نقش ارزهای دیجیتال در کنترل تورم چیست؟

تورم فرآیندی است که طی آن ارزی مانند دلار یا یورو در طول زمان ارزش خود را از دست می‌دهد و باعث افزایش قیمت کالاها می‌شود. بیت کوین (و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال) به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نرخ تورم قابل پیش بینی و پایینی را تجربه کنند.

مقاوم بودن بیت کوین نسبت به ارزهای فیات مانند دلار آمریکا در برابر تورم، یکی از ویژگی‌هایی است که آن را برای سرمایه‌گذاران جذاب کرده می‌کند.

تورم چیست؟

تورم فرآیندی است که طی آن ارزها ارزش خود را در طول زمان از دست می‌دهند و باعث افزایش قیمت کالاهای مصرفی می‌شوند.

آیا تورم برای اقتصاد خوب است یا بد؟

از نظر اقتصاددان معروف، جان مینارد کینز، تورم در برخی شرایط خیلی اتفاق وحشتناکی نیست و در واقع می‌تواند اقتصاد را تقویت و مشاغل جدید ایجاد کند. به طور کلی، نرخ تورم پایین باعث تحریک هزینه‌ها، سرمایه‌گذاری و استقراض می‌شود؛ همه چیزهایی که برای رشد اقتصادی سالم ضروری هستند. از سوی دیگر، زمانی که تورم از کنترل خارج شود، قیمت کالاها و خدمات به سرعت افزایش می‌یابد و دستمزدها راکد خواهد بود، قدرت خرید ارز کاهش پیدا می‌کند و هزینه‌های زندگی بالا می‌رود.

چرا تورم برای ارزهای دیجیتال مهم است؟

نرخ تورم بالا برای ارزهای فیات ممکن است افراد را به سرمایه گذاری بیشتر در ارز دیجیتال سوق دهد زیرا دلار یا یورویی که در یک حساب پس انداز قرار می‌دهند در واقع در طول زمان ارزش خود را از دست می‌دهند. بیت کوین و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال مانند اتریوم به سرمایه گذاران جایگزینی پیشنهاد می‌دهند. اقتصاد بازار بیت کوین پیچیده است، اما برخی از ویژگی‌های ارز دیجیتال ممکن است به آن کمک کند تا در برابر تورم مقاوم باشد.

بیت کوین را نمی‌توان توسط دولت‌هایی که نرخ بهره را تنظیم یا پول بیشتری چاپ می‌کنند برای دستیابی به اهداف سیاست دستکاری کرد.

اتفاق مرسوم در مورد بیت کوین این است که باید در زمان‌های نامشخص قیمت آن افزایش یابد. همچنین انتقال بیت کوین روش بسیار راحت‌تری برای ذخیره و انتقال ارزش نسبت به طلا است و به سادگی می‌توان آن را انجام داد؛ زیرا از طریق اینترنت ارسال می‌شود.

محدویت در تولید و سرنوشت ارز دیجیتال بیت کوین یکی از کلیدهای مقاوم کردن ذخیره ارزش در برابر تورم است. تعداد بیت کوین‌های استخراج شده هرگز بیش از 21 میلیون نخواهد شد. در حال حاضر، حدود 19 میلیون بیت کوین استخراج شده است. تقریباً هر ده دقیقه، ماینرها یک “بلاک” جدید را پردازش می‌کنند و 6.25 بیت کوین به شبکه اضافه می‌شود. (در سال 2024، پاداش استخراج به 3.125 بیت کوین کاهش می‌یابد و هر چهار سال یک بار به نصف کاهش می‌یابد تا زمانی که تمام بیت کوین استخراج شود. این مکانیسم که در پروتکل بیت کوین طراحی شده است، به عنوان Halving شناخته می‌شود.)

این کاهش برنامه‌ریزی‌شده عرضه جدید در طول زمان، بیت‌کوین را به روش‌های منحصربه‌فردی قابل پیش‌بینی می‌کند، برخلاف طلا، هیچ بیت کوین جدیدی هرگز نمی‌توان «کشف» کرد.

نقش ارزهای دیجیتال و بیت کوین در تورم

از آنجایی که تورم یک تهدید دائمی برای ارزش ذخیره شده در فیات بوده است، مردم اغلب با سرمایه گذاری در دارایی‌هایی که ارزش خود را در طول زمان حفظ می‌کنند، از خود محافظت خواهند کرد. از لحاظ تاریخی، طلا به عنوان پوششی در برابر تورم استفاده می‌شده است، اما خرید و فروش ارز دیجیتال در سال‌های اخیر جایگزین محبوب‌تری شده است.

از سوی دیگر، ارزش بیت کوین به طور کلی بسیار سریعتر از ارزش دلار آمریکا افزایش یافته است. بیت کوین از مقداری نزدیک به صفر در سال 2010 به بیش از 20000 دلار در اواخر سال 2020 رسید. این امر بیت‌کوین را به گزینه‌ای محبوب برای کنترل تورم تبدیل کرده است.

راه اصلی طراحی بیت کوین برای مقاومت در برابر تورم این است که عرضه آن محدود و شناخته شده بوده و ایجاد بیت کوین جدید به مرور زمان به روشی قابل پیش بینی کاهش می‌یابد. (فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت و هر چهار سال مقدار بیت کوین استخراج شده به نصف کاهش پیدا می‌کند.)

خرید و فروش ارز دیجیتال - تبدیل

محافظت در برابر تورم

بیت کوین اساسا یک دارایی کاهش تورم محسوب می‌شود، به همین دلیل است که شهروندان کشورهای دارای ارزهای فیات ناپایدار به طور فزاینده‌ای از آن به عنوان ذخیره ارزش برای محافظت در برابر تورم شدید و افزایش هزینه‌های کالاها و خدمات روزمره استفاده می‌کنند. برخلاف فیات، ارز دیجیتال را نمی‌توان به همان میزان با تغییر نرخ بهره و افزایش چاپ پول دستکاری کرد. مهمتر از همه، عرضه بیت کوین هرگز از 21 میلیون تجاوز نمی‌کند؛ که همین موضوع آن را به یک ذخیره ارزش جذاب و مقاوم در برابر تورم تبدیل کرده است. در حالی که محبوبیت بیت کوین در سال گذشته افزایش یافته است، ماهیت بی ثبات بازار ارز دیجیتال را همچنان نمی‌توان نادیده گرفت.

نوسانات مشکوک بازار ارز دیجیتال

منتقدان استدلال می‌کنند که دلیل اصلی افزایش پول نهادی در بازار ارز دیجیتال، افزایش قیمت کلی ارزهای دیجیتال در طول زمان است. برای مثال، علیرغم کاهش شدید قیمت بیت کوین از بالاترین رکورد اخیر خود به حدود 30000 دلار در ماه جولای، بیت کوین همچنان 2 درصد در سال افزایش داشت.

با این حال، پس از افت شدید 45 درصدی بیت کوین در ماه می، بسیاری از سرمایه گذاران به طلا بازگشتند و ارزهای دیجیتال را به عنوان یک بخش نابالغ در نظر گرفتند. درواقع آن‌ها معتقدند ارز دیجیتال نه خود را به عنوان یک طبقه دارایی باثبات و نه به عنوان یک منبع امن ذخیره ارزش ثابت کرده است. هر دارایی که به عنوان ذخیره ارزش و پوششی در برابر تورم استفاده می‌شود، مستلزم سطح بالایی از ثبات و اعتماد است. اگرچه طلا دیگر از ارزهای ملی پشتیبانی نمی‌کند، اما در طول تاریخ خود را در این قلمرو تثبیت کرده است.

جایگزین استیبل کوین

ارزهای دیجیتال اغلب تغییرات قیمتی ناگهانی را تجربه می‌کنند. در حالی که کاهش 30 درصدی قیمت طی 24 تا 48 ساعت در بازارهای سنتی مانند سهام، نادر و فاجعه‌بار تلقی می‌شود، چنین اتفاقاتی در بازار ارزهای دیجیتال نسبتا شایع هستند. اگر در مورد ماهیت کریپتو مردد هستید، می‌توانید از استیبل کوین‌های ایمن و دارای پشتوانه فیات استفاده کنید. در ادامه دلایل مختلفی وجود دارد که استیبل کوین‌ها را برای کاربران در کشورهای پرتورم سودمند ساخته‌اند:

خرید ارز دیجیتال - صرافی تبدیل

 

تجارت راحت

معامله در فارکس و ارزهای فیات مختلف روشی محبوب برای مبارزه با تورم است و استیبل کوین‌ها راه راحت تری را برای شرکت در بازار به شما ارائه می‌دهند. برخلاف بازارهای ارز سنتی، استیبل کوین‌ها را می‌توان به نسبت ۱: ۱ با دلار آمریکا خریداری کرد. همچنین می‌توانید سایر استیبل کوین‌ها مانند USDT، USDC، TUSD را با کارمزد صفر تبدیل و دریافت کنید. برای کاهش ریسک، همیشه از استیبل کوین‌هایی استفاده کنید که 1: 1 توسط USD پشتیبانی می‌شوند.

معاملات روزانه

استیبل کوین‌ها جایگزین بسیار خوبی برای فیات در کشورهای پر تورم هستند زیرا تجار و فروشگاه‌های بیشتری شروع به پذیرش رمزارزها به عنوان پرداخت کرده‌اند. در واقع، استیبل کوین‌های دارای پشتوانه فیات مانند BUSD در بازارهای اقتصادی ناپایدار محبوبیت زیادی دارند.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله Is buying digital cryptocurrency a good investment? مراجعه کنید.

سخن پایانی

تورم یک مفهوم پیچیده اقتصادی است که می‌تواند خوب یا بد باشد، اما باور غالب این است تورم بالا و خارج از کنترل برای اقتصاد مسئله خوشایندی نخواهد بود. با وجود اینکه همه‌گیری ویروس کرونا کسب‌وکارها را ثابت نگه داشت، انتظار می‌رود در آینده نزدیک با افزایش هزینه‌ها، تورم افزایش یابد.

در نتیجه، افراد و مشاغل برای محافظت از خود در برابر تورم آینده، در طلا، املاک و سایر دارایی‌ها سرمایه گذاری می‌کنند. در دهه گذشته، بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال نشان داده‌اند که مانند دارایی‌های دیگر در کنترل تورم نقش موثری دارند.

 

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.