بزرگترین کلیساهای دنیا؛ که شاهکار معماری و جاذبه توریستی هستند

در این مطلب شما را با 10 تا از بزرگترین کلیساهای دنیا؛ که شاهکار معماری و جاذبه توریستی هستند آشنا می کنیم.

در این مطلب بزرگترین کلیساهای دنیا گرد آوری شده است. کلیساهای دین مسیحیت معمولا سازه های عظیم با طراحی و معماری منحصر به فرد هستند. برخی از این سازه ها شاهکار معماری کشورها و بخشی از جاذبه های توریستی اش به شمار می روند. پس اگر می خواهید در مورد بزرگترین کلیسا های جهان بیشتر بدانید با من و مجله «مینویسم» در ادامه این مطلب همراه باشید. در صورت تمایل می توانید از مطلبی که درباره زیباترین کلیساهای دنیا منتشر نمودیم نیز بازدید نمایید.

بزرگترین کلیساهای دنیا کدامند؟

در ادامه این مطلب 10 تا از کلیساهای بزرگ دنیا را نمونه بارز شاهکار معماری و جاذبه های توریستی برجسته می باشند را با شما به اشتراک می گذاریم.

کلیسای سنت پیتر؛ بزرگ ترین کلیسا در تمام دنیا

سنت پیتر، بزرگ ترین کلیسا در تمام دنیا

در شروع این مطلب به کلیسا و موزه سنت پیتر اشاره می کنم که رسما بزرگترین کلیسا در تمام دنیاست و به همین خاطر شماره یک مطلب امروز است. جای هیچ تعجبی ندارد که چنین کلیسای عظیمی با معماری باروک و رنسانس در کشور واتیکان قرار داشته باشد. این کلیسا مرکز دین مسیحیت در تمام دنیاست. سنت پیتر در واقع نمودی از کلیساهای پاپی در رم به شما می رود. جالب است بدانید که ساخت این ابرسازه 120 سال طول کشیده و نهایتا در سال 1626 به سرانجام رسیده است. لازم به ذکر است که سنت پیتر با وجود بزرگ ترین بودن در دنیا و مرکز مسیحیت بودن در واتیکان، مرکز اصلی عبادت در این کشور کوچک نیست. مرکز اصلی عبادت در واتیکان کلیسای پائولین است.

مطالب پیشنهادی: راهنمای سفر به ونیز ایتالیا

کلیسای بانوی ما آپارسیدا

کلیسای بانوی ما آپارسیدا

در مقام دوم بزرگترین کلیساهای دنیا، Nuestra Senora Aparecida قرار دارد که ترجمه اش به فارسی می شود «بانوی ما آپارسیدا». این کلیسا بخشی از مکان مقدس ملی آپارسیدا در برزیل است. این سازه عظیم از سال 1980 بزرگترین کلیسا در تمام آمریکای جنوبی لقب گرفته است. بیش از 75000 نفر می توانند در این مکان جای بگیرند.

کلیسای بورگوس

کلیسای بورگوس

در واقع نام این کلیسا Santa Iglesia Catedral Metropolitana de Santa María است. اما به خاطر بلند بودن نامش، به نام شهری که در آن قرار دارد، بورگوس، شناخته می شود. این کلیسا به مریم مقدس تعمیم داده شده و یکی از مقدس ترین مکان ها برای عبادت و راز و نیاز در اسپانیا به شمار می رود. البته که یکی از مهم ترین و ارزشمند ترین سازه های معماری در تمام اسپانیا هم هست. چرا که کلکسیونی از سبک های معماری باروک، گاتیک، مجسمه و نقاشی های این سبک ها در سازه آن به کار رفته است. کلیسای بارگوس همان جایی است که زوار پس از تمام کردن کامینو دو سانتیگوی معروف در آن مستقر می شوند.

مطالب پیشنهادی: جاذبه های توریستی بارسلونا

کلیسای سویل

کلیسای سویل
  • لوکیشن: شهر سویل، اسپانیا

کلیسای سویل در سال 1987 در یونسکو به ثبت جهانی رسیده و بزرگترین کلیسای جهان به سبک معماری گاتیک است. سویل در محل مسجد الجاما، حوالی سال 1433 ساخته شده است. جالب است بدانید که بلند ترین برج این کلیسا گیرالدا نام دارد. چرا که گیرالدیلو بوده که مجسمه را بر فراز این برج نصب کرده است. این مجسمه کاربرد بادنما هم دارد.

کلیسای سنت جان مقدس

کلیسای سنت جان مقدس
  • لوکیشن: منهتن، ایالات متحده آمریکا

در مقام پنجم لیست کلیساهای بزرگ دنیا، سازه عظیم «سن جوان ال دیوینو» قرار دارد. این سازه به نام «سن جوان تمام نشدنی» هم شناخته می شود. چرا که سازه اش هنوز که هنوز است نا تمام و در حال ساخت باقی مانده. با این وجود کلیسای سنت جان مقدس بزرگترین سازه آنجلیکن در دنیاست و به پاس جانِ اوانجلیست، یکی از اعضای حواریون، به این نام شناخته می شود. نمای بیروی این کلیسا ترکیبی از سبک های نئو-گاتیک و نئو-رنسانس است.

جالب است بدانید که ساخت این کلیسا در دو برهه زمانی توقف خورده است. آن هم به خاطر دو جنگ جهانی که دنیا را در گیر کرده بود. در حال حاضر هم این کلیسا تمام نشده و بارها و بارها مورد بازسازی و معماری مجدد قرار گرفته است.

کلیسای میلان

کلیسای میلان
  • لوکیشن: میلان، ایتالیا

این کلیسای 157 متری عظیم به سبک معماری گوتیک، یکی از بزرگ ترین سازه ها در تمام ایتالیا و دنیاست. شاید باورش کمی سخت باشد اما این ابرسازه گاتیک می تواند همزمان تا 40000 نفر را در خودش جای دهد. شروع پروژه ساخت این کلیسا به سال 1386 برمی گردد. اما پایان ساخت آن در طول قرن گذشته و در سال 1965 به ثبت رسیده است. به همین دلیل کمی از معماری سبک رنسانس هم در نمای این سازه به چشم می خورد. برخی از سنگ ها و مجسمه های کلیسای میلان هنوز به پایان نرسیده و نیمه کاره هستند.

کلیسای بانوی ما لیچن

کلیسای بانوی ما لیچن
  • لوکیشن: لینچن استاری، هلند

کلیسای بانوی ما لیچن جدایی از جایگاهی که در میان بزرگترین کلیساهای دنیا در این مطلب دارد، بزرگ ترین کلیسای کاتولیک در تمام هلند است. جالب است بدانید که این ابر سازه به سبک پست مدرن ساخته شده و به ملکه هلند، که با نام مستعار «باکره رحمت» هم شناخته می شود، اهدا شده است. شاخت این کلیسا با کمک اعانه های مردمی بوده و نزدیک به یک دهه به طول انجامیده و نهایتا در سال 2004 به پایان رسیده است. این کلیسا یکی از مهم ترین مقاصد مذهبی در هلند است. در واقع کلیسای بانوی ما لیچن مرکز مذهبیون در هلند به شمار می رود.

کلیسای لیورپول

کلیسای لیورپول
  • لوکیشن: لیورپول، بریتانیا

در رتبه هشتم لیست بزرگترین کلیساهای دنیا، کلیسای لیورپول قرار دارد. این کلیسا با نام کلیسای آنجلیکن لیورپول هم شناخته می شود. سازه این کلیسا به سبک معماری نئو گاتیک بوده و در قرن بیستم کامل شده است. مذهبیون این کلیسا را نمودی از شکوه و بزرگی مسیح مقدس می دانند. کلیسای لیورپول محکم ترین سازه در میان تمام کلیساهاست. چرا که در طول جنگ های جهانی اول و دوم دست نخورده و هم چنان پا برجا مانده است.

کلیسای تثلیث مقدس

کلیسای تثلیث مقدس
  • لوکیشن: شهر فاطیما، پرتغال

این کلیسا بنایی اضافه شده به مکان مقدس «بانوی ما رزاری فاطیما» بوده و در کوا دی آریا، شهر فاطیما قرار دارد. ساخت این سازه در سال 1953 تمام شده، اما بخش های کلیسای ماریانی آن اخیرا به اتمام رسیده اند. در واقع ساخت این بنا سه ساله تمام شده است. تخمین زده می شود که هرساله 6 میلیون زائر از آن دیدن می کنند. پس این کلیسا یکی از مقدس ترین کلیساها برای مذهبیون مسیحی به شمار می رود. برخی از مذهبی ترین زوار این کلیسا این طور ادعا کرده اند که مریم مقدس را در آن دیده اند!!!

کلیسای بانوی ما پلار از ساراگوسا

کلیسای بانوی ما پلار از ساراگوسا
  • لوکیشن: شهر ساراگوسا، اسپانیا

در نهایت می رسیم به آخرین کلیسا در این مطلب که با نام کلیسای «ماریا دل پیلار» هم شناخته می شود. این معبد به سبک باروک-گاتیک بوده و اولین سازه مسیحی ماریانی در تمام دنیاست. ساخت این بنا از قرن 12 شروع شده و در ابتدا کلیسایی به سبک رومانسک بوده است. بعد ها کمی از سبک گوتیک هم در آن به کار رفته است. فرم نهایی این سازه هم در میانه سال های 1950 تا 1961 به آن داده شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.