نحوه رفع مشکلات گوارشی با رژیم غذایی فودمپ

ممکن است اخیراً واژه فودمپ را از خیلی ها شنیده باشید؛ بخصوص در ارتباط با رژیم های با فودمپ کم. این یک ترند است یا رژیم غذایی ؟ اصلا فودمپ چیست؟ من در این باره با ویکتوریا آلبینا، کارآموز همادین پرستاری، صحبت کردم تا در این باره خلاصه ای تهیه کنم.

فود مپ ها چیستند؟

لغت FODMAP، متشکل از اولین حروف واژه های Fermentable Oligo, Di, Mono saccharides و Polyols، به معنای الیگوساکارید، دی ساکارید و مونوساکاریدهای قابل هضم و پلی ال هاست. بطور خلاصه، این مواد کربوهیدرات های قابل هضمی هستند که در بسیاری از غذاهایی که می خوریم وجود دارند. آلبینا در این خصوص توضیح می دهد:” کربوهیدرات هایی که بصورت طبیعی کوتاه زنجیرند و معمولا به خوبی در روده کوچک، جذب نمی شوند. برای بیشتر ما، این غذاها می توانند با تغذیه میکروب های مفید روده یا دستگاه گوارش، از بیماری های گوارشی جلوگیری کنند.”

برای فردی با دستگاه گوارش سالم، فود مپ ها از نظر تغذیه ای بسیار مفیدند و معمولا از مقادیر بالاتری فیبر برخوردارند که موجب بهبود وضعیت گوارشی می شود.

فودمپ ها

چه غذاهایی دارای مقدار بیشتری از فودمپ ها هستند؟

بسیاری از غذاهایی که بطور معمول مصرف می کنیم، شامل فودمپ ها هستند. طبق گفته های آلبینا، بسیاری از میوه ها، سبزیجات، لوبیا، عدس، لبنیات، جوانه گندم گلوتن دار و بدون گلوتن و تعدادی از شیرین کننده های صنعتی، منابع غنی از فودمپ ها هستند.

اگرچه بیشتر مشتقات لوبیا، عدس و گندم دارای مقادیر بالایی از فودمپ ها هستند، دانه ها و حبوبات مقدار کمی فودمپ دارند. سبزیجات خانواده کلم ها مانند بروکلی، جوانه بروسل و گل کلم و همچنین خانواده پیازها همچون سیر، منابع غنی از فودمپ ها هستند. دانشگاه ویرجینیا، لیستی از انواع غذاهای دارای فودمپ بالا یا پایین را تهیه کرده است.

فودمپ هاچه زمانی فودمپ ها مضرند؟

غذاهای دارای مقادیر بالای فودمپ ، بدلیل محتوای مغذی آنها، برای بیشتر افراد مفیدند. اما آلبینا توضیح می دهد که برای افراد دارای دستگاه گوارش حساس یا اختلالات گوارشی مانند سندروم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماری سیبو (رشد بیش از حد باکتری ها در روده کوچک)، فودمپ ها می توانند مضر باشند. مصرف فودمپ ها با وجود یکی از این بیماری ها، می تواند موجب ناراحتی هایی از جمله درد شکمی، گاز و نفخ معده شوند.

آیا رژیم دارای فودمپ کم، برای همه مناسب است؟

رژیم دارای فودمپ کم، تنها برای افراد مبتلا به ناراحتی های گوارشی مناسب است و رژیم جدیدی نیست که همه آن را امتحان کنند. آلبینا می گوید:” من رژیم غذایی کم یا بدون فودمپ را در صورت نداشتن دلیلی برای اجرای این تصمیم محدود کننده، پیشنهاد نمی کنم.”

آلبینا همچنین توضیح می دهد که حتی برای افراد مبتلا به بیماری های SIBO و IBS، رژیم غذایی کم فودمپ باید یک توصیه درمانی کوتاه مدت باشد. وی گفت: ” برای یک رژیم غذایی معتدل، وجود غذاهایی همچون لوبیاها، بروکلی، دانه ها، پیازها و سیر، مهم است. بدون این غذاها، میکروب های روده شما به شدت تحت تاثیر قرار می گیرند و هیچ تحقیقی وجود ندارد که فایده رژیم غذایی کم یا بدون فودمپ را، حداکثر برای بیشتر از چند ماه نشان دهد.”

اگر می خواهید رژیم کم فودمپ را امتحان کنید، آن را برای مدت کوتاهی امتحان کرده و پس از ناپدید شدن علائم گوارشی تان، مصرف فودمپ ها را بیشتر کنید. آلبینا هشدار می دهد که مصرف طولانی مدت این رژیم غذایی، نه تنها میکروب های دستگاه گوارش شما را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه موجب از بین رفتن تولرانس دهانی می شود یعنی با گذر زمان، شما به غذاهای بیشتری حساسیت خواهید داشت. به علاوه، بودن در  این رژیم محدود کننده، می تواند موجب سایر اختلالات سلامت شود. او توضیح می دهد:” در حقیقت، من فکر می کنم این رژیم به سادگی می تواند موجب اختلالات غذایی شود. من به شما توصیه می کنم که از تمام مواد غذایی فودمپ دار و به میزان اندک از هرکدام استفاده کرده و مصرف آن را تنها بدلیل اینکه در لیست است، قطع نکنید. به بدن تان گوش کنید!”

فودمپ ها

آیا باید رژیم کم فودمپ را امتحان کنید؟

اگر فکر می کنید که این برنامه غذایی ممکن است باعث غلبه بر مشکلات روده ای شوند، با پزشک خود در این باره مشورت کنید تا مطمئن شوید که این بهترین روند درمانی برای شماست.

آلبینا می گوید:” مهم است که با یک پزشک یا کیادرمانگر، به منظور تشخیص و درمان صحیح بیماری های جدی صحبت کنید نه اینکه تنها، از مصرف تمام گروه های غذایی پرهیز کنید. هدف این رژیم، کاهش علائم گوارشی است پس می توانید از راه های جایگزین نیز استفاده کنید (مثلا تشخیص و درمان رشد بیش از حد باکتری ها، انگل ها و غیره؛ منظم نگاه داشتن سیستم عصبی خود به منظور بهبود حرکات گوارشی و رابطه بهتر با بدن خود، سلامت خود و گوارش خود.)

در انتها: رژیم غذایی کم فودمپ می تواند در صورت ابتلا به برخی بیماری ها مفید باشد اما چیزی نیست که به عنوان توصیه سلامت، ارزش امتحان کردن داشته باشد. در غیر این صورت، از بروکلی، سیر و بدن خود لذت ببرید و جوانه ها را مصرف کنید.

اطلاعات موجود در این مقاله، برای اهداف آموزشی و اطلاعات عمومی می باشد و قابل استفاده به منظور توصیه پزشکی یا سلامت نیست. همواره با یک پزشک، درباره سوالات خود راجع به اختلالات سلامت یا اهداف آن، مشورت کنید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.