معنی ضرب المثل بزرگی به عقل است نه به سال + داستان

در این قسمت از سایت با داستان و معنی ضرب المثل بزرگی به عقل است نه به سال آشنا خواهید شد.

در زبان و فرهنگ فارسی ضرب المثل های زیادی وجود دارد که هر کدام دارای معنی و حکایت زیبایی هستند و یک چیز تازه را به انسان یاد می دهند. در این مقاله می خواهیم معنی ضرب المثل بزرگی به عقل است نه به سال را بخوانیم همچننی با داستان و حکایت این ضرب المثل آشنا شویم پس تا پایان این مطلب را با دقت بخوانید.

معنی ضرب المثل بزرگی به عقل است نه به سال چیست

معنی ضرب المثل بزرگی به عقل است نه به سال یعنی عاقل بودن هر فردی به عقل او است نه به سن و سال. به این معنی نیست که هر کس سن بیشتری دارد پس عقل بیشتری نیز دارد. همچنین تکامل انسان ها به این معنی نیست هر کسی که سن و سالش زیاد شد یعنی سن عقلی او هم زیاد می شود.

چه بسا افرادی هستند که سن زیادی دارند اما همیشه کارها و تصمیمات اشتباهی می گیرند و در مقابل افراد هم سنی را میبینم که با وجود تجربه های کمتر در زندگی اما تصمیمات درست و خوبی را می گیرند.

داستان ضرب المثل بزرگی به عقل است نه به سال

در زمان های قدیم روزی یک قوچ همراه با یک گاو که خیلی گرسنه بودند به مقداری علف رسیدند، شتری نیز در آنجا بود. قوچ گفت که این مقدار علف آنقدری نیست که بخواهیم آن را تقسیم کنیم. پس بهتر است که هر کدام از ما که سن بیشتری داریم آن را بخوریم.

پس آنها شروع کردند به تعریف کردن تاریخ زندگی خود. قوچ گفت که من در زمان حضرت ابراهیم و اسماعیل در میان گله قوچی بودم که حضرت ابراهیم به جای حضرت اسماعیل آن را قربانی کرد.

گاو هم گفت من در زمان حضرت آدم بودم و او برای شخم زدن زمین با گاو و آهن از من استفاده می کرد. در مقابل شتر که داشت به دروغ های عجیب و غریب این دو نفر گوش میکرد سرش را خم کرد و تمام علف ها را خورد.

گاو و قوچ هر دو شگفت زده شدند و پرسیدند داری چکاری می کنی مگه قرار نبود هر کسی که بزرگ تر است علف ها را بخورد. شتر گفت: خب این که دیگر فکر کردن ندارد معلوکه که من بزرگ تر هستم از پیکر بزرگ تری دارم و تمام پوستم چروک شده است پس هر خردمندی می داند که من بزرگ تر از شما می باشم.

در اینجا بود که ضرب المثل بزرگی به عقل است نه به سال را می توانیم بیاوریم، که بزرگ فکر کردن و راه درست را انتخاب کردن به سن و سال نیست به عقل سالم و بزرگ است.

سخن آخر

در رابطه با داستان این ضرب المثل مدارک موثق و معتبری نیست، اما درست ترین و تنها داستانی که در رابطه با این حکایت مطرح شده است همین می باشد که به خوبی معنی و مفهوم این ضرب المثل را نیز نشان میدهد. همچنین می توانید داستان جالب ضرب المثل دسته گل به آب دادن را نیز بخوانید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.