معنی ضرب المثل باد آورده را باد می برد + داستان

ضرب المثل باد آورده را باد می برد از یک داستان جالب و واقعی آمده است. برای خواندن داستان ادامه مطلب را بخوانید.

تا به حال معنی و داستان جالب ضرب المثل باد آورده را باد می برد را خوانده اید؟ این ضرب المثل بسیار مناسب حال خیلی از افراد می باشد. در ادامه با معنی و داستان ضرب المثل باد آورده را باد می برد آشنا خواهید شد.

معنی ضرب المثل باد آورده را باد می برد

مفهوم این ضرب المثل به این معناست که اگر شخصی مال و ثروت زیادی را بدون زحمت بدست بیارود و یا از راه اشتباه در زمانی کوتاه به همه چیزهایی که می خواهد برسد به این ثروت می گویند باد آورده، و معمولا در این موارد ثابت شده است که رسیدن به هر چیزی بدون زحمت مانند بادی است که می آید و آن چیزها را می دهد و با باد بعدی همه آنها را از فرد می گیرد. به همین دلیل می گویند باد آورده را باد می برد یعنی هر چیزی با آسانی به دست بیاید با آسانی نیز از دست می رود.

داستان و حکایت ضرب المثل باد آورده را باد می برد

در زمان پادشاهی خسرو پرویز، جنگی میان ایران و روم ایجاد شد. در این جنگ سپاهیان ایران پایتخت روم، قسطنطنیه را به تصرف خود در آوردند. پادشاه روم شخصی بود به نام هرقل، او بسیار احساس خطر کرد و گفت اگر فرار نکنم به زودی اسیر خواهم شد. پس تصمیم گرفت تمام ثروت و گنج های روم را همراه با چهار کشتی به سمت اسکندریه منتقل کند.

در آن زمان کشتی ها با کمک باد جابه جا می شدند. در همان لحظه بادی رشوع به وزیدن کرد و کشتی ها جهت خود را تغییر دادند و به سمت ساحل شرقی دریای مدیترانه روانه شدند. ملوانان هر چقدر تلاش کردند نتوانستند مسیر کشتی ها را تغییر بدهند. قسمت شرق دریای مدیترانه نیز به تصرف ایرانیان در آمده بود و آنها در این نبرد پیروز میدان شده بودند.

سرانجام این گنج های زیاد به دست ایرانیان افتاد. خسرو پرویز زمانی که این موضوع را شنید گفت پس از ثروت باد آورده است و باد آنها را نصیب ما کرده. از آن زمان به بعد به هر چیزی که با آسانی و بدون سختی به دست می آید باد آورده می گویند.

ضرب المثل باد آورده را باد می برد به انگلیسی

Easy come, easy go

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.