند.
 • از در آوردن لباس جلوی ماساژور خجالتی هستند.
 • ماساژ روغنی دوست ندارم.
 • دارای انعطاف پذیری متوسطی هستند و می توانند دستکاری ماساژور را تحمل کنند.
 • وقتی به تایلند سفر می‌کنند، می‌خواهند این تجربه را امتحان کنند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.