نماز شب اول قبر چگونه است؟ (آموزش و متن کامل)

خواندن نماز شب اول قبر نوعی هدیه دادن به میت و برای رفع وحشت از ورود به دنیای برزخ است. در این پست میتوانید آموزش نماز شب اول قبر و برخی احکام مربوط به آن را بخوانید.

نماز شب اول قبر (نماز لیلة الدفن) به نمازی گفته میشود که اعضای خانواده یا نزدیکان فرد فوت شده در شب اول برای شخصی که از دنیا رفته میخوانند تا روح او در آرامش بوه و از فشار و سختی شب اول قبر در امان باشد. نماز شب اول قبر با نام های دیگری نیز شناخته میشود. این نماز برای رفع وحشت میت از عالم برزخ خوانده میشود. اگر میخواهید بدانید نماز شب اول قبر چگونه است در ادامه این پست میتوانید متن کامل نماز شب اول قبر و آموزش خواندن نماز شب اول قبر را بخوانید.

نماز شب اول قبر چیست؟

نماز شب اول قبر نمازی مستحب است که اعضای خانواده، دوستان و آشنایان به نیت میت میخوانند و ثوابش را به آن هدیه میکنند. نماز شب اول قبر اسامی مختلفی دارد:

  • نماز هدیه (صلاة الهدیه)
  • نماز شب دفن (صلاة لیلة الدفن)
  • نماز وحشت (صلاة الوحشة)

نحوه خواندن نماز شب اول قبر

در روش خواندن نماز شب اول قبر 3 روش ذکر شده که معتبرترین ان ها به شکل زیر است:

رکعت اول نماز شب اول قبر:

بعد از سوره حمد، یک مرتبه آیة الکرسی

رکعت دوم نماز شب اول قبر:

پس از حمد، ده مرتبه سوره قدر

  • روش اول

در رکعت اول نماز شب اول قبر سوره حمد خوانده شود و سپس آیت الکرسی را تا آیه «از لا اله الا هو تا و هو العلی العظیم» خوانده شود. دیگر نیازی به خواندن سوره توحید نیست. در رکعت دوم مجددا اول سوره حمد و بعد از آن ده بار سوره قدر خوانده شود. بعد از پایان نماز بگویید :

«اللهم صل على محمد و آل محمد و ابعث ثوابها الى قبر فلان»

به جاى کلمه فلان، نام میت گفته شود.

  • روش دوم خواندن نماز شب اول قبر

در این روش نیز باید در رکعت اول بعد از خواندن سوره حمد ، دعای آیة الکرسى را تا «فِیها خالِدُونَ» خوانده شود. امام خمینی (ره) به خواندن تا «فِیها خالِدُونَ» فتوی نداده است.

  • روش سوم خواندن نماز شب اول قبر از پیامبر

از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است: نمازی که برای میت در شب اول دفنش می‌ خوانید این گونه باشد که در رکعت اول، پس از سوره حمد، دو مرتبه سوره توحید و در رکعت دوم بعد از سوره حمد، ده مرتبه «الهکم التّکاثر» را خوانده و بعد از سلام بگوید:

«اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَابْعَثْ ثواب‌ها اِلی قَبْرِ ذلِک الْمَیتِ فُلانِ بْنِ فُلان»
«خداوندا، بر محمّد و خاندان محمّد درود فرست و ثواب آن را به قبر فلان میت برسان»

نماز شب اول قبر کی باید خوانده شود

برای خواندن نماز شب اول قبر بهتر است در اولین شبی که شخص دفن و به خاک سپرده می شود بعد از خواندن نماز عشا نماز شب اول قبر را بخوانید. اما میتوانید در هر زمان دیگری هم این نماز را بخوانید. اگر بین زمان فوت فرد و زمان دفن آن فاصله افتاد میتوانید برای خواندن نماز شب اول قبر تا زمان دفن صبر کنید . همچنین ممکن است به نیت اهدا ثوات به فد فوت شده چندین بار نماز شب اوب قبر خواند و به او هدیه کرد.
نماز شب اول قبر به سه روش خوانده میشود:

سوالات متداول درباره روش خواندن نماز شب اول قبر

زمان نماز شب اول قبر

نماز شب اول قبر بهتر است در اولین روزی که میت دفن می شود و بعد از خواندن نماز مغرب و عشا خوانده شود. اما خواندن آن تا صبح روز بعد هم خوب است.

در نماز شب اول قبر اگر اسم پدر را ندانیم

می توانید به جای اسم پدر اسم “حضرت آدم” را ببرید.

ثواب نماز شب اول قبر

در روایات آمده که اولین شبی که فرد درگذشته به خاک سپرده می شود برای او سخت است و ممکن است فشار قبر و وحشت به سراغ او بیاید بنابراین توصیه شده که مومنینی که او را می شناسند برای آمرزش روح او و کاهش فشار قبر برایش نماز شب اول قبر بخوانند.
ثواب خواندن نماز شب اول قبر برای نمازگذار نیز به اندازه “آنچه آفتاب بر آن طلوع می‌ کند” ذکر شده است.

نماز شب اول قبر وضو دارد؟

بله ولی نماز شب اول قبر با نمازهای دیگر متفاوت است و طهارت لباس و … خیلی مطرح نیست و بیشتر جنبه دعا برای شخص فوت شده را دارد.

نیت نماز شب اول قبر چیست؟

نیت کنید که نماز شب اول قبر می خونم برای فلانی پسر یا دختر فلانی (نام پدر)

مطالب مرتبط:

بهترین دعا برای شب اول قبر

طریقه خواندن نماز هدیه به اموات

خواندن فاتحه در شب چه حکمی دارد

چرا پنجشنبه ها به قبرستان می رویم

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.