ترسناک ترین و خطرناک ترین جاذبه های گردشگری جهان + عکس

در این مطلب با تور مجازی مینویسم به ترسناک ترین و خطرناک ترین جاذبه های گردشگری جهان (غواصی در آب های زیرزمینی ایگل نست،اسکای واک، دویدن گاوهای نر و… ) سفر می کنیم.

در حالیکه برخی از مردم تمام تلاش خود را می کنند تا زندگی  به دور از خطر و تراژدی داشته باشد، برخی دیگر هستند که تفریحات خود را در جاهای خطرناک می گذرانند و زندگی با خطر را دوست دارند. سفر ماجراجویانه به سفر به مقاصد هیجان انگیزی گفته می شود که معمولا بیرون از فضای خانه قرار داشته و شامل فعالیت هایی می شوند که درون خانه و محل زندگی نمی توان انجام داد. بله همان طور که خودتان هم حدس می زنید گردشگری ماجراجویانه تا حدودی به فعالیت انجام شده در سفر و تا حدودی به مقصد سفر بستگی دارد. البته بیشتر اوقات هر دو عامل در ایجاد توریسم ماجراجویانه درگیر هستند. یکی از پرطرفدارترین این سفرها فتح قله اورست است که هر ساله میزبان تعداد زیادی از خطرخواهان دنیاست. در ادامه این مطلب شما را با 11 مورد از خطرناک ترین اماکن توریستی دنیا آشنا می کنیم.

مطالب پیشنهادی: شگفت انگیز ترین اماکن زیرزمینی دنیا

11 مورد از خطرناک ترین جاذبه های توریستی دنیا

برخی مناطق توریستی فقط برای گروه خاصی از افراد با توانایی های خاص قابل دسترس هستند. مانند دریاهای عمیق و غارهای بی سر و ته. البته محل های طوفان خیز هم از این دسته مناطق به شمار می آیند. در ادامه این مطلب با هم به تور مجازی مینویسم به ترسناک ترین و خطرناک ترین جاذبه های گردشگری جهان سفر می کنیم.

11. غواصی در آب های زیرزمینی ایگل نست

غواصی در آب های زیرزمینی

خدمت تان عارضم که غواصی در آب های زیرزمینی ایگل نست یکی از خطرناک ترین جاذبه های توریستی بشمار می آید. غواصان در آب های عمیق و تاریک شیرجه می زنند تا در مورد این آب ها مطالعه کرده، تجربه کسب کنند و رمز و راز این آب ها را برای ما فاش کنند. بر اساس گزارشات منتشر شده در نچرال جغرافیا ایگل نست هول فلوریدا از بالا درست مانند دریاچه ای عادی است. اما در پایین این دریاچه به ظاهر عادی سیستمی از غار ها و هزار تویی هایی وجود دارد که هر کدام ویژگی های جغرافیایی و زندگی دریایی ویژه و خاص خودشان را دارند.

بیش از 10 غواص آموزش دیده در آب های ایگل نست غرق شده اند. البته آمار و ارقام نشان داده است که این میزان مرگ و میر با افزایش آموزش، کاهش پیدا می کند. اما در هر حال غواصی در چنین عمقی خیلی خطرناک است. البته بیشتر مرگ و میرها در این آب های عمیق به دلیل تمام شدن اکسیژن است.

سفر غواصان در این آب ها از تونلی باریک شروع می شود. این تونل پس از این به محوطه ای باز و بسیار بزرگ می رسد. پس از این غواصان به مکانی می رسند که به سوپر اتاق معروف است. دیوارهای این مکان به رنگ آبی، سفید و خاکستری هستند. موجودات این آب ها تمام زندگی شان را در این غار زندگی می کنند مانند خرچنگ  شفاف. شاید برایتان جالب باشد که برخی گونه های این غار نزدیک به 200 سال است که در تاریکی محض این مکان روز و شب می گذارنند. بررسی این گونه های نادر به محققان کمک می کند در مورد چگونگی رخ دادن حیات و زندگی در سیاره های دیگر هم دانش کسب کنند.

مطالب پیشنهادی: زیباترین غار های جهان

10. اسکای واک در چین

اسکای واک

پل های شیشه ای، راهروها و سرسره ها همه جای دنیا طرفدار دارند اما هیچ جای دنیا چین نمی شود! تنها در چین 2300 پل شیشه ای وجود دارد. این پل ها جزوی از توریسم منطقه بوده و با سایر جاذبه های توریستی ادغام شده اند. بر اساس گزارشات منتشر شده در نیویورک تایمز، طولانی ترینِ این پل ها 1700 فیت طول داشته و در ته آن دره ای به عمق 650 فیت وجود دارد. در واقع جرات نگاه کردن به همین عمق است که توریست ها را به این منطقه می کشاند. یکی از این پل ها تاب می خورد و دیگری صدایی مانند ترک گرفتن می دهد.

متاسفانه این پل های شیشه ای همیشه امن نبوده و گاهی هم می شکنند و فاجه رخ می دهد. BBC اعلام کرده بود که در سال 2021 فردی بر اثر شکستن شیشه کف پل از یک سمت آن آویزان شده بود. البته این فرد توسط آتش نشانی نجات پیدا کرد اما همه به اندازه این آدم خوش شانس نیستند. در سال 2019 یک توریست فوت کرده و دیگری هم بر اثر سر خوردن از سرسره ای شیشه ای زخمی شده بود. اگر سرتان برای هیجان و لحظات دلهره آور درد می کند حتما از این جاذبه توریستی خطرناک بازدید کنید.

مطالب پیشنهادی: ترسناک ترین مکان های دنیا

9. دویدن گاوهای نر

دویدن گاوهای نر

دویدن گاوها یک سنت مشهور بین المللی است (که توسط ارنست همینگوی “خورشید نیز طلوع می کند” در سال 1926 بیشتر شناخته شد). هر ساله هزاران گردشگر را به پامپلونا جذب می کند تا تماشای این منظره خونین را تماشا کنند یا حتی در آن شرکت کنند.

گاو بازي همه جاي دنيا اتفاق مي افتد! اما هيچ كدام از اين گاو بازي ها به شهرت و بزرگي پامپلونا نيستند! بر اساس گزارشات منتشر شده در مجله تاميز اين فستيوال دز اصل مراسمي مذهبي بوده كن براي بزرگداشت كشيشي كشته شده برگزار مي شد!

گاو بازي در قرن ١٣ شروع شده و در ابتدا هدفي جز قرار دادن گاو ها در مكان خود نداشته است. اما پس از گذشت مدتي گاو بازي براي مردم عادي تبديل به روشي شد كه شجاعت شان را نشان دهند!

به همين منظور هر سال تابستان ١٢ گاو، يا بهتر بگويم ٦ گاو وحشي و ٦ گاو بي خطر رها مي شوند تا در كوچه پس كوچه هاي تنگ دوانده شده و از رينگ هاي گاو بازي رد شوند! رد شدن از اين رينگ ها براي گاوها چيزي جز مرگ به ارمغان نمي آورد! مسير دويدن گاو ها مشخص شده تا اطمينان حاصل شود كه گاوي فرار نمي كند! همانطور که گفته شد این فستیوال هر ساله توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند؛ به همین دلیل یکی از ترسناک ترین و خطرناک ترین جاذبه های گردشگری جهان بشمار می آید.

8. گردش در منطقه چرنوبیل

چرنوبیل

محل اتفاقات هسته ای که زندگی میلیون ها انسان را در گذشته از بین برده و با تراژدی همراه کرده است امروز مقصدی توریستی شده است. کمپانی هایی زیادی هستند که توریست ها را به مناطقی مانند چرنوبیل می برند. البته که این توریست ها از اشعه ها در امان نیستند.

بر اساس گزارشات نیویورک تایمز چرنوبیل روزگاری میزبان یکی از مخرب ترین بمب ها و فعالیت های اتمی بوده است. اما امروزه قسمتی از این تخریب اتمی به طبیعت بازگشته است. 30 سال از آن زمان گذشته و در این مدت همه چیز به حال خود رها شده است. جدایی از خطر اشعه وارد شدن به ساختمان های بی سکنه این منطقه، خطر ریزش هم دارد.

بر اساس گزارشات منتشر شده در واشینگتون پست، علاقه مردم به بازدید از این منطقه ویرانه پس از انتشار بازی S.T.A.L.A.K.E.R. نزدیک به 30 تا 40 درصد افزایش داشته است. در این بازی تک تیزاندازی در چرنوبیل مستقر بوده و ویرانه ها را از زوایای مختلف نشان می داده است. شاید به همین خاطر است که مردم جهان خود را بر کف دست گرفته و برای بازدید از این ویرانه ها به چرنوبیل می روند.

اثر تششعات همچنان باقی است. اما میزان درگیری با اشعه به محل بازدید و زمان قرار گرفتن در آن بستگی دارد. جنگل اطراف چرنوبیل هم بخشی از این فاجعه بوده و هنوز پاکسازی نشده است. بنابراین تمام پوشش گیاهی منطقه آلوده است. بر همین اساس به توریست ها پیشنهاد می شود تا جاییکه که می توانند بازدید را زود تمام کرده، ماسک بگذارند و لباس هایی که در محوطه می پوشند را دور بیاندازند. با توجه به توضیحات ارائه شده منطقی است که چرنوبیل یکی از جاذبه های گردشگری ترسناک در جهان بشمار آید.

مطالب پیشنهادی: ترسناک ترین خانه های آمریکا

7. کوه پاکستانی K2

کوه پاکستانی K2

هر وقت پای کوهنوردی در میان باشد، خطر گوشه و کناری خوابیده. اما این خطر در همه کوهستان ها به یک اندازه نیست. کوه پاکستانی K2 پس از اورست در مقام دوم خطرناک ترین کوه ها برای صعود قرار دارد. البته باید بدانید که اورست ممکن است بلندترین قله برای فتح کردن روی زمین باشد، اما K2 قطعا سخت ترین قله برای بالا رفتن و صعود خواهد بود.

جالب است بدانید که تنها 400 نفر تا به حال موفق شده اند از K2 صعود کنند. این کوه به خاطر پروژه ای که در قرن نوزدهم در این کوه بوده این چنین با حرف و عدد نام گذاری شده است. اما بیشتر مردم این کوه را به نام «کوه وحشی» می شناسند. بر اساس گزارشات ناسا این نام به خاطر خطراتی که صعودکنندگان برای بالا رفتن از این کوه متحمل می شوند این چنین انتخاب شده است. البته از سختی ها و شرایط آب و هوایی بالای کوه هنوز چیزی نگفته ام. تا به حال تنها یک گروه کوهنوردی موفق شده در زمستان و در هوای منفی 58 درجه فارنهایت به این کوه صعود کند. این صعود در سال 2012 انجام شده؛ آن هم در حالیکه درصد زنده بودن کوه نوردان تنها 29% بوده است.

سفر به K2 می تواند برای توریست ها فاجعه آفرین باشد. در فوریه سال 2022 دولت آمریکا از ساکنین کشورش خواست که به دلایل امنیتی و به خاطر خشونت موجود در مرزهای کشور پاکستان از سفر به K2 اجتناب کنند.

مطالب پیشنهادی: جملات زیبا درباره کوهنوردی

6. سفر دره مرگ

سفر دره مرگ

پارک ملی دره مرگ از دیگر جاذبه های توریستی خطرناک در جهان است که به صورت تقریبی هر ساله 1 میلیون توریست را جذب می کند. بر اساس گزارشات منتشر شده در «دره مرگ» توریست ها درست از زمانی که جاده ای برای رسیدن به این مکان به وجود آمده از آن دیدن می کنند. اولین اقامتگاه برای استقرار توریست ها در سال 1920 ساخته شد. اما با این وجود شرایط بد موجود در این مکان ممکن است که سفری هیجان انگیز را به فاجعه تبدیل کند.

همین فجایع باعث شده به غیر از نام دره مرگ، نام های «صخره تابوت»، «تیغه آشوب» و «صخره های خونین» هم به این منطقه داده شود. این دره یکی از خشک ترین و داغ ترین جاهای روی زمین است. جالب است بدانید که دره مرگ در سال 1913 با دمایی به اندازه 134 درجه فارنهایت رکورد داغ ترین جای روی زمین را شکست. در سال 2011 هم دمای این نقطه به اندازه 21 روز تمام 100 درجه فارنهایت بود. همین دمای بالا باعث شده است که چندین مرگ و میر هم در آن اتفاق بیافتد. شاید هم به همین خاطر است که NPS از توریست ها می خواهد بعد از ساعت 10 صبح در دره مرگ پیاده روی نکرده و همیشه لوازم اضطراری برای زنده ماندن را با خود داشته باشند.

البته باید اعتراف کرد که جدایی از گرمای بالای هوا موارد دیگری هم هستند که موجب به خطر افتادن جان آدم ها در این منطقه می شود. این پارک ملی هم مانند سایر مناطق محافظت شده خانه موجوداتی است که برای انسان خطر آفرین هستند؛ مانند مار کبری، مارهای زنگی و عنکبوت های سمی! در زمان طوفان دائما در این مناطق سیل به راه می افتد. البته برخی از دشت ها تا حدی خطرناک هستند که ممنوع اعلام شده اند. توصیه می شود که اگر هم ناگهانی و بدون اطلاع به این مناطق وارد شدید بدوید، راه بروید یا حتی بخزید و پنهان شوید. فقط ثابت نمانید و تا جاییکه می توانید زود محل را ترک کنید.

مطالب پیشنهادی: سمی ترین مارهای جهان

5. تعقیب طوفان

تعقیب طوفان

تعقیب طوفان دقیقا همان چیزی است که از نامش پیداست. یعنی طوفان را دنبال می کنند تا فعالیتش را از نزدیک ببینند. بر اساس گزارشات منتشر شده در واشنگتون پست چنین سرگرمی سال ها تجربه می خواهد و راننده باید با شرایط آب و هوایی منطقه آشنا باشد. تعقیب کنندگان باید طوفان را پیش بینی کرده و بدانند که طوفان ها به خصوص تورنادو ها به کدام سمت می روند و چه زمانی به قوی ترین حالت خود می رسند تا در آن لحظه شاهد قدرتش باشند. به عبارتی تعقیب کنندگان باید به اندازه کافی نزدیک باشند که همه چیز را ببینند و در عین حال به حد کافی دور باشند که آسیب نبینند.

در این میان هستند کمپانی های توریستی که قول دیدن طوفان را می دهند، اما تضمین نمی کنند که طوفانی در کار باشد. در واقع تعقیب طوفان به پیش بینی آب و هوا بستگی داشته و کار بسیار سختی است. پیش بینی کنندگان، پیش بینی آب و هوایی را در چندین نقشه می بینند و با این روش مسیر حرکت طوفان را تعیین کرده و در راه این مسیر قرار می گیرند. البته می توانید حدس بزنید که اگر به جای قرار گرفتن در مسیر، سر راه طوفان باشید چه اتفاقاتی ممکن است بیافتد؟

مطالب پیشنهادی: راهنمای سفر به تایلند

4. قله اورست

 قله اورست

قله اورست بلندترین نقطه جهان است و صعود از آن در لیست آرزوهای خیلی ها قرار دارد و بی شک جاذبه گردشگری خطرناک و در عین حال جذاب می باشد. حتی کسانی که تا به حال کوه نوردی نکرده اند هم آرزو دارند که روزی از این کوه صعود کنند. بر اساس گزارشات منتشر شده در NPR سالانه صدها نفر به اروست می روند و از آن صعود می کنند. برای بالا رفتن از این کوه باید مبلغ 11000 دلار هم پرداخت کرد. البته گاهی این رویا و پولی که در ازای رسیدن به آن داده می شود انتهایی جز مرگ ندارد.

یکی از صعود کنندگان قله اورست در سال 2019 به نیویورک تایمز گفت : پس از صعود 15 الی 20 نفر در محوطه کوچک بالای قله همدیگر را هل می دادند تا عکس بگیرند. این در حالی بود که باید از روی جنازه یکی از دوستان کوه نوردشان رد می شدند تا عکس بگیرند.

کمپانی های توریستی هر ساله مردم را به فتح این قله تشویق می کنند؛ حتی آنهایی که هیچ تجربه ای در این مورد ندارند. علت این امر هم پولی است که از طریق توریست و گردشگر وارد مجاری مالی کشور نپال می شود. جذب بی حد و حساب توریست برای صعود، باعث شلوغی بیش از حد شده و در نهایت همچنین مشکلاتی به وجود می آید. شاید باورش سخت باشد اما گاهی صعود کنندگان ساعت ها در صف های طولانی در شرایط بد آب و هوایی و تغذیه کم می ایستند تا نوبت به آنها برسد. بررسی های تکمیلی نشان داده است که کپسول اکسیژن برخی از کوهنوردان از اول خراب بوده، نشتی داشته و حتی امکان داشته منفجر بشود و کوهنوردان را بدون اکسیژن بگذارد.

3. گردشگری آتشفشان

گردشگری آتشفشان

سالانه میلیون ها توریست به سمت مناطقی می روند که یکی از عجایب طبیعت در آن اتفاق می افتد. آتش فشان!!! این سفر ها ممکن است غیر قابل پیش بینی و بسیار خطرناک باشند.

یک آتشفشان بر اساس چرخه طبیعی که در آن قرار دارد سه اسم متفاوت می تواند داشته باشد. برخی از آتشفشان ها فعال هستند؛ یعنی هر چند وقت یکبار فعالیت کرده و مواد مذاب از آنها خارج می شود. برخی از آتش فشان ها غیرفعال هستند. این آتشفشان ها مدت هاست که مواد مذاب از دهانه شان خارج نمی شود. البته ممکن است باز هم فعال شوند. برخی از آتش فشان ها خاموش هستند. یعنی تا به حال هرگز دیده و شنیده نشده و در تاریخ هم ثبت نشده که این کوه ها فعالیت آتشفشانی داشته باشند. خب ممکن است فکر کنید که آتش فشان های غیر فعال و خاموش طرفدار بیشتری دارند. اما در واقع بیشترین توریست ها جذب آتش فشان های فعال می شوند؛ از جمله آگونگ در بالی، اتنا در سیلیکی و کاتنا در ایسلند.

برخی از فعالیت های آتش فشانی قابل پیش بینی هستند اما خیلی های دیگر نه! بنابراین ممکن است درست در همان زمانی که توریست ها از کوه دیدن می کنند فعال شوند. پس این ریسک وجود دارد که افراد با گاز داغ، مذاب یا تنفس گاز سمی دچار سانحه شوند. همین اتفاق در کوه شیرانه در ژاپن رخ داد. متاسفانه از این حادثه یک نفر کشته و چندین مصدوم به جا مانده است.

مطالب پیشنهادی: جاذبه های توریستی جزیره بالی

2. مونت بلانک

مونت بلانک

دوستاران هیجان قطعا از این مورد لیست خطرناک ترین جاذبه گردشگری جهان؛ لذت خواهید برد. مونت بلانک بلند ترین قله رشته کوه آلپ در سوئیس است اما سخت ترینش نیست. بیشتر افراد می توانند از این کوه بالا بروند البته صعود در برخی نقاط به وسایل خاص کوه نوردی نیاز دارد. جالب است بدانید که با وجود این سادگی در فتح مونت بلانک سالانه حدودا 100 نفر در این کوه می میرند. این میزان مرگ و میر خیلی بیشتر از اورست و K2 است. علت اصلی مرگ و میر در مونت بلانک سر خوردن، گیر کردن توسط سنگی که سر خورده است و گم شدن در آب و هوای بد گزارش شده است.

بر اساس گزارشات منتشر شده در آتلانتیک یکی از اصلی ترین دلایل فوت در این کوه ساده بودنش است. در واقع اکثر افراد به هوای کوهنوردیِ راحت می روند و پس از این با سختی هایی غیر قابل پیش بینی مواجه می شوند. کمپانی های توریستی هم در این میان کم مقصر نیستند. آنها بی تجربه ها را به سمت کوه می فرستند و نتیجه هم می شوند این آمار بالا در مرگ و میر! البته مونت بلانک به همین خاطر خیلی هم شلوغ است. گاهی افراد باید در راهروهای باریک مدت ها منتطر بمانند و این شلوغی تاثیر سرما و بد بودن آب و هوا را چندین برابر می کند. رد شدن گروه ها در راهروهای باریک در برابر هم ریسک افتادن را افزایش می دهد.

1. باغ سمی

باغ سمی

قلعه انیک یکی از جالب ترین جاذبه های توریستی بوده و سالانه 600000 نفر را از سراسر دنیا جذب خود می کند. در نگاه اول این باغ هم مانند تمام باغ ها دنیا پر از گل های زیباست. اما در واقع هر شاخه گل این باغ سمی بوده و خطر مرگ دارد.

این باغ سمی در قلعه انیک قرار دارد. در سال 1996 این باغ به دوک جوان نورث آمبر لند به ارث رسید. دوک از همسر خود جین پرسی خواست که مدیریت باغ را بر عهده بگیرد. در آن زمان از این باغ برای پرورش کاج های کریسمس استفاده می شد. اما پرسی ایده دیگری در سر داشت. او ژاک ویرتزِ معمار را دعوت کرد و نقشه طراحی این باغ سمی را با کمک او اجرا کرد.

این باغ به خار گل هایی که در آن رشد می کنند همواره تحت نظارت است. جالب است بدانید که برخی از گل های این باغ به حدی سمی هستند که در قفس نگه داری می شوند. با این حال برخی از بازدید کنندگان با بوی گل ها مسموم شده و بیهوش می شوند. بیش از 100 گونه گیاه در این باغ هست و اکثرا سمی هستند. البته برخی داروهای سمی که استفاده دارویی دارند مانند قارچ های توهم زا و تریاک هم در این باغ پیدا می شوند. بازدید کنندگان می توانند در باغ گردش کنند اما باید از بو کردن و لمس کردن گل ها شدیدا خودداری کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.