زیباترین رودخانه های دنیا + عکس های رویایی و خیره کننده

در این مطلب 16 تا از زیباترین رودخانه های جهان (تارا، نیل، می سی سی پی، یانگتز و…) را به شما معرفی می کنیم و همچنین عکس قشنگترین رودخانه های دنیا را نیز با شما به اشتراک می گذاریم.

هزاران سال است که رودخانه ها نقش بسزایی در تمام مناطق دنیا برای انسان ها ایفا می کنند. رودخانه ها، جدایی از اینکه منبع آبی شیرین برای ما انسان ها به حساب می آیند، منبع بسیار خوبی برای آبیاری زمین های کشاورزی و مبادله و تجارت بین دو منطقه جغرافیایی هم هستند. رودخانه نقش بسیار مهمی در بیولوژی مناطق بارانی بازی کرده و زندگی و مرگ موجودات این زمین ها را تعیین می کنند. اما جدایی از این اهمیت، رودخانه ها یکی از زیباترین و جذاب ترین مناظر طبیعی هستند و چشمان هر کسی را خیره می کنند.

مطالب پیشنهادی: عکس رودخانه برای پروفایل و پس زمینه

معرفی 16 تا از زیباترین رودخانه های جهان

با من در این مطلب از گردشگری سایت مینویسم همراه باشید تا 16 تا از زیباترین رودخانه های جهان را به همراه عکس به شما معرفی کنم.

1. رودخانه تارا در مونتنگرو

رودخانه تارا در مونتنگرو

با وجود صخره های شیب دار فراوان در دل جنگل، رودخانه تارا از دره های موجود در دامنه کوه های پارک ملی درمیترو می گذرد. رودخانه تارا جدا از اینکه یکی از زیباترین رودخانه های دنیاست؛ یکی از آخرین بازمانده های رودخانه های آزاد در سراسر دنیاست. یعنی هیچ سدی در مسیر این رودخانه وجود نداشته و پیچ و تاب آزاد این رودخانه چشم ها را مسحور می کند.

مطالب پیشنهادی: عکس طبیعت برای پروفایل

2. رودخانه وارف، انگلستان

رودخانه وارف، انگلستان

بی شک رودخانه وارف در انگلستان یکی از قشنگ ترین رودخانه های جهان هاست. یکی از بهترین مناطقی که می توان از دیدن طبیعت لذت برد! البته برخی قسمت های این رودخانه آنقدر خطرناک هستند که با ورود به آن خطر مرگ وجود دارد. این بخش از رودخانه با نام بولتون استارد شناخته شده و به چندین دلیل خطرناک است.

اول اینکه این بخش تنها 6 فوت عرض دارد بنابراین اکثرا این طور تصور می کنند که با شنا کردن می توانند از یک سمت به سمت دیگر بروند. اما درست برعکس تنگ شدن مجرای رودخانه در این بخش باعث می شود شدت و فشار جریان آب بیشتر شود. علاوه بر این خاک اطراف بستر رودخانه در این بخش ها بسیار سست است. بنابراین اگر کسی در حال غرق شدن باشد با فشار بر روی این سنگ ها نمی تواند بالا بیاید. در نهایت می رسیم به این مسئله که در این بخش از رودخانه چاله ها و راه های زیر زمینی زیادی تشکیل شده است. افرادی که در آب این بخش غرق می شوند تا مدت ها پیدا نمی شوند. چرا که به این مسیر ها وارد شده و گم می شوند. رودخانه وارف و زیبایی هایش بارها و بارها در شعر های وردورث و سایر شعرای زمان مورد تحسین قرار گرفته است.

مطالب پیشنهادی: زیباترین غار ها دنیا

3. رودخانه می سی سی پی در آمریکای شمالی

رودخانه می سی سی پی در آمریکای شمالی

رودخانه می سی سی پی یکی از بزرگ ترین رودخانه های آمریکای شمالی است. این رودخانه یکی از بزرگ ترین مسیرهای تجاری آمریکای شمالی هم هست. البته اهمیت گردش و مهاجرت پرندگان در این رودخانه را هم نباید از یاد برد. این رودخانه با پوشش مسیری به اندازه 2350 مایل دومین رودخانه بزرگ آمریکای شمالی بوده، از دریاچه ایتاسکا شروع شده و نهایتا به خلیج مکزیکو می ریزد.

رودخانه میسوری یکی از رودخانه هایی است که به می سی سی پی ملحق می شود. این رودخانه 100 مایل طول داشته و از دریاچه ایتاسکا نشات می گیرد. پهنای میسوری در نزدیکی دریاچه 20 تا 30 فیت بوده اما در ادامه مسیر بسیار باریک می شود. سرعت متوسط آب روخانه می سی سی در آب های سطحی 1.2 مایل در ساعت است. البته سرعت در بخش های نزدیک به نیو اورلئان به 3 مایل در ساعت هم می رسد. این سرعت به عوامل زیادی بستگی دارد؛ از جمله افزایش و کاهش عمق آب و باز شدن و تنگ شدن دهانه رودخانه! جالب است بدانید که آب این رودخانه باید 90 روز در راه باشد تا به خلیج مکزیکو برسد.

مطالب پیشنهادی: داستان جزیره عروسک ها در مکزیک

4. رودخانه هادسون در نیویورک

رودخانه هادسون در نیویورک

رودخانه هادسون با کوه ها دوره شده و با داشتن مسیری پر پیچ و خم و غیر عادی از شهر نیویورک سرچشمه می گیرد. زیبایی این رودخانه هر کسی را به خود جذب می کند. از جمله تفریحات و مراکز مهمی که در مسیر این رودخانه قرار دارند می توان به پارک سرگرمی پلی لند، آکادمی ارتش آمریکا، خانه کوهستانی مهونک و آبشار کتس کیل اشاره کرد.

مطالب پیشنهادی: ترسناک ترین مکان های دنیا

5. رودخانه کلرادو در کلرادو

رودخانه کلرادو در کلرادو

یکی دیگر از دوست داشتنی ترین رودخانه ها در سراسر دنیا؛ رودخانه کلرادو است که از مناطق خشک و سنگی کلرادو، آریزونا و کالیفرنیا عبور می کند. این رودخانه دور تا دور گرند کانیون و تقریبا 12 پارک دیگر می گردد. زیبایی این رودخانه را  در کمتر رودخانه دیگری می توان دید. علاوه بر این سد هوور در مسیر این رودخانه ساخته شده؛ سدی که منبع انرژی برای میلیون ها انسان است.

مطالب پیشنهادی: مکان های زیرزمینی جالب در دنیا

6. رودخانه زامبزی در آفریقا

رودخانه زامبزی در آفریقا

رودخانه زامبزی چهارمین رودخانه بزرگ در آفریقاست که 2200 مایل را طی کرده، از شمال غربی زامبیا به سمت آنگولا، بوتسوانا، زیمباوه و موزامبیک رفته و در نهایت به اقیانوس هند می ریزد. رودخانه زامبزی به خودی خود زیباست اما وجود آبشار ویکتوریا در مسیرش این خلقت طبیعت را زیباتر هم کرده است.

مطالب پیشنهادی: ترسناک ترین کشور های دنیا

7. رودخانه نیل در مصر

رودخانه نیل در مصر

رودخانه نیل در مصر علاوه بر اینکه یکی زیباترین رودخانه جهان بشمار می آید؛ طولانی ترین رودخانه دنیا نیز است و از چندین نظر حائز اهمیت است. یکی از مهم ترین ویژگی های نیل جریان این رودخانه به سمت شمال از منبعش، نیل سفید، به سمت مقصدش، نیل آبی است. دهانه این رودخانه هم در دریای مدیترانه قرار دارد.

رودخانه نیل بسیار تاریخی بوده و در تمدن مصر باستان و قدرت امپراطوری آن زمان تاثیر زیادی داشته است. حتی امروز هم این رودخانه برای کشور و قاره اش اهمیت داشته و حکم مرگ و میر یا زندگی تعداد بی شماری جاندار را تعیین می کند. آب های نیل پر شده از کرکودیل های ترسناک و اسب های آبی هایی که در مناطق جنوبی تر این رودخانه زندگی می کنند.

8. رودخانه یانگتزه در چین

رودخانه یانگتزه در چین

اگر به یانگتزه نرفته اید یعنی به هیچ جای دنیا نرفته اید. این رودخانه به عقیده تعداد زیادی که به تماشایش رفته اند زیباترین رودخانه کره زمین بوده و جدایی از زیبایی اش اهمیت تجاری زیادی برای چین دارد. این رودخانه سومین رودخانه بزرگ دنیا بوده و از 11 استان این کشور پهناور می گذرد. رودخانه یانگتزه با دارا بودن طولی به اندازه 6300 کیلومتر طولانی ترین رودخانه چین است. این رودخانه از بخش های شرقی فلات تبت شروع شده و به سمت شرق چین رفته و در دریا می ریزد. سه سدی که روی این رودخانه بسته شده اند بزرگترین سد های تامین برق از طریق نیروی آب در دنیا هستند.

9. رودخانه مکونگ در چین

رودخانه مکونگ در چین

یکی دیگر از رودخانه های بزرگ آسیا؛ مکونگ است که از فلات تبت نشات گرفته و به دریای جنوب چین می ریزد. این رودخانه از کشورهای چین، بورما، ویتنام، لائوس، تایلند و کامبوج می گذرد. بنابراین یکی از مهم ترین راه های ارتباطی بین این کشور ها محسوب می شود. مکونگ خانه بیش از 800 گونه ماهی است و 430 گونه حیوان خون گرم دیگر است. غذا، حمل و نقل، کشاورزی و انرژی تعداد زیادی انسان به این رودخانه بستگی دارد.

10. رودخانه آمازون در در آمریکای جنوبی

رودخانه آمازون در در آمریکای جنوبی

یکی دیگر از رودخانه های حیاتی جنوب قاره پهناور آمریکا، آمازون است. این رودخانه از جنگل های بارانی آند تا آمازون ادامه داشته و یکی از مهم ترین ابعاد زندگی موجودات این جنگل های بارانی است.

11. رودخانه زرد در چین

دومین رودخانه بزرگ چین رودخانه زرد است. این رودخانه ششمین رودخانه بزرگ جهان است. بسیاری از شهر های باستانی چین، بیابان ها، پارک های جنگلی، چمن زارها و آبشارهای معروف این کشور بر سر راه این رودخانه هستند. چنانچه تصویر فوق را با دقت نکنید متوجه خواهید شد که چرا یکی از زیباترین رودخانه های دنیا بشمار می آید.

مطالب پیشنهادی: ترسناک ترین استخر های جهان

12. رودخانه ایرتیش

رودخانه ایرتیش

یکی دیگر از رودخانه های زیبای دنیا؛ رودخانه ایرتیش است که 2640 مایل طول دارد. این رودخانه از کوه های آلتای شروع شده به سمت سیبری رفته و نهایتا در دریای عرب می ریزد. یکی از منابع تامین آب شیرین و تازه برای مردم روسیه و قزاقستان همین رودخانه است. هفت سیستم پلی رو روی مسیر این رودخانه وجود دارند.

مطالب پیشنهادی: جاذبه های گردشگری مسکو

13. رودخانه تیبر

رودخانه رم

رودخانه تبر در سوییس و ایتالیا قرار دارد. رودخانه رم با دارا بودن طول 406 کیلومتری از کوه های آلپ عبور کرده و به آدیگه در فلورانس ایتالیا می ریزد.

مطالب پیشنهادی: راهنمای سفر به ونیز

14. رودخانه کنگو

رودخانه کنگو

رود کنگو علاوه بر زیبایی بصری؛ دومین رودخانه بزرگ آفریقا است. باید بدانید که رودخانه کنگو عمیق ترین رودخانه تمام دنیا بوده و عمقی 219 متر دارد.

15. رودخانه لنا

رودخانه لنا

این رودخانه در سیبری قرار داشته و به سمت اقیانوس منجمد شمالی می ریزد. این رودخانه هم یکی از طولانی ترین ها بوده و 2734 کیلومتر طول دارد.

16. رودخانه آمور

رودخانه لنا

یکی از بزرگ ترین کانال های آبی دنیا را این رودخانه تشکیل می دهد. باید بدانید که اکو سیستم بیش از 100 گونه ماهی به آب های این رگ حیاتی وابسته است. علاوه بر این پلنگ آمور که گونه ای در حال انقراض است در حاشیه این رودخانه زندگی می کند.

مطالب پیشنهادی : انواع نژاد پلنگ

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.